"Alınan tedbirlerle hamdolsun can kaybımız yok"

29 Haziran 2022 Çarşamba 10:12

"Alınan tedbirlerle hamdolsun can kaybımız yok"

Zonguldak'ta yaşanan sel felaketinin ardından bölgede incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, alınan tedbirlerle can kaybının olmadığını açıkladı. Bakan Kirişci, "Devletimiz, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız özellikle bu konularda vatandaşımızın en ufak bir maddi kayıp içerisinde olmaması adına bu konularda atılması gereken bütün adımları atacaktır. Atılması talimatını zaten bizlere vermiştir" dedi.

Batı Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel felaketi sonrasında beş bakanın Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop'ta görevlendirildiğini anlatan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Zonguldak'taki incelemeler sonrasında Afet Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişci, "Dün akşam Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrası beş bakan olarak bizleri her birimizi bir ile görevlendirmiştir. Bu görevimiz çerçevesinde bendeniz Zonguldak'ta, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Bartın'da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Derya Yanık Karabük'te, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum Kastamonu'da, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu da Sinop'ta şu anda görevli. Bizim birincil derecede sorumluluğumuz, görevimiz her şeyden önce Cumhurbaşkanımızdan almış olduğumuz talimat gereği de vatandaşımızın yanında olduğumuzu; onların her türlü sıkıntılarını gidermek üzere burada olduğumuzu göstermekti. Burada da yerel unsurlarımız var. Bir taraftan valiliğimiz, belediyelerimiz, AFAD bu işin koordinasyonunu üstlenen bizim en önemli güzide kurumumuz. Onların buradaki yerel unsurları. DSİ, Orman Bölge Müdürlüğümüz ve onların yerel birimleri, İl Tarım Orman Müdürlüğümüz ve ilçe teşkilatlarımız, il başkanlarımız, gönüllü kardeşlerimiz var. Onlar da bu faaliyetlerde etkin rol alıyorlar. Hep birlikte sahadayız. Bu beş il içerisinde şu ana kadar pazar günü saat 15.00 sıralarında başlayan ama öncesinde Meteorolojimizin erken uyarı ile hepimizi teyakkuz haline geçirmesi sonrası bir anda bütün birimlerimiz, teşkilatlarımız sahada bu görevleri üstlenmiş durumda" diye konuştu.

"Alınan tedbirlerle hamdolsun insan kaybı noktasında kaybımız yok"
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Haziran ayının sonu olmasına rağmen yağışla karşı karşıya kalındığını; bu durumun küresel ısınma kavramının sahadaki uygulaması olduğunun altını çizdi. Kirişci, "Şunu baştan belirtmekte yarar var. Bazı şeyler vardır ki bunlar yaşanılarak tecrübe ediliyor. Keşke bunları hiç tecrübe etmeden doğrudan uygulayabiliyor olsak. Ama bazı uygulamalar var ki millet olarak da böyleyiz. Ben hep 1999 depremini, Marmara Depremi'ni hep örnek veririm. Türkiye'de 1999 öncesinde de depremler yaşanıyordu. Herkes 1999 depremiyle öğrendi ki Türkiye deprem ülkesi. Ondan sonra mevzuat ve davranışlarımızda pek çok değişiklikler gündeme geldi. Buradan da şuraya gelmek istiyorum. Malumunuz 21 Haziran günü de AFAD ile birlikte bütün unsurlarla Muğla'mızın Marmaris ilçesinde Değirmenyanı diye adlandırdığımız bölgede çıkan yangın tabii ki o bir kasti yangın. Faili yakalandığı için söylüyorum. Ama iklim değişikliği denildiğinde altını doldurmamız artık kolay oluyor. Zira bugün Haziran'ın 29'unda sanki ilkbaharın ilk günleriymiş veya sonbaharın ortasıymış gibi yağışla karşı karşıyayız. Bu iklim değişikliği küresel ısınmanın dediğimiz kavramın sahadaki uygulaması. Bu çerçevede de burada bize gelen o mesaj doğrultusunda alınan tedbirlerle birlikte hamdolsun, bir insan can kaybı noktasında kaybımız yok" diye konuştu.

"Beş il içerisinde Zonguldak en hafif atlatan il oldu diyebiliriz"
Bakan Kirişci, sel felaketine ilişkin Zonguldak'taki durumu da değerlendirdi. Sel felaketinden etkilenenlerin Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlara yerleştirildiğini aktaran Bakan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Maddi kayıplarımız var. Onu da birazdan arz edeceğim. Fakat özellikle büyükbaş, küçükbaş hayvan konusunda zayi olan telef olan canımız da yok. Diğer canlılarla ilgili elimizde ifade etmek gerekirse bir envanterimiz yok. Bundan dolayı bu beş il içerisinde Zonguldak, en hafif atlatan il oldu diyebiliriz. Önümüzde yarın var. Meteoroloji ve AFAD'ın uyarısı düne önceki güne göre yarının daha iyi geçeceği yönünde olduğu için ifade ediyorum. Şu anda görünen şekliyle öyle bir Zonguldak olarak bir artımız, biraz pozitif düşünebileceğimiz yönümüz var. Maddi olan hususlar yerine konulur. Devletimiz, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız özellikle bu konularda vatandaşımızın en ufak bir maddi kayıp içerisinde olmaması adına bu konularda atılması gereken bütün adımları atacaktır. Atılması talimatını zaten bizlere vermiştir. Biz şu aşamada sadece gözlemde bulunduk. Suyun çekilmesiyle birlikte oralara girilebilir hale geldikten sonra zarar ziyan tespitleri yapılacak. Bu tespitler ilgili kurumlarımıza yönlendirilecek ve ondan sonra da vatandaşımızın yaraları sarılmaya çalışılacak. Şu anda açta, açıkta hiçbir vatandaşımız yok. Bu gerçekten önemli. Çünkü evleri bu taşkından dolayı zarar görmüş olan kardeşlerimizin, ki 200 civarında. Bunlar KYK yurtlarında misafir edilmekte ve buralarda her türlü ihtiyaçları karşılanmaktadır. AFAD'ın bu kardeşlerimize 5'er bin liralık yardımı da başlangıç için ferahlatıcı, acıyı bir miktar dindirici etkisi vardır. Tarımla ilgili özellikle sera alanları ve biraz da kotun düşük olduğu yerlerde yoğun taşkın nedeniyle seralarda bir olumsuzluk var. Ama şu var. Bu sular çekildikten sonra temennimiz vatandaşlarımız bu ürünlerine fazla bir zarar ziyan vermemiş olmasıdır. Tarla bitkilerinin de olduğu yerler var. Onların üzerindeki sudan dolayı durumlarını bilemiyoruz. Hayvan barınaklarından selden veya taşkından etkilenen birkaç hayvan barınağı var. Onları da tespit edilecek Yine bu civciv üreticisi olan kanatlı sektörün de faaliyet gösteren bir işletmenin de mağduriyetini bilgi olarak biliyoruz. Detayı konusu tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra göreceğiz. Zonguldak ilimiz de on tane sahada görmüş olduğunuz araçlar var. 27'de burada görevlendirdiğimiz personel var. İhtiyaç duyulması halinde beş ilin dışındaki çevre illerden ve onların uzağındaki araç ve gereçler bu bölgeye kullandırılabilecek durumdadır. İnşallah bunlara da gerek olmayacaktır. Vatandaşlarımızın bu sıkıntılı olan heyelandan ve evlerden uzak durmaları, şu anda tespit edilmemişse bile kendilerinin bu konularda hassas davranmaları bizim idareciler olarak en büyük sorumluluğumuzdur. Onlara yapabileceğimiz önemli bir telkindir. Hiçbir vatandaşımızın selden sonra bir de heyelan gibi risk altında yaşamalarına gönlümüz razı değildir. Valiliğimiz tespit edilen evlerin hemen boşaltılması konusunda gerekli aksiyonu aldı."

"Her eline kazma kürek alan işe girişirse üç gün sonra o insanların da ziyan olduğunu görüyorsunuz"
Bakan Kirişci, AFAD'ın Türkiye'nin iftihar etmesi gereken bir kurum haline geldiğinin altını çizdi. Kirişci, bir önceki yıla göre değerlendirildiğinde vatandaş memnuniyeti ve işlerde düzen olduğunu anlattı. Birlikte çalışmanın bu tür afetlerde mutlaka olması gereken şeyler olduğunu belirten Bakan Kirişci, "Bir kısım yerler suyun altında. Bir kısım yerler içerisine girilemeyecek durumda. Görüyoruz. Seraları o manada değerlendiriyorum. Görüyoruz o suyu. Su çekildikten sonra seradaki üretim faaliyetleri ne ölçüde devam edebilir bizim kendi teknik ekibimiz karar verebilir. Hiçbir şekilde vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz. İhtiyaçlarının karşılanması noktasında gerekli adımlar atılacak. AFAD gerçekten Türkiye'nin iftihar etmesi gereken bir kurumu haline geldi. Bütün doğal afetleri koordine eden bir kurum haline geldi. Biz bunu Marmaris'teki yangında da Süleyman Soylu bakanımızla da uyum ve ahenk içerisinde gerçekleşti. Bir önceki yılla mukayeseye göre vatandaş memnuniyeti ve işlerde de tertip ve düzen gördük. Bu birlikte çalışmanın, bu tür afetlerde mutlaka olması gereken şeyler. Yoksa her eline ben buraya yardım edeceğim deyip kazma kürek alan bu işe girişirse üç gün sonra o insanların da ziyan olduğunu ve yeterince katkı sağlayamadığını görüyorsunuz. Bunları bir tertip düzen içerisinde gerçekleştireceğiz ve zarar ziyanı karşılayacağız" şeklinde konuştu.
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yakın süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Karadeniz doğalgazının karaya olan bağlantısında ilk borunun kaynağının yapıldığını hatırlattı. Kirişci, "Bizim için Zonguldak artık Türkiye'ye mal olmuş bir coğrafya. Bizim bu coğrafyaya gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Bu coğrafyaya olan ilgimiz sadece Zonguldak'ta yaşayan vatandaşların ilgisiyle sınırlı değil" dedi.
Bakan Vahit Kirişci, Zonguldak'taki incelemelerini tamamladıktan sonra ilden ayrılmak üzere Zonguldak Havalimanı'na hareket etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , karabük , tarım ve orman bakanı , bakan , sel , felaket , Vahit Kirişci

Yorumlar

Bakan Yardımcısı Suver Kdz. Ereğli’de incelemelerde bulundu

28 Haziran 2022 Salı 19:57

Bakan Yardımcısı Suver Kdz. Ereğli’de incelemelerde bulundu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcımız Hasan Suver, Kdz. Ereğli ilçesinde sel yaşanan bölgelerde incelemelerde bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcımız Hasan Suver, Çaylıoğlu ve Ormanlı Beldesi’ne gelerek incelemelerde bulundu. Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt ve diğer teşkilat mensupları ile birlikte ilk olarak Çaylıoğlu bölgesine geçen Bakan Yardımcısı Suver, il genel meclisi üyeleri ile muhtarlardan bilgi aldı. Bakan Suver, sel nedeniyle yaşanan zararların karşılanacağını belirterek, devletin yaraları en kısa sürede saracağını söyledi. Çaylıoğlu’ndan sonra Ormanlı Beldesi’ne geçen Bakan Yardımcısı Suver, burada Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol ve ekibi tarafından karşılandı. Ormanlı Beldesinde geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketinin ardından derelerde yapımı devam eden ıslah çalışmalarını ve üç gündür devam eden sağanak yağışlar sonrası beldede ki son durumu inceleyen Bakan Yardımcısı Suver, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’dan bilgiler aldı. Bakan Yardımcısı Suver ve beraberindekiler daha sonra Ormanlı Belediyesi’ne geçerek burada bölgede selden dolayı yaşanan sorunları ele aldı.

Etiketler:

kdz. ereğli , çevre ve şehircilik bakanlığı , Çaylıoğlu , ormanlı

Yorumlar

Niyazi Özcan projelerini açıkladı

28 Haziran 2022 Salı 17:51

Niyazi Özcan projelerini açıkladı

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Niyazi Özcan seçilmesi halinde hayata geçirmeyi planladığı projelerini açıkladı.

Başkan Adayı Özcan projeleri ve hedeflerine yönelik olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin önemi ve değeri çok çok önemlidir. Geçmiş yılların eksikliği gençlerimizin ve Ereğli'mizin umutsuzluğu olamaz. Tecrübenin, bilginin, mücadelenin, azmin ve umudun ismidir Niyazi Özcan. Üyelerimizin takdirleriyle seçildiğimizde 4 yıllık projelerimiz ivedilikle başlayacaktır.

Vizyonumuz: Değişim ve Heyecan
Misyonumuz: Üyelerimiz İçin Mücadele
Müteşebbisin ve Ereğli'nin önünü açacağız

1. ORTA ÖLCEKLİ METAL ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Tavan vinci, çöp konteyner imalatı, araç üzeri hidrolik sistemleri, konteyner imalatı, çelik kapı imalatı, otomotiv yan sanayi, inşaat sektörü makinaları imalatı, damper ve dorse imalatı. Mutfak ekipmanları imalatı, uluslararası konteyner imalatı, prefabrik ev imalatı, yeni nesil inşaat iskele imalatı, teneke kutu ambalaj imalatı, güneş panelleri imalatı, alüminyum çeşitleri imalatları, plastik ürünleri çeşitleri imalatı ve diğer ürün çeşitleri

2.AĞAÇ VE AHŞAP ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Mobilya imalatı kapı imalatı, kanepe, koltuk, yatak odası, çocuk odası, taban döşeme parke ve kerestecilik palet sanayi.
Ev aletleri imalatı ve inşaat sektörü imalatları.

3.TARIM VE SERA SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
Yılın tamamında üretim yapabilen teknolojiye uygun gerekli teşviklerinde alınmasıyla beraber Tarım Bakanlığı, Erdemir ve Ereğli ticaret ve sanayi odasının projelendirmesiyle Gülüç ırmağından başlayıp Subaşı’na kadar olan dere boyundaki alanlarımızı tam kapasite 12 ay çalışır hale getireceğiz ve Subaşı’na bölgenin en büyük hayvan pazarını kuracağız.

4. TERSANELER BÖLGESİNDEKİ YATIRIMCININ HİZMETİNDE OLACAGIZ

5. EREĞLİMİZİ NAKLİYE VE LOJİSTİK ÜSTÜ YAPMAK

6. EREĞLİ İNDİRİM GÜNLERİ

Orta ölçekli esnafımıza can suyu projesi Bartın'dan Bolu'ya Zonguldak’tan Düzce'ye, Karasu’ya Akçakoca'ya ve diğer ilçeler gezilerek gerekli reklam ve tanıtımlar yapıldıktan sonra hedef her ayın sonuna denk gelen Cumartesi günleri olarak gerçekleştirilecektir.

7. HEDEFİMİZ LAFTA DEGİL GERÇEKTEN 10 BİN ÖĞRENCİ

8. TİCARET VE SANAYİ ODAMIZIN YENİ BİNASI

9. TURİZM VE İNAÇ TURİZM FALİYETLERİNİ GELİŞTİRMEK

10. TİCARET VE SANAYİ ODAMIZIN BÜNYESİNDE KALİTE KONTROL LABORATUVARI KURULMASI

SÖZÜMÜZ SÖZ EREĞLİ ALLAH BİZE EREĞLİ’YE HİZMET ETMEYİ NASİP ETSİN.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ticaret , sanayi , kdz.ereğli , tso , niyazi özcan , arslan keleş

Yorumlar

Bakan Kirişçi vatandaşları Bakan Soylu ile görüştürdü

28 Haziran 2022 Salı 13:15

Bakan Kirişçi vatandaşları Bakan Soylu ile görüştürdü

Tarım ve Orman Bakanı Prof.Dr. Vahit Kirişçi, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde ekili arazileri sular altında kalan çiftçilerle görüştü

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Çaycuma ilçesinde evlerinin bir kısmı ve ekili arazileri sular altında kaldığını söyleyen vatandaşlara geçmiş olsun temennisinde bulundu. Bakan Kirişçi “Bende çiftçi çocuğuyum. Yaşadıklarınızın ne olduğunu bilirim. Devletimiz sizin yanınızda.”dedi.

Su alan seraları da gezen Bakan Kirişçi, Bartın’da bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu vatandaşlarla görüştürdü. Çiftçilere hitap eden Bakan Soylu “Herkese geçmiş olsun diliyorum. Bizde burada Bartın’dayız. Sayın Bakanımızla da sürekli temas halindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘vatandaşlarımızın bütün eksiklerini gidermek bizim görevinizdir’ diye talimatlandırdı. Allah bu tip afetlerden hepimizi muhafaza eylesİn inşallah. El birliği ile bu işinde üstesinden geliriz inşallah. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” Diye konuştu.

Bakan Vahit Kirişçi ardından Perşembe beldesine bağlı Adaköy’de selden etkilenen hayvan çiftliğini inceledi.

Etiketler:

kdz. ereğli , tarım , sel

Yorumlar

Maskeli saldırganlar 2 kişiyi yaralayıp böyle kaçtı

28 Haziran 2022 Salı 13:14

Maskeli saldırganlar 2 kişiyi yaralayıp böyle kaçtı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde maskeli iki saldırgan tekel büfe işletmesine silahlı saldırı gerçekleştirerek kaçtı

Olay gece saatlerinde Orhanlar Mahallesi Yalı Caddesi girişindeki tekel büfe işletmesinde meydana geldi. İddiaya göre cadde yakınına otomobille gelen maskeli iki saldırgan tekel büfe işletmesine kurşun yağdırdı. Saldırganlar beyaz renkli otomobille olay yerinden kaçarken, büfe işletmecisi N.B. ile M.Ç. yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekipleri yönlendirildi. Saldırıda yaralana bir kişi ambulansla ilçedeki özel hastaneye diğeri ise Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların hastanelerdeki tedavisi devam ederken, polis ilçenin giriş ve çıkış noktalarına barikat kurarak silahlı saldırı olayını gerçekleştiren zanlıları yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.
Savcılık olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Etiketler:

Kdz. Ereğli , polis , tekel , yaralama

Yorumlar