Özel maden ocağında patlama

21 Kasım 2018 Çarşamba 10:03

Özel maden ocağında patlama

Zonguldak’ta özel bir maden ocağında meydana gelen patlamada mahsur kalan üç işçiye ulaşıldığını gazetecilere açıklayan Vali Erdoğan Bektaş, “İşçilere ulaşıldı, görüldü. Bize ifade edilen o. Hayatlarından umudumuz yok” diye konuştu.

Edinilen bilgiye göre olay, gece 03.00 sıralarında Kilimli ilçesine bağlı Çamlık Mahallesi Dağ Yolu Sokak mevkisinde özel bir maden ocağında meydana geldi. Henüz belirlenemeyen bir sebeple meydana gelen patlamada ocakta çalışan işçiler Evren Cinemre, Adem Alibaş, Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk ve Uğur Göktaş mahsur kaldı. Evren Cinemre ve Adem Alibaş olayın ilk anında mesai arkadaşları tarafından kurtarılarak ocak girişine getirildi. 
Hastaneye kaldırılan işçilerin tedavisi sürerken patlamadan dolayı ocakta yoğun duman meydana geldi. Karbonmonoksit ve metan gazı dolayısıyla ocağa girilemeyince Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekibinden yardım istendi. 
Maden ocağına gelen tahlisiye ekipleri hazırlıkların ardından ocağa girerek mahsur kalan üç işçiyi kurtarma çalışması başlattı. Ancak yoğun duman sebebiyle tahlisiye ekibinde görevli 5 maden işçisi dumandan ve gazdan etkilendi. 
Olay yerinde hazır bekletilen ambulanslara taşınan tahlisiye ekiplerine ambulanslarda ilk müdahalesi yapılarak oksijen verildi. Öte yandan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Emniyet Müdürü Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal ve Kilimli İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça ve AFAD Müdürü Ahmet Güngör olay yerine gelerek kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı. 
İnceleme sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Erdoğan Bektaş, “İçerde üç madenci var. Doğrusu maden kazaları olmaya devam ediyor. Detayı bilmiyoruz. İçeride üç madenci arkadaşımız var. Hayatlarından çok umudumuz yok. Onları çıkarmayı bekliyoruz. Arkadaşlar çalışıyor. Havalandıracaklar, metanı tahliye edecekler. Sonra da madencileri oradan alacaklar. İşin gereğini uzman ekip yapmaya çalışıyor. İşçilere ulaşıldı, görüldü. Bize ifade edilen o. Hayatlarından umudumuz yok. Şimdilik biz içerdeki üç arkadaşımızı oradan çıkarmakla meşgulüz” diye konuştu. 
Öte yandan Hasan Gençtürk'ün annesi ocak girişine gelerek endişeli bekleyişini sürdürdü. Anne Gençtürk, oğlundan gelecek umutlu bir haber için gözyaşı döktü. 

Yorumlar

Karadeniz’den hamsi fışkırdı

21 Kasım 2018 Çarşamba 09:57

Karadeniz’den hamsi fışkırdı

Karadeniz’de palamut bereketinin ardından hamsi bereketi yaşanıyor. Zonguldak açıklarında avlanan balıkçılar yaklaşık 500 ton hamsi avladı. Karadeniz’den adeta hamsi fışkırdı.

Karadeniz’in bazı illerinden yola çıkan balıkçı tekneleri Zonguldak açıklarında hamsi avladı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan palamut bereketinin ardından bu kez de hamsi bolluğu yaşandı. Kilimli ilçesindeki limana gelen yaklaşık 30 balıkçı teknesi 500 tona yakın hamsi avladı. 
Limana gelen tırlara yüklenen hamsiler başta metropol kentler olmak üzere Türkiye’nin dört bir bölgesine dağıtılmak üzere yola çıktı. Balıkçı teknesi kaptanı Köksal Akkan, “Palamut balığı sezonunu açtık. Bu zamana kadar devam ettik. Sakarya’dan beri hamsi avlıyoruz. Sakarya’dan buraya kadar devam ettik. Bir gün daha buradayız. Hamsi poyraza doğru devam ediyor. Biz yaklaşık 500 kasa balık avladık. Yaklaşık 25 tekne var. Hepsi balık aldı. Tabi bunu balık olarak hesaplamayalım bunun mazot ve ekip giderleri de var” diye konuştu. 
Ordu’dan Zonguldak’a gelen balıkçı teknesi kaptanı ise “Bu akşam bin kasaya yakın hamsi avladık. Herkeste bin bin beşyüz kasa hamsi var. Kilimli’deyiz. Fatsa’dan yola çıktık. Bu sene palamut boldu” diye konuştu.

Yorumlar

Gülüç’te yüzler gülüyor

20 Kasım 2018 Salı 20:02

Gülüç’te yüzler gülüyor

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş yeniden AK Parti’ye katılmasının ardından bu gün partisinin belde teşkilatında yapılan toplantıya katıldı.

Ereğli Haber- Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, AK Parti Gülüç Belde Teşkilatı’nı ziyaret ederek yönetim kurulu toplantısına katıldı.
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır toplantıya ilişkin sosyal medya hesabından fotoğraf paylaşırken altına şu notu yazdı; “Gülüç Belde Belediye Başkanımız Gökhan Demirtaş ile birlikte Belde Başkanımız İsmail Yılmaz’ın riyasetinde gerçekleşen Gülüç Belde Teşkilatımızın Belde toplantısına katılık.”
Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, partisinin belde teşkilatı yöneticileri ile bir süre sohbet etti.

Yorumlar

Kdz. Ereğli Belediyesi Çocuk Meclisi seçimleri yapıldı

20 Kasım 2018 Salı 19:42

Kdz. Ereğli Belediyesi Çocuk Meclisi seçimleri yapıldı

Zonguldak’ın ilçesi Ereğli Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında Kdz. Ereğli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen, Karadeniz Ereğli Belediyesi Çocuk Meclisi seçimleri başladı.

Çocuk Meclisi seçimlerinin ilki İsmet İnönü Orta Okulu’nda yapılırken, seçime İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sedat Akdeniz, Okul Müdürü Zuhal Efe, okul öğretmen ve öğrenciler katıldı. Okul salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda öğretmen, öğrenciler ve velilerle gurur duyduğunu belirten Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal yaptığı konuşmada “Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bizlerin amacı sizlere yaşanabilir bir şehir bırakmak. Özgüvenli ve kendine güvenen bir toplum ayakta kalabilir. Kendinize güvenin, hayal edin ve özgüveninizi hiç kaybetmeyin.”ifadelerine yer verdi. Okul Müdürü Zuhal Efe ’de konuşmasında çocuk meclisi seçimlerinin yapılmasında okullarının tercih edilmesinden dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Adayların arkadaşlarına hitap ettiği ve Başkan Uysal’ın temsili oyuyla başlayan, 5 adayın yarıştığı meclis seçimlerinde İsmet İnönü Ortaokulu Çocuk Meclisi Başkanlığına 8/C sınıfı öğrencisi Eren Berber ve 8/B sınıfı öğrencisi Ayşenur Şen seçildi.

Yorumlar

Esra Alpago “Kendimi başarılı buluyorum”

20 Kasım 2018 Salı 18:36

Esra Alpago “Kendimi başarılı buluyorum”

Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa edip Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Esra Alpago 4,5 yıllık görev süresi içerisinde yaptıklarını değerlendirdiğinde kendisini başarılı bulduğunu söyledi. Alpago bir itirafta da bulunarak “Keşke demem ama bir tane keşkem var; Keşke daha çok halkı dinleseymişim açıkçası” dedi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ederek Belediye Başkan Aday Adayı olan Esra Alpago, belediye meclis üyeleri Fevzi Ekşi ve Hasan Pınarcık ile birlikte İz Medya’yı ziyaret ederek Vedat Kılıç ve Yeşim Özdoğan ile görüştü.
Ziyarette gazeteci Vedat Kılıç’ın kendisi hakkında merak edilen sorulara yanıt veren Alpago, görev yaptığı 4,5 yıllık süreye bakıldığında kendisini başarılı bulduğunu söyledi. Alpago halkı dinlemediğine ise pişman olduğunu belirterek “Keşke daha çok halkı dinleseymişim” dedi.

Alpago ile yapılan söyleşi şu şekilde;
Esra Alpago 2 dönem meclis üyeliği yaptı. Bu dönemde yine 2014 seçimlerinde kazandınız, meclis üyesiydiniz ama daha sonra başkan yardımcısı olarak görev yaptınız. 4,5 yıl orada kaldınız. 4,5 yıl sonra Esra Alpago niye istifa etti ? İstifa sebebiniz terminal alanının daki otopark yerinin tahsisi için imza atmamamınız mıydı?

Benim istifa sebebimin aslında ne olduğu çokta önemli değil. Ben şöyle basitçe bir AK Parti geçmişimi bir anlatayım. 2005 yılında AK Parti ailesine katıldım. 2 dönem yönetim kurulu üyeliği yaptım, yıl olarak siz hesaplarsınız zaten. 2 dönem belediye meclis üyeliği yaptım toplam 13 yıl. 13 yıldır bu parti teşkilatının ana kademlerinde çalıştım ve işte belediye meclis üyesi olarak çalıştım. Şimdi beni bundan sonraki süreçte bir belediye meclis üyesi olarak çalışmamı gerektirecek bir durum yok, verebilecek bir şeyimde yok. Çünkü, iki dönem meclis üyeliği zaten yapmışım ki geçmiş dönem sizlerde çok iyi hatırlıyorsunuz. Çok aktif çok yoğun bir süreçti keza bu dönemde de seçimi kazandık ve başkan yardımcısı olmamız nedeniyle yine çok yoğun bir süreç geçirdik. Ve artık ben istiyorum ki, bir şeyleri bir bayan elde etsin. Bunu sanki insanlar biraz yanlış anlıyorlar ama sonuçta bizim partimizin bayanlara verdiği önem, değer belli. Biz seçimleri gerçekten ciddi anlamda bayanların desteği ile kazanıyoruz, gençlerin desteği ile kazanıyoruz. Şimdi sadece bir yönetim kurulu üyesi veya belediye meclis üyesi olarak çalışmak yetmiyor. O kadınların ve gençlerin gücü, bize 2014’te seçimi kazandırdı. Bu yarışta bir bayan olmasını istedim ben. Evet, 4,5 yılki görev süremde çok keyif alarak çalıştım, sayın belediye başkanımızla çok güzel projelere imza attık zaten benim şöyle bir üslubumda yok, ‘Biz daha iyisini yapacağız demiyoruz.’ Biz bu zamana kadar yapılmışların üzerine üzerine koya koya daha da koyarak devam edeceğiz. Sonuçta bir bayrak yarışı, sayın belediye başkanımız bayrağı teslim eder etmez, bu bir seçim 2019 seçim gününde göreceğiz. İstifamızın aslında, ana temasında bu var. Öyle işte aslında herkesin şöylemi, oldu böylemi oldu çok benim tarzımda değil, yazılanlar doğruda değil zaten. Biz 4,5 yıl sayın belediye başkanımızla ben görev yapmışım. Biz her şeyi konuşacak şeye sahibiz zaten başkanımla. Birileri gibi bir şeyler söylememize de gerek yok.

Hüseyin Uysal ile diyaloglarınız devam ediyor mu hala?

Daha henüz karşılaşamadık ama aday adaylık sürecinden sonra, ama o benim seçilmiş belediye başkanımdır, ben hiçbir zaman saygısızlık etmem. Bizim zaten yetiştirilme kültürümüz, AK Parti’nin beni yetiştirme kültürüdür, biz öyle şeylere saygısızlık etmeyiz. Seçilmişlere çok önem veririz.

4,5 yıllık süreç içerisinde “keşke şunları yapsaydık” dediğiniz, keşke “şu problemleri çözseydim” dediğiniz şeyler var mı? Siz şehir plancısısınız, belediyede de her şeye sizin yön verdiğiniz algısı var dı. Teknik kısımda Esra Alpago var, dolayısıyla “o yapıyordur” algısı var. Mesela trafik sorunu, bu şehirde ciddi anlamda bir trafik sorunu var. Dün akşam yine bize onlarca fotoğraf geldi. Yeşiltepe’den çarşı merkezine varıncaya kadar bir kuyruk. İki caddede Ömer Halis Demir, Uğur Mumcu, Erdemir Caddesi yine aynı şekilde Çarşı merkezinden Bozahaneye kadar olan noktada yaklaşık bir 1-1,5 saatlik bir trafik sıkıntısı var. Yani pişman olduğunuz, “keşke şu sıkıntıları çözseydik” dediğiniz şeyler var mı?
Teknik olarak sıkıntısını çözmediğimiz herhangi bir olay yok. Biz teknik olarak sıkıntıları çözmüşüz masaya projesinin koymuşuz. Bu süreçten sonrada onların uygulanması gerekiyor. Birde hani tespit olarak söylemek istiyorum, yani şimdi trafik normal bir bina inşaatı gibi değildir. Trafik sorununu deneme yanılma yöntemleri ile uygulamak zorundasın. Çünkü, burası yoğun yaşayan bir kent ve araç sayısı çok fazla olan bir kent. Burada araç sayılarına baktığınız zaman korkunç bir değer ulaşıyorsunuz belki İstanbul’da bile o kadar araç yok. Nüfusa göre oranladığımızda. Biz aslında orayı tamamen gerçekleştirdik, sıra uygulamada. Ama bu trafiğin sorununu çözmek istiyorsanız, tek yön uygulamalarıyla, aktif ve kullanılamayan yolların tekrar aktif hale getirilmesi ve otoparklanmayı çözmeniz gerekiyor. Ben çınar taksi tarafındaydım ve orada AKM’nin önünde bir sıkışma söz konusuydu ve o sıkışma büyük bir olasılıkla yol iki şeritten tek bir şerite düşüyor otoparklanma nedeniyle. Şimdi bunlar böyle küçük dokunuşlar, ama hafifte trafiği rahatlatacak işler bunları yapmak lazım ve hem de keşke demem ama bir tane keşkem var. “Keşke daha çok halkı dinleseymişim” açıkçası mesela şimdi biz teknik adam olduğumuz için işte biraz olayları teknik gözle bakıyorsunuz sonuçta mühendis kökenliyiz ve analizler yapıyoruz, bilimsel araştırmalar yapıyoruz ve bir sonuç elde ediyoruz.

Bununla ilgili bir bilimsel araştırmalarda yapıldı değil mi üniversiteden?

Evet yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yapılmıştı ki benim mezun olduğum bir üniversite.

Ama uygulanmadı değil mi?
Evet, tam uygulanmaya başlanacaktır diyorum çünkü başkanımız oraya çok önem vermişti. Bana göre yüksek bir çalışma. Sıfır veri olmasındansa elimizde bir veri var şuan. Uygulayacağımız bir şey var elimizde. En azından bunu uygulamamız gerekiyor. Ama tabi uygularken de bu Ereğli’nin trafikte dinamikleri var, bunlarında görüşleri almak zorundayız. Ben işte taksici arkadaşlarla da görüştüm, otobüsçü arkadaşlarımızla da görüştüm. Onlarda belli noktalarda belli bir şeyler söylüyorlar böyle olursa rahatlar diye bunları da dikkate almak lazım.

Geçmişte siz 2014’te kavgayı bitireceğiz diye geldiniz yönetime ama bu dönemde de dışarıyla çok kavga yoktu belki ama içerde çok kavga oldu. Örneğin baktığımız zaman şu anda meclis 3 parçalı görünüyor. Yani bu nasıl oldu, nasıl bu noktalara gelindi?

Yani şimdi bizim resmimiz görselde üç dört parçaya bölünmüş olsa da, Ereğli için bir şey yapılmak istendiğinde inanın herkes aynı anda birlikte hareket ediyor. Şimdi yani evet herkesin daha iyi anlaştığı arkadaşı olabilir. Fikir teorisinde daha çok anlaştığı bir arkadaşı olabilir. Ama biz bu zamana kadar onlarla meclis üyesi arkadaşlarımla Ereğli için bir şey yapmak istediğimizde hiç kafa kafaya gelmedik. Tartıştık tabi, tartışmadan doğruyu nasıl bulacağız yani bir tartışmamız var ama hani Ereğli’yle ilgili bir şey yapılacaksa hiç öyle bir ayrım olmadı. Gerçekten hepsi oturdular görevlerini komisyonda ki çalışmalara göre Ereğli için hangisi doğru hangisi uygunsa ona göre kanaat ettiler ve bizde meclise gidip aynı anda evet dedik veya aynı anda hayır dedik. Ben olaya bu gözle bakıyorum ama olabilir çünkü beş elin biri bir değil çünkü bende var dört kardeş yan yana koy bizi bunlar birbirinin kardeşi değil dersin. Bir yol olarak çok farklıyız, tip olarak da birbirimizden farklıyız ama aynı anne babanın evladıyız. Ama benim için önemli olan şey ne, evet Ereğli için bir şey yapılacağında bir araya gelebilir mi bu 17 kişi, bana göre gelebildi. Kavga dövüş etmedik mi ettik ama bizim kavgamız nedir tartışmamız doğruyu düzgün bir şekilde yapabilmek evet bazen Türk’üz biliyorsunuz kızdığımız zaman biraz ses yükselir haliyle ama şimdi 17 meclis üyesinin arasından tek bayanım sesim duyulsun diye bende bazen biraz bağırdım. Şimdi yalan yok şimdi doğal olarak. Ama bu sonuçta doğruyu bulmak adınaydı. Ben o gözle görüyorum, o şekilde değerlendiriyorum. Elbette çok kızdığımız zamanlar oldu, insanız yani bizde kızabiliriz, sevmeyebiliriz. Bunlar yaradılış meselesi.

Bu 4,5 yıllık sürecinizi başarılı buluyor musunuz? Esra Alpago “Kdz. Ereğli’de başkan Yardımcılığı yaptım, başarılı oldum, Ereğli’ye bir şeyler verdim” diyebilir misiniz?

Buluyorum. Onu da ne zaman netleştirdim, ,işte bu aday adaylık süreci başladığında birebir herkesle görüşmeye çalışıyorum. Yoldaki geçen teyzemi de durduruyorum, beni tanıyor musunuz diye soruyorum bir bakıyor sonra ben Esra Alpago’yum deyince ‘ha o bayan siz misiniz?’ oluyor. Bir şekilde 3-5 birilerine yardım etmişiz, destek olmuşuz. Ereğli’nin sorunları bitmez. Ha proje bazında soruyorsan bana ben 100 tanede proje yapsam yarın sabah kalktığımızda yine 100 tane projeye ihtiyacımız oluyor o çok başka bir şey.

Zaten öz eleştiriyi yaptınız. Halkın daha fazla içine dokunsaydık dediğiniz zaman oluyor mu?

Keyif alırdık yani yaptığımız işlerin keyfi olurdu. Bazen benim çok önemsediğim projelerden bir Atatürk Anıtı’nın orasıydı ve İnönü Parkı içiydi ve İnönü parkını önemsememin bir sebebi var herkes zannediyor ki, hani çok şık olsun diye. Hayır, öyle değil uyuşturucu alkolü ve diğer kötü olayları o karanlık hazneden kurtarmak için kötü yoldan sıyrılsın diye yaptık biz bu işi. Şimdi gece istediğiniz saatte gidin sağ olsun belediye başkanımızda bu projeye öncelik verdi, şimdi istediğiniz saatte gece gidin rahatça otobüslere geçebilirsiniz, hiçbir problem yok. Bu kent ne kadar güvenilir olursa, halkta yöneticilerine o kadar çok güven duyar. Ama şeyde değil mi yani böyle insanlara gidip dinlemek, nasılsınız demek onların sizden bir şey istemesi yapabiliyorsanız yapabilmeniz, onun sonunda Allah razı olsun demeleri inanılmaz keyifli bir şey.

22 tane aday adayı var, mevcut belediye başkanı ve potanın içerisinde ilçe başkanı da belediye başkanı olmak istiyor. Kendi şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Valla şöyle; ben kendimi çok şanslı görüyorum. Bir bayan olmanın verdiği özellikle ve şimdi bizim partimizin bayanlara olan önceliğini de bildiğim için ama sonuçta bu bir yarış. Bende istiyorum ki kazanmak. Kazanmak istiyorum yani şimdi yalan yok. Şimdi diğer arkadaşlarımın hepsi de bir şekilde mücadele ediyorlar, işte temayülden çıkmak, halk nezdinde kendini tanıtabilmek ve Allah’a şükür olsun benim öyle bir problemim yok. Şanslı görüyorum bayan olmanın verdiği özellikle ve Ereğli’de inanılmaz derecede iki dönem belediye meclis üyeliği, 4,5 yıllık belediye başkan yardımcılığı ve benim için bir şeyi bilmemek bir eksikliktir. Bilmem lazım, yapmasam da bilmem lazım benim, öyle bir yapım vardır. 4,5 yıllık da bir tecrübemiz var. İşte biz bu tecrübeyi ne yapacağız? Ben olmazsam aday, aday olan arkadaşıma aktaracağız yani. Ne yapacağım 4,5 yıllık tecrübesini ki çok enteresan bir yapıya sahip belediyede, 19 tane birbirinden farklı konulara bakan müdürlükler var ve oralarda çalışan personeller var. Ben şanslı görüyorum açıkçası öyle görmek istiyorum. İnşallah hayırlısı diyorum.

 

Yorumlar
  • ASIM CAKIR
    21 Kasım 2018 Çarşamba 21:48

    SEN KENDINI BASARILI BULABILIRSIN BIZ ISE EREGLIYE HIZMETIN OLMADIGI KANATATINDEYIZ .KENDINIZI OVMEYI BIRAKINDA BU ISLERDE BASARILI OLMADIGINIZI GORMEYE CALISIN .BELEDIYE MECLIS UYESI OLARAK YENI PAZAR YERININ TAVANINI AKMASI SIZI RAHATSIZ ETMIYOR OLABILIR AMA BENI RAHATSIZ EDIYOR .LUTFEN GEZINTILERINIZDE BIRDE ONAY VERDIGINIZ PAZAR YERININ TAVANINA BAKMANIZI VE GORMENIZI BEKLIYORUM ISTE IFTAHAR EDILECEK HIZMETINIZIN AGLANACAK DURUMU BU

  • Murat
    21 Kasım 2018 Çarşamba 10:53

    Sayın Esra Alpago, 4,5 yıllık süre içerisinde ne yapmış Ereğli'ye Allah aşkına, bu bir şaka olmalı, toplumun hiçbir kesiminde Esra Hanım ismi geçmiyor, ya gerçekten şaka gibi, gerçekten...