2. el araç ticaretine önemli uyarı

17 Temmuz 2019 Çarşamba 10:33

 2. el araç ticaretine önemli uyarı

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, 2. el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmelere uyarılarda bulunarak sürenin 13 Ağustos'ta sona ereceğini belirtti.


Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, 2. el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmeleri uyardı. Maden, yaptığı açıklamada, "İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecek. Yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmenin başvurusu ile il müdürlüğümüz tarafından uygun görülmesi halinde düzenlenecek, yenilenecek veya gerekli olması halinde iptal edilebilecek. Bu belge, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek. Belgenin geçerlilik süresi ise beş yıl olacak. Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik kapsamında verilen Türk Standartları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin Bakanlığımızca gerekli görülen belge ve bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla Bakanlığımız tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulmuştur. Bilindiği üzere, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bahse konu Yönetmeliğin Geçici 1'inci maddesinin birinci fıkrasında "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren durumlarını bir yıl içinde, lise mezunu olma şartı hariç olmak üzere 6’ncı maddenin birinci fıkrasındaki şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi alması gerektiği" hükmüne yer verilmiş ve 24'üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde ise söz konusu Geçici 1 inci maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe gireceği kurala bağlanmıştır. Bu kapsamda, Yönetmeliğin Geçici 1'inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde 13 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden ve bu faaliyetine halen devam eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir” dedi. 

“8 yaş veya 160 bin kilometreye kadar ekspertiz raporu” 
Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulacağını belirten Maden, "Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce 8 yaş veya 160 bin kilometreye kadar olan araçlarda ekspertiz raporu alınmak zorunda olacaktır. İkinci el otomobil ve motosikletin motor ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacaktır." 

"En az lise mezunu şartı" 
13 Ağustos tarihinden itibaren ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmeciler için lise mezunu zorunluluğu getirildiğini ifade eden Maden, "13 Ağustos 2018 tarihinden sonra ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması gerekecektir" şeklinde konuştu. 

Yorumlar

ZONSİAD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece açıkladı

2 Temmuz 2019 Salı 11:56

ZONSİAD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece açıkladı

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından biri olan Almanya merkezli Volkswagen’in yeni fabrikası için Türkiye’yi tercih ettiği ancak henüz kesin kararını veremediği bilgisinin kamuoyunda yer alması üzerine bir açıklama yapan Zonguldak Sanayici ve İş Adamları Derneği (ZONSİAD) Genel Başkanı Halil İbrahim Ece; otomotiv üretimi için Zonguldak'ın her türlü yatırım avantajına sahip olduğunu belirterek, “Tüm üyelerimizle otomobil fabrikasının Türkiye’ye ve Zonguldak ilimize yapılmasını destekliyoruz” dedi.

Ece, yaptığı açıklamada, otomotiv yatırımı için Zonguldak'ın her türlü yatırım avantajına sahip kent olduğunu vurguladı. Türkiye’nin ilk vilayeti olan Zonguldak'ın karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ağının yanı sıra bölgesindeki limanlarıyla, enerji imkanlarıyla İstanbul ve Ankara'ya yakın mesafede olduğuna dikkat çeken Ece, Zonguldak’ın yatırımcıları beklediğini kaydetti. 
Ece, ZONSİAD olarak kurulduğu 2012 yılından bu yana her platformda Zonguldak'a yatırım yapılması konusunda öneriler getirdiklerini otomobil fabrikasının da kente yapılması Batı Karadeniz bölgesinin ve özellikle Zonguldak’ın kalkınması noktasında önemli bir gelişme olacağını belirtti. 
Sürekli büyüyen İstanbul'a ve körfez illerine alternatif sanayi kenti olarak Zonguldak'ı gösterdiklerini de hatırlatan Ece, Zonguldak'ta otomotiv sektörünün, bu sektörü destekleyecek nitelikli tedarikçiler ve iş gücünün bulunacağını, bu özelliklerin de otomobili üretecek firma için de için de büyük önem arz edeceğini ifade etti. Otomobil fabrikasının yatırımında en avantajlı kentin Zonguldak olduğunu kaydeden Ece, otomobil için gerekli olan önemli demir-çelik fabrikalarının da kentte bulunmasının üretim için avantaj olduğunu belirtti. 
ZONSİAD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece şöyle konuştu: 
Zonguldak otomobil fabrikası üretimine taliptir. Çünkü geçmişi, tarihi, kültürel, bilgi ve teknoloji birikimi, cumhuriyetin ilk sanayi başkenti oluşu, organize sanayi bölgeleri ve endüstri bölgeleriyle birlikte otomobil yatırımı için en doğru şehirdir. Otomobil yatırımcılarımızın bu önemli yatırımı nerede yapacaklarına karar vermeden önce şehrimizi ziyaret etmeleri, yatırım imkanlarını incelemeleri, yatırımcılarımız ve ülkemiz için önemli bir kazanç olacaktır. Almanya’nın kalkınması noktasında da Zonguldak’lı insanlarımız geçmişte olduğu gibi günümüzde de çok büyük destekleri olmuştur. Almanya’da 500.000 üzerinde Zonguldak’lı insanımız yaşamakta ve Almanya ekonomisi için önemli bir iş gücüne sahiptir. Almanya’dan direk uçak seferleri yapılan Türkiye’de tek yer Çaycuma’dır. Yatırımcının yapması gereken bu avantajları değerlendirerek yatırım yapmasıdır. Türkiye'nin eski ve köklü şehirlerinden biri olan Zonguldak, kömür, demir, çelik, doğalgaz, termik santral Ankara ve İstanbul'a yakın konumuyla, karayolları, demiryolu, havayolu ve deniz yoluyla gerek lokasyon, gerekse lojistik açıdan yatırıma çok müsait bir şehrimizdir. Yatırım için Zonguldak'ın avantajlarını yatırımcılara hatırlatmakla birlikte, ülkemizin hangi kentinde otomobil fabrikası yatırımı yapılırsa yapılsın, Türkiye'nin meselesi olan otomobil fabrikası üretimine destek vermeye hazırız.” 

Yorumlar

GMİS heyeti ilk ziyaretini TTK Karadon Müessesesine yaptı

25 Haziran 2019 Salı 15:24

GMİS heyeti ilk ziyaretini TTK Karadon Müessesesine yaptı

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) iş başı yapan ilk 1000 yeni madencinin intibak kursları bağlı oldukları Müessese Müdürlüklerinde devam ediyor.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Genel Merkez Yönetim Kurulu TTK Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi ve Gelik İşletmesinde kurs gören yeni madencilere hayırlı olsun ziyaretinde bulundular. 
GMİS heyeti ilk ziyaretini TTK Karadon Müessesesine yaptı. Önce Müessese Müdür Yardımcısı Recep Aydemir’i makamında ziyaret eden GMİS heyeti daha sonra Müessese Yöneticileri ile birlikte, Kilimli İşletme Müdürlüğü dershanesinde kurs gören madencileri ziyaret ettiler. GMİS Genel Sekreteri Volkan Yıldız, yeni madencilere GMİS Yönetim Kurulunu tanıtarak “GMİS camiasına hoşgeldiniz” dedi. 
Genç madencilere konuşan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, hayırlı olsun dileklerinin ardından şunları söyledi; “Sizler iş başı yaptığınızda ben yurt dışında Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) toplantısındaydım. Döner dönmez sizlerin yanına geldim. Bugün de Genel Merkez ve Şube Yönetim Kurulumuz ve Kurum Yöneticilerimiz ile birlikte yeniden buradayız. Arkadaşlar, sizler kuruma iş başı yaptığınız günden itibaren aynı zamanda da Genel Maden İşçileri Sendikası üyesisiniz. Arkadaşlar Genel Maden İş Sendikası büyük bir camia ve güçlü bir sendikadır. İlk etapta 850 arkadaşımız işe başladılar. Bu 1500 işçi ile tamamlanıp çalışma hayatına girip hep beraber üreteceğiz. Yer altı madenciliği zor bir meslek. Bu kursta size çok önemli bilgiler aktarılıyor. Bu bilgileri çok ciddiye alarak çok iyi öğrenin. Bu öğrendiklerinizi eksiksiz olarak yeraltında çalışırken uygulayın. Yer altında çalışırken önceliğimiz işçi sağlığı ve iş güvenliği. Madencilik zor bir meslektir. Yeraltından çıkan en büyük cevher insandır. Bu anlamda herkes işini düzgün ve güvenli bir şekilde yapmak zorunda. Bizler böyle gördük, sizlerde bunu devam ettireceksiniz. Bizlerde sizler gibi buralardan başladık. Sizlerde yarın sizlerde aday olacaksınız ve bizim şuan bulunduğumuz makamlarda görev yapacaksınız. Bu bir bayrak yarışıdır. Bizim öncelikli hedefimiz kurum. Öncelikli hedefimiz Zonguldak ve Genel Maden İşçileri Sendikası. Arkadaşlar; Kurum üretmeye devam ettiği sürece Zonguldak var. Genel Maden İşçileri Sendikası var. 
Bu anlamda sizler bunu devam ettirmek için işe alındınız. Çalışmaya devam edeceksiniz. 
Dediğim gibi, birbirimize sahip çıkacağız, işimizi düzgün yapacağız. Sendikamıza üye olduğunuz andan itibaren tüm sendikal haklardan yararlanmış oluyorsunuz. İş yerleriniz deki en ufak sıkıntıyı, kafanıza takılan, aklınıza yatmayan sorunlarınızı amirlerinize, sendikacı arkadaşlara, bizlere bildirin. Bizler birlik içinde dayanışma içinde olduğumuz için güçlüyüz. Bu gücümüzü de kol kola, omuz omuza verdik öyle elde ettik. Tarihimizi, geçmişimizi biliyorsunuz. Sizler sendikamızı daima takip edin. İnternet Web sayfamız var. Gazetemiz var. Sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Sendikanız ile işiniz ile ilgili en doğru bilgileri ancak bizlerden alabilirsiniz. Sendika şubelerinizi muhakkak ziyaret edin. En ufak şeyde bile bilgi alın. En büyük cehalet bilgisizliktir. Yine çok önemli bir konu arkadaşlar. Daha öncede söylemiştim. Maden İşçileri Eğitim ve Spor Vakfımız var. Bu Vakıf, üniversitede okuyan maden işçilerinin ve maden şehitlerinin çocuklarına öğrenim bursu veriyor. Bu çok önemli bir konu arkadaşlar. Sizin vereceğiniz bir sigara paketi parası ile çocuklarımız burs alarak öğrenimlerine önemli destek sağlamış oluyorsunuz. Yarın sizin çocuklarınız da bu burstan yararlanacaktır. Ben özellikle rica ediyorum. Hepiniz bu vakfa üye olun. Vakfın işi sadece burs ile bitmiyor. Köy okullarımıza ve köylerimizdeki spor faaliyetlerine de destek veriyoruz. 
Yine Ankara’ya gittiğinizde orada misafir olarak kalabileceğiniz Misafirhanemiz var. 
Orada aileleriniz ile birlikte düşük bir meblağ karşılığı orada misafir olabiliyorsunuz.” 
Karadon Kilimli İşletmesinin ardından GMİS Heyeti Kurum yöneticileri ile birlikte Gelik İşletmesinde kurs gören yeni madencileri ziyaret ettiler. GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş’ın Genel Merkez Yönetim Kurulunu tanıtmasının ardından Genel Başkan Hakan Yeşil yeni kursiyerlere bir konuşma yaptı. 
GMİS heyetinin ziyaretlerinde GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS Karadon Şube Yöneticileri katıldı.

Yorumlar

Buram buram Osmanlı Çileği kokuyor...

17 Haziran 2019 Pazartesi 16:20

Ereğli Haber

Buram buram Osmanlı Çileği kokuyor...

Kdz. Ereğli ilçesinde yaşayan iş adamı Vahap Akbulut kokusu, aroması ve lezzeti ile diğer çilek türlerinden farklı olan Osmanlı Çileği aromasından şampuan, kolonya, sabun ve krem üretti.

 

Kdz. Ereğli ilçesinde doğal ürünler ve kozmetik ürünlerin satış ve üretimin yapıldığı firmanın sahibi iş adamı Vahap Akbulut, Kdz. Ereğli ilçesinde yetişen Osmanlı Çileği aromasından kozmetik ürünler elde etti. Kdz. Ereğli’yi çok sevdiğini ve yaşadığı ilçenin daha fazla tanınması için kozmetik ürünlerden oluşan hediyelik bir paket hazırlamayı düşündüğünü dile getiren Akbulut, sadece bu bölgede yetişen Osmanlı Çileği aromasından şampuan, kolonya, sabun ve krem den oluşan kozmetik ürünler yaptığını ifade etti.

Akbulut “Amacım Kdz. Ereğli’nin tanıtımına katkı sunmak”
Osmanlı Çileği aromasından elde ettiği ürünlerden kar amacı gütmediğini belirten girişimci Akbulut “Doğma büyüme Ereğliliyim. Baharatçılıktan gelen bir ailenin çocuğuyum. Doğal ürünler ve doğal kozmetik ürünleri üretimi, satışı ve aynı zamanda Türkiye çapında pazarlamasını yapmaktayız. Öncelikli hedefimiz, Kdz Ereğli kömürüyle ve çeliği ile öne çıkmış şirin bir ilçemizdir. Osmanlı Çileği ise sadece Türkiye’de yetişen aroması, tadı ve kokusuyla öne çıkan mükemmel bir meyve. Günümüzde önem verilip Osmanlı çileğimizin üretimi biraz daha arttı. Bizde Osmanlı Çileği ile alakalı ilçemiz, Ereğli’mizin tanıtımı ile alakalı ile neler yapabiliriz diye bir düşünceye kapıldık ve Osmanlı çileği ile kozmetik ürünleri üretmeye karar verdik ve bunu başardık. Dışarıdan gelen misafirlerimiz olsun, Ereğli özlemi çeken gurbetçimiz olsun artık geldiklerinde sadece Osmanlı Çileği reçeline bağlı kalmaksızın, Ereğli’den hatıra kalması şeklinde içinde Osmanlı Çileği şampuanı, kremi, kolonyası ve sabun şeklinde güzel bir ürün konsepti yaptık. Devamında da Osmanlı çileği ile alakalı farklı iyi şeyler yapmaya da devam edeceğiz. Bizler artık burada yaşıyoruz Ereğli için ne yapabilirsek bizim için artık bir onur ve gururdur. Bu ürünler şimdi mesela kremimiz soft ve doğal bir kremdir. Hiçbir yan etkisi olmayan nemlendirici ve Osmanlı Çileği aromasına sahip bir krem. Şampuanımız yine saç bakımında kullanılan dökülme, kırılma ve benzeri sorunlar için ve Osmanlı çileği özü içeren hoş bir şampuan. Sabunumuz yine Hindistan cevizi esaslı kimyasal olmayan Osmanlı çileği kokusuyla özdeşleşmiş bir sabun. Kolonyamız ise keza Osmanlı Çileği ekstrektı kullanılarak Ereğli havası teneffüs ettiren, Ereğli’yi Türkiye’ye dünyaya tanıtmayı amaçlayan kozmetik ürünlerimiz. Ürünle alakalı maddi bir beklentimiz yok. Bu seti 49.00 TL’ye satıyoruz. Ereğli’miz tanınsın yani Ereğli tanınırsa bizler tanınırız. Ereğli göç almaya başlarsa, üretim olursa burada ki refah seviyesi yükselir, hep beraber mutlu oluruz. Şuanda bizim bir ticari kaygımız yok. Sizlerde hak verirsiniz ki bu setin fiyatı zaten maliyet fiyatıdır” dedi.

“Yılda 600-700 bin dolarlık ihracat yapıyoruz”
Firma olarak yaklaşık 3 bin çeşit ürün yaptıklarını ve bu ürünlerin 100-120 çeşidini ağırlıklı Arap ülkeleri olmak üzere ihraç ettiklerini belirten Akbulut, hedeflerinin bu rakamları daha yukarılara çekerek ülkemize döviz kazandırmak olduğunu anlattı. Akbulut konuşmasında şu sözlere yer verdi; “VHP Bitkisel ürünler ve Furkan Doğal ürünler olarak yaklaşık 3 bin çeşit ürün üretmekteyiz. Piyasaya fason da yapmaktayız. İhracat olarak yüzde 10 kalem civarı, yıllık 100 olur, 120 olur değişir yani. Yaklaşıkta 600-700 bin dolarlık ihracat yapıyoruz. Hedefimiz büyük ama nasip. Arap ülkelerine daha çok nadiren de Hollanda, Almanya, Belçika ama Ürdün, Fas, Tunus, Cezayir, Irak’a ihraç ediyoruz. Bu arada Irak’ın her tarafında savaş yok bilinsin isterim. Suriye orası da dahil ürün satıyoruz.”

Yorumlar

Gülhan Yapı’da hüzün ve mutluluk bir arada yaşandı

17 Haziran 2019 Pazartesi 13:10

Gülhan Yapı’da hüzün ve mutluluk bir arada yaşandı

Kdz. Ereğli’nin köklü firmalarından Gülhan Yapı firması 26 yıllık çalışanını emekli etmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü bir arada yaşadı. İlçenin örnek işadamlarından Gülhan Yapı firması Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Gülhan “Bu gün Gülhan Yapı ailesinden bir arkadaşımızı emekli etmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü bir arada yaşıyoruz. Kendisine tüm emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinin önce gelen yapı ve inşaat malzemesi firmalarından Gülhan Yapı bu gün 26 yıllık bir çalışanının emeklinin sevincini yaşamasına vesile oldu.
Kdz. Ereğli ilçesi Çaylıoğlu Alacabük Köyü doğumlu Şaban Gülhan tarafından 1985 yılında faaliyete başlayan Gülhan Yapı firması istikrarlı büyümesi, müşteri memnuniyeti ve güven odaklı geçmişi ile bu gün halen 22 çalışanı ile bölge halkına kaliteli hizmet sunuyor.
Gülhan Yapı’nın büyümesinde ve bölgenin önemli firmalarından bir tanesi haline gelmesinde çalışma arkadaşlarının çok büyük payı olduğunu dile getiren İş Adamı Şaban Gülhan “Bu gün Gülhan Yapı ailesinden bir arkadaşımızı emekli etmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü bir arada yaşıyoruz. Biz burada tüm çalışanlarımızla gerçekten bir aile olduk. Hüseyin Göktürk kardeşimizin bizde 26 yıllık bir emeği var. Tüm çalışanlarımıza olduğu gibi kendisine de verdiği tüm emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. Emekliliğini ailesi ile birlikte mutlu ce huzurlu bir şekilde geçirmesini temenni ediyorum” dedi.
Patronunun ve çalışma arkadaşlarının düzenlediği törende oldukça duygusal anlar yaşayan ve konuşmakta güçlük çeken 49 yaşındaki Hüseyin Göktürk, “Patronum Şaban beyinde dediği gibi bu gün hem çok mutluyum hem de hüzünlüyüm. Uzun yıllardır burada çalışıyorum. Burada hep bir aile gibi olduk. Patronum Şaban Gülhan’a çok teşekkür ediyorum. Tüm çalışan arkadaşlarımıza olduğu gibi benim de emeğimin karşılığını her zaman alın terimiz kurumadan ödemiştir. Bu günde emeklilik tazminatımı aldım. Allah kendisinden razı olsun. Bu mutluluğu rabbim tüm çalışan arkadaşlarıma yaşatsın” diye konuştu.
Gülhan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Gülhan ve çalışanları emekli olan arkadaşları Hüseyin Göktürk’ü tebrik ederek, bundan sonraki yaşamında mutluluklar diledi.

Yorumlar
 • üzeyir DOĞAN
  23 Haziran 2019 Pazar 11:22

  Gerçek manada tam erğli şartlarına uyğun mazemesi ileişçisi ile patronu ile fiyat istikrarı ile çalışıla bilecek bir firmadır bu istikrarın devamını diler başarıların devamını dilerim DOĞAN YAPI ereğlı olarak hertürlü yanındayız sayğılar sevgiler sizinle

 • bir esnaf kavakliktan
  21 Haziran 2019 Cuma 08:20

  ilk önce rabbim şaban beye sağlık sıhhat versin emekli olan arkadaşa hayirli olsun diliyorum....

 • Sait cekirdekci
  21 Haziran 2019 Cuma 01:41

  Şu an itibariyle Hüseyin beye mutluluklar diler Emeklilik hayatındada başarılar temenni ederim .