'Unutmayın çocuklar da kalp hastası olabilir'

8 Ocak 2019 Salı 21:17

'Unutmayın çocuklar da kalp hastası olabilir'

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Özel Anadolu Hastanesi ‘Çocuklar da Kalp Hastası Olabilir’ konulu seminer düzenledi.

Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Özel Anadolu Hastanesi, Kdz. Ereğli Kaymakamlığı, Kdz. Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünün desteği ile ‘Unutmayın Çocuklar da Kalp Hastası olabilir’ konulu seminer düzenledi. İlçe Milli Eğitim’de görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünde ki antrenörleri bilgilendirmek amacıyla Kdz. Ereğli Öğretmenevi konferans salonunda seminer verildi. Kdz. Ereğli Anadolu Hastanesi Başhekimi Aytekin Oral açılış konuşmasında Kdz. Ereğli halkına her zaman hizmet etmekten memnun olduğunu, 2019 yılında da güçlü eğitim kadrosu ve güler yüzlü personeli ile hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Özel Anadolu Hastanesi konferansa konuşmacı olarak katılan Çocuk Kardiyolojisi Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi’nin öğretmenlere ve antrenörlere çocuklarında kalp hastası olabileceğini vurgularken slayt gösterisi ile katılımcıları bilgilendirdi. Dr. Hüsrevşahi konuşmasında, “ Amerika Kalp Derneği’nin verilerine göre çocukların yapabileceği egzersizler pek çok gruba ayrılıyor. Sınırsız aktivitelerde bütün atletik aktivitelere izin veriliyor, ama ikinci bölümde sadece koşu, tenis, futbol, aerobik bunlar yer alıyor. Diğer hafif egzersizlerde artistik hareketler ve yüzme, izin verilen sporlardandır. Orta ölçekli sınırlamalarda günlük işlem yapan fizik egzersizler yapamıyor” dedi. Çocuklarda kalp sağlığını kontrol ettirmeden vücut sağlığından söz edilmesinin mümkün olmayacağını belirten Dr. Hüsrevşahi, kalp sağlığını kontrol ettirmenin rota haline gelmesi gerektiğini ifade etti. Kalp hastalıklarına rol açabilen risk faktörlerinin obeziteyle ortaya çıkabileceğini, obetizenin ise sadece bir görüntü meselesinin değil , şişmanlığın sistemik bir hastalık olduğunu, sistemik hastalığın da çok ciddi komplikasyonlara sebep olduğunu dile getirdi. Konuşmacı olarak katılan Çocuk Kardiyolojisi Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi daha sonra seminerde çocukların beslenme alışkanlıklarının nasıl olması gerektiğini açıkladı. Seminer Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi’nin soruları yanıtlamasıyla son buldu.

Yorumlar

Kar yüksek kesimlerde 70 santimetreyi buldu

8 Ocak 2019 Salı 20:36

Kar yüksek kesimlerde 70 santimetreyi buldu

Zonguldak’ta dün başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı sebebiyle yüksek kesimlerde bulunan köylerin yolları ulaşıma kapandı. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 70 santimetreye ulaşırken ekipler kapanan köy yollarını açmak için seferber oldu.

Kar kalınlığı şehrin yüksek kesimlerinde 70 santimetreyi, kent merkezinde 20 santimetreye kadar ulaştı. Kar yağışı sebebiyle merkez ilçeye bağlı 25 köyün yolları ulaşıma kapandı. 3 ayrı ekiple çalışan Özel İdare’ye bağlı ekipler gün boyunca kar küreme ve yol açma çalışmalarını sürdürdü.
Köy yollarının yoğun yağışa rağmen açık olduğunu ifade eden vatandaş Dursun Korkmaz, “Geceden beri yoğun kar yağışı var. Özel idare ekipleri aralıksız çalışıyor. Şuan bir sıkıntımız yok. Bütün yollarımız açık. Hastalarımız olduğu zaman özel idare ekipleri ve 112 sağlık ekipleri ile alınıyor. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu.
Kar küreme ve yol açma çalışmalarının ekipler tarafından sürdüğünü ifade eden Sivriler Köyü Muhtarı Şenol Taşkın, “Şuan ekipler sayesinde kapalı köy yolumuz yok. Dün başlayan ve etkisini artıran kar yağışı etkili oldu. Okullarımız tatil edildi. Ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Beyaz örtü havadan böyle görüntülendi

8 Ocak 2019 Salı 20:33

Beyaz örtü havadan böyle görüntülendi

Zonguldak kent merkezi yağan karın ardından havadan görüntülendi.

İl genelinde etkili olan kar yağışının ardından kent merkezi beyaza büründü. Adeta beyaz gelinliğini giyen kent, havadan görüntülendi. Kentin yüksek kesimlerindeki mahalleler kartpostallık görüntüler oluşturdu. Beyaza bürünen Bülent Ecevit Caddesi Bulvarı'nın yanı sıra Karaelmas ve Mithatpaşa Mahalleleri havadan görüntülendi. Okulların tatil olduğu kentte zaman zaman Ankara ve İstanbul karayolunda trafikte aksamalar da yaşandı. Öte yandan Merkez ilçede 12, Kozlu ilçesinde 12, Kdz. Ereğli ilçesinde 20 olmak üzere toplam 45 köy için karla mücadele çalışmaları devam ediyor.

Yorumlar

Çalıştırmak istediği otomobilinde kendisini de yakacaktı

8 Ocak 2019 Salı 20:30

Çalıştırmak istediği otomobilinde kendisini de yakacaktı

Zonguldak'ta sürücüsünün çalıştırmak isterken alev aldığı otomobil alev alev yandı. İtfaiye ekiplerinin söndürdüğü araç kullanılamaz hale geldi.

Edinilen bilgiye göre olay Perşembe beldesine bağlı Dursunlar köyünde meydana geldi. İddialara göre Adem M., sabah saatlerinde aracına binerek çalıştırmak istedi. Bu sırada henüz bilinmeyen bir sebeple araçtan dumanlar çıkmaya başladı. Kısa sürede alev alan otomobil yanarken sürücü canını zor kurtardı. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangın söndürme çalışması yaptı. Yangının söndürülmesiyle birlikte araç kullanılamaz hale geldi. Olayda ölen yada yaralanan olmadı. Olay yerine gelen jandarma ekipleri yangınla ilgili soruştura başlattı.

Yorumlar

Hastane yolunda ulaşım durdu

8 Ocak 2019 Salı 20:25

Hastane yolunda ulaşım durdu

Zonguldak’ta dünden buyana kar etkisini sürdürürken, Atatürk Devlet Hastanesi Site Ek binasının bulunduğu ana yol kardan dolayı kapanma noktasına geldi. Polis aracıyla ana yol kapatılırken güzergahı kullanmak isteyen sürücüler geri çevrildi.

Kent genelinde dünden buyana kar etkisini sürdürüyor. Sabah saatlerinde beyaza bürünen kar ile yola çıkan vatandaşlar, iş yerlerine ulaşmak için zor anlar yaşadı. Bazı hastalar ise yoğun yağan karın engel olması üzerine ulaşımda güçlükler yaşadı.
Site Mahallesi’nde bulunan Atatürk Devlet Hastanesi Site Ek Binası’na gitmek isteyen bazı vatandaşlar, kar nedeniyle çoğunluğu rampa olan yolu kullanamadı. Ulaşımın durma noktasına geldiği güzergahta ekipler temizlik çalışmasını sürdürürken bir süre yol ulaşıma kapatıldı. Polis ekipleri de polis otosuyla ana yolu kapattı.
Aynı güzergahta yakın bölgelere gitmek isteyenlere izin verildi. 1.5 saatlik yolculukla hastaneye ulaşmak isteyen İdris Kirpançı, yol kapalı. Ben 1.5 saattir ulaşmaya çalışıyorum. Yol baştan sona kadar kötü. Yolları kazımamışlar. Ben eskiden Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda ambulans şoförlüğü yaptım. Benim gidemediğim yolu herkes de kolay kolay gidemez” diye konuştu.

Yorumlar