198 düve dağıtıldı

25 Mayıs 2018 Cuma 16:10

198 düve dağıtıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde "Büyükbaş Sığır Hayvan Hibesi" projesi kapsamında 2017 yılının yani ikinci yılın hayvanları dağıtıldı. 30 bin TL hibe desteği projesine başvuru yapan 33 genç çiftçiye 6’şar adet olmak üzere toplam 198 düve dağıtıldı.

Çaycuma'da proje kapsamında 6 düve alan çiftçilerle birlikte Çaycuma İlçe Kaymakamı Serkan Keçeli, Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çıtaklı, Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Coşkun Ulutaş, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Bilgeson Yılmaz, Zonguldak Süt ve Damızlık Birliği Başkanı Murat Çarşanbalı, Çaycuma Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Şendoğan Kaya, AK Parti Milletvekili Aday Adayı Ahmet Çolakoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, Muhtarlar Derneği Başkanı Ekrem Çelen katıldı.
Zonguldak İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı; "Sığırların yaklaşık yüzde 35'i Çaycuma'da dağıtılıyor. Bu Çaycuma'nın potansiyelinden kaynaklıdır. Yine Çaycuma’mız da Seracılık OSB'miz var. İnşallah faaliyete geçecek. 530 dönüm alanda Kaymakamımızın yoğun gayretleri ile bu projemizde hayata geçmiş olacak. Mandacılık projesini hayata geçirdik. İnşallah önümüzdeki dönemde 800 mandayı bulup, bütün Zonguldak’ı faydalandırıp çiftçilerimiz, manda sahiplerimiz hayvan başına hibe için 850 TL para almış olacaklardır. Yine bu sene 'yem bitkileri' projesi hayvancılığın olmazsa olmazıdır. Valimiz Ahmet Çınar sayesinde Zonguldak tarihinde ilk defa "yem bitkisi " talep edipte alamayan hiç bir çiftçi olmadı. Bu konuda kesenin ağzını açan Sayın Valimize tekrar teşekkür ediyorum. Bütün Çaycumamızı çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum ve Çaycuma'ya hizmetlerimize devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
"Tarım ve Hayvancılık yapmak bu ülkede 10 en kutsal vazifelerden birisidir"
Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli; "İlçemize büyük baş hayvanı kazandırmış olmanın, ilçemize devlet olarak sunulmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Biliyorsunuz genç çiftçi bir kaç yıldır devam eden, devletimizin önemli politikalarından, araçlarından biri haline geldi. Tarım ve hayvancılık aslında ekonominin en temel kaynaklarından bir tanesidir. Ne yazık ki geçmişi tarıma ve hayvancılığa çok önem veren bir ülkeyken, biz O insanımızı sanki gelişmenin kaynağı köyden, üretimden uzaklaşmak zannediyoruz. Asgari ücretle bir fabrikada çalışıyor olmak, tarım ve hayvancılıktan daha keyifli bir şeymiş gibi bir algıya kavuşuyoruz. Biz üretim yapmaktan kesinlikle vazgeçmememiz lazım. Ekonomimizin temeli üretimdir. Yapacağımız üretim sadece kendimize değil ülkemizin ekonomisine ve gelişmesine de çok önemli katkılar sağlayacaktır. Ben bu vesile ile tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizi tek tek tebrik ediyorum. Hepsinin ülkenin ekonomisine gelişmesinde katkısı olduğunu düşünüyorum. Zonguldak'ta tarım deyince hayvancılık deyince Allah'a çok şükür ki ilçemiz anılıyor, akla geliniyor. İlçemizde Tarım Yüksekokulu açıldı. Nebioğlu Beldemiz de Tarım Lisemiz açıldı. Tarımla ilgili Seracılık OSB Bölgemizin son aşamasına gelindi. Artık her geçen yıl, biz tarımda ve hayvancılıkta daha ileriye, yükseğe gitme aşamasındayız. Ben bu konuda emek veren teknik elemanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, ziraat odamıza, birliklerimize ve en başta çalışan çiftçilerimize, üreticimize teşekkür ediyorum. Onlar var olsunlar, Allah razı olsun diyorum ve çiftçilerimizin yaptığı üretimin kesinlikle küçümsenmemesini istiyorum” ifadelerine yer verdi.
Çaycuma Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Coşkun Ulutaş, Tarım Bakanlığınca yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında Çaycuma'da 2016 yılında 30 tane olan, bu sene 33 tane ve 2018 yılında 36 tane sığır bulacağını söyledi. Ulutaş; "2017 yılının hak sahiplerine dağıtımı biraz gerçekleştireceğiz. Bunlardan bir tane plastik sera kurduk, bir tane çilek bahçesi düzenledik, arıcılık, koyunculuk ve ahırlarıyla yapılan tesisli sığırcılık var. Diğeri de 6'şar adet sığır projemiz, 2018 yılında bu projemiz devam edecek. Başvurularımız tamamlandı. Şuan değerlendirme aşamasında. Daha sonra ilan edilecek. Değerlendirme il bazlı oluyor. Çaycuma'ya 56 ünite, genç çiftçi projesi gelecek. 2018 bunların içinde süt sağıcılığı, mandacılık, arıcılık, seracılık(örtü altı), koyunculuk bunlarda hak sahipleri belirlenince dağıtım yapacağız. Bu şekilde ilçemizin hayvancılığına büyük katkı sağlamış olduğumuza inanıyorum. Firma yetkilisiyle yaptığım görüşmede öğrendim ki en çok sığır alan ilçe Çaycuma’ymış ve bundan da çok mutlu oldum" dedi.

Yorumlar

Başkan Demirtaş, TSO’ yu ziyaret etti

25 Mayıs 2018 Cuma 15:07

Başkan Demirtaş, TSO’ yu ziyaret etti

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş’i ziyaret etti.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve beraberinde belediye meclis üyeleri Abdurrahman Çevik, Ahmet Yalçın, Çetin Demirci, Mustafa Sarı ve Cemil Kibar, Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve yönetimini makamında ziyaret etti.
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirirken, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığına seçilen Arslan Keleş ve ekibini kutlayıp hayırlı osun diyerek, çalışmalarında başarılar diledi.
Ziyarette karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Yorumlar

Dünyaya ün saldı... Fabrikasyona karşı mücadele ediyor

25 Mayıs 2018 Cuma 13:54

Dünyaya ün saldı... Fabrikasyona karşı mücadele ediyor

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde “Kızılcık” ağacından yapılan, asaletin simgesi olarak kabul edilen Devrek Bastonu, adeta dünyaya ün salmasına rağmen teknolojiye direniyor. Sağlamlığı ve süslemeleriyle dikkat çeken Devrek Bastonu, fabrikasyon bastonlara karşı mücadelesini sürdürüyor.

Devrek ilçesinde 'asaletin simgesi' olarak kabul edilen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, kadın ustaların elinde hayat buluyor. Kızılcık ağacından yapılan Devrek Bastonu, sağlamlığıyla da büyük ilgi görüyor.
Bastonun dünyaya tanıtımı ise tanıtım fuarları sayesinde oluyor. El yapımı bastonların işçiliği arttıkça fiyatı da yükseliyor. 20 liradan başlayan baston fiyatları 2 bin liraya kadar yükselebiliyor. Motif ve desenlerle süslenen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın yanı sıra yerli ve yabancı devlet büyükleri ve sanatçılara da hediye edildi.
Çeşitli hayvan figürlerinin de işlenebildiği bastonculuk sektörü ise Devrek ilçesinde yıllardır yaşatılmaya çalışılıyor. Fabrika üretimleri nedeniyle el yapımı ürünlere olan ilgi ise günden güne azalıyor.

“Atalarımızdan yadigar kalan bir eser”
18 yıldır Devrek Bastonu işlediğini anlatan 50 yaşındaki Saadettin Horoz, bastonun atalardan kalan yadigar bir eser olduğunu ifade etti. Birçok ilde fabrikasyon bastonların üretildiğini ancak Devrek Bastonunun kalite ve sağlamlığının yerini alamadığını ifade eden Horoz, “Bizim bastonumuzun özelliği zaten el işçiliği olduğu için Devrek bastonu. Biz bir ağacı keresteden biçip de veya fabrikasyonla alıp da yapmıyoruz. Bizim bastonumuzun özelliği tamamen kızılcık ağacından olduğu için Devrek bastonu. Bu da bize atalarımızdan alan el emeği göz nuru. Bir eserdir, biz de bunu el işi olarak yine devam ettirmeye çalışıyoruz. Gerçek Devrek bastonu kızılcık dalından ve tamamen el emeği ile yapılan bir bastondur. Fabrikasyon bastonu birçok ilimizde yapıyorlar. Antep’te, Tokat’ta, Bitlis’te yapıyorlar” diye konuştu.

“Yapımı en az bir ay zaman alıyor”
Horoz, baston için kullanılacak olan ağacın fiziki durumuna göre üzerine yılan, baklava gibi çeşitli motifler işlediklerini ifade etti. Horoz, Kanada, Finlandiya ve Almanya gibi ülkelere baston ihraç ettiklerini de hatırlatarak şöyle dedi:
“Bizim bastonumuzun özelliği el işçiliği ve üzerindeki motif. Yılan motifi, baklava dilimi ağacın durumuna göre ne gerekiyorsa o motifi yapmaya çalışıyoruz. Bir Devrek bastonu el işçiliği yapıldığı zaman en az 25-30 gün alan baston var. Yekpare tekparça bir daldan yaptığımız zaman en az 1 ay kadar zaman alıyor. Kızılcık ağacının dışındaki ağaçlardan Devrek Bastonu yapılmaz. Gürgenden, kayından Devrek Bastonu yapılıyor ama o Devrek Bastonu olarak geçmiyor. Onu her yerde yapıyorlar. Ama kızılcık ağacının yerini tutma şansı yok. Çünkü Kızılcık ağacı sağlam, lifli ve dayanıklı bir ağaç olduğu için Devrek Bastonu dayanıklı ağaçtır. Türkiye genelinden yerli turist dediğimiz turlar geliyor. Mutlaka Devrek’e uğrarlar. Biz kooperatif olduğumuz için Kanada, Finlandiya’ya da gönderiyoruz. Almanya gibi çeşitli ülkelere baston gönderiyoruz.”
El emeği ile yapımı günler süren bastonun, kent için önemli bir değer olduğunu ifade eden ustalar, Devrek Bastonu’nu eski ününe kavuşturabilmek için mücadelesini sürdürüyor.

Yorumlar
  • ibo gemici
    27 Mayıs 2018 Pazar 11:16

    sizde pahalıya satabilmek için okadar süslü püslü baston yapmayın. sanırsınızki,o bastonu kıral, kullanacak. adamın ahı gitmiş,vahı kalmış bastona muhtaç kalmış,ha süslü püslü,ha fabrikasyon,bişey farketmez.halk tipi-ihtiyar,gariban tipi baston yapın sizde..bende alabileyim.

Milletvekili adayı Çiçek'ten Demirtaş'a ziyaret...

25 Mayıs 2018 Cuma 13:48

Milletvekili adayı Çiçek'ten Demirtaş'a ziyaret...

İyi Parti Zonguldak Milletvekili adayları Batu Müftüoğlu ve Havva Çiçek Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı ziyaret etti.

İyi Parti Zonguldak Milletvekili 2. Sıra adayı Batu Müftüoğlu ve 4. Sıra Milletvekili adayı Havva Çiçek, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.
Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş İyi Parti Milletvekili adayları Batu Müftüoğlu ve Havva Çiçek’e başarılar diledi.

Etiketler:

Gülüç , Kdz.ereğli , Gökhan Demirtaş ,

Yorumlar

O proje hayata geçiyor... İşte başvuru koşulları...

25 Mayıs 2018 Cuma 13:37

O proje hayata geçiyor... İşte başvuru koşulları...

Gören Göz Projesi 2018 yılı kapsamında Zonguldak’ta başladı. Gören göz cihazı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Zonguldak İl Müdürlüğü'ne gerçekleştirilecek.

Görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ve görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen Gören Göz Projesi 2018 yılı kapsamında yeniden başladı.
Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazı olarak tasarlandı. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırıyor.
Önceki yıllarda Türkiye genelinde 26 ilde dağıtılan Gören Göz cihazı, 2018 yılı kapsamında yeni baştan tasarlanarak daha önceden cihaz dağıtılmamış olan 41 ilde dağıtılacak. Bu kapsamda güncellenen yeni yazılım ve cihazla birlikte Gören Göz Cihazı için ön başvurular alınmaya başlanıldı. Cihazı almak isteyen vatandaşlar Zonguldak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ön başvuruda bulunabilecekler.

Gören Göz cihazı için başvuru koşulları
Zonguldak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü, cihaz için başvuru koşullarını şöyle sıraladı:
“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak (01.01.2006 tarihi öncesinde doğmuş olmak). Görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 70 ve üzerinde olmak,(Görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacaktır.) Gören Göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak. Görme engellinin dağıtım yapılacak olan 41 ilde (Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Giresun, Isparta, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak) ikamet etmek veya bu illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam ediyor olmak. Sayılan şartlara sahip, listede yer alan 41 ilde ikamet eden veya bu illerde eğitim gören görme engelliler söz konusu illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine aşağıda yazılı olan evrakları tamamlayarak 28/05/2018 tarihine kadar ön başvuruda bulunabileceklerdir. Başvuru -için gerekli belgeler; Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla), Engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla) İkametgâh belgesi. Dağıtım yapılacak illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair 2018 yılı içerisinde alınmış öğrenci belgesi.”

Yorumlar