150 tekne limanda mahsur kaldı

5 Eylül 2022 Pazartesi 10:05

150 tekne limanda mahsur kaldı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, 150 balıkçının kullandığı limanın giriş bölümü çakıl ve kum taşlarıyla doldu.

Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki balıkçı barınağı olarak kullanılan limanın çıkışının kumla dolması nedeniyle 150 kadar balıkçı teknesi limanda mahsur kaldı. Balıkçılar, liman girişini dolduran kum ve taşlar nedeniyle bir çok tekne limana geçişlerde altının sürtmesiyle balığa çıkamadıklarını, liman içinde mahsur kaldıklarını dile getirdi.
Ramazan Karaahmetoğlu, "Artvin Hopa’dan geldik, beş gün seyahat içerisinde farklı limanlara girdik. Alaplı Limanına girerken maalesef taşlara kumlara sürte sürte girdik. Bizim teknemiz on metre genişliği ise 4,5 metre var. Bu gibi teknelerin buraya girerken kimin suçu var biz onu bilmiyoruz. Şu anda da ufak bir dalgayla yapan deniz limandan çıkamıyoruz. Bu limanın sorunlarını niye çözmüyor. Liman içerisinde suyumuz, elektriğimiz ve tuvalet ihtiyaç giderecek hiçbir şey bulunmuyor. Şu an limanda mahsur kaldık limanın önü çakıl dolu olduğu için denize açılamıyoruz“ diye konuştu.
2000 yılından beri balıkçılık yaptığını söyleyen Timur Arslan, "Buraya yapılan bu balıkçı barınağı hafif poyraz olduğu zaman limanın ağzı çakılla kapanıyor. Şu an 150 tekne liman içerisinden çıkamıyor. Bu sorunumuzun giderilmesini istiyoruz" diye konuştu.
Hizmete açıldığı 2006 yılında barınağın bölgeye ekonomik anlamda büyük bir katkı sağladığını belirten Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Balık sezonunda dışarıdan gelen büyük balıkçı tekneleri, Alaplı balıkçı barınağını tercih ediyordu. Ancak 5 yıldır barınağın girişinin kum ile dolması sonucu büyük balıkçı tekneleri giriş yapamıyor. En az 6-7 metre olması gereken giriş kısmındaki su derinliği 30 santim boyunda, bir insan barınak girişinde suda rahatlıkla yürüyebiliyor. Bir an önce barınak girişi ve içinin tarak gemisiyle temizlenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , alaplı belediyesi , balıkçılık , balık , ekonomi

Yorumlar

Bazı Berberler Pazar günü tatil istemiyor

4 Eylül 2022 Pazar 20:11

Bazı Berberler Pazar günü tatil istemiyor

Kdz. Ereğli ilçesinde Berberler Odası’nın Pazar günü tatil edilmesine yönelik kararı İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraz ile kaldırılmıştı. Kdz. Ereğli ilçesinde Berberler Odası’nın 4 yıl önce verilen mahkeme kararına rağmen yeni bir hamle yapıp Pazar gününü tatil etmeye çalıştığı belirtildi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Akarca Mahallesi Orta Camii mevkisinde berberlik yapan Engin Eryiğit, 4 yıl önce mahkeme kararı ile Pazar günü tatilinin vatandaşların mağdur olacağı gerekçesi ile iptal edildiğini belirterek, tekrar benzer karar alınmaya çalışılmasının yanlış olduğunu savundu. Eryiğit daha önce bayan ve erkek kuaförlerin hafa için aynı gün tatil yapmaları noktasında verdikleri mücadeleden sonuç aldıklarını ve bu karardan hem bayan hem de erkek kuaförlerin memnun olduğunu söyledi. Böyle bir karardan hiç bir berberin haberinin olmadığını ve kimseye sorulmadan alınmaya çalışılan kararın yanlış olduğunu dile getiren Eryiğit, “2019 yılında Valiliğe müracaat edilerek Pazar gününün tatil edilmesi yönünde karar alındı. Bende bu karara itiraz ederek mahkemeye başvurdum. Ben başvurumda vatandaşların Pazar günü tatil olması durumunda mağdur olacağını belirtmiştim. Mahkemede haklı gerekçelerimizi göz önünde bulundurarak verilen kararı iptal etti. 4 yıl sonra tekrar benzer girişimlerde bulunulması yanlıştır. Daha önce alınmış mahkeme kararı var. Buna rağmen yeniden böyle bir karar alınmaya çalışılırsa biz yine itirazımızı mahkeme kanalıyla yaparız. Ben en az 10 berber arkadaşımızla görüştüm. Kimsenin fikri alınmamış. Kendince valiliğe başvuruda bulunulmuş. Pazar günü herkesin tatili. Dolayısıyla vatandaşlarımız traş olabilmek için Pazar gününü bekliyor. Pazar günü tatil olursa vatandaşlar çok mağduriyet yaşar” dedi.
Eryiğit, resmi karar çıkması durumunda yeniden mahkeme yoluyla itiraz edeceklerini söyledi.

Etiketler:

Berber , pazar , tatil , kuaför , engin , eryiğit , kdz.ereğli

Yorumlar
  • Ramazanissisu mersin'de erkek berberiyim
    2 Ekim 2022 Pazar 08:10

    İhtiyacım var üniversitiye giden bir çocuğum var biri üniversiteyi bitirdi işsiz neden hep berberler kapatıyor diğer esnaflar böyle bir şey yok ben odalara karşıyım odalar kapatılsın boşuna para ödüyor

Wiskon Butik Kdz. Ereğli’de düzenlenen tören ile açıldı.

3 Eylül 2022 Cumartesi 19:39

Wiskon Butik Kdz. Ereğli’de düzenlenen tören ile açıldı.

Millyetçi Hareket Partisi (MHP) Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk’ün eşi Hülya Demirtürk tarafından işletilen Wiskon Boutique Kdz. Ereğli’de düzenlenen törenle dualar eşliğinde hizmete açıldı.Törene MHP Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Zonguldak Esnaf Odası Başkanı Muharrem Coşkun, STK Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Wiskon Butik Müftü Mahallesi, Göztepe mevkiinde hizmet verecek. 

Açılış töreninde konuşan Wiskon Boutique İşletme Sahibi Hülya Demirtürk, butiğin Kdz. Ereğli’ye hayırlı olmasını dilerken, herkesi butiklerine beklediklerini söyledi.

Yorumlar

Vatandaşlar hafta sonu plajı boş bırakmadı

3 Eylül 2022 Cumartesi 16:24

Vatandaşlar hafta sonu plajı boş bırakmadı

Zonguldak’ta Kapuz plajında vatandaşlar havanın bozuk oluşuna aldırış etmeden denizin keyfini çıkardı.

Zonguldak’ta sabah saatlerinde itibaren kapalı olan havaya aldırış etmeyen vatandaşlar Kapuz plajına akın etti. Vatandaşlar denizin dalgalı olmasına rağmen denizine girerek serinlemeye tercih etti. Hava sıcaklığı ise 24 derecelere kadar düştü. Öte yandan deniz sezonun Eylül ayının sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Yorumlar

Devrek'te engelli çocuklar doyasıya eğlendi

3 Eylül 2022 Cumartesi 14:19

Devrek'te engelli çocuklar doyasıya eğlendi

Devrek Kızılay Temsilciliği tarafından ilçede bulunan engelli çocuklara yönelik gezi ve eğlence programı düzenlendi.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde faaliyette bulunan Kızılay Temsilciliği tarafından ilçede ki engelli çocuklar ve ailelerine yönelik gezi ve eğlence programı düzenlendi. Türk Kızılay Devrek Temsilciliği tarafından organizasyonu gerçekleştirilen etkinlikte ilçenin uzak köylerinde yaşayan engelli çocuk ve gençler ve aileleri bir günün doyasıya tadını çıkardılar. Kurum tarafından tahsis edilen araç ile Zonguldak’ta bulunan Gökgöl Mağarası ve Maden Müzesini gezen engelli ve aileleri ardından da lunaparkta eğlencenin doruğuna ulaştılar.

“Sevgide Engel Yok” projesi ile yola çıkıklarını ve bu organizasyonu hayata geçirdiklerini ifade eden Devrek Kızılay Temsilcisi Aydın Çolpa,” Bu proje bu yıl yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza yönelik düzenlediğimiz ikinci şenlendirme projesi. Günlük yaşantımızda birçok engelli birey ile karşılaşmaktayız. Kimi zaman baston desteği ile yürüyenleri kimi zaman söylemek istediği şeyleri işaretle anlatmaya çalışanları kimi zamanda tekerlekli sandalye ile karşısına çıkan engeli aşmaya çalışan engelli bireyler ile hep karşılaşmaktayız. Hayatta bazı bireyler engelli olarak dünyaya gelmekte bazıları da sonradan engelli olmaktadır. Her ne koşulda olursa olsun bir bireyin engelli olarak yaşamını sürdürebilmesi çok zordur. Türk Kızılay Devrek Temsilciliği olarak biz Kızılay’ımızın misyonuna uygun olarak doğal afetlerde ve her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için zaman mefhumu gözetmeden vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Ancak bu defa engellilerimize hizmet ve toplumda engelli bireylere yönelik farkındalık oluşturabilmek amacıyla düzenlediğimiz “Sevgide Engel Yok” projesi ile geleceğimizin mimarı gençlerimize ve çocuklarımıza hayata bir de engelli bireylerin baktığı pencereden empati yaparak bakmayı, kendimizin de bir engelli adayı olduğumuzu akıllarımızdan çıkarmadan engellileri ve engellilik sebeplerini tanımak, engelliliği azaltmak, engellilere nasıl yardımcı olabileceğimizi geleceğimizin teminatı olan gençlere anlatmayı amaçlamayarak bu projeye her aşamasında aşkla çalışan engelli evlatlarımızla kardeşleri gibi ilgilenen genç Kızılay gönüllülerimize, proje danışmanımıza, Zonguldak Kızılay Şubesine, şenlendirme projemizin her aşamasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, engelli kardeşlerimiz adına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yorumlar