"Firmamızı zan altında bırakacak durum yoktur"

19 Eylül 2021 Pazar 14:34

"Firmamızı zan altında bırakacak durum yoktur"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşanan toplu zehirlenme olayı sonrası, beyaz et satışı yapan Mudurnu firmasının adının geçtiği haberlere kurum yetkilisinden açıklama geldi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Dağlıca Köyü’nde verilen düğün yemeğinde 52’si çocuk 110 kişi zehirlendi. Vatandaşlar karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alındı. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri hastaneye gelerek numune örnekleri aldıkları öğrenildi. Öte yandan ilçede beyaz et satışı yapan Mudurnu firmasının, bazı yerel haber sitelerinde zehirlenme olayı ile ilgili adlarının geçmesi üzerine firmadan açıklama yapıldı. Mudurnu firması sahibi Gökhan Adıyaman, haberlerin asılsız olduğunu ifade etti. Zehirlenme olayı ile ilgili firmalarında herhangi bir işlem yapılmadığına vurgu yapan Adıyaman açıklamasında, “Dün işyerimizde çalışırken, olaydan haberimiz yokken bir firmamızın araması ile konuyu öğrendik. Haberlere baktık daha sonra müşterilerimiz aramaya başladı."

EREĞLİ'NİN %70'İNE TEDARİK SAĞLIYORUZ

"Zehirlenme olayı sonrası bazı haber sitelerinde firmamızın adını kullanarak haber yapanların, herhangi bir dayanağı olmadan kurumumuzu karalama kampanyasında bulunduklarına inanıyoruz. Biz Ereğli’nin yüzde 70’inin beyaz et ihtiyacını karşılıyoruz. Yıllardır hiçbir sorun yaşamayan bir firma olarak Ereğli’de hizmet vermekteyiz. Bölgedeki tek beyaz et işleme izin belgeli bir firma olduğumuzun bilincindeyiz. Kayıtlarımızda dün ilçede döner satışı yapan birkaç işyeri ve ordu evine de tavuk yolladık. Oralardan şimdiye kadar hiçbir şikayet almadık. Dün yaşanan olayda firmamızı zan altında bırakacak durum yoktur. Olay sonrası Tarım Müdürlüğü veya Jandarma’dan gelerek bizlere danışma veya bilgi alma durumu olmadı ve herhangi bir numune de alınmadı.” İfadelerini kullandı.

ŞİKAYETTE BULUNDUK

Öte yandan yapılan haberler ile ilgili şikayette bulunduklarını aktaran Adıyaman şunları söyledi:

“Özellikle firmamızın adını kullanarak, yaşanan zehirlenme olayında algı operasyonu yapılmaktadır. Yazılan haberler ile ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek şikayette bulunduk ve firmamızı lekeleyen bu tarz yaklaşımlarla ilgili yasal süreci başlattık. Yetkili mercilerin gerekli adımları atacağına inanıyor, vatandaşlarımızın çıkan bu haberlere itibar etmemesini rica ediyoruz. Diğer yandan Dağlıca Köyü’nde yaşanan bu üzücü olayda vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum.”

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , gökhan adıyaman , mudurnu , dağlıca köyü

Yorumlar

Yerel Medya ile ilişkiler geliştirilecek

18 Eylül 2021 Cumartesi 13:08

Yerel Medya ile ilişkiler geliştirilecek

Türk Metal Sendikası Genel Merkezince, “1. Yerel Medya Kurultayı” 2. Oturumu yapılıyor.

Aydın’ın Didim ilçesindeki Büyük Anadolu Didim Resort Otel’in ‘Anadolu Salonu’nda, Türk Metal’in yetkiliği olduğu bölgelerden yaklaşık 100 basın mensubu katıldığı Kurultayda 2. Oturumu gerçekleşiyor.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, kurultayın ilk gününde yaptığı konuşmada Yerel Medya temsilcileri ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini söylemişti.

Kurultayın 2. gününde ilk oturumda Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş başkanlık ederken, 2. oturuma Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal başkanlık etti.

Kurultayın 2. Oturumuna konuşmacı olarak Bursa’dan gazeteci Ahmet Emin Yılmaz, Eskişehir’den gazeteci Sadi Seda, Kocaeli’den gazeteci Süriye Çatak Tek ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Tarancı katıldı. Konuşmalar öncesi Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal kurultay ile ilgili görüşlerini aktardı.

Sendika faaliyetlerinin, yerel medyanın faaliyet alanında gerçekleştiğine vurgu yapan Erdal, bakış açısını değiştirmek istediklerini söyledi. Erdal yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yerel Medya Kurultayında verimli bir toplantı olduğunu görüyoruz, hepinize teşekkür ediyorum. Bu oturumda söz yerelde çalışan basın emekçilerinde olacak. Bakış açısını değiştireceğiz. Sendika haberlerinde yerel basında yansımalarını, yerel medyaların sendikalara yaklaşımına bakacağız. Genel Başkanımızın dünkü açılış konuşmasında yerel medyanın gücü ve etkisi bizim mücadelemizin öneminde gelmiştir. Bu öneme tespit ve hareketle bu oturumda yerelde sendika ve medya ilişkisi ne olduğunu ve nasıl olması gerektiğini sorgulayacağız. Bunun için çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü sendika faaliyetleri, yerel medyanın faaliyet alanında gerçekleşiyor.”

“BASIN EMEKÇİLERİNİN İŞ DEĞERİNİ ARTIRMALIYIZ”

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal, verilen hak mücadelesini kamuoyu ile buluşmasında yerel medyanın gücünü önemsediklerini söyledi. Bu kurultayın fırsat olduğuna değine Erdal konuşmasında, “Bizler karşılaştığımız baskılarda, gösterdiğimiz direnişlere, verdiğimiz hak mücadelelerine kadar haberin kamuoyu ile buluşmasını çok değerli buluyor ve çok önemsiyoruz. Ama bu emek mücadelesinin hem mücadele, hem mücadele edenle hem de bu mücadelenin haber yapanlar için de adeta bir mayın tarlası olduğunu da biliyoruz. Yerel de çalışan basın emekçilerinin dayanışma, iş değerinizi artırmak istiyoruz. Bu kurultayın bir fırsat olduğunu düşünüyor ve bu fırsatı oluşturduğu için genel başkanımıza teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Kurultayda daha sonra gazeteciler Ahmet Emin Yılmaz, Sadi Seda, Süriye Çatak Tek ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Tarancı’nın konuşmaları ve yerel medya mensuplarının soru ve görüşlerine geçildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , türk metal , yerel medya , halil faki erdal , sendika , basın

Yorumlar

Posbıyık: "Vatan size minnettar"

17 Eylül 2021 Cuma 19:18

Posbıyık: "Vatan size minnettar"

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gazilere karşı herkesin sorumluluğunun bulunduğunu belirten Başkan Posbıyık, “Vatan size minnettar” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, , TBMM tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanının verilişinin 100. yıldönümünde Gaziler Günü’nü kutladı.

Başkan Posbıyık, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra 19 Eylül 1921’de, TBMM tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanının verilişinin 100. yıldönümünde kentimizdeki siz değerli gazilerimiz ve şehit aileleriyle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır.

Gazilerimiz, ülkemizin her karış toprağında, vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullarda bile canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

Türkiye Cumhuriyeti, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm kahramanların, şehitlerin ve gazilerin bugünkü kuşaklara armağanı ve emanetidir.

Bir ülke düşününki şehitlerini anmaz, gazilerine gereken saygıyı göstermezse o ülke birliğini, beraberliğini ve vatan sevgisini kaybeder. Ülkemizin yarınları olan genç nesillerin, vatanseverlik ve kahramanlıkla bu ülkeye sahip çıkmaya devam edeceğinden hiç kuşku duymuyorum.

Bizlerin en önemli sorumluluğu, fedakarlıkların en büyüğünü yapan gazilerimiz için saygı duymak, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmak, yaşam koşullarını iyileştirmek ve haklı isteklerinin karşılanması için çaba göstermektir. Kdz. Ereğli Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gazilerimizin ve şehit ailelerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyor hayatta olan gazilerimize aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , ereğli belediyesi , halil posbıyık , gaziler günü

Yorumlar

Amiral Uğur'dan iade-i ziyaret

17 Eylül 2021 Cuma 18:58

Amiral Uğur'dan iade-i ziyaret

Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a iade-i ziyarette bulundu.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarından sonra Kdz. Ereğli’de konuşlu Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı görevine atanan Tuğamiral Niyazi Uğur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın kendisine yaptığı ziyaretin ardından iade-i ziyarette bulundu.

Başkan Posbıyık, başkan yardımcıları ile birlikte Uğur’u belediye binası girişinde çiçekle karşıladı.

Ziyarette kurumlar arası çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Başkan Posbıyık ayrıca Komutan Uğur’a, Kdz. Ereğli ve Belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ziyaretin sonunda Başkan Posbıyık, konuğuna Herkül heykeli, Alemdar Gemisi tablosu ve içerisinde çeşitli tanıtım broşürü ve kente özgü hediyelerin yer aldığı çantayı takdim etti.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , ereğli belediyesi , halil posbıyık , tuğamiral niyazi uğur

Yorumlar

Kavlak, "Sesimiz olmanıza ihtiyacımız var"

17 Eylül 2021 Cuma 14:55

Kavlak, "Sesimiz olmanıza ihtiyacımız var"

Türk Metal Sendikası Genel Merkezince, “1. Yerel Medya Kurultayı” gerçekleştiriliyor.

Aydın’ın Didim ilçesindeki Büyük Anadolu Didim Resort Otel’in ‘Anadolu Salonu’nda, Türk Metal’in yetkiliği olduğu bölgelerden yaklaşık 100 basın mensubu katıldığı Kurultayın açılış konuşmasını yapan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Danışmanı Mesut Ergutay, Kurultay’ın düzenlenmesindeki amacı aktardı.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, katılımcılara ‘Hoş geldiniz’ diyerek başladığı konuşmasında, uzun süredir Yerel Medya temsilcileri ile bir araya gelmeyi ve ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kavlak, yerel medyanın gücü ve etkisinin farkında olduklarına dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

“Özellikle iki yıl önce imzaladığımız MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde Bursa yerel basınıyla kurduğumuz yakın ilişki sayesinde, O bölgedeki 60 bine yakın üyemize çok daha kolay ulaştık, mesajlarımızı doğrudan iletme olanağı bulduk. Bu gördük ki, gazetesiyle, televizyonu ve radyosuyla, yeni medya dediğimiz internet gazeteciliğiyle yerel medya, gerçekten de sandığımızdan daha etkili, daha güçlü. O nedenle, her sözleşme döneminde böyle bir yerel medya kurultayını düzenleme kararı aldık. Bu kurultay bir sendika tarafından Türkiye'de ilk kez düzenleniyor. Bu anlamda hep birlikte bir ilki gerçekleştiriyoruz. Katılımınız için hepinize teşekkür ediyor, şahsım ve Türk Metal topluluğu adına Saygılarımla selamlıyorum.”

215 BİN ÜYE İLE EN BÜYÜK SENDİKA

Konuşmasını, Türk Metal’in içinde bulunduğu yeni dönem toplu iş sözleşmesi sürecini anlatarak sürdüren Türk Metal Lideri Kavlak, şunları söyledi:

“Bir sendikanın en temel işlevi, faaliyet gösterdiği işkolunda çalışan işçileri örgütlemek ve onlar adına başarılı toplu iş sözleşmeleri imzalamaktır. Bizim de amacımız, hedefimiz budur. Biz, çok şükür ki, örgütlenme konusunda başarılı bir sendikayız. Yalnızca  pandemi sürecinde, herkesin evlerine kapandığı bir dönemde bile 62 yeni işyerinde 24 bine yakın işçiyi  Sendikamız ailesine kattık. Şu anda da, çeşitli bölgelerimizde, örgütlenme çalışmalarımız devam ediyor. Bu çabalarımız sonucunda, Genel Başkan olduğumda 81 bin üyeyle devraldığım Türk Metal'i bugün 215 bin üyesiyle ülkemizin en büyük sendikası haline getirdik.

BU ÜLKEDE SENDİKALAŞMA HAKKI VAR MI?

Ülkemizde en sorunlu alanların başında sendikal örgütlenme geliyor. Çünkü ne yazık ki, bazı işverenler, endüstri ilişkileri sisteminin olmazsa olmazı olan sosyal diyalogtan ısrarla kaçıyorlar. Sendikayla çalışmak istemiyorlar. Bu işverenler, çalışma yaşamında dikensiz bir gül bahçesi istiyor. Çalışanlarını sömürmek, onları adeta boğaz tokluğuna çalıştırmak istiyor. Yaklaşık bir aydır, Çin kaynaklı bir telefon firması olan Xaiomi’de Örgütlenme mücadelesi veriyoruz. Bakanlıktan çoğunluk tespitini almamıza ve işyerinde yetkimizin kesinleşmesine rağmen,  işveren, sendikalı 170 arkadaşımızı işten atarak sendikalaşmanın önünü kesmeye çalışıyor. Çoğunluğu kadın olan arkadaşlarımız günlerdir fabrika önünde yatıyor. Yalnızca Xaiomi’de mi? Ülkemizin dört bir yanında direniş çadırları var. İşçiler hakları için direniyor. Sendikalaşmak istiyor. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için mücadele veriyor. Sormak istiyorum; Bu ülkede sendikalaşma hakkı var mı? Var... Anayasal bir hak mı? Evet, anayasal bir hak... Peki, biz bu hakkımızı özgürce kullanabiliyor muyuz? Hayır, kullanamıyoruz. Peki, Sendikalaşma hakkını engelleyenlere ceza yasamızda hapis cezası var mı? Evet, var. Peki, bunca yıldır, sadece sendikalaştıkları için işinden atılan, ekmeğinden olan dünya kadar işçi varken, siz hiç hapis yatan bir işveren duydunuz mu? Duymadınız, duyamazsınız.

"BEDEL ÖDEYEN İŞÇİLER OLUYOR"

Birileri işçileri sorgusuz sualsiz işten atıyor, tazminatını, hakkını vermiyor; ondan sonra da arabulucu adı altında birileri devreye girip zaten ekmeksiz kalmış işçiyi üç kuruşa razı etmeye çalışıyor. Bu yasalar birilerine işlemiyor, birileri bedel ödemiyor. Bedel ödeyen hep biz oluyoruz, emekçiler oluyor. İşte biz, böyle bir kara düzenle baş etmeye çalışıyoruz. Anayasal hak olan grev hakkımızı ne yazık ki özgürce kullanamıyoruz.  Birkaç belediye grevi dışında son 20 yıldaki bütün grevler ertelendi. Biz Türk Metal olarak her sözleşme döneminde grev kararı alıyoruz, ama bir türlü grev yapamıyoruz. Çünkü yaptırmıyorlar. Oysa 3-5 gün bile grev yapabilsek, belki de metal işçisinin kaderi değişecek.

“ZİHNİYETLERİN DEĞİŞMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

2010’da Anayasa Referandumu yapıldı. O güne kadar az da olsa toplanan, çeşitli konuların görüşüldüğü ekonomik ve sosyal konsey anayasal bir kurum haline getirildi. Peki, o günden sonra kaç kere toplandı? Hiç. O halde, biz, hakların kağıt üstünde kaldığı bir düzen istemiyoruz. Anayasalar, yasalar değişebilir, ama biz asıl olarak zihniyetlerin değişmesini talep ediyoruz. Kağıt üzerindeki yasaların değil, kafalardaki yasakların kalkmasını istiyoruz. Bu ülkede; haktan, hukuktan, insan haklarından söz ederken, hiç kimse emekçilerin haklarını görmezden gelmemelidir. Bunu da herkes böyle bilmelidir.”

“SENDİKA GÜVENCELİ İŞÇİ AZINLIKTA”

Türk Metal Lideri Pevrul Kavlak, ülke genelindeki sendikalı işçi sayısından yıllara göre rakamlar verdiği konuşmasında, şunları kaydetti:

“Ülkemizde işçi sınıfı içinde sendikal güvenceye sahip küçük bir azınlık var. Sözleşme yapıyor, ücret artışı alıyor, sosyal hakları var, işten çıkarılırsa tazminatı garanti… Peki diğerleri? Bunların hiçbiri yok... Asgari ücrete talim ediyor. İşten atılıyor, tazminat falan alamıyor. Köle gibi çalıştırılıyor, sahip çıkanı yok.

“ÖRGUTLENME MÜCADELESİNE DEVAM EDİYORUZ”

O nedenle, örgütlenme mücadelemizi ne pahasına olursa olsun, sonuna kadar sürdürmeliyiz. O arkadaşlarımızı da, sendikalarımız çatısı altına almalıyız. İşimiz çok zor. Ama biz yine de, bütün bu olumsuz koşullara rağmen metal işkolunda örgütlenmemize devam ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Yalnızca örgütlenme çalışmalarımızla değil, imzaladığımız toplu iş sözleşmeleriyle de başarılı bir sendikayız. Özellikle son iki dönemde imzaladığımız toplu iş sözleşmeleriyle Türk sendikal hareketine büyük bir dinamizm getirdik. İmzaladığımız bu sözleşmelerle, metal işçileri hem ücretleriyle hem de sosyal haklarıyla çok önemli kazanımlar elde ettiler. Bağımsız anket firmalarına yaptırdığımız ölçümlerde toplu sözleşmelerden memnuniyet oranı yüzde 90'a yakın çıkıyor. Bizim bu başarılı sözleşmeleri imzalamamıza rağmen, elde edilen bu ücretleri ise ‘asla’ yeterli bulmuyoruz. Yeterli mi? Bütün çabamıza, mücadelemize, sözleşmelerde elde ettiğimiz bütün kazanımlara rağmen, ülkemizde emekçileri yoksulluk sarmalından kurtaramıyoruz.

12 EYLÜL DARBESİ VE SONRASI

Çünkü dünyada 1980'li yıllarda uygulamaya konan, ekonomi politikaları, yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. Ülkemizde de 12 Eylül askeri darbesinin şekillendirdiği ekonomik, toplumsal ve siyasal yaşamda ortaya çıkan tahribatın en büyük etkisi çalışma yaşamında görüldü.  1961 Anayasası'nın işçilere sağladığı hakların önemli bir bölümü  12 Eylül darbesi ile ortadan kaldırıldı. Uygulanan politikalarla sendikalar zayıflatıldı, emeğin sermaye karşısında gücü önemli ölçüde kırıldı. Sendikasızlaştırma, taşeronlaşma gibi politikalar uygulamaya konuldu. Türkiye'de 40 yıldır uygulanan bu ekonomi politikalarının temel özelliği, ücretlerin düşürülmesiydi.  Bunun için toplu sözleşmeler ve grevler baskı altına alındı.  Ülkemiz, 1980'li yılların başından bu yana uygulanan neoliberal politikalarla, ‘Ucuz işçi Cenneti’ne dönüştürüldü. Bu ülkede başbakanlar, bakanlar, yabancı sermayeye çağrılar yaptılar. ‘Gelin ülkemizde yatırım yapın, burada işçilik çok ucuz, burası ucuz işçi cenneti’ diyerek övündüler. Kolay değil, 40 yıllık bir tahribattan söz ediyoruz. Bu tahribatın ortadan kaldırılması, 12 Eylül ürünü çalışma mevzuatının değiştirilmesi gerekiyor.

“BASININ DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Tabu bunları biz yapacağız. Nasıl ki sömürünün sona ermesini sağladıysak, diğer sorunları da; direnerek, mücadele ederek, gerekirse kavga ederek biz çözeceğiz. İşte bu toplantımızın en önemli amaçlarından biri budur. Bizim basın emekçilerinin desteğine ihtiyacımız var. Sesimiz, nefesimiz olmanıza ihtiyacımız var. Bizim mücadelemize vereceğiniz her destek, yapacağınız her haber, yazacağınız her yazı emekçilerin sofrasında bir dilim daha ekmek olacaktır. Onların bebelerinin sütü, Alın terlerinin karşılığı olacaktır.

KAVLAK, “YİNE KAZANACAĞIZ…”

Konuşmasını, 2021-2023 dönemini kapsayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesine ilişkin hazırlıkları ve başlattıkları çalışmaları anlatarak sürdüren Türk Metal Lideri Pevrul Kavlak, “Taslağa son şeklini verdik. İlk altı ay için ücretlerimize, toplamda yüzde 29,57 artış talep ettik. İşimiz kolay mı? Değil. İşimiz her geçen gün zorlaşıyor. Ancak şunu da unutmayalım, bir söz vardır; Kolayı herkes yapar, önemli olan zoru başarmaktır, denir. Türk Metal hep zoru başaran olmuştur. Bu kez de zoru başarmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Arkamızda üyelerimizin gücü, desteği, yılmadan, bıkmadan süren direnci oldukça yine kazanacağız... Yine kazanacağız... Yine kazanacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

TÜRK METAL’İN SOSYAL YAŞAM DESTEĞİ

Sendikalarının işçilerin ekonomik yaşamlarını yanı sıra sosyal yaşamlarına da dokunduklarını, bu doğrultuda birçok tesisi de üyelerin hizmetine sunduklarına da değinen Kavlak, şöyle konuştu:

“Ülkemizde yeni nesil sendikacılık dediğimiz yeni ve farklı bir sendikal anlayışın öncüsüyüz. Çalışmalarımızı ücret sendikacılığının ötesine taşıyarak Üyelerimizin hayatına dokunan, onların yaşamını kolaylaştıran ve güzelleştiren çalışmalar yapıyoruz. Bakın, İçinde bulunduğumuz bu bina, Üyelerimizin öz malıdır. Onların alın terlerinden biriktirdiğimiz aidatlarla yapılmıştır. Bunun yanı sıra, Ankara'da 2, Karadeniz Ereğli ve Kıbrıs'ta bir olmak üzere başka otellerimiz de vardır.

Bazı çevreler, ‘Sendikaların oteli mi olur’ diyerek bizi eleştiriyorlar. Herkes kendi açısından haklı olabilir. Ancak bir de konuya farklı açıdan bakmakta yarar var. Bakınız; sadece bu yaz boyunca, izinlerin başlamasıyla birlikte, bizim otellerimizde, ve bu amaçla kiraladığımız diğer otellerde, toplam 70 bin üyemiz tatil yaptı. Eş ve çocuklarını da katarsak, bu sayı 210 bini aştı. Üyelerimiz, aileleriyle birlikte evlerinden çıkıp, yeniden evlerine dönene kadar, ceplerinden tek kuruş harcamadan tatil yaptılar. Bu müthiş bir tablodur. Biz Türk Metal isek; Bu ülkenin en büyüğüysek, işte bu müthiş tablo sayesindedir.”

5 YILDIZLI YURT HİZMETE AÇILDI

Kavlak, Türk Metal’in eğitime yönelik desteklerine de devam ettiğini anlattığı konuşmasında, şunları kaydetti:

“Son dönemdeki bir diğer hizmetimiz de, Üyelerimizin üniversiteye giren kız çocukları için Öğrenci yurtları açmak oldu. Ankara'da ‘5 yıldızlı’ bir yurdu hizmete açtık. Çocuklarımız üç kişilik odalarda kalıyor, Günde üç öğün yemek yiyor ve bunlar için ayda yalnızca 700 lira ödüyor.  Ankara'dan sonra sırada İstanbul ve İzmir'de açacağımız yurtlar var. Üyelerimiz artık, kız çocuklarını güven içinde Sendikamıza emanet edecek. Biz de bu kızlarımızın, çağdaş, nitelikli, yurtsever ve ‘Atatürkçü Gençler’ olmaları için elimizden geleni yapacağız.”

“VİRÜSE YAKALANAN ÜYELERİMİZ SİGORTA KAPSAMINA ALINDI”

Türk Metal’in üyeleri ile ailelerine yönelik sağlık hizmetlerinden de bahseden Kavlak, “2017 yılında imzaladığımız MESS Grup Toplu İş Sözleşmesiyle Ülkemizde devrim niteliğinde bir hak aldık. 150 bine yakın üyemiz için ‘Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ maddesini sözleşmeye koyduk. Artık Türk Metal üyeleri, daha önce önlerinden bile geçemediği Özel hastanelerde tedavi oluyor. Ceplerinden de tek kuruş çıkmıyor. Diş paketinden 1000’e yakın üyemiz yararlandı. Covid-19 virüsüne yakalanan üyelerimiz Sigortanın kapsamına alındı” diye konuştu.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, programa verilen ara sonrası katılımcıların talebi üzerine hatıra fotoğrafları çektirdi, yerel yayın kuruluşlarının sorularını yanıtlaması ardından; işten atılan işçilerle ve Xaiomi firması yetkilileri ile görüşmek üzere Büyük Anadolu Didim Resort Otel’den ayrıldı.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Gazeteci Prof. Dr Abdülrezak Altun, “Türkiye’de Yerel Basın ve Sorunları” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Medyanın da bazı eksikleri olduğuna değinen Altun, özellikle dijital medyanın, basılı medya üzerinde olumsuz etki yarattığını savundu.

Öğleden sonraki program ile devam edecek olan Türk Metal Sendikası 1. Yerel Medya Kurultayı yarınki (18 Eylül) programın ardından sona erecek.

Programa, Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yakup Yılmaz ile ilçedeki gazeteciler Vedat Kılıç ve Fikri Kapan da katıldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , türk metal , yerel medya , pevrul kavlak

Yorumlar