“Ağabey Köksal Toptan” adlı kitabın imza günü düzenlendi

25 Nisan 2018 Çarşamba 17:41

“Ağabey Köksal Toptan” adlı kitabın imza günü düzenlendi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Köksal Toptan'ın hayatını anlatan 'Ağabey Köksal Toptan' adlı kitabın tanıtımı ve imza günü düzenlendi.

Çaycuma Belediyesi’nin organizasyonu ile Kamu Çalışanları Etik Kurulu Başkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Köksal Toptan'ın hayatını anlatan 'Ağabey Köksal Toptan' adlı kitabın tanıtımı ve imza günü düzenlendi.
Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Demirtaş, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Kılıç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Veysel Karani Doğancı, çok sayıda muhtar, daire ve okul müdürleri ile vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Köksal Toptan’ın biyografisi okundu.
Programın açılış konuşmasını yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bir ömür halk için adanan ve şu anda bilge kişiliği ile memleketin hizmetinde olan sadece bölgemizin değil, Türkiye’nin yetiştirdiği çok değerli büyüğümüze sağlıklı ömürler diliyorum. Hepiniz huzurunda Çaycuma’da müstesna yeri olduğunu söylemek istiyorum. Kendisi kitaplara sığacak bir insan değil. Hakkında onlarca kitap yazılacak bir insan. İnşallah onları da yazacak birileri olur ”dedi.
Ardından konuşma yapan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ise; “Köksal Toptan Türkiye’nin ağabeyi olmuş, yıllarını devlete ve millete adamış, Zonguldak bölgesine çok büyük hizmetleri olan, gerek bey efendi kişiliği gerekse devlet adamlığı ile Türkiye’nin ağabeyi olacak bir yaşam sürmüştür. Bu devlet tecrübesini mutlaka genç nesillere bırakılması çok değerli ve çok önemlidir. Geleceğe arşiv anlamında güzel bir kitap bırakan Esra Hanım'a çok teşekkür ediyorum. Ülke olarak birlik ve beraberliğe her zaman ihtiyacımız var. Köksal bey’in kitabında herkese mesaj verdiği bir bölüm var; ‘Birbirimizin yüzüne bakamayacak söz ve davranışlarda kaçınmalıyız’. Hepimiz elbette ayrı ayrı düşüncelere sahibiz. Ayrı şeyler söylerken birbirimizi kıracak, gücendirecek, yarın birbirimizin yüzüne bakamayacak sözler sarf etmemeliyiz. Her zaman birbirimize lazımız. İnşallah gelecek nesillerde nice Köksal Toptanlar yetişmesini temenni ediyorum ”şeklinde konuştu.
Programda söz alan Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Köksal Toptan konuşmasında şunları söyledi; “Çaycuma’ya her gelişimde heyecanım daha da artıyor. Bizi bir araya getiren Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve İl Özel İdaresine teşekkür ediyorum. Anadolu'da ‘Marifet iltifata tabidir’ diye bir laf vardır. Tabi ki iltifat alabilmek için marifetiniz olması gerekir. Ama bizim halkımız bu iltifatı esirger. Bu hitap benim için bütün hayatımı iltifatı oldu. Bu bakımdan değerli dostum, kardeşim ve arkadaşım ve eski rektörümüz Mahmut Hoca'ya şükranlarımı sunuyorum. Türkiye’de bu bir ilktir. Kitap 5 bin adet basıldı. Birinci basımlarda bu rakam çok kolay değil. Bunlar zaman zaman vakit geçirmek, eğlenmek ya da geçen devirleri takip etmek için kaynak özelliği taşımaktadır. O bakımdan gençlerin bu imkanlardan yararlanması, gençlerin bu imkanın sunulması gerekir. Kitapta kaba hatları ile benim hayatım var. Büyük Atatürk Anadolu’yu gezerken küçük bir kız çocuğu yanına gelmiş ve sormuş; 'Atam Cumhuriyet ne demektir?' Bu büyük adam demiş ki, Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. "İşte bizde bu Cumhuriyetin kimsesiz çocuklarıyız” şeklinde konuştu.
Kitabı yayına hazırlayan Bülent Ecevit Üniversitesi İletişim Koordinatörü Esra Güner Hacıoğlu, Yaşayan İnsan Hazinesi Projesi kapsamında hazırlanan kitabın çıkış fikri ve hazırlanışı hakkında bilgi verdi.
Konuşmaların ardından katılımcılara plaket takdim edildi.

Yorumlar

Öğrenciler Osmanlı şerbetleri yaptı, halka ikram etti

22 Nisan 2018 Pazar 13:54

Ereğli Haber

Öğrenciler Osmanlı şerbetleri yaptı, halka ikram etti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 7 çeşit Osmanlı Şerbeti hazırlayıp vatandaşlara ikram etti.

Kdz. Ereğli Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde bir alış veriş merkezinde Osmanlı Şerbetleri, Manisa ve Safranbolu Lokumlarını tanıttı. Yöresel kıyafetler giyen öğrenciler kendi hazırladıkları Osmanlı’nın Lohusa, Gül, Zencefil, Sirkencübin, Demirhindi, Meyan Kökü, Nar ve Tarçın şerbetlerini vatandaşlara ikram etti. Etkinlikte ayrıca Manisa ve Safranbolu lokumu da tanıtıldı.
Unutulmaya yüz tutan Osmanlı Şerbetleri’ni yaparak yeniden hatırlatmak istediklerini, dile getiren Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Aydın, bu etkinliği Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Aydın konuşmasında “Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde okulumuz müdür yardımcıları, öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu Osmanlı Şerbetleri, Osmanlı Lezzetleri ile ilgili sunumumuz. Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı lezzetlerini Turizm Lisesi olarak Ereğli halkına anlatmak istedik. Öğretmen ve öğrencilerimizin ürettiği 6 adet şerbetimiz var bu gün. Bunun yanında Manisa ve Safranbolu lokumumuz var. Yine öğretmenlerimizin yaptığı cezeryelerimiz var. Amacımız Ereğli halkına Turizm Fakültesi’nin kurulmuş olduğunu, bizlerde Turizm Lisesi olarak Ereğli’de var olduğumuzu Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak göstermek. Turizm Haftası kapsamında bir farkındalık oluşturmak istedik” dedi.
Etkinlikte öğrencilerin sahnelediği Zeybek Oyunu beğeni ile izlendi.

Yorumlar

Çocuklar masallarla buluştu

21 Nisan 2018 Cumartesi 18:47

Çocuklar masallarla buluştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Ören İlk-Orta Okulu’nun ortak projesi olan “Masallar Çocuklarla Buluşuyor” etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında çocuklara, Amfi Tiyatro alanında kurulan 5 ayrı çadır da, Ören İlkokulu sınıf öğretmenleri Semra Yalmacı Yücel, Songül Arat, Sevim Sıkıcıkoğlu, Ebru Arslan ve Ümran Yaman tarafından Sihirli Fasulyeler, Kırmızı Başlıklı Kız, Yamalı Elma, Karlar Ülkesi ve Pinokyo isimli masallar anlatıldı.
Masal çadırları önünde uzun kuyrukların oluştuğu etkinliğe ilişkin yapılan açıklamada, “Düzenlenen etkinlik ile amaç, geçmişten günümüze köprü kurmak, unutulmaya yüz tutmuş masallarla çocukları buluşturmak ve çocukları 3 saat bile olsa teknolojiden uzaklaştırarak farkındalık yaratmaktır. Çocuklarımızı kulaktan kulağa yayılarak kuşaktan kuşağa aktarılan sözlü halk edebiyatının en güzel ürünü ile buluşturduğumuz için mutluyuz” denildi.

Yorumlar

İclal Aydın sevenleriyle Özdemir AVM’de buluştu

13 Nisan 2018 Cuma 18:12

İclal Aydın sevenleriyle Özdemir AVM’de buluştu

Yazar ve oyuncu İclal Aydın’ın ‘Üç Kız Kardeş’ isimli yeni kitabının imza günü Kdz. Ereğli Özdemir Park Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Özdemir Park Alışveriş Merkezi ve D&R işbirliği ile Kdz. Ereğli’nin kültür hayatına katkı sağlamak amacıyla Yazar, Oyuncu İclal Aydın imza günü gerçekleştirildi. Yazdığı kitaplar ile adından sıkça söz ettiren ve kitapları çok satanlar listesine giren üç kuşağın severek okuduğu Günümüz Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından ve oyuncularından olan İclal Aydın yeni kitabı "Üç Kız Kardeş" ile D&R Türkiye turu kapsamında düzenlenen imza günüyle Özdemir Park AVM’de sevenleri ile buluştu. Aydın, Türkan, Dönüş ve Derya isimli birbirini çok seven üç kız kardeşin Ayvalık’tan İstanbul’a uzanan hikayelerinde çocukluktan yetişkinliğe hayatlarındaki sevinçleri, hüzünleri, mutluluğu ve eskiyi yad ederek iyileşme sürecini konu alarak hazırladığı ve ‘İyileşme Yolculuğu’ olarak tanımladığını kitabını Kdz. Ereğli’de tanıttı. İmza gününe katılım oldukça yoğun olurken kalabalık nedeniyle zaman zaman izdiham yaşandı.
Kdz. Ereğli’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Yazar, Oyuncu İclal Aydın kardeşliğin önemine vurgu yaptı. Aydın konuşmasında, “Çok mutluyum, burada görmüş olduğunuz şahane kalabalık benim çok eski arkadaş grubum. Üç Kız Kardeş’e gösterdikleri ilgiyi, bana değil kardeşliğe sahip çıkmaları olarak değerlendiriyorum. Ben onları alkışlıyorum. Heralde burada ki en kalabalık etkinliklerden bir tanesi. Gerçekten çok mutluyum” dedi.
Bu sene Ereğli halkının etkinliğe doyacağını dile getiren Özdemir Park AVM Müdürü Mehmet Akalın, yüzlerce hediyeye Ereğli halkına sunacaklarını söyledi. Akalın, “Özdemir Park Alışveriş Merkezi olarak kültürü, Türkiye’de ki en önemli karelerden olan D&R ile birlikte İclal Aydın’ın Üç Kız Kardeş kitabının imza günüdeyiz. Özdemir Park bu tür etkinlikleri mümkün olduğunca şehrimize getirmeye çalışan bir alışveriş merkezi. Bunun bir parçası olduğumuz için şu an çok mutluyum. Arkamda da görebileceğiniz üzere şehrimizde özellikle bayan okur profili çok, kitaba çok yoğun ilgi oldu. İclal Hanım’a çok büyük bir ilgi oldu, uzun kuyruklar oluştu. İclal Hanım’da büyük bir sabır ve güler yüzle gelen misafirlerimizin kitaplarını imzalamaya çalışıyor. Bu tür etkinliklerimiz devam edecek, aynı zamanda yayınla vizyona yeni giren bazı filmlerinde galaları olacak. 22 Nisan’da Oflu Hoca Trakya filminin galasını yine Özdemir Park Alışveriş Merkezinde yapacağız. Yaz boyunca, Ramazan boyunca, çok güzel etkinliklerimiz var. Özellikle Ramazan Ayı için de söylemiş olayım, hemen hemen her gün yüzlerce hediyeyi Özdemir Park’ta Ereğli halkına sunuyor olacağız” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler:

Özdemir Park AVM , Kdz. Ereğli , İclal Aydın ,

Yorumlar

ÇAHOD, yeni bir ilke imza atıyor

12 Nisan 2018 Perşembe 12:11

ÇAHOD, yeni bir ilke imza atıyor

Çağdaş Anadolu Halkoyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 7’den 70’e tüm Zonguldaklılara hizmet vermeye devam ediyor.

Zonguldak’ta geçen yıl kurulan ve kurulduğu günden itibaren birçok başarıya imza atmayı başaran Çağdaş Anadolu Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği, Türk halk dansları ve Dünya danslarının yanı sıra son günlerde revaçta olan Latin Dansları ve Tango dersleriyle de farkını ortaya koyuyor. Ulusal ve Uluslararası halkoyunları festivallerine katılım sağlayan ve ekibiyle birlikte yurtdışında da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeyi başardı. Zonguldak’ın adını her yerde duyurmayı başarırken şimdi ise Milonga geceleri düzenlemeye başladı.
Çağdaş Anadolu Halkoyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından 18 Nisan Çarşamba günü Milonga gecesi düzenlenecek. Maden Mühendisleri Derneği Lokali’nde gerçekleşecek olan gecenin tüm kentte tangoya merak salan vatandaşlara açık olacağını belirten Dernek Başkanı Ali Arslan, ilk günkü şevkle dansın her alanında aktif olacaklarını belirtti. Çağdaş Halkoyunları Derneği Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Arslan, “Kentte uzun bir süredir birçok halk oyunları derneği olmasına rağmen, bu zaman kadar bu kadar geniş eğitim ağı olan bir kuruluş yoktu. Biz aslında tabela derneği olmak yerine gerçekten aktif ve üyeleri arasında büyük bir dostluk ortamı olan bir yer kurmayı hedeflemiştik. Bu anlamda kurulduğumuz günden itibaren disiplinli bir şekilde adım adım merdivenleri çıkarak bugünlere geldik. İlk olarak halk oyunlarını kentte 7’den 70’e tüm vatandaşların yapabileceğini göstermek amacıyla çocuk, yıldızlar, büyükler ve bay-bayan veteranlar ekibi kurarak buranın herkese açık olduğunu ve müziği duyan herkesin dans edebileceğini insanlarımıza kanıtladık. Sonrasında ise Latin dansları, hip-hop- tango- ortanyal- modern dans gibi birçok alanda da hizmet vererek farkımızı ortaya koyuyoruz. Kurulduğumuz ilk günkü şevk ve heyecanla çalışmalarımıza devam ediyorum. Bizim kapımız herkese açık, derneğimize illaki kayıt zorunluluğu diye bir şeyimiz yok. İnsanlarımız gelip bizim neler yaptığımız yerinde görebilirler. Biz 7 gün boyunca yaptığımız eğitim ve çeşitli sosyal aktivitelerle insanların günlük yaşamdaki yoğunluğunu atabilecek, kafasını rahatlatabilecek, enerjisini atacak, hem spor hem de sosyalleşme anlamında vakit geçirebileceği bir ortam kurduk. Bunu da dediğim gibi ilk günlü şevkle ve heyecanla yapmaya devam edeceğiz. Biz büyük bir aileyiz” dedi.

Yorumlar