6 pilot bölgeden biri Kdz. Ereğli...

12 Aralık 2018 Çarşamba 17:31

6 pilot bölgeden biri Kdz. Ereğli...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal "Yerelde İyi Yönetimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (Romacted)" programına katıldı.

Ankara’da gerçekleşen Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığında yürütülen programa Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal katıldı. Ereğli Belediyesi olarak ROMACTED Projesi mutabakat zabtı imzaladıklarını hatırlatan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Proje kapsamında ülkemizde Edirne, Konak, Pendik, Şişli, Canik ve bizim ilçemiz Karadeniz Ereğli Belediyeleri de pilot belediyeler olarak belirlendi. Amacımız, Roman vatandaşların sosyal hayata tam anlamıyla entegrasyonu için gerekli tüm tedbirleri hem yerel düzeyde hem de merkezi yönetim kuruluşlarının desteğiyle ulusal düzeyde arttırmak ve ortak olarak çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek. Roman vatandaşlarımızın ilçemizde kendileriyle ilgili plan ve projelere etkin katılımını sağlamak. Programın ülkemiz ve ilçemizdeki Roman vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” Romacted Program Yöneticisi Ana Oprisan, projenin yerel vatandaşın ihtiyacına göre, bölgesel farklılıklara dikkat edilerek şekil alacağını ve proje kapsamında belediyelerle çalışmanın halka direkt ulaşmak için önemli olduğunu vurguladı. Roman vatandaşların durumlarının iyileştirilmesi için yerel yönetimlerin rolünün mühim olduğuna dikkati çeken Oprisan konuşmasında şu sözlere yer verdi, "Uzun vadeli sürdürülebilir bir şekilde uygulanması için projenin yerel yönetimler tarafından yapılması gerekiyor." Avrupa Konseyi Türkiye Ofisi Başkanı Michael Ingledow da Avrupa Konseyi ve TBB arasındaki bu iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu çalışmanın ileriki dönemlerde iş birliğini geliştirmek için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan yerel yönetimlerin AB katılım sürecindeki çalışmalarını desteklemek, belediyelerin AB'nin hibe, teknik yardım, eşleştirme gibi program ve imkânlardan yararlanmalarına yardımcı olduklarını söyledi.

Yorumlar

İstinat duvarı çöktü, 2 araç duvar altında kaldı

12 Aralık 2018 Çarşamba 15:47

İstinat duvarı çöktü, 2 araç duvar altında kaldı

Zonguldak’ta sanayi sitesinde istinat duvarı 2 aracın üzerine çöktü. O anlar ise saniye saniye bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

Edinilen bilgiye göre olay Üzülmez Mahallesi’nde bulunan Üzülmez Sanayi Sitesi’nde meydana geldi. Kentte iki gündür aralıksız devam eden yağışlar sebebiyle sanayi sitesinin istinat duvarı kayan toprakla birlikte çöktü. 
Duvarın altında park halinde bulunan iki araç çöken duvarın altında kaldı. Panelvan araç ve minibüs adeta hurdaya döndü. Şans eseri olayda ölen yada yaralanan olmazken o anlar saniye saniye bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. 

Yorumlar

BEÜ Hastanesi sağlık turizmi için tanıtıldı

12 Aralık 2018 Çarşamba 15:04

BEÜ Hastanesi sağlık turizmi için tanıtıldı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından bölgenin doğa ve sağlık turizmi yönünden tanıtılması ve yapılabilecek işbirlikleri konusunda karşılıklı temasların oluşmasını sağlamak amacıyla Arap Seyahat Acentaları Derneği (ASATDER) heyeti hastaneyi ziyaret etti.

BAKKA temsilcileri ile birlikte hastaneyi gezen Arap Seyahat Acentaları Derneği heyetine, hastane yönetimi adına Başmüdür Cihangir Koca, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Emine Fidan ve hastane müdürleri tarafından merkez hakkında bir sunum yapıldı. Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Başhekim Prof. Dr. Şenay Özdolap, “Son yıllarda dikkat çeken konulardan biri sağlık turizmidir. Bu alanda yapılacak iş birliğinin bölge turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Sağlık alanında önemli hizmetler hayata geçirildi. Şehrin de gelişmesine imkân sağlayan hastanemizin, güçlü ve zayıf yönlerini iyi analiz ederek bu sektörde yer almak istiyoruz” dedi. 

Yorumlar

Alzaymır hastası kadın 6. kattan intihara kalkıştı

12 Aralık 2018 Çarşamba 14:51

Alzaymır hastası kadın  6. kattan intihara kalkıştı

Zonguldak’ta polis ekiplerince bir otele yerleştirilen alzaymır hastası kadın, otel görevlilerine 6. kattan intihara kalkışacağını söyleyince ekipleri alarma geçirdi.

Edinilen bilgiye göre Karabük’ten Zonguldak’a geldiği öğrenilen Mürevvet Ulukaya (54), sokakta polis ekiplerinin dikkatini çekti. Ekiplere Karabük’te yaşadığını söyleyen alzaymır hastası kadın bir otele yerleştirildi. Ulukaya, otelin 6. katına oda servisine gelen görevlilere intihara kalkışacağını söyledi. Bunun üzerine otel görevlileri durumu polis ekiplerine haber verdi. Olay yerine sağlık ekipleri de sevk edildi. Yoğun çabaların ardından ikna edilen Ulukaya, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı. 
Ulukaya'nın durumunun iyi olduğu öğrenilirken, Karabük’te yaşayan yakınlarına da ulaşılmaya çalışıldı. 

Yorumlar

BEÜ'de "Zoru Başaranlar: Grizu-263 Uzay Takımı" söyleşisi

12 Aralık 2018 Çarşamba 14:49

BEÜ'de "Zoru Başaranlar: Grizu-263 Uzay Takımı" söyleşisi

8-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) sponsorluğunda Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Teksas eyaletinde düzenlenen CanSat Competition Model Uydu Yarışmasında “dünya ikinciliği” elde ederek Türkiye'ye ve Bülent Ecevit Üniversitesi'ne büyük gurur yaşatan Grizu-263 Uzay takımı, Kredi Yurtlar Kurumu Zonguldak İl Müdürlüğü’nün düzenlediği “Zoru Başaranlar: Grizu-263 Uzay Takımı” isimli söyleşi ile dünya ikinciliğine giden yoldaki başarı hikâyelerini öğrencilerle paylaştılar.

BEÜ Sezai Karakoç Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, BEÜ Genel Sekreteri Hayri Bulazar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Söyleşi, Kredi Yurtlar Kurumu Zonguldak İl Müdürü Süleyman Sipahi’nin yaptığı açılış konuşması ile başladı.
Sipahi, KYK 'nın sosyal ve kültürel olarak öğrencileri geliştirmek amaçlı KYK/AKADEMİ adı altında her sene zoru başaranlar etkinliği düzenlediğini ve bu sene de aramızda Grizu-263 Uzay Takımını, başarılarını anlatmak ve tüm öğrencilerimize ilham olmaları adına davet ettiğini belirtti. Sipahiden sonra konuşan Grizu-263 Uzay Takımı danışmanlarından Prof. Dr. Bülent Ekmekçi de, her şeyin bir hayal ile başladığını ve Grizu-263 Uzay Takımının kendi hayallerini gerçek kıldığını, bunu çalışma ve azimle başardığını, herkesin kendi hayallerinin izinden gitmesini ve asla pes etmeden çok çalışarak bunları gerçekleştirmesini dilediğini belirtti.
Prof. Dr. Bülent Ekmekçi konuşmasının sonunda dünya ikincisi olan takım üyelerinden Muzaffer Duysal, Çağla Aytaç Dursun, Serdar Doğan, Ahmet Güngörmüş, Kerim Uslu, Durdali Atılgan, Murat Can Eminoğlu, Yasin Bıyıklı, Beyza Çetin, Muhammed Emin Kurt, Sema Beyazal ve Abdullah Talyan’ı sahneye davet etti.
Ekmekçi’den sonra sözü alan Grizu-263 Uzay Takımı Kaptanı Muzaffer Duysal, Takımın kuruluş hikâyesinden, yarışmaya katılma aşamalarından ve bu süreçte karşılaşılan zorlukların üstesinden nasıl geldiklerinden bahsetti. Dünya ikinciliğinin ardından BEÜ için çok önemli olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ/TAI) ile imzalanan Stajyer Mühendis Programı protokolüne değindi. Son olarak Türkiye ve BEÜ için önemli olan 2020 yılında uzaya fırlatılması planlanan Grizu-263A isimli Türkiye’nin ilk Pocketqube (cep uydusu) projesini başarı ile bitirmeyi ve Zonguldak’a bir yer istasyonu kazandırmayı hedeflediklerinden bahsetti.
Sine vizyon gösterisiyle ve soru cevap şeklinde ilerleyen söyleşide; Grizu 263 Uzay Takımı kuruldukları günden bu yana geçen 2 yıllık süre zarfında neler yaşadıklarını, model uydu üretimine ilişkin tecrübeleri, yaptıkları çalışmalar ve ABD’deki yarışmaya ilişkin süreç ve detayları dinleyicilerle paylaştılar. Söyleşinin devamında NASA/JPL’de çalışan bilim insanı Dr. Umut Yıldız’ın, Grizu 263 Uzay Takımının elde ettiği büyük başarı için ABD’den gönderdiği tebrik videosu dinleyicilerle paylaşıldı.
Daha sonra Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş kürsüye çıkarak duygularını dile getirdi ve salondaki öğrencilere hitaben, Grizu-263 Uzay Takımı’nın herkese, bahane üretmeden çalışılarak nelerin başarılabilineceğini çok iyi göstermiş olduğundan bahsetti. Grizu-263 Uzay Takımının başarısının çok önemli bir başarı olduğunu vurgulayarak, Türkiye'ye ve BEÜ'ye kazandırdıkları bu dünya ikinciliği ödülünden dolayı Grizu-263 Uzay Takımını ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesini kutladı.
Vali Bektaş’ın ardından söyleşi ve soru-cevap bölümüne geçildi. Burada takım üyeleri 1 yıl boyunca yaşadıkları deneyimlerini anlattı ve salondaki tüm öğrencilerin bu tür takımlarda yer almasının öneminden bahsetti.
Programın sonunda ise KYK Zonguldak İl Müdürü Süleyman Sipahi tarafından günün anısına Grizu-263 Uzay Takımı’na plaket takdim edildi.
Program, plaket takdiminin ardından tüm takım ve protokol üyelerinin birlikte hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Yorumlar