900 kişilik iş başvurusuna metrelerce kuyruk

30 Nisan 2018 Pazartesi 18:02

900 kişilik iş başvurusuna metrelerce kuyruk

İŞKUR İl Müdürlüğünce "Toplum Yararına Program" kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak 900 kişinin başvuruları sabah erken saatlerde başladı. Alımlara metrelerce kuyruk oluşurken başvurular cuma günü sona erecek.


Zonguldak İŞKUR İl Müdürlüğünce "Toplum Yararına Program" kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak toplamda 900 kişinin başvuruları sabah erken saatlerde başladı. Uzun kuyruklar oluşan başvurular hakkında açıklamalarda bulunan İŞKUR il Müdürü Gönül Demirsu, bugün başlayan başvuruların cuma günü sona ereceğini belirterek, “Bakanımızın talimatlarıyla şehrimize 900 kişilik ‘Toplum Yararına Program’ kapsamında kontenjanlar ayrılmış bulunmaktadır. Bu kontenjanın dağılımlarını kamu kurum ve kuruluşlarına yapıyoruz. Valilikler, Kaymakamlıklar, Müftülük, Kültür Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Gökçebey Fidanlık Orman İşletmesi buralara kontenjanları dağıtacağız. 30 Nisan itibariyle başvuruları kabul etmeye başladık. Cuma günü başvurular son bulacak. Yani beş gün bu başvuruları kabul edeceğiz. İl Müftülüğü ve Valilik dışındaki yerler için noter kurası çekilecektir. Bunun dışındaki yerler içinde liste yöntemiyle yapılacaktır. Noter kuramız 9-10-11 Mayıs tarihlerinde çekilecektir. Akabinde altı ay süreyle bu kişiler işlerinde çalışacaklar. Başvurularımız bugün bir hayli yoğundur. Evdeki bayanlarımıza, uzun süre işsiz kalan 35 yaş üstü erkeklerimize, engellerimize eski yükümlülerimize birinci listeden yer vereceğiz. Gerek noter kurası gerekse diğer listelerde sistem iki aşamadan oluşuyor. İlk liste dez avantajlı gruplardan oluşacak diğer diğer listede ise diğer kalan kişiler olacaktır. Öncelikle birinci listeden ihtiyaçları karşılayacağız. Yeterli başvuru olmadığı sürece ikinci listeye geçilecektir” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

TSO'da görev dağılımı yapıldı...

27 Nisan 2018 Cuma 19:14

Ereğli Haber

TSO'da görev dağılımı yapıldı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yönetimi ilk toplantısında görev dağılımını yaptı.

Kdz. Ereğli TSO’da dün gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında görev dağılımının yapıldığı açıklandı. Arslan Keleş başkanlığında yapılan toplantıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılıklarına Ahmet Türk ile Serdar Bakkaloğlu, Muhasip Üyeliğe Özgür Erdoğan seçilirken Tasin Tanyıldız, Mevlüt Özdemir ve Kadir Çaygeç görev almadı. Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Keleş, yönetim kurulu üyelerine yeni görevlerinde başarılar diledi.

Yorumlar

Osmanlı Çileği üreticileri gün sayıyor

18 Nisan 2018 Çarşamba 10:43

Ereğli Haber

Osmanlı Çileği üreticileri gün sayıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde farklı rengi, aroması ve kokusu ile çilek türlerinin en lezzetlisi olan Osmanlı Çileği henüz meyve vermeden satılıyor. Padişah sofralarının vazgeçilmez meyvesi olarak bilinen Osmanlı Çileği’nin bu yıl kilogram fiyatının en az 25 TL olması bekleniyor.

Kdz. Ereğli ilçesine özgü bir çilek türü olan Osmanlı Çileği çiçek açtı. Meyve vermek için gün sayan Osmanlı Çileği’ne talep çok fazla olmasına karşın üretimi ise az yapılıyor. Kdz. Ereğli ilçesinde diğer çilek türlerinin kilogramı 1 TL ile 5 TL aralığındaki fiyatlardan satışa sunulurken, Osmanlı Çileği'nn ise bu yıl 25 TL olması bekleniyor.


Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, üretiminde azalma olan Osmanlı Çileği’ni yaşatmak için bu yıl çilek fidesi üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu yıl içerisinde eğitime katılacak çiftçilere Temmuz ayında bahçelere dikilmek üzere yaklaşık 10 bin fide dağıtılması planlanırken, üretiminde önümüzdeki yıl yüksek seviyeye çıkartılması hedefleniyor.

Padişah sofralarının vazgeçilmezi
Dernek Başkanı Çetinkaya, Osmanlı Çileği’nin henüz meyve vermemesine rağmen bahçelerden satıldığını ifade etti. Çetinkaya açıklamasında “Osmanlı Çileği'ni diğer çileklerden ayıran en önemli özelliği aromatik yapısıdır. Osmanlı Çileği’nin çok güçlü bir aroması var. Bu anlamda da geçmişte padişahların sofrasında kullanıldığından, padişah yiyeceği diye de adlandırılmıştır. Son derece özel bir lezzeti vardır. Buna rağmen üretiminde bölgemizde azalma oldu. Biz dernek olarak yıllardır azalan hatta yok oluşa giden süreci durdurup tekrar trendini yükseltmenin gayreti içerisindeyiz. Sanıyorum bunu son yıllarda da başardık diyebilirim. Osmanlı Çileği’ni üretmek isteyen insanlarımız genelde fide yokluğundan şikayet ederlerdi. ‘Biz bunu yetiştireceğiz ama fide bulamıyoruz’ şikayetleri vardı. Dernek olarak bunu dikkate alarak fide üretimini gerçekleştiriyoruz. Artık Osmanlı Çileği üretmek isteyen insanlarımızın bahanesi olmayacak. Fidemiz mevcut, isterlerse üretebilecekler” dedi.

“Talep çok, üretim az”
Osmanlı Çileği’nin yok sattığını vurgulayan Çetinkaya, gelen taleplere cevap veremediklerini söyledi. Çileğin 30-35 gün sonra meyve vermeye başlayacağını açıklayan Çetinkaya konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Talep konusunda her zaman söylediğimiz gibi; yok satıyoruz. Çok ciddi talep var ama bunu karşılamak mümkün değil. Şu anda bahar mevsimi ve yeni uyandı. Çiçek açmış durumda. 30-35 gün sonra bu çiçekler meyveye dönüşecek. Hasat yaklaşık bir ay sonra. Şu andaki mevcut talebe bile cevap veremiyoruz. Osmanlı Çileği bölgemizin önemli bir meyvesi. Bu bölgenin her karış toprağında biz Osmanlı Çileği’ni üretsek ülke içinden ve dışından alıcısı hazır. Dediğimiz gibi içerideki taleplere cevap veremeyince yurt dışındaki taleplere de cevap vermemiz mümkün olmuyor. Mevcut Osmanlı Çileği üretiminin alıcısı hazır durumda. 1 ay öncesinden insanlar arayıp Osmanlı Çileği’ni almak istediklerini ifade etmişlerdir. Önümüzdeki üretilecek ürün satılmıştır diyebiliriz. Henüz daha meyve çıkmış değil. Bundan sonra meyve çıkacak mı, toplanacak mı, fırtına mı, kar mı olacak? Onu bile bilmeden insanlar taleplerini ilettiler. İnsanlar bahçedeki ürünleri satın aldılar. Osmanlı Çileği’nin rekoltesi bu sene geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10-20 daha fazla olacak. Bunu da fide üretimi ile beraber bahçe alanlarının genişlemesine dayanarak söylüyorum. Önümüzdeki yıllarda daha ciddi artışlar olacaktır. Diğer çilek türlerinin fiyatlarını belirlemek zor. Çünkü üretim fazla olduğunda fiyat otomatik olarak 1 TL’ye kadar düşüyor. Osmanlı Çileği’nin ise bu yıl kilosu 25-30 TL ve hatta daha da yukarı çıkacak. Ama en az 25 TL olur bu sene.”


Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği geçtiğimiz yıl Kaymakamlığın desteği ile kurduğu çilek fidesi üretim bahçesi ile ilçe genelinde üretimin artırılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

Yalçın meclis üyelerine teşekkür etti

11 Nisan 2018 Çarşamba 18:39

Yalçın meclis üyelerine teşekkür etti

Zonguldak’ın Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın ve Meclis Başkanı Faruk Yazıcı, 11 Nisan 2018 Çarşamba günü Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda son meclis toplantısını gerçekleştirirken, 5 yıldır görevde bulunan meclis üyelerine, törenle plaket takdim etti.

Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın ve Meclis Başkanı Faruk Yazıcı “Görev süresi boyunca hizmet eden tüm meclis üyelerine teşekkür ederek plaket takdim ettiler ve bundan sonraki iş hayatlarında başarı temennisinde bulundu.
Yönetim Kurul Başkanı Sertan Yalçın “5 yıl boyunca Odamız Meclis üyelerinin Yönetimimize göstermiş olduğu güvenden dolayı teşekkürlerimi sunarım” dedi.
Son meclis toplantısı hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar

Yalçın imzayı attı... Teknopark kuruluşu tamam...

10 Nisan 2018 Salı 18:28

Ereğli Haber

Yalçın imzayı attı... Teknopark kuruluşu tamam...

Ar-Ge ve katma değer katkısı sağlayan, bilim insanlarının istihdam edilmesinde önemli bir yere sahip olan Zonguldak Teknopark’ın protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Ticarert Sanayi Odası ve Zonguldak Valiliği iş birliğinde Sanayiye büyük ölçüde Ar-Ge ve katma değer katkısı sağlayan, bilim insanlarının istihdam edilmesinde önemli bir yere sahip olan Teknopark’ın protokolü Zonguldak Valiliği’nde düzenlenen törenle ile imzalandı.
Zonguldak Valisi Ahmet Çınar önderliğinde gerçekleştirilen imza töreninde Teknopark’ın kurulumunda ve faaliyetlerinde önemli role sahip olacak olan Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Ticaret Sanayi Odası, Çaycuma Ticaret Sanayi Odası, Ereğli Ticaret Sanayi Odası, Alaplı Ticaret Sanayi Odası ve Devrek Ticaret Sanayi Odası Başkanları yer aldı.
Törende konuşan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Teknopark’ın Zonguldak’a hayırlı olmasını diledi. Heyecanlı ve ümitli olduklarını ifade eden Çınar, “Üniversite ile birlikte bu şehre hizmet noktasında iş birliği yapacağımızı burada ifade etmek istiyorum. Bunun en büyük örneklerinden birisi bugün kurulumu yasal anlamda gerçekleşti ilanı yapıldı. Teknoparklarla ilgili imza törenimiz var. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Teknoparklar şirket hükmünde kuruluşlar ticari faaliyet yapabilen kuruluşlar ama burada asıl yüklendikleri misyon fonksiyonları üniversitenin o şehirdeki sanayicilerle, işletmelerle iş bilirliği yapmak suretiyle üniversite akademisyenlerinin bilgi birikimlerinin somuta, tekniğe, teknolojiye, üretime katkı sağlaması, dönüştürülmesi faaliyetlerinin merkezi olmak. Her yerde buna çok ihtiyacımız var. Bu bilgi çağında üniversitelerimizin sadece öğrenci yetiştirmek bilimsel verileri arttırmak değil ama o bilgilerin somuta, teknolojiye, sanayiye, ekonomiye kazandırılması esas olmalıdır. Bu şekilde olursa hem insanlığa daha faydalı bir sonuç çıkar hem de ekonomimiz güçlenir. Heyecanlıyız hem hocalarımızdan hem iş adamlarımız, işletmelerimiz, sanayicilerimizden çok şey bekliyoruz. Bu birlikteliğin bugün inşallah başlangıcı olsun istiyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Bütün katılımcılarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından Teknopark protokolü imzalanarak toplu fotoğraf çektirildi.

Yorumlar