Alaplı-Akçakoca yolu açıldı !

21 Haziran 2022 Salı 12:08

Alaplı-Akçakoca yolu açıldı !

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Düzce'nin Akçakoca ilçeleri arasında yağış nedeniyle dere taştı, araçlar yolda kaldı.

Dün akşam saatlerinden itibaren başlayan, sabah saatlerinde de etkisini sürdüren yağış nedeniyle Alaplı ile Akçakoca yolu arasındaki dere taştı, trafik çift taraflı bir süre ulaşıma kapandı. Su baskının yaşandığı yere gelen İl Özel idaresine bağlı ekipler yaptığı çalışmanın ardından trafiği yeniden çift taraflı ulaşıma açtı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kaza , düzce , akçakoca , yol , sel , yağmur

Yorumlar

Beklenti 50 liranın üstünde!

21 Haziran 2022 Salı 09:39

Beklenti 50 liranın üstünde!

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta maliyetlerin neredeyse 3 katına çıktığını belirterek, üreticilerin üretime devam edebilmesi için 50 liranın üstünde bir fiyatın açıklanması gerektiğini söyledi.

Fındıkta yeni hasat sezonuna 1.5 kalırken, üreticilerin aklı açıklanacak olan fındık taban fiyatında. 50 liranın üzerinde bir fiyat bekleyen üreticiler, fiyatın da hasattan önce açıklanmasını istiyor.

“ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMEMELİ”

Hasat döneminin yaklaştığını hatırlatan Soydan; “Üreticilerimiz de bahçelerini hasat öncesinde elinden geldiğince hazırlamaya çalışıyor. Artan maliyetler karşısında çiftçilerimiz fındığını sağ salim ve kaliteli bir şekilde harmana getirmek için uğraşıyor. Bunların karşısında üreticilerinin tek düşündüğü fındık fiyatının ne olacağı. Üretici maliyetlerin karşılığında da mağdur olmamak ve kazanç sağlamak istiyor. Mevcut fiyatlar üreticilerimiz için yeterli değil. TMO’nun hasattan önce fiyatı açıklayıp, üreticimizi rahatlatması lazım.” Dedi.

“ÜRETİMİN DEVAMI İÇİN…”

Fındık fiyatının 3 dolar yani 50 liranın üzerinde olması gerektiğinin altını çizen Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Geçen sene fındık fiyatları 26 liraydı. Bu yıl da şuan TMO, 2021 ürününü 44 liraya satıyor. Demek ki 2021 yılı fındığımız 40 liranın üzerine yapıyor. Ancak 2022 fındığımız için en az 3 dolar baz alınmalı. Çünkü 2022 yılı fındığının artan maliyetler karşısında daha yüksek bir fiyatla satılması gerekiyor. 3 dolar bugün 52 lira civarında. Bir maliyet ve rekolte çalışmaları yapılacak. Ancak üreticinin beklentisi 50 TL’nin üzerinde bir taban fiyatın oluşması. 50 liranın altında bir taban fiyatın oluşmasını istemiyor. 3-3.5 dolar açıklanacak bir taban fiyat üreticiye de nefes aldıracaktır. Çünkü üreticilerimizin maliyetleri çok arttı. Geçen yıla göre neredeyse maliyetler 3 katına çıktı. Üreticilerimizin üretime devam edebilmesi için bu yıl açıklanacak olan taban fiyat ve serbest piyasada oluşacak olan rakam çok önemli.”

“SERBEST PİYASA DA UYMALI”

Serbest piyasanın da yeni hasat sezonunda 50 TL’nin altında fındık almaması gerektiğini savunan Soydan, her şeyi devletten beklememek gerektiğini, TMO’nun 50 liranın üzerinde bir taban fiyat açıkladığında serbest piyasanın da 50 liranın üzerinde bir fiyatla alım yapmaya başlaması gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , fındık , zam , fıstık , ceviz

Yorumlar

Ereğli'de, ekmeğe zam yolda!

21 Haziran 2022 Salı 09:29

Ereğli'de, ekmeğe zam yolda!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, ekmeğe zam yapılacağı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre; işçilik, akaryakıt, elektrik, un ve maya gibi giderlerde önlenemeyen maliyet artışları nedeniyle fırıncılar ekmeğe zam talebinde bulundu.

Bilindiği gibi, Kdz. Ereğli’de son 8 ayda ekmeğe ilk zam geçen sene Kasım ayında yapılmıştı.

19 Kasım 2021’de, 4 liradan satılan 460 gram ekmeğin gramı 60 gram düşürülmüş ve 400 gram olarak yine 4 liradan satılmaya devam edilmişti.

Aradan 2 ay geçmeden fırıncıların yeniden zam talebinde bulunmaları üzerine, 6 Ocak 2022 tarihinde ekmeğin gramı bir kez daha düşürülerek 400 gramdan 320 grama çekilmiş, fiyatı ise sabit kalmıştı.

Giderlerinin sürekli artması nedeniyle, Kdz. Ereğli’deki fırıncılar bir kez daha zam talebinde bulunmuş ve ekmeğin gramı 50 gram daha düşürülerek 10 Mart 2022 tarihi itibariyle 270 gram ekmek 4 liradan satışa sunulmaya başlanmıştı.

Ancak, özellikle akaryakıt, elektrik ve una gelen zamların önlenememesi nedeniyle ilçedeki fırıncılar bir kez daha zam talebinde bulundular.

Fırıncıların taleplerinin 270 gram olan ekmeğin gramının 200’e düşürülerek fiyatının sabit kalması yönünde olduğu öğrenilirken, uygulamanın 1 Temmuz’da başlaması öngörülüyor.

Fırıncıların talebinin uygun görülmesi halinde son 8 ayda ekmeğe dördüncü kez zam yapılmış olacak.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , ekmek , zam

Yorumlar

400 yataklı Devlet Hastanesi açılış için gün sayıyor

21 Haziran 2022 Salı 09:17

400 yataklı Devlet Hastanesi açılış için gün sayıyor

Zonguldak’ta 9 yıl önce yapımına başlanan 400 yataklı yeni Devlet Hastanesi açılış için gün sayıyor. Yeni Devlet Hastanesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılacağı törenle açılması bekleniyor.

Zonguldak’ta 2014 yılında yapımına başlanan 400 yataklı yeni Devlet Hastanesi inşaatında sona gelindi. Yüzde 99'u tamamlanan hastane, iç tefrişat ve dışarıda yapılacak işlerinin tamamlanmasının ardından son teknolojiye sahip görüntüleme cihazları da yerleştirildikten sonra hasta kabulüne başlayacak. Yeni hastanenin açılmasıyla birlikte merkez ve ilçelere yüksek kalitede sağlık hizmeti sunacak.
Yeni Devlet Hastanesi'ni Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla açmayı planladıklarını ifade eden AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, "Hastane inşaatımızın çoğu kısmı bitti. İçinde tefrişatlar ve yapılacak az bir iş kaldı. İnşallah yakın zamanda hastanemiz açılacak. Tabii ki eksikler çıktığında onlar da tamamlanmaya çalışılıyor. Hedefimiz önümüzdeki günlerde yakın zaman içerisinde hastanemizi açmak. Zonguldaklı hemşehrilerimizin hizmetine sunmak olacak. En azından sağlık bakanımız, o günkü duruma göre sayın cumhurbaşkanımızın Zonguldak’a ziyaretleri olabilir. Çünkü belediyemizin de başlayacağı lavuar alanı projesi olsun, Acılık’taki proje olsun yakın zamanda bitiyor. Biliyorsunuz sahil projesi bitti. Az bir şey kaldı. Cumhurbaşkanımız projelerin takibi için Filyos’a geliyor. Bakarsınız sayın cumhurbaşkanımızın geldiği bir günde hem hastanemiz hem de diğer açılışlar olabilir” dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , hastane , ak parti , devlet hastanesi

Yorumlar

Türk Metal Sendikası üyesi işçi çocukları Ankara’ya gitti

20 Haziran 2022 Pazartesi 14:49

Türk Metal Sendikası üyesi işçi çocukları Ankara’ya gitti

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, bir grup Türk Metal Sendikası üyesi işçi çocukları, 20. Çocuk Kurultayı’na katılmak üzere Ankara’ya gitti.

Sendika Şubesinden yapılan yazılı açıklamada göre, Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yılmaz, Büyük Anadolu Ankara Otel’deki kurultaya katılmak üzere ilçeden ayrılan çocukları, İş Yeri Temsilcilik binası önünden uğurladı.
Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, “Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak’ın liderliğinde ve Türk Metal Sendikamızın çatısı altında, sendikacılık anlayışımızın güzide örneklerinden biri olan Çocuk Kurultayının Teşkilatımıza ve gelecek nesillerimizin güvencesi olan çocuklarımıza hayırlı olmasını diler, kazasız belasız yolculuklar dileriz” dedi.
Ankara’ya hareket eden çocuklar 24 Haziran’da Ereğli’ye dönecekler.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , erdemir , yakup yılmaz , işçi , ankara

Yorumlar