182. yıla özel 182 ünite kan bağışı

25 Haziran 2021 Cuma 17:28

182. yıla özel 182 ünite kan bağışı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi’nde Jandarma’nın 182. yılı kapsamında düzenlenen kan bağışı kampanyasında 182 ünite kan toplandı.

Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 182. Yılında Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ve Kızılay İşbirliğiyle 14-25 Haziran tarihleri arasında her gün farklı noktalarda vatandaşlar ile buluşurken, bugün Ormanlı Beldesinde hizmet verdi.

‘Vatandaş Jandarma El Ele’ sloganıyla Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 182. yılı kapsamında Ormanlı’da düğün salonunda düzenlenen kan bağışı kampanyasında 182 ünite kan toplandı.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, kan bağışı kampanyası düzenlenen salona gelerek incelemelerde bulundu. Başkan Başol etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu anlamlı günde buraya gelerek kan bağışında bulunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yoğun çaba sarf eden Kızılay çalışanlarına da kolaylıklar diliyorum. Bu vesile ile vatanımızın bölünmez bütünlüğü için gece gündüz mücadele veren Jandarma Teşkilatı’mızın 182. Yılını kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ormanlı belediyesi , bayram başol

Yorumlar

YKS öncesi okular dezenfekte ediliyor

25 Haziran 2021 Cuma 17:11

YKS öncesi okular dezenfekte ediliyor

Kdz. Ereğli Belediyesi hafta sonu 3 aşamada yapılacak olan YKS öncesi kentte sınav yapılacak okulları dezenfekte ediyor. Okul çevrelerine ayrıca sessizliğe dikkat çeken afişler asıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla hafta sonu yapılacak olan YKS sınavına girecek öğrenciler ve görevlilerin sağlığı için okullar dezenfekte ediliyor.

Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü Vektör Kontrol ve İlaçlama Merkezi ekipleri, kentte sınav yapılacak okullarda dezenfekte çalışmalarına başladı. Müdürlüğe talepte bulunan okullar sınav saatinden önce dezenfekte edilmiş olacak.

Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü ekipleri ayrıca okul çevrelerine sessizliğe dikkat çeken afişler ile Başkan Halil Posbıyık’ın öğrencilere başarı dileklerinin yer aldığı afişleri astı. Özel Kalem Müdürlüğü ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, sınav saatinden önce okul önlerinde öğrencilere su, maske ve dezenfektan dağıtacak. 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , sınav , dezenfekte

Yorumlar

Jandarma’dan 156 ünite kan desteği

24 Haziran 2021 Perşembe 20:03

Jandarma’dan 156 ünite kan desteği

Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen kan bağışı kampanyasında 156 ünite kan toplandı.

Kdz. Ereğli ilçe Jandarma Karakol Komutanlığı ile Türk Kızılay’ı Ereğli Şubesi Jandarmanın kuruluşunun 182. yılı dolayısıyla ‘Jandarma Kızılay elele’ sloganıyla kan bağışı kampanyası düzenlendi. 14 Haziran 2021 Pazartesi günü başlayan kan bağış etkinliği Kdz. Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı binası önünde devam etti.

Düzenlenen kan bağışı kampanyasında bugün 156 ünite kan toplandı.

Kızılay Şube Başkanı Yaşar Ciğer, kan bağış kampanyasına katılım sağlayan personel ve vatandaşlara teşekkür etti. Ciğer, kan bağış kampanyalarının ilçe genelinde süreceğini belirterek, vatandaşların duyarlı olmaları konusunda çağrıda bulundu. Öte yandan Kızılay yönetimi, Jandarma’nın 182. yılını kutlayarak görevlerinde kolaylık ve başarılar diledi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , kan bağışı , jandarma

Yorumlar

Yerli aşı adı belli oldu

22 Haziran 2021 Salı 16:23

Yerli aşı adı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında "Yerli aşının adı TURKOVAC olarak belirlenmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşı ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Ülkemizde geliştirilen yerli aşılardan üçüncü faza geçen bu ilk çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum. Üçüncü fazının ilk uygulaması biraz sonra gerçekleştirilecek bu aşımızla birlikte Türkiye artık yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Salgınla mücadelede dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılar. Türkiye Çin ve Almanya başta olmak üzere somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir. Aşımızın seri üretimine ve yaygın kullanıma geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın aşı olarak kendilerini ve yakınlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum." dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , cumhurbaşkanı erdoğan ,

Yorumlar

Milyonda bir görülen tümör ameliyatla alındı

22 Haziran 2021 Salı 11:19

Milyonda bir görülen tümör ameliyatla alındı

Zonguldak’ta ense yanması ve kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 56 yaşındaki Ayten Aydın’a milyonda bir görülen Glomus Tümörü teşhisi konuldu. İki başarılı operasyon geçiren Aydın 11 saat süren operasyonun ardından taburcu oldu.

Zonguldak kent merkezinde ense yanması ve kulak ağrısı şikayetiyle ilk olarak Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine başvuran 56 yaşındaki Ayten Aydın’a yapılan muayene sonrası ileri tetkik yapılması için Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezine sevk edildi. Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBB) Dr. Öğr. Üyesi Deniz Baklacı, tarafından ileri tetkikleri yapılan Aydın’a Glomus Tümörü teşhisi konuldu. Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Gelişimsel Radyoloji ile ortaklaşa yürüttüğü operasyonda 56 yaşındaki Ayten Aydın 11 saat süren operasyonun ardından eski sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBB) Dr. Öğr. Üyesi Deniz Baklacı, “Bu hasta ilk olarak Atatürk Devlet Hastanesinde Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından muayene ediliyor. Gerekli tetkiklerin ardından ileri tedavi için bizlere yönlendiriyorlar. Kulak ağrısı ve dış kulak girişinde kitle şikayetiyle bizlere geldi. Bu hastalıkta en önemli husus ayırt edici tanı, biz bu hastalığa iltihaplı kulak hastalığı gibi yaklaşsaydık daha ön aşamada yanlış teşhis ve tedavi uygulamış olacaktık. Burada önemli olan oluşan kitlenin damarsal bir yapı olup olmadığının teşhisi ve ona yönelik müdahalelerdi. Biz açıkçası burada yapılan tetkiklerde radyoloji bölümden hocalarımızla görüştükten sonra bunun damarsal bir hastalık olabileceğinden şüphelenerek ileri tetkik aşamalara geçtik ve daha sonra işi Gelişimsel Radyolojiye bıraktık ki eğer damarsal bir durumla karşı karşıyasanız o damarı bir şekilde kapatmanız ve kanamanın minimalize edilmesi gerekiyor ameliyatta onun kanamaması gerekiyor. Bu konuda emin olduktan sonra Gelişimsel Radyoloji’nin kapısını çaldık” dedi.

“Milyonda bir görülen bir hastalık”

Glomus Tümörü’nün milyonda birden az görüldüğünü ifade eden Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBB) Dr. Öğr. Üyesi Deniz Baklacı, “Bu durum bir yandan büyüyen bir yandan da kulak kemiğini eriten bir hastalık. Bu tümörün kulakta eriteceği yerler beyinle arada olan kemiği eritip menenjit yapabilir, uzun dönemde ana damarlardan biri açılıp hata kaybedilebilir. Bu kulak kemiğini tamamen dolduran en yayılım yapan bir tümördür. Bir ameliyat öncesi kanamanın azaltılması adına Girişimsel Radyoloji alanı ile görüştük. Bu hastalığın toplumda görülme sıkılığı milyonda yarım. O kadar nadir bir tümör. Böyle nadir görülen bir tümör olunca bunun cerrahisi fazla olmuyor. Bunun için birtakım değerlendirmeler oluyor. Birazda cerrahın tecrübesi önemli. Burada kanamalı bir doku ile karşı karıyasınız ve hastanın hayati organlarına zarar vermeden bu kanamalı dokuyu çıkartmak zorundasınız. O açıdan çok sık yapılan bir şey değil. Burada en önemli şey damarsal kanamalı tümörün kanlanmasının azaltılması bu çok önemliydi” şeklinde konuştu.

Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Gelişimsel Radyoloji Doktor Öğretim Üyesi Yaşar Türk, Açıkçası hocamızın değerlendirdiği ve bizlere yönlendirdiği Glomus Tümörü ender görünen tümörlerden bu tümör bizim bölümümüzde doğru tanı koyulduktan sonra hocamızla konuştuk ve işlem öncesi embolisazyon dediğimiz damar yatağını kurutma işlemi yapılabilir mi diye konuştuk. Bunun için önce tanısal anjiyo yaptık. Bu vasküler tümörün bu tümörün yerini, nereden beslendiğini belirledikten sonra mikrobilyalar dediğimiz 300 mikron çapında tıkaçlarla bunları başka damarlara zarar vermeden bu tümörü devre dışı bıraktık. Hem hastamız hem de hocamız için bir konfor sağladık” şeklinde konuştu.

Ense yanması ve ateş şikayetiyle hastaneye başvurduğunu anlatan Ayten Aydın, "Şimdi çok iyiyim bundan önce hastaydım. İlk olarak Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine gittim oradan Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne sevk edildim. Deniz hocam ve Yaşar hocam beni sağlıma kavuşturdular. Onlardan Allah razı olsun. Herkese çok teşekkür ediyorum. İlk duyduğumda çok korktum. İlk olarak kafamın arkasında yanma oluyordu birde ateş oluyordu. Bu şikayetler üzerine doktora geldim. 2 -3 doktora gittim en son burayı tavsiye ettiler. Allah razı olsun doktorlarım kurtardı beni herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , tümör , Bülent Ecevit Üniversitesi , ayten aydın

Yorumlar