“Kefen parasını dahi dövize yatırım yapanlar var”

27 Kasım 2021 Cumartesi 18:56

“Kefen parasını dahi dövize yatırım yapanlar var”

Dövizdeki kur artışının ardından, kuyumcularda hareketlilik yaşanıyor. Kdz. Ereğli ilçesinde kuyumcu esnafı olan İlhan Yazıcıoğlu, değerlendirmede bulunurken vatandaşlara da önerilerde bulundu.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, son günlerde döviz ve altında yaşanan yükselişle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yazıcıoğlu, dövizin merkez bankasının indiriminin ardından gerçek yerini yavaş yavaş bulmaya çalıştığını söyledi. İlerleyen günlerde çok büyük bir dalgalanma olacağını sanmadığını fakat esas önemli olanın devlet büyüklerinin yapacağı açıklamalar olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son günlerde döviz piyasalarında bir dalgalanma var. Tabi bu dalgalanmanın şahsi fikrim, geçici olduğunu düşünüyorum. Dövizdeki dalgalanmanın sebeplerinden en önemlisi merkez bankasının son 2 ay içindeki faiz indirimleri ile direk alakalı olduğunu düşünüyorum. Merkez bankasının faizleri yukarı çekmesinden kaynaklanıyordu. Bundan dolayı biraz baskı altında olan döviz, merkez bankasının indiriminden sonra gerçek yerini yavaş yavaş bulmaya çalıştı. 2018 fiyatlarına göre batığımız zaman şuanda doların olması gereken kuru 11,5-12,000 bin lira civarında. O da şuan da bu aralara geldi. Bundan sonra ben piyasada çok büyük bir dalgalanma olacağını sanmıyorum. Eğer siyasi istikrar sürer, devam ederse bu bantlarda devam eder diye düşünüyorum. Tabi bu önümüzdeki Aralık ayında merkez bankasının tekrar yapacağı açıklamaya da bağlı ama esas önemli devlet büyüklerimizin yapacağı açıklamalar diye düşünüyorum.”

“PİYASALARIN OTURMASINI BEKLEMEK LAZIM"

Vatandaşların, ekonomi piyasasına çok duyarlı olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, “İnternetten olsun, gerek televizyondan haber ajanslarından olsun akşamları piyasayı dinliyorlar. Paralarının değerini korumak açısından insanlar önlem almaya çalışıyorlar. Bunu da doğal karşılıyorum. Paramız dövize ve altına karşı günden güne eriyor. İnsanların bu tür arayışlara girmesi kadar doğal bir şey yok. Netice itibarıyla dişinden tırnağından artırmış insanlar. Kefen parasını dahi getirip dövize veya altına yatırım yapanlar var. İnsanlar bir çaresizlik içerisinde, arayış içerisinde. Yani şu etapta biraz beklemek lazım, piyasaların oturmasını beklemek lazım diye düşünüyorum. Bana göre döviz yükselse bile bundan sonra piyasa şartlarına göre çok dalgalanmalı bir şekilde değil de piyasa şartlarına göre değişir. O bakımdan alımları satımları iyi gözlemleyip, piyasayı iyi takip edip ona göre hareket almak lazım diye düşünüyorum." dedi.

“RİSKSİZ OLMASINDAN DOLAYI ALTIN ALMALARINI ÖNERİYORUZ”

Yatırım konusunda vatandaşlara önerilerde de bulunan İlhan Yazıcıoğlu şunları söyledi:

“Altın orta ve uzun vadede yatırımcının en güvenilir limanı olmuştur. Vatandaşlarımıza risksiz olmasından dolayı altın almalarını öneriyoruz. Yaklaşık 2,5-3 seneden beri pandemi şartlarından dolayı insanlar tam istenildiği gibi düğünler yapamıyorlar ama buna rağmen hayat devam ediyor. İnsanlar yaşamlarına devam etmek durumunda. Düğünler oluyor fakat eskisi gibi insanların düğün yaptıkları yok. Yaz sezonu ile kış sezonu arasında farklılık oluyor. Genelde düğünlerden dolayı yazın işlerimiz daha hareketli oluyor. Yazın havanın güneşli olması da insanların ruh halini etkiliyor, alışveriş ihtiyacına neden oluyor. Dolayısıyla yaz sezonu ile kış sezonu arasında mukayese yaptığımız zaman yaz sezonu düğünlerden dolayı biraz daha hareketli oluyoruz. Kışın bu tür hareketlerle insanlar yatırımlarını altına da yönlendirebiliyorlar. Kısa sürede olsa geçişlerden bir hareketlilik oluyor ama genel itibariyle yazın hareketlenme daha çok oluyor diyebilirim.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , ilhan yazıcıoğlu , kuyumcu , döviz , altın

Yorumlar

Üretim arttı

26 Kasım 2021 Cuma 15:58

Üretim arttı

Eylül ayında taşkömürü üretimi 122 bin 532 ton olarak gerçekleşti.

TÜİK'in verilerine göre taşkömürü üretimi Eylül ayında 122 bin 532 ton olarak gerçekleşti. Taşkömürü satılabilir üretimi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 27,4, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 12,1 arttı.

Taşkömürü koku satılabilir üretimi ise Eylül ayında 406 bin 543 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre yüzde 2,4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 arttı. Taşkömürü ithalatı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 17,4, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,1 azaldı.

Taşkömürü ithalatı Eylül ayında 3 milyon 353 bin 537 ton olarak gerçekleşti. Taşkömürü koku ithalatı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 46,5 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 213,9 arttı.

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Eylül ayında taşkömürü teslimatının yüzde 47,7'si termik santrallere, yüzde 18,2'si kok tesislerine, yüzde 14,3'ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 81,0'ı termik santrallere ve yüzde 10,2'si demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 95,4 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , kömür , TÜİK , taşkömürü , üretim

Yorumlar

“Acil eylem planı hayata geçirilmeli”

24 Kasım 2021 Çarşamba 12:01

İlyas Akın

“Acil eylem planı hayata geçirilmeli”

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, dövizde kur artışının ekonomiye yansımaları, ilçede hizmet veren sektörlerin etkilenmesine dair açıklamalarda bulundu. Büyükşehirlerde sokağa çıkma konusuna da değinen Keleş, herkesi sağduyuya davet etti.

Eylül ayından bu yana kesintisiz olarak değer kaybını sürdüren Türk Lirası, dün tarihinin en sert kayıplarından birini yaşadı. Tarihi zirvesini yaşayan Dolar ve Euro’nun kur farklarından dolayı piyasayı da derinden etkiliyor.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, son günlerde yaşanan kur artışı ve ekonomide yaşanan dalgalanmalar ile ilgili değerlendirmede bulundu. Keleş açıklamasında;

“Hepimizin sorumlu davranması gerekiyor. Maalesef ülke olarak zor günler geçiriyoruz. Ani kur artışları ve ani fiyat değişimleri mal tedariği ile ilgili ciddi sorunlar var, bunların tekrar dengeye oturabilmesi için başta siyasilerimizin ve bu işle sorumlu olan herkesi sağduyuya sükûnetli bir şekilde sorunun çözümüne odaklanmasını arzu ediyoruz. Biz de her Türk vatandaşı gibi olumsuz anlamda etkileniyoruz.”

EREĞLİ’YE YANSIMALARI NELER?

“Bu konu henüz çok yeni, dengeyi bulacaktır ama bu denge neresi bununla ilgili en büyük sorun var. Önümüzde bir asgari ücret artışı var. Türkiye ucuz iş gücü ile ihracat yapan bir ülke olmaktan çıkmalı, artık bu model çok demode ve çok geride kaldı. Dolayısıyla ülkede çalışan, istihdam ettiğimiz insanların da hepimizin iyi bir şekilde yaşamaya, iyi bir şekilde geçinmeye hakkı var.”

KELEŞ, “HEPİMİZİN CİĞERİ YANIYOR”

“Dolayısıyla bu işin kökten çözümü için acil eylem planı oluşturularak bir an önce hayata geçirilmesi lazım. Türkiye nasıl yanıyorsa, ilçemiz de aynı şekilde yanıyor. Bunun bireysel olarak kimsenin bir şey yapabilmesi mümkün değil. Bu topyekün bir mücadele ile olacak. Sokağa çıkmalar doğru işler değil, hepimizin ciğeri yanıyor. Türk parasına güvenen insanların başında ben de geliyorum. Ülkemizin bekası için hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. Ama bir taraftan da hükümetimizden de bu konu ile ilgili acil eylem planını hayata geçirmeyi bekleyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

İstanbul’un bazı semtlerinde kapatılan döviz büroları için de yorum yapan Keleş şunları söyledi:

“Bunlar çok doğru hareketler değil baktığınız zaman. Bu müşteriler hepimize lazım. Sadece 1 günlük düşünmemek gerekiyor bu olayı. O yüzden kim fırsatçılık yapıyorsa, kim ki bu ani krizsel hareketleri ütopik bir hale getiriyorsa bunun faturasını kendileri öderler.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , ekonomi , arslan keleş , kur , döviz

Yorumlar

Tartışmalar sürüyor… Şoförler yardım bekliyor

23 Kasım 2021 Salı 15:14

Tartışmalar sürüyor… Şoförler yardım bekliyor

Şoförlerin zor durumda olduğunu anlatan Kdz. Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri Başkanı Çetin Çimen, yetkililere çağrıda bulundu.

Çimen açıklamasında şunları söyledi:

“2007 yılından bu yana yaklaşık 14 senedir Kdz.Ereğli’de vatandaşımıza hizmet vermek için canla-başla mücadele eden 115 üyesi bulunan Kdz.Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri olarak; zor bir dönemden geçiyoruz.

Pandemi döneminde devletimizin bizlere tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı olarak hizmeti aksatmamaya çalışıyoruz.

Fakat maalesef artık şoför esnafımız gelen zamlardan sonra geçim derdine düşmüştür. Merkez nüfusu 125 bin olan Kdz.Ereğli’de Halk Otobüslerimiz ayda 29 bin 710 engelli, 116 bin 779, 65 yaş üstü vatandaşımız yani toplamda yaklaşık 150 bin vatandaşımızı ücretsiz taşımaktayız.

Devletimizin bunun karşılığında şoför arkadaşlarımıza belediyeler aracılığıyla yalnızca 800 TL vermektedir. Pandemi döneminde bu ücretten üyelerimiz muaf tutulmuş, 65 yaş üstü desteği alınmamıştır.

Ayrıca, 65 yaş üstü için ödenen bedel, taşıdığımız ücretsiz yolcunun 8’de 1’ine ancak tekabül etmektedir.  

65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve devletimize saygımız sonsuzdur. Yalnız geçim derdine düştüğümüz gerçeği bizleri zorunlu olarak ücretsiz taşıma konusunda hassas davranmaya sevk etmektedir.

Çıkarılan bu yasa, 20 bin nüfuslu Alaplı ve 10 bin nüfuslu Kandilli beldesinde yolcu taşımacılığı yapan halk otobüslerinin de günlük 36 bin yolcu taşıyan bizlere de aynı desteği öngörmektedir. Bu sistem kabul edilebilir değildir. Bunun bir adaletsizlik olduğu aşikardır.

Şoför esnafımız borç batağındadır. Banka kredilerinin 180 günden 90 güne indirilmesi, SGK ve vergi borçları, sanayi esnafına ve belediyelere olan borçları belini bükmektedir. Borçlara gelen faizler de cabasıdır. 

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Zonguldak Valimiz, Sayın Kaymakamımız ve devletimizden yardım bekliyoruz. 

Şoför arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderileceğine inancımız tamdır.”

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , otobüs , şoför , çetin çimen

Yorumlar
 • Engelli
  24 Kasım 2021 Çarşamba 19:13

  Gerçekten engelli vatandaşları üçretsiz çekiyormusunuz

 • Ozel zeyno
  24 Kasım 2021 Çarşamba 18:39

  Aynen pandemi başlayalı 65 ve engellileri parayla taşıyorlar

 • Ahmet yanik
  24 Kasım 2021 Çarşamba 16:10

  65yas pandemi doneminden beri ucretli biniyor niye yalan soyluyorsunuz birde o cok muhterem soferleriniz yasal haklarindan yararlanan emeklilere bedduva ediyordu hic merak etmeyin sizde yaslanacaksiniz

 • kdz ereğli
  24 Kasım 2021 Çarşamba 16:10

  ben yüzde 69 engelliyim otobuslere ucretli biniyorum yalan soylemeyin ALLAH dan korkun kaymaliktan valilikten ve cumhurbaskanimiza rica ediyorum bu konuda engellilerden ucret alinmasin gerekeni yapilmasini istiyorum

 • Ereglili
  24 Kasım 2021 Çarşamba 13:43

  Taşıdığını söylemiş sayın başkan,tekel olduğunuz ereglide kaç aydan beri engellileri ücretli tasiyosunuz.bari beyan verirken yalan konusmayin

Kdz. Ereğli’deki fırıncılar konuştu; Ekmeğe zam yapmadık!

20 Kasım 2021 Cumartesi 18:30

Kdz. Ereğli’deki fırıncılar konuştu; Ekmeğe zam yapmadık!

Kdz. Ereğli’de çiftli ekmek üretimine geçilmesi üzerine Zonguldak ve Ereğli’deki fırıncılar ekmeğe zam yapmadıklarını açıkladı. Artan maliyetleri karşılayamadıklarını anlatan fırıncılar, tüm zararı göze alıp halkın ekmek ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını ifade etti.

Ereğli Haber- Zonguldak ve Ereğli ilçesindeki fırınlar 230 gram olan ekmeğin gramajını 200’e düşürerek çiftli ekmek üretimine geçti. 400 gram ekmeğin 4 TL’den satılmaya başlaması üzerine Zonguldak ve Ereğli’de ki fırıncılar ortak bir açıklama yaparak vatandaşlardan anlayış beklediklerini söyledi.

Artan maliyetleri karşılayamaz hale geldiklerini dile getiren fırıncılar şunları söyledi; “2021 yılının Nisan ayında 145 TL 50 kg’lik un Kasım ayı itibariyle bu gün 385 TL ve yarın ne kadar olacağını da öngöremiyoruz. Maya Nisan ayında 110 TL iken bu gün 150 TL, katı yakıt odunun tonu Nisan ayında 450 TL iken bu gün 1100 TL’ye yükseldi. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamları daha söylemiyoruz bile. Biz şu anda zam yapmadık, kendimizi kurtarıp, vatandaşımıza ekmek vermenin mücadelesini istiyoruz.  Devletimizden fırıncı esnafına un tahsisi yapılması ve işçilik, katı yakıt, elektrik, doğalgaz giderlerinin düşürülmesi sağlanmalı. Biz şu anda ekmekten büyük zarar ediyoruz. Yukarıdaki açıkladığımız fiyatlar, bu gün ekmeği çift yapmamıza rağmen zararı karşılayamıyoruz. Vatandaşlarımızla fırıncı esnafımız karşı karşıya getirilmemeli. Fırıncı esnafı vatandaşın düşmanı değil. Fırıncılar olarak halkımızı ekmeksiz bırakmamak için her türlü zararı göze alarak ekmek üretmeye devam ediyoruz.”

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , ekmek , zam , fırıncılar

Yorumlar
 • Mükremin baş
  8 Aralık 2021 Çarşamba 21:14

  Un uçmuş işiniz fırınıcı

 • Kemalettin serdar
  30 Kasım 2021 Salı 19:24

  Fırıncının giderlerini bilmeden yorum yapanlar. Gidin markete evinize 10 kg lık un alın sonra konuşun

 • Vadandaş
  24 Kasım 2021 Çarşamba 00:20

  Unun fiyatını fırıncimı artırdı.Un al ekmeği evde yap fırıncıyla uğraşmazsın o zaman

 • Çetin esmer
  23 Kasım 2021 Salı 11:01

  Burda yorum yapan çok bilenler.... FIRINCI OLUN OZAMAN

 • MAHİR
  22 Kasım 2021 Pazartesi 21:46

  tekli ekmek almak isteyenler, ertesi günü yine taze olarak ekmek almak isteyenler düşünülmeli, evet gramaj düşürülmüş olabilir ama tekli olmasını istiyoruz

 • Gülüçlü
  22 Kasım 2021 Pazartesi 16:07

  Tekli ekmekten eksilen gramaj yani 30 gram. Çiftli de 60 gram ne oluyor güya zam yapılmadı. Basbayağı 60 gramlık zam yapıldı

 • Ahmet demir
  22 Kasım 2021 Pazartesi 15:08

  İki ay önce 160 TL olan un fiyatı 330 TL olmuş devlet başta buna müdahale etsin benim evimin karşısında ekmek fırını var bu insanlar herkes uyurken halka hizmet etmek için mücadele veriyor yaptıkları iş gerçekten çok meşakâtli ne yapsınlar hammaddelerine yüzde yüzün üzerinde zam gelmişken ekmeği aynı fiyatta satmaları beklemek nekadar adil ve mantıklı olur bu insanları günah keçisi yapmamak lazım.

 • vatandaş
  22 Kasım 2021 Pazartesi 13:30

  kendinizden haberiniz yok galiba zamlı fiyattan satılıyor ekmek .......

 • Muhammet acar
  22 Kasım 2021 Pazartesi 10:01

  Niye tekli ekmek cikarmiyonuz o zaman yarim ekmeği kesip vereceksin niye bizi dört liralık ekmek almaya zorluyorsunuz

 • Yüksel
  21 Kasım 2021 Pazar 14:31

  Kardeşim haklı olabilirsiniz niye tek ekmek yokda beni 2li almaya zorluyorsun

 • Murat
  21 Kasım 2021 Pazar 11:27

  Fırından satılan ekmeğin fiyatını düşürün bakkala verdiğinizde kar payı kimin cebine kaliyor

 • Sinan tak
  21 Kasım 2021 Pazar 09:16

  Un fiyatını bilmeyen konuşur bu kadarda una zam yapılmaz

 • Erol
  21 Kasım 2021 Pazar 08:23

  Hem gramaj düşür hem fiyat Yüksel çok güzel sıkıntı yok iyiye gidiyoruz devam durmak yok

 • Hasan
  20 Kasım 2021 Cumartesi 19:44

  Turkiyenin neresinde boyle bir uygulama var.Vatandasi somurmek bu