3 işçinin mahsur kaldığı madenin önündeki bekleyiş sürüyor

21 Kasım 2018 Çarşamba 11:00

3 işçinin mahsur kaldığı madenin önündeki bekleyiş sürüyor

Zonguldak’ta özel bir maden ocağında meydana gelen patlamada mahsur kalan üç işçiyle ilgili madendeki havalandırma çalışmaları sürüyor. Ekipler günün aydınlanması ile birlikte çalışmalarını hızlandırdı.

Edinilen bilgiye göre olay gece 03.00 sıralarında Kilimli ilçesine bağlı Çamlık Mahallesi Dağ Yolu Sokak mevkisinde özel bir maden ocağında meydana geldi. Henüz belirlenemeyen bir sebeple meydana gelen patlamada ocakta çalışan işçiler Evren Cinemre, Adem Alibaş, Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk ve Uğur Göktaş mahsur kaldı. Evren Cinemre ve Adem Alibaş olayın ilk anında mesai arkadaşları tarafından kurtarılarak ocak girişine getirildi. 
Hastaneye kaldırılan işçilerin tedavisi sürerken patlamadan dolayı ocakta yoğun duman meydana geldi. Karbonmonoksit ve metan gazı dolayısıyla ocağa girilemeyince Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekibinden yardım istendi. Ekipler gece boyu çalışmalarını sürdürdü. Günün aydınlanması ile birlikte çalışmalar hız kazandı. Ocak girişine konulan kompresör makinesi ile madendeki metan ve karbonmonoksit gazının arındırılması için ekipler seferber oldu.
Öte yandan aileler endişeli bekleyişlerini ocak girişinde sürdürdü. Gözüyaşlı aileler zaman zaman sinir krizleri geçirdi. Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Erdoğan Bektaş ise "İçeride üç madenci arkadaşımız var. Hayatlarından çok umudumuz yok. Onları çıkarmayı bekliyoruz. Arkadaşlar çalışıyor. Havalandıracaklar, metanı tahliye edecekler. Sonra da madencileri oradan alacaklar. İşin gereğini uzman ekip yapmaya çalışıyor. İşçilere ulaşıldı, görüldü. Bize ifade edilen o. Hayatlarından umudumuz yok" ifadelerine yer vermişti. 

Yorumlar

Özel maden ocağında patlama

21 Kasım 2018 Çarşamba 10:03

Özel maden ocağında patlama

Zonguldak’ta özel bir maden ocağında meydana gelen patlamada mahsur kalan üç işçiye ulaşıldığını gazetecilere açıklayan Vali Erdoğan Bektaş, “İşçilere ulaşıldı, görüldü. Bize ifade edilen o. Hayatlarından umudumuz yok” diye konuştu.

Edinilen bilgiye göre olay, gece 03.00 sıralarında Kilimli ilçesine bağlı Çamlık Mahallesi Dağ Yolu Sokak mevkisinde özel bir maden ocağında meydana geldi. Henüz belirlenemeyen bir sebeple meydana gelen patlamada ocakta çalışan işçiler Evren Cinemre, Adem Alibaş, Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk ve Uğur Göktaş mahsur kaldı. Evren Cinemre ve Adem Alibaş olayın ilk anında mesai arkadaşları tarafından kurtarılarak ocak girişine getirildi. 
Hastaneye kaldırılan işçilerin tedavisi sürerken patlamadan dolayı ocakta yoğun duman meydana geldi. Karbonmonoksit ve metan gazı dolayısıyla ocağa girilemeyince Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekibinden yardım istendi. 
Maden ocağına gelen tahlisiye ekipleri hazırlıkların ardından ocağa girerek mahsur kalan üç işçiyi kurtarma çalışması başlattı. Ancak yoğun duman sebebiyle tahlisiye ekibinde görevli 5 maden işçisi dumandan ve gazdan etkilendi. 
Olay yerinde hazır bekletilen ambulanslara taşınan tahlisiye ekiplerine ambulanslarda ilk müdahalesi yapılarak oksijen verildi. Öte yandan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Emniyet Müdürü Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal ve Kilimli İlçe Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça ve AFAD Müdürü Ahmet Güngör olay yerine gelerek kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı. 
İnceleme sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Erdoğan Bektaş, “İçerde üç madenci var. Doğrusu maden kazaları olmaya devam ediyor. Detayı bilmiyoruz. İçeride üç madenci arkadaşımız var. Hayatlarından çok umudumuz yok. Onları çıkarmayı bekliyoruz. Arkadaşlar çalışıyor. Havalandıracaklar, metanı tahliye edecekler. Sonra da madencileri oradan alacaklar. İşin gereğini uzman ekip yapmaya çalışıyor. İşçilere ulaşıldı, görüldü. Bize ifade edilen o. Hayatlarından umudumuz yok. Şimdilik biz içerdeki üç arkadaşımızı oradan çıkarmakla meşgulüz” diye konuştu. 
Öte yandan Hasan Gençtürk'ün annesi ocak girişine gelerek endişeli bekleyişini sürdürdü. Anne Gençtürk, oğlundan gelecek umutlu bir haber için gözyaşı döktü. 

Yorumlar

Karadeniz’den hamsi fışkırdı

21 Kasım 2018 Çarşamba 09:57

Karadeniz’den hamsi fışkırdı

Karadeniz’de palamut bereketinin ardından hamsi bereketi yaşanıyor. Zonguldak açıklarında avlanan balıkçılar yaklaşık 500 ton hamsi avladı. Karadeniz’den adeta hamsi fışkırdı.

Karadeniz’in bazı illerinden yola çıkan balıkçı tekneleri Zonguldak açıklarında hamsi avladı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan palamut bereketinin ardından bu kez de hamsi bolluğu yaşandı. Kilimli ilçesindeki limana gelen yaklaşık 30 balıkçı teknesi 500 tona yakın hamsi avladı. 
Limana gelen tırlara yüklenen hamsiler başta metropol kentler olmak üzere Türkiye’nin dört bir bölgesine dağıtılmak üzere yola çıktı. Balıkçı teknesi kaptanı Köksal Akkan, “Palamut balığı sezonunu açtık. Bu zamana kadar devam ettik. Sakarya’dan beri hamsi avlıyoruz. Sakarya’dan buraya kadar devam ettik. Bir gün daha buradayız. Hamsi poyraza doğru devam ediyor. Biz yaklaşık 500 kasa balık avladık. Yaklaşık 25 tekne var. Hepsi balık aldı. Tabi bunu balık olarak hesaplamayalım bunun mazot ve ekip giderleri de var” diye konuştu. 
Ordu’dan Zonguldak’a gelen balıkçı teknesi kaptanı ise “Bu akşam bin kasaya yakın hamsi avladık. Herkeste bin bin beşyüz kasa hamsi var. Kilimli’deyiz. Fatsa’dan yola çıktık. Bu sene palamut boldu” diye konuştu.

Yorumlar

Gülüç’te yüzler gülüyor

20 Kasım 2018 Salı 20:02

Gülüç’te yüzler gülüyor

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş yeniden AK Parti’ye katılmasının ardından bu gün partisinin belde teşkilatında yapılan toplantıya katıldı.

Ereğli Haber- Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, AK Parti Gülüç Belde Teşkilatı’nı ziyaret ederek yönetim kurulu toplantısına katıldı.
AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır toplantıya ilişkin sosyal medya hesabından fotoğraf paylaşırken altına şu notu yazdı; “Gülüç Belde Belediye Başkanımız Gökhan Demirtaş ile birlikte Belde Başkanımız İsmail Yılmaz’ın riyasetinde gerçekleşen Gülüç Belde Teşkilatımızın Belde toplantısına katılık.”
Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, partisinin belde teşkilatı yöneticileri ile bir süre sohbet etti.

Yorumlar

Kdz. Ereğli Belediyesi Çocuk Meclisi seçimleri yapıldı

20 Kasım 2018 Salı 19:42

Kdz. Ereğli Belediyesi Çocuk Meclisi seçimleri yapıldı

Zonguldak’ın ilçesi Ereğli Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında Kdz. Ereğli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen, Karadeniz Ereğli Belediyesi Çocuk Meclisi seçimleri başladı.

Çocuk Meclisi seçimlerinin ilki İsmet İnönü Orta Okulu’nda yapılırken, seçime İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sedat Akdeniz, Okul Müdürü Zuhal Efe, okul öğretmen ve öğrenciler katıldı. Okul salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda öğretmen, öğrenciler ve velilerle gurur duyduğunu belirten Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal yaptığı konuşmada “Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bizlerin amacı sizlere yaşanabilir bir şehir bırakmak. Özgüvenli ve kendine güvenen bir toplum ayakta kalabilir. Kendinize güvenin, hayal edin ve özgüveninizi hiç kaybetmeyin.”ifadelerine yer verdi. Okul Müdürü Zuhal Efe ’de konuşmasında çocuk meclisi seçimlerinin yapılmasında okullarının tercih edilmesinden dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Adayların arkadaşlarına hitap ettiği ve Başkan Uysal’ın temsili oyuyla başlayan, 5 adayın yarıştığı meclis seçimlerinde İsmet İnönü Ortaokulu Çocuk Meclisi Başkanlığına 8/C sınıfı öğrencisi Eren Berber ve 8/B sınıfı öğrencisi Ayşenur Şen seçildi.

Yorumlar