Turizm değerleri çalıştayları yapıldı...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 13:31

 Turizm değerleri çalıştayları yapıldı...

Zonguldak'ta turizm değerleri çalıştayları yapıldı.


Türkiye 2023 yılı hedefleri doğrultusunda dünyanın en çok turist çeken ve en fazla turizm geliri elde eden ilk beş ülkesinden biri olmayı amaçlanıyor. TR81 Batı Karadeniz Bölgesi 2014-2023 Bölge Planında bölgenin gelişme eksenlerinden bir tanesi turizmin çeşitlendirilerek geliştirilmesi olarak belirlendi. Bu doğrultuda Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ile uyumlu şekilde turizm alternatiflerini geliştirerek, doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerini koruma kullanma dengesi içinde değerlendirerek turizmden alacağı payın artırılması amaçlanıyor. 
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı bu amaç doğrultusunda TR81 Batı Karadeniz Bölgesinde (Zonguldak, Karabük ve Bartın) turizm sektörünün bütüncül bir yaklaşımla gelişmesi ve bölgenin önemli varış noktalarından birisi olması için başlattığı faaliyetlerine devam ediyor. Bu faaliyetler kapsamında kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarını içeren yerel işbirliklerinin ve girişimlerin gerçekleştirilmesi, bölgenin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak amacıyla ilgili kurum/kuruluşlar ile işbirliği alanlarının tespit edilmesi, yerel paydaşların görüş, öneri ve eleştirilerinin alınması amacıyla bir dizi odak grup toplantıları ve çalıştaylar yapılıyor. 
Bu kapsamda geçtiğimiz ay gerçekleştirilen odak grup toplantılarının ardından 17-18-19 Temmuz 2018 tarihleri arasında Zonguldak, Karabük ve Bartın’da Turizm Değerleri Çalıştayları gerçekleştirildi. Çalıştaylarda turizm sektörü ile ilgili bölgedeki önemli kamu kuruluşları, özel sektör temsilcileri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan katılımcılar; bütünlük, kalite ve kapasite ve kurumsal yapıda eşgüdüm başlıkları altında kavramları sıralayarak bir sorun ağacı ortaya çıkartıldı. 
Daha sonra yenilikçi turizm senaryoları başlığıyla bölgedeki mevcut turizm faaliyetleri ve potansiyellerini bir araya getirerek yedi günlük bir turizm senaryosu ortaya koyarak mekânsal ihtiyaçları tanımlamış rota önerilerinde bulundular. Son olarak, aşamaları devam eden planlama sürecinde, yapılacak diğer çalışmalarla ilgili görüş alışverişi yapılmış dinamik paylaşımcı bir anlayışla çalıştaylara son verildi. 

Yorumlar

Perşembe'de 74. yıl dönümü etkinlikleri...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 13:18

 Perşembe'de 74. yıl dönümü etkinlikleri...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinin ‘ilçe ilan edilişinin 74.yıldönümü’ nedeniyle düzenlenen etkinliklerin sonuncusu Perşembe Beldesi’nde gerçekleşti.


Perşembe Beldesi Atatürk caddesinde oluşan kortej ellerinde Türk bayrakları ile Filiz-Rifat Güpgüpoğlu Çok programlı Lisesi’ne kadar yürüdü. Okulun bahçesinde gerçekleşen programa Gürcistan, Makedonya, Bulgaristan halk oyunları gösterileri ile Çaycuma halk eğitim merkezi halk oyunları gösterileri yer aldı. Etkinliğe katılanlar arasında; Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu (TSM) Başkanı Hamza Başören, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, Perşembe halkı ve civar köylerden çok sayıda vatandaş katıldı. 
Akşam saatlerinde başlayan program belde halkına muhteşem anlar yaşattı. Büyük küçüğün katıldığı tören sonunda PerşembeBelediye Başkanı İnam; “Gürcistan, Makedonya, Bulgaristan halk oyunları gösteri ekibi ile Çaycuma halk eğitim merkezi halk oyunları gösteri ekibine geldikleri için teşekkür ediyorum. Bu organizasyonu yapan, emeği geçen herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bundan sonra her sene böyle etkinlikler gerçekleştireceğiz. Geldiğiniz için hepinizin ayağına sağlık, tekrar teşekkür ederim” dedi. 

Yorumlar

Köy yolu köstebek yuvasına döndü...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 13:06

Köy yolu köstebek yuvasına döndü...

Zonguldak Alaplı ilçesine bağlı çoğu köyün yollarının köstebek yuvasına dönmüş olması vatandaşları isyan ettiriyor.

Zonguldak Alaplı ilçesine bağlı köylerin yolları vatandaşların tepkisine neden oluyor. Her gün köy yollarını kullanmak zorunda olan vatandaşlar bu duruma isyan ediyor. Köstebek yuvasına dönen yoldaki çukurlara yaz ayında yapılan yamalar da çare olmazken, yolu kullanan vatandaşlar yetkililere sitem ettiler. 
Alaplı ilçesi bağlı bazı köy yollarının çukurlar halinde bozulması sürücülere zor anlar yaşatıyor. Asfaltlanan grup yollarının birçoğu köstebek yuvasına dönerken, çukurlara yapılan yamalar da soruna çare olmadı. Osmanlı ile Gökhasan Köy ve Çengelli yolların halinin içler acısı halde olduğunu vurgulayan Ahmet Çimen (32), "Bazı Köy yollarına asfalt döküldüğünü duyuyoruz. Ama ne yazık. Yıllardır bu yolların çukurlarına rağmen herhangi bir çalışma yapılmıyor. Bu köyden buradan Milletvekili danışmanı çıktı ve defalarca kendilerine söyledik, hala yapılmadı. Her gün onlarca araç bu yolları kullanmak zorunda ve oluşan çukurlardan köstebek yuvasına dönen yollarda seyreden araçlar gerek kaza riski taşıyor gerekse araçlar arızalanıyor. Kimse ne verdiği sözleri tutuyor, ne de gelip köylünün halini soran oluyor. Bu insanlar ne günah işlemiş de böyle bir zulüm reva görülüyor. Yetkililer görsünler bu yolların halini, herkesi vicdanlarına bırakıyoruz" şeklinde konuştu. 
Alaplı'ya bağlı Gökhasan köyünde oturan vatandaşlar ise "Alaplı OSB Yoluna giderken Aşırı yük taşıyan araçlar yollara zarar veriyor. Kamyonların aşırı yüklenmesi zayıf olan bölgelerde yolun çökmesine sebep oluyor. Bu durumun bir an önce önlenmesi, araçlara tonaj denetimi yapılması gerekiyor. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz" diye konuştular.

Yorumlar

Parmağında kalan yüzüğü AFAD çıkardı...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 12:16

Parmağında kalan yüzüğü AFAD çıkardı...

Zonguldak'ta parmağına sıkışan yüzüğü çıkartamayan talihsiz kadının imdadına AFAD ekipleri yetişti. Yüzük, operasyonla kadının parmağından çıkartıldı.

Kent merkezinde yaşayan Gülay Taşkesen, bir süre önce parmağına taktığı yüzüğü çıkartmak istedi. Ancak parmağının şişmesi üzerine yüzü çıkartamadı. Talihsiz kadın ilk olarak itfaiyeye başvurdu. Ancak itfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen sıkışan yüzük çıkmayınca AFAD ekipleri devreye girdi. Yaklaşık 10 dakika süren operasyonun ardından Taşkesen'in parmağında sıkışan yüzük sorunsuz şekilde çıkartıldı. 
Yüzükten kurtulan kadın rahat bir nefes aldı. 

Yorumlar

KPSS heyecanı...

23 Temmuz 2018 Pazartesi 11:54

KPSS heyecanı...

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) saat 10.00 itibariyle başladı. Zonguldak'ta Endüstri Meslek Lisesi'nde sınava girecek olan adaylar sınav öncesi didik didik arandı. Okulun giriş kapıları saat 10.00 itibariyle kapandı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı Türkiye genelinde saat 10.00'da başladı. Zonguldak'ta sınava girilecek okullarda güvenlik önlemleri alındı. İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri okul girişinde üst araması yaptı. Adaylar sınav öncesi adeta didik didik arandı. Sınavın başlamasına 15 dakika kala bazı adaylar koşar adımlarla okulun yolunu tuttu. Çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar, kulaklık, kolye, küpe, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar ile elektronik veya mekanik cihazların sınav salonuna girişine izin verilmedi. Saatler 10.00’u gösterdiğinde ise binanın kapısı görevliler tarafından kapatıldı. 
Okulu karıştıran bir aday ise sınava 5 dakika kala duyarlı bir vatandaş yardımıyla sınava gireceği okula getirildi. 

Yorumlar