Teknoloji ve Sosyal Medya Bağımlılığı paneli

7 Aralık 2018 Cuma 15:40

 Teknoloji ve Sosyal Medya Bağımlılığı paneli

Geçen yıl kurulan Yeşilay Cemiyeti Zonguldak Şubesi ile Bülent Ecevit Üniversitesi Yeşilay Topluluğu ile işbirliği ile Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde “Teknoloji ve Sosyal Medya Bağımlılığı” konulu bir panel düzenledi.

Bağımlılıkla mücadelede tüm dünyada artık bir marka haline gelmiş olan Yeşilay Cemiyeti 98 yıllık bir gecikmenin ardından geçtiğimiz yıl ilimizde Uzman Dr. Fatih Akça tarafından kurulmuştu. Hızla örgütlenen Yeşilay Zonguldak Şubesi üniversite örgütlenmesini de Bülent Ecevit Üniversitesi Yeşilay Öğrenci Topluluğu Kurucusu Doç. Dr. Gül Banu Duman’ın desteğiyle gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak katılan Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Atasoy teknoloji bağımlılığı üzerine verdiği bildiride bağımlılığın her türlüsünün gerek insanın ve gerekse ailenin dokusunu bozduğunu dile getirdi. 
Atasoy, “Bu tür bağımlılıkları bireyi toplumdan uzaklaştırıyor. Bağımlı hastalarımızdan bazıları yıllarca bu alışkanlıklardan tam anlamıyla kurtulamayabiliyorlar. Bağımlılıkla mücadelenin en kolay ve etkin yolu eğitim” diyerek bağımlılıkla mücadelenin önemini vurguladı. 
Panele İstanbul’dan katılan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Teşkilatlanma Birimi Gençlik Çalışmaları Uzmanı ve Teknoloji Bağımlılığı Uzmanı M. İsmail Memiş ise, ailenin yeterince ilgilenemediği bireylerin bu ilgiyi sosyal medya ya da bilgisayar dünyasında, sanal bir âlemde aradığını ifade etti. Gençlerin okuldaki zaman dışında hemen hemen günde ortalama 5-6 saat civarında bir zaman dilimini bilgisayar başında geçirdiğini, bunun bazen daha uzun zaman dilimleri de tuttuğuna dikkat çekti. 
Panel bitiminde Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, “Bağımlılıklar doğru şeylere olmadığında büyük bir sorun haline geliyor. Teknoloji ve Sosyal Medya Bağımlılığı meselesinde sorunu yaşayan nesil ile soruna çare arayan nesiller arasında uzak bir mesafe oluştu. Sosyal medya bağımlılığı insanın kendisine ve topluma olan saygıyla ilişkili de bir durum. Anne ve babalar eğer kendisine ve etrafına saygı göstermezse aradaki irtibat da azalıyor. Bu durumda olup biten olaylardan haberdar olamayan aileler, haberdar olduklarında da iş işten geçiyor” diyerek anne ve babaların sorumluluklarını hatırlattı. 2018/2019 yılında toplumda farkındalığı artırmak için sosyal sorumluluk dersleri için Bağımlılık konusunu seçtiklerini söyleyen Rektör Çufalı verimli bir yıl geçirme dileğinde bulundu. 
Düzenlenen panel sonrasında Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı tarafından Kızılay Derneği Zonguldak Şube Başkanı Uzm. Dr. Fatih Akca ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Teşkilatlanma Birimi Gençlik Çalışmaları Uzmanı M. İsmail Memiş’e katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür belgesi verdi ve ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sadi Şen tarafından BEÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Atasoy’a teşekkür belgesi takdim etti. 

Yorumlar

Bu kez gazeteciler sevindi

7 Aralık 2018 Cuma 15:30

 Bu kez gazeteciler sevindi

Zonguldak’ta Gazeteciler Cemiyeti ve TOKİ işbirliğinde yapılan çalışma ile 110 gazeteci konut sahibi oldu. Kura çekilişinde ise heyecanlı anlar yaşandı.

Zonguldak Valiliği ile Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimleriyle başlatılan ve TOKİ tarafından hayata geçirilen Zonguldak Basın Sitesi için gazeteciler kura heyecanı yaşadı. Zonguldak Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen kura çekilişine Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve ZGC Genel Başkanı Derya Akbıyık’ın yanı sıra kent genelinde görev yapan gazeteciler katıldı. 
110 konutun yer aldığı ve inşaatın yüzde 68’inin tamamlandığı Zonguldak Basın Sitesinde gazeteciler ev sahibi oldu. Kura çekilişinde konuşan Vali Erdoğan Bektaş, “Bütün zor işler yol haritası çıkarıldıktan sonra mümkün olabiliyor. Şöyle önümüze koyarsak 110 gazeteciyi ev sahibi yapmak diye bir sorununuz olsun. Bu gazeteciler oldukça dar gelirli insanlardan oluşuyor bunu hepimiz biliyoruz. Ev sahibi olmak da hepimizin hayali. Dünyada mekan, ahirette iman demişiz. Dünyayı mekanla herkese sınırlamışız. Böyle bir problemin altından bile uygun enstrümanlar kullanılabildiğinde kalkılabildiğini neticede yaşayarak görmüş olduk. Bu da bize bir şey gösteriyor. Şu gözünüzde büyüttüğünüz her sorunun bir çözümü var. 110 gazeteciyi, çok mütevazi gelirleri olan insanları Zonguldak’ın en güzel yerinde, en iyi şartlarda ev sahibi yapmak gerçekten bir başarı” diye konuştu. 
Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve ZGC Genel Başkanı Derya Akbıyık’ın da konuşmalarının ardından protokol üyeleri kura çekimini yaptı. Vali Erdoğan Bektaş’ın çektiği kuradan ise Valilik Basın Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Zafer Alas’ın çıkması salondakileri güldürdü. 
Gazeteciler, kura çekilişinin ardından ev sahibi oldu. Evlerin kalan inşaatlarının önümüzdeki süreç içerisinde tamamlanmasının ardından gazetecilerin evlerine yerleşmesi bekleniyor. 

Yorumlar

Otomobil aydınlatma direğine çarptı

7 Aralık 2018 Cuma 15:16

Otomobil aydınlatma direğine çarptı

Zonguldak’ta meydana gelen trafik kazasında kontrolden çıkan otomobil aydınlatma direğine çarparak durabildi. Kazada araçta sıkışan sürücü yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kaza, Çaycuma-Bartın karayolu 3. kilometresinde yaşandı. E.D. idaresindeki 07 SAY 87 plakalı otomobil kontrolden çıkarak aydınlatma direğine çarptı. Araç adeta hurdaya döndü. Sürücü E.D. ise sıkıştığı yerden itfaiye ekiplerinin çabasıyla çıkartıldı.
Yaralanan sürücü ambulansla Çaycuma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yorumlar

Bektaş, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin'i ziyaret etti

7 Aralık 2018 Cuma 13:26

Bektaş, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin'i ziyaret etti

Vali Bektaş'ı makamında ağırlayan Belediye Başkanı Nuri Tekin, Vali Erdoğan Bektaş'ı Alaplı'da görmekten dolayı mutlu olduklarını söyleyerek çalışmalar ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Tekin, Alaplı futbol sahasını yanındaki Belediye ait arsayı Gençlik Merkezi yapılması için Belediye Meclis kararıyla tahsis ettiklerini belirterek, "Alaplımız merkez nüfusu 20 bin 259 köylerde birlikte 43 bin 600 nüfusu var. Alaplı emekli şehri Erdemir ve Kandillideki Türkiye Taş Kömürleri Kurumunda çalışan insanlarımız var. Fındıkla geçimini sağlayan fındık ile anılan güzel ve şirin bir ilçeyiz. İlçemizde Gençlik Merkezi sıkıntısı var. Belediye olarak futbol sahamızın üzerinde bir arsamız var. Buraya Gençlik Merkezi yapılması için Belediye Meclisinden de karar çıkarmıştık. Resmi teklifte de bulunduk. Ayrıca Deniz kenarında 70 dönüm bir dolgu alanımız var. Bu alanı işleyerek halkımızın hizmetine açtık. Buraya çocuk parkları,basketbol, voleybol ve tenis sahaları vatandaşlarımız oturma alanları, Amfi Tiyatro, mescit ve yürüyüş parkurları yaptık. Karşıyaka mahallesinde yine dolgu çalışmamız var. Dolgu alanları Belediyemize yer tahsisi yapılmadığı için restoranlar ve kafeler yapamıyoruz. Buranın yer tahsisi talebimiz oldu.Eğer Belediyemize yer tahsisi yapılırsa buralar daha güzel olacak. Halkımızın oturup dinlenebileceği vakitlerini geçirebilecekleri güzel mekanlar yapacağız. Yine Alaplı Çayını Karadeniz ile birleştiği alanda mendirek sıkıntımız var. Çayın ağzı sürekli çakıl taşları ile kapandığı için taşkınlığa neden oluyor" diye konuştu. 
Vali Bektaş ise, Alaplı çok güzel bir İlçe olduğunu belirterek, "Alaplı 4 Bin 114 yaşındaki porsuk ağacını ziyaret ettik. Bu ağacın ismi Gümeli Porsuk Ağacı olması için girişimde bulunacağız. Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. Belediye Başkanımız Dolgu sahasında anlattı. Burada büyük iş başarmışsınız" dedi. 
Ziyarette, Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Aydın, Belediye Meclis üyeleri ile CHP Alaplı İlçe Başkanı Hüseyin Tosun katıldı. 

Yorumlar

Yüksek kesimlere ilk kar yağdı

7 Aralık 2018 Cuma 13:06

Yüksek kesimlere ilk kar yağdı

Zonguldak’ın yüksek kesimlerinde dün gece saatlerinde başlayan kar yağışı, Alaplı Gümeli’de yaklaşık 10 santimetreye kadar ulaştı.

Dün gece saatlerinde özellikle yüksek kesimlerde başlayan kar yağışı, il genelinde de hissedilmeye başladı. Sıcaklıkların düşmesiyle birlikte yüksek bölgelerde etkili olan kar yağışı etrafı beyaza kaplarken, kartpostallık görüntüler de oluştu.Gümeli iç kesimlerinde devam eden Kar yağışının bu geceden itibaren daha alçak kesimlerde de etkili olması bekleniyor. 

Yorumlar