"Basın özgürlüğü vazgeçilmezimizdir"

3 Mayıs 2021 Pazartesi 12:55

"Basın özgürlüğü vazgeçilmezimizdir"

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ kutlama mesajı

Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği  (ERMED) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gönüllü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Gönüllü mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1994 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir karar doğrultusunda,  3 Mayıs tarihi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmaktadır.

Dinimizin ilk emri ‘Oku’ dur. Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.” demiştir. Bir hukuk Devleti olan ülkemizde gazetecilerin yetki, hak ve sorumlulukları ilgili yasalarla ve meslek örgütlerince belirlenmiştir.

Ve dijital çağımızda haber; dolaşım hızı ile zamanı/mekanı aşarak sınır tanımaz olmuş, anlık tüketilen bir demokrasi aracı olmuştur.

Medya içeriklerini ve haberi üreten basın mensuplarının durumu ise ortadadır! 

Yasama yürütme ve yargıdan sonra  4. Temel görevi yerine getiren basın mensupları; başta bağımsız ve özgürce haber almak/üretmek olmak üzere, ekonomik ve mevzuatla ilgili baskı ve sorunlarla mücadele etmektedir. COVİD 19 pandemisi koşullarında bile okuyucu, izleyici ve dinleyiciye karşı olan sorumluluğunu yerine getirmek için gecesini gündüzüne katan meslektaşlarımız, tüm bunlara rağmen kamusal imkânlardan adilce ve yeterince faydalanamamaktadır. 

Kamuoyunun gözü, kulağı olan gazeteciler, bugün; yapılan haber nedeni ile ceza alıp hapse girmemek, ailesini geçindirmek, siyaset-ticaret ve mevzuat güçlerinin arasına sıkışmamak için özveri ile görev yapmakta,  hatta son genelge ile olay yerinden nasıl fotoğraf çekeceğini kara kara düşünmektedir! 

Oysa, basın özgürlüğü; demokrasinin, cumhuriyetin, kişisel hak ve sorumlulukların yerine getirilmesinin, düşüncenin ifade edilmesinin güvencesidir. Basın özgürlüğü, evrensel ve temel insan haklarının özgürlüğüdür. Vazgeçilmezimizdir…

Genelde ve yerelde tüm zorlu koşullara rağmen görevlerini hakkı ile yapan tüm meslektaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyor, gerçek anlamda özgürleşmeye ve refaha kavuşmayı diliyoruz. “

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , 3 mayıs , basın özgürlüğü , ermed

Yorumlar

Nesli tükenmekte olan "Kafkas Semenderi" görüntülendi

1 Mayıs 2021 Cumartesi 20:54

Nesli tükenmekte olan "Kafkas Semenderi" görüntülendi

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, nesli tehlike altında olduğu belirtilen "Kafkas Semenderi" görüntülendi.

Doğal habitatları ılıman ormanlar ve akarsular olan Kafkas semenderi Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Beldesinde görüldü.

Kafkas Semenderi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, geçtiğimiz yıllarda hayvanın nesli tükenme tehlikesi altında olduğunu belirledi.

Korumada öncelikli ve azalan popülasyon durumuna sahip türlerden olan Kafkas semenderinin, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nce "zarar görebilir" kategorisi altında gösteriliyor.

Gümeli Beldesi Kale Mahallesinde ormanlık alanda Kafkas Semenderi’ni gören Engin Bozkurt cep telefonu ile kayıt altına aldı. Bozkurt, bu sürüngeni ilk kez gördüğünü söyledi.

Semenderin, deniz seviyesinden 1000-2500 metre yükseklikte uygun habitatlarda yayılış gösterdiği biliniyor. Doğa Koruma Yetkilileri tarafından, bu hayvanlara dokunulmaması ve doğal yaşam alanlarına müdahale edilmemesi isteniyor.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kafkas semenderi , alaplı , gümeli

Yorumlar
 • Ahmet
  6 Mayıs 2021 Perşembe 15:41

  Dombay deresinde bile vardı

Şehri kaplayan duman ile ilgili Erdemir'den açıklama

1 Mayıs 2021 Cumartesi 19:12

Şehri kaplayan duman ile ilgili Erdemir'den açıklama

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'den (ERDEMİR) yükselen sarı duman kütlesi, Ereğli'nin üzerini kapladı.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş., saat 15:00 sularında fabrikadan yükselen ve tüm şehri kaplayan sarı dumanlar ile ilgili açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada;

“Erdemir 2. Yüksek Fırını’nda 1 Mayıs 2021, Cumartesi günü saat 15.00 sularında yaşanan teknik arızaya bağlı olarak toz emisyonu çıkışı meydan gelmiştir. Ekiplerimiz tarafından arızaya anında müdahale edilmiş olup; sorunun en kısa sürede çözümü için çalışmalar büyük bir titizlik ve süratle devam etmektedir. 

Hiçbir çalışanımızın zarar görmediği bu teknik arızanın en kısa sürede giderilmesi için, yerel otoritelerle koordineli bir şekilde çalıştığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” Denildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , erdemir

Yorumlar
 • cemal
  1 Mayıs 2021 Cumartesi 20:51

  kesin cezasını kardeşim

Kaymakam açıklama yaptı

1 Mayıs 2021 Cumartesi 18:16

Kaymakam açıklama yaptı

ERDEMİR'in içinden yükselen sarı dumanlar Ereğli'de merak konusu olurken, dumanlar Ereğli'nin üzerini kapladı. Yaşanan bu hava kirliliği sonrası Kaymakam Çorumluoğlu, Erdemir'in açıklama yapacağını söyledi.

Erdemir sınırlarından Kepez'e kadar birçok noktaya ulaşan duman kütlesini gören vatandaşlar tepki gösterdi. 

Edinilen bilgilere göre, Erdemir’de emisyonda sıkıntı çıktığı, emisyon filtrelerinde bir sorun oluşmasından kaynaklı olduğu öğrenildi.

Yaşanan bu durum sonrası Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, konudan bilgisi olduğunu ve Erdemir’in açıklama yapacağını ifade etti. Kaymakam Çorumluoğlu açıklamasında, “Bugün kenti saran sarı dumanın neden olduğu ile ilgili Erdemir yöneticilerine kamuoyuna açıklama yapmaları gerektiğini kendilerine ilettim. Fabrika içerisinde teknik bir arıza olmuş. Ayrıca yaşanan bu durum sonrası Çevre Müdürlüğü de inceleme yapacak.” dedi.

Kenti saran dumanlar ve Ereğlili vatandaşların tepkisine yol açan bu görüntü sonrası Erdemir açıklama yayınladı:

"Erdemir 2. Yüksek Fırını’nda 1 Mayıs 2021, Cumartesi günü saat 15.00 sularında yaşanan teknik arızaya bağlı olarak toz emisyonu çıkışı meydan gelmiştir. Ekiplerimiz tarafından arızaya anında müdahale edilmiş olup; sorunun en kısa sürede çözümü için çalışmalar büyük bir titizlik ve süratle devam etmektedir. 

Hiçbir çalışanımızın zarar görmediği bu teknik arızanın en kısa sürede giderilmesi için, yerel otoritelerle koordineli bir şekilde çalıştığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , erdemir , kaymakam ismail çorumluoğlu , hava kirliliği

Yorumlar
 • Sonalp hamza
  5 Mayıs 2021 Çarşamba 03:17

  Hep böyle oldu zaten bu erdemirin ve yerli halkının kaderidir...şekilde görüldüğü gibi erdemirin parasını eller Dumanını yeller ZEHRİNİDE YERLİSİ YER.......

1 Mayıs'ı çalışarak geçirdi

1 Mayıs 2021 Cumartesi 17:09

1 Mayıs'ı çalışarak geçirdi

Zonguldak’ta 1 çocuk babası 25 yıllık kalıp demir işçisi Murat Özdemir (45), tam kapanma yasağı olmasına rağmen evine ekmek götürebilmek için 1 Mayıs İşçi Bayramında izin belgesi ile çalıştı.

Tüm dünya da ve Türkiye’de etkisini gösteren korona virüs nedeniyle 17 günlük tam kapanma yasağı getirilmişti. Zonguldak’ta Tam kapanma yasağı nedeniyle 1 yıldır buruk bir şekilde kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı bu yıl yine korona virüs nedeniyle 1 gün öncesinde sessiz sedasız kutlandı. 25 yıllık kalıp demir işçisi 1 çocuk babası 45 yaşındaki Murat Özdemir tam kapanma yasağı olmasına rağmen evine ekmek getirebilmek için izin belgesi ile çalışmaya devam etti. Özdemir, korona virüs nedeniyle çalışırken, sosyal mesafe ve maske kuralına da dikkat etti. Kalıp demir ustası Murat Özdemir, bütün emekçilerin İşçi Bayramını kutlayarak, “İnşaat sektör ağır sektör. Madeni ağır saniyeye soktular, inşaat sektörü ağır sanayi olarak geçmiyor. İnşaat ustaları 55 yaşını geçtikten sonra çalışamıyor” dedi.

“Hayalim emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürebilmek”

25 yıllık kalıp ustası Murat Özdemir En büyük hayalinin emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürmek olduğunu ifade ederek, ”İzin kağıtlarınızı alarak kısıtlamada çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Burada tüm emekçi kardeşlerimizin İşçi bayramını kutluyoruz ama ekmek parası çalışmak zorundayız. İnşaat sektörünü şu anda etkilemiyor.25 yıldır inşaat sektöründe çalışıyorum. Her mesleğin zorluğu vardır. İnşaat sektör ağır sektör. Madeni ağır saniyeye soktular, inşaat sektörü ağır sanayi olarak geçmiyor. İnşaat ustaları 55 yaşını geçtikten sonra çalışamıyor. Emeklilik yaşı 65, halimiz belli. Maden sektörüyle bizi aynı statüye sokarlarsa rahatlarız. Emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürebilmek. Onun içinde ağır saniyeye geçmemiz lazım" dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , murat özdemir , 1 mayıs , işçi , inşaat

Yorumlar