"Bıçak kemiğe dayandı ki bu tür eylemler geç bile kaldı"

7 Eylül 2019 Cumartesi 12:25

"Bıçak kemiğe dayandı ki bu tür eylemler geç bile kaldı"

Diyarbakır'da HDP desteği ile dağa götürüldüğü iddia edilen oğlu için HDP İl Binası önünde eylem başlatan ve oğluna kavuşan Hacire Akar'ın ardından ailelerin başlattığı eyleme bir destek de Zonguldaklı karikatür sanatçısı Şerif Cihan'dan geldi. Cihan, karikatüründe HDP binasında şeker uzatan bir ele uzanan çocuğun, ardından dağa itildiğini çizdi. Cihan, "HDP'yi dağa açılan bir kapı olarak görüyoruz. HDP'nin gerçek yüzünü karikatüre çizmek istedim" dedi.


Hacire Akar'ın oğlunun dağa kaçırıldığı iddiası üzerine HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattığı eylem diğer annelere de umut oldu. Çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia edilen aileler, HDP binası önünde eylem başlatarak çocuklarını istedi. Ailelere destek çığ gibi büyürken bir destek de Zonguldaklı karikatür sanatçısı Şerif Cihan'dan geldi. Yaklaşık 30 yıldır karikatür çizen Cihan, karikatürlerinin çoğunda toplumsal olaylara değindiğini aktardı.
Bugüne kadar terörün gerçek yüzünü anlatan birçok karikatür çizdiğini ifade eden Cihan, son çizdiği karikatürle de HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde eylem yapan ailelerin yanında olduğunu söyledi. Cihan, "Aynı tür karikatürleri daha önceden çiziyorduk. Türkiye'nin gündemini sürekli meşgul ettiği için bu olay 30-40 yıldan beri hali ile bizde vatandaşız rahatsız oluyoruz. O olaylar bizi de etkiliyor. Ülkede bir terör var buna tarafsız kalmak duyarsız kalmak mümkün değil bizde bu işi yaptığım içinde duygularımı mesajlarımı bu şekilde veriyorum. En son Diyarbakır'daki HDP İl Başkanlığı binasının önündeki o kadınların çocukları için yaptıkları eylem daha çok duygularımı depreştirdi ve ona istinaden böyle bir karikatür yaptım" dedi.

"Bıçak kemiğe dayandı ki bu tür eylemler geç bile kaldı"
HDP'nin terörle yoğun bir mücadele yapıldığı dönemdeki duruşunu anlatan Cihan, "Aynı düşüncem HDP'yi dağa açılan bir kapı olarak görüyoruz artık. Bir umudu vardı insanların ilk kurulurken silahlar falan bırakılır da insanlar siyasi olarak görüşlerini açıklayabilir kendilerini ifade bilir diye düşündük. Ama kurulduktan sonra hele de şu günlerde terörle yoğun bir mücadele yapılırken sanki dağa elaman yetiştiren dağa bir elaman kazandıran bir yer konumunda gözüküyor. Yani dağın çarşıdaki kapısı gibi konumuna geldi yani. İşte en sonunda da yöre halkı özellikle de anneler buna duyarsız kalmadı artık. Bıçak kemiğe dayandı ki bu tür eylemler yapıyorlar aslında bu tür eylemler geç bile kaldı çünkü hiçbir zaman oradaki bu tip insanlar Kürt halkına hizmet etmedi, zaten sadece dağlara PKK terör örgütüne terörist yetiştirmek, çocukları kaçırmak, dağlarda ellerine silah verip devlete kurşun sıktırmak, bu tip eylemelerin içine girdikleri için siyasi olarak amaçlarının dışına çıktılar" diye ifade etti.

"HDP'nin gerçek yüzünü karikatüre çizmek istedim"
Cihan, "Binaları dahi işte gördüğünüz gibi televizyonlarda da izliyoruz. PKK'nın paçavrasıyla renklendiriliyor. Bu tip mesajlar veriyorlar. Oradaki gençleri kandırıyorlar. Buna duyarsız kalmak mümkün değil. Çocuklar yakalanıyor görüyoruz dağlarda işte. Devlet teslim olun diyor, öldürmek istemiyor. Yakalananların çoğunluğu çocuk. İşte anneler böyle artık perişan durumdalar genelde de fakir insanlar yani. HDP binasının içinde olan insanlar benim şahsi görüşürüm ya aşiret ağası yada köy ağası. Bunlar bu şekilde seçiliyor yani. Bir demokratik bir seçim olduğu gibi görünüyor ama bana göre değil olsaydı o analar o kapının önünde çocuklarını onlardan istemezlerdi. Siyasi bir çözüm üretmek için onlara oy verdiler. Gördüler ki onlar tam tersini yapıyor çocuklarını dağlara koşturuyor zorlan dağlara elaman kazandırmaya gayret ediyorlar. O yüzden de böyle eylem yapıyorlar. Yani kötü bir durum. Ama anaların yaptığı iş çok yerinde. Erkeklerinin de ve her Türk vatandaşının bu tür olaylara terör olaylarına orada yürüyüşler yaparak eylemler yaparak karşı çıkmaları gerekir. Sonuçta orada çoğunlukta Kürt vatandaşları ölüyor çoğunlukta. Mehmetçik de şehit oluyor yazık günah. Ama Kürt halkı büyük zarar görüyor. O yüzden geç bile kalındı bence çok da iyi oldu. O yüzden ben anneleri destekliyorum. HDP'nin gerçek yüzünü karikatüre çizmek istedim" şeklinde sözlerini tamamladı.
Cihan, bu tür toplumsal olayları yansıtan karikatürleri çizmeye devam edeceğini ifade etti.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , HDP , karikatür

Yorumlar

Üniversiteli Kübra kazada can verdi

7 Eylül 2019 Cumartesi 11:56

Üniversiteli Kübra kazada can verdi

Kastamonu-Daday karayolu Gölköy köyü mevkiinde yoldan çıkan otomobil takla attı. Kazada emniyet kemeri takılı olmadığı anlaşılan iki üniversiteli genç kız hayatını kaybetti, 2 kişide yaralandı.


Edilen bilgiye göre, Daday ilçesinden Kastamonu’ya gelen Refik İlhan Abazalı yönetimindeki 19 AAJ 663 plakalı otomobil, Gölköy köyü mevkisinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıkarak şarampolde takla attı. Yaklaşık 60 metre sürüklenen otomobilde sürücü Refik İlhan Abazalı (26) ile Muhammed Mücahit Kızılarslan (24) yaralandı. Arka koltukta oturan ve emniyet kemeri takılı olmadığı anlaşılan 21 yaşındaki Burcu Örnek ile 20 yaşındaki Kübra Aldırmaz ise araçtan fırlayarak olay yerinde hayatını kaybetti. İhbar sonrası olay yerine 112 Acil Sağlık ekipleri, polis ekipleri ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Çevrede yapılan arama sonucunda kazada hayatlarını kaybeden ve Kastamonu Üniversitesinde okudukları öğrenilen genç kızlardan birisi şarampolde, diğeri de asfalt üzerinde bulundu. Yaralılar ise, sıkıştıkları yerden çıkartılarak ambulansla Kastamonu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralılardan otomobil sürücüsü Refik İlhan Abazalı’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.
Kaza sonrasında Cumhuriyet Savcısı ve Olay Yeri İnceleme ekipleri, olay yerinde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından cenazeler, Kastamonu Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.
Öte yandan kazada hayatlarını kaybeden Kübra Aldırmaz’ın Zonguldak nüfusuna kayıtlı olduğu, Burcu Örnek’in ise Bursa nüfusuna kayıtlı olduğu ve Kastamonu Üniversitesinde okudukları öğrenildi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Kastamonu , kaza , Kübra Aldırmaz

Yorumlar

Transfer Ofisi hizmete başladı

7 Eylül 2019 Cumartesi 09:59

Transfer Ofisi hizmete başladı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi hizmet vermeye başladı.

ZBEÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) aktif olarak üniversite öğretim elemanları, araştırmacıları, girişimcileri ve öğrencileri için aktif olarak destek vermeye başladı. TTO’nun farkındalık, eğitim, burs ve destek programlarından yararlanma, üniversite sanayi işbirliği, sınai mülkiyet hakları yönetimi, Ar-Ge sonuçlarının ticarileştirilmesi, lisanslama, şirketleşme ve girişimciliğe dair faaliyetlerde bulunacağını belirten TTO Koordinatörü Öğr. Gör. Mesut Karakoca, ofisin faaliyetleri ile beraber üniversitenin öğretim elemanları ve öğrencilerinin ulusal ve uluslararası proje çağrıları hakkında bilgilendirilerek burs ve desteklerden daha fazla yararlanmalarının, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde öğretim elemanlarının işbirliği süreçlerine katılımının sağlanmasıyla ulusal projeler geliştirilmesinin, ön kuluçka veya kuluçka aşamalarındaki araştırmacıların yönlendirilmesinin, sınaî mülkiyet hakları, şirketleşme ve girişimcilik hizmetlerinin verilmesinin amaçlandığını belirtti.
Karakoca, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB), Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından bireysel, araştırma ekipleri ve sanayi bazında farklı hedef gruplarına dair yürütülmekte olan 40’tan fazla programın, diğer ulusal destekler ve AB Ufuk 2020 programlarının çağrı tarihleri, başvuru şartları ve burs / destek miktarları hakkında bilgi almak isteyen öğretim elemanları ve öğrencilerin TTO web sitesini (http://tto.beun.edu.tr/) veya Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ikinci katında yer alan TTO Koordinatörlüğünü ziyaret etmelerini tavsiye etti.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, TTO’nun Üniversite öğretim elemanları, araştırmacıları ve girişimcilerine yönelik yürüteceği tanıtım, proje destek, üniversite-sanayi işbirliği ve fikri mülkiyet alanlarındaki etkinliklerinin üniversite proje, patent ve ticarileştirme oranlarının artmasını sağlayacağına ve TTO’nun ilgili diğer birimler ile eşgüdüm içinde çalışarak Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında üniversiteyi üst sıralara taşıyacağına inandığını belirtti.
2019-2020 Akademik yılı kapsamında Farabi ve İbni Sina Kampüslerinde güz ve bahar yarıyıllarında olmak üzere yılda en az 2 defa TÜBİTAK - BİDEB, ARDEB, TEYDEB ve AB Ufuk 2020 burs ve desteklerinin tanıtılacağını ve güz etkinliklerinin 17 Ekim’de başlayacağını ifade eden Rektör Çufalı, etkinlik programı hakkında detaylı bilginin Koordinatörlük web sitesinde yer aldığını söyledi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , ZBEÜ

Yorumlar

Kral Şakir miniklere keyifli anlar yaşattı

7 Eylül 2019 Cumartesi 09:50

Kral Şakir miniklere keyifli anlar yaşattı

Esas Gayrimenkul tarafından hayata geçirilerek Zonguldaklılara özel deneyimler yaşatan, cazibe merkezi Esas 67 Burda AVM, sevilen çizgi film dizisi ‘Kral Şakir’ etkinliği ile minik ziyaretçilerine keyifli anlar yaşattı.


Esas Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen ve açıldığı günden itibaren Zonguldak’ın alışveriş, yaşam ve buluşma merkezi haline gelen Esas 67 Burda AVM, minik ziyaretçilerini, bir aslan ailesinin başından geçen komik ve neşeli hikâyeleri anlatan Türkiye'nin ilk çizgi dizisi Kral Şakir etkinliği ile buluştu.
5-8 Eylül tarihlerinde, 15.30, 17.30, 19.30 saatlerinde 3 seans olarak ücretsiz düzenlenen Kral Şakir etkinliği ile Esas 67 Burda AVM, minik ziyaretçilerini eğlenceli ve unutulmaz anlar yaşattı. Minikler gösteri öncesi 'gece-gündüz', 'deve-cüce' oyunu oynayıp ısınma hareketleri yaptı. Ailelelerin de yakından takip ettiği gösterinin bir seansı yaklaşık 45 dakika sürdü. 'Kral Şakir' ve 'Necati Abi' karakteriyle alana giren maskotlar minikleri doyasıya eğlendirdi.
İkili, başlarından geçen komik hikayeleri anlatırken güldürdü. Etkinlik 7-8 Eylül 2019 tarihlerinde Esas 67 Burda AVM'nin giriş katında 15.30, 17.30 ve 19.30 saatlerinde 3 seans olarak ücretsiz olarak devam edecek.
Esas 67 Burda AVM
Esas Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen ve 2009 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Esas 67 Burda AVM, 22 bin 700 m’lik kiralanabilir alan, 64 mağaza,8 sinema salonu ve 500 araçlık otoparkı ile Zonguldak’ta hizmet veriyor.
Modaya yön veren markaları, her damak zevkine hitap eden lezzet seçenekleri, keyifli sohbetlere ev sahipliği yapan kafeleri, eğlenceli etkinlikleri ile Zonguldak’ın yaşam ve buluşma merkezi olan Esas 67 Burda AVM, alışveriş ve eğlence deneyimini aynı anda sunarak öne çıkartıyor. Esas 67 Burda AVM, dünyanın sayılı pazarlama ve iletişim dernekleri arasında gösterilen AMCP’nin organize ettiği 2018 MarCom Ödüllerinde “Sevgi Postanesi” projesiyle 3 Platin ve 1 Altın ödülünü aldı.

Etiketler:

ESAS 67 , Kral Şakir , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Heykeller ilk günkü görünümüne kavuştu

6 Eylül 2019 Cuma 19:04

 Heykeller ilk günkü görünümüne kavuştu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde dikili olan ve çeşitli nedenlerle hasar gören heykellerin bakımı yapıldı.


Heykeltraş Ahmet Uzun tarafından yapılan bakım sonucunda heykeller ilk günkü görünümüne kavuştu. Uzun, temizliği yapılan heykellerin önce hasarlı yerlerinin polyester malzeme ile onarımını yaptıktan sonra kendi rengine boyadı, ardından da bronz patine efekt uygulayarak son görünümünü verdi. Son olarak akrilik koruyucu uygulayarak bakımı tamamlanan heykeller yenilendi.
Yaptığı çalışma ile ilgili bilgi veren Heykeltraş Ahmet Uzun, "Çaycuma’nın çeşitli yerlerine diktiğimiz heykellerin bakımını yaptık. Başta hava koşulları, sıcaklık değişiklikleri, güneş gibi etmenler olmak üzere birçok nedenle heykellerde ufak tefek deformasyonlar oluşabiliyor. Bu nedenle zaman zaman bakımlarını yapmak gerekiyor. Bazı heykellere insan eliyle zarar verildiğini gördüm, buna çok üzüldüm. Ne yazık ki bu Çaycuma’nın değil tüm ülkenin sorunu. Kendi malına değer biçmekte zorlanan insanlarımız, yalnızca heykellere değil, tüm kamu mallarına vandalca yaklaşıyor. Ona zarar vermekten adeta keyif alıyor. Oysa bu heykeller onların yaşadıkları ortam daha güzel olsun diye herkesin parasıyla yapılmış bir kamu malı. Daha özenli davranmak gerekiyor. Vatandaşlarımız bu konuda lütfen daha duyarlı olsun, zarar verenleri uyarsın” dedi.

Yorumlar