Ali Arslan gözyaşlarıyla uğurlandı

2 Kasım 2021 Salı 17:11

Ali Arslan gözyaşlarıyla uğurlandı

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi Dekan vekili ve Ereğli Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Arslan (41), son yolculuğuna uğurlandı.

BEÜ Turizm Fakültesi Dekan Vekili Ali Arslan için ilk olarak Turizm Fakültesi önünde tören düzenlendi. Buradaki törene merhum Arslan’ın yakınlarının yanı sıra Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, BEÜ Turizm, Denizcilik ve Eğitim Fakültelerinin Bölüm Başkanları, Öğretim Görevlileri, çalışanlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Merhum Arslan’ın cenazesi, öğle namazına müteakip Erdemir Camisii’nde kılınan cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığında toprağa verildi.
Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi Mühendisi Mustafa Keskin'in eniştesi olan merhum Ali Arslan'ın, akciğer kanseriyle mücadele ettiği; evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzeregli , BEÜ , mustafa çufalı , ismail aksoy , erdemir camiisi

Yorumlar

Bağış oranı düşük

1 Kasım 2021 Pazartesi 14:07

Bağış oranı düşük

SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yücel Yüksel, “Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir” dedi.

Doç. Dr. Yüksel, 3-9 Kasım haftasının her yıl "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlandığını anımsatarak, bunun organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışını artırmak için ülkemizde yapılan önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Yüksel, “Bağışlanan organlar, organ bekleyen hastaların canına can katacaktır. Şems-i Tebrizi'nin de dediği gibi; ‘Hayat bu, bir bakarsın her şey bir anda son bulur; hayat bu son dediğin an her şey yeniden can bulur” ifadelerini kullandı.

“Bazen hayat bize ve sevdiklerimize karşı istemediğimiz şekilde davranır” diyen Doç. Dr. Yüksel, “Yoğun bakımdaki hastanın beyin ölümü olduğunu duymak gerçekten çok acı bir olaydır ama belki de vereceğiniz kararla 4-5 insanın hayatının kurtulmasına vesile olabilirsiniz. Maide Suresi 32’nci Ayetinde 'Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanlığı kurtarır' deniliyor. Can kurtarmak için mutlaka doktor ya da sağlık personeli olmaya gerek yoktur” diye konuştu.

ORGAN NAKLİ

Türkiye’nin organ nakli ameliyatları konusunda dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yüksel, şunları kaydetti:

“Organ nakli canlı ve kadavra vericili olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. Son 20 yılda ülkemizde böbrek ve karaciğer nakli artmıştır. Fakat aynı dönemde kadavradan yapılan organ nakli sayısı hep aynı düzeydedir ve gelişmiş ülkelere göre çok düşüktür. Kadavradan organ nakli olması için kişinin beyin ölümünün gerçekleşmesi gerekir.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır. Beyin ölümü olan hastanın beyin kanlanması durmuştur, solunum makinasına bağlıdır ve 24-48 saat içinde hayatını kaybedecektir.

Beyin ölümü tanısını anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı, nörolog ve beyin cerrahisi uzmanlarından ikisinin bazı testler sonucu verdiği ortak karardır. Sağlıklı iken organlarını bağışlayan kişilerin beyin ölümü olsa bile ailelerinden izin alınmaktadır, ailesi izin vermezse organları alınmamaktadır.” 

BAĞIŞ ORANI ÇOK DÜŞÜK

Böbrek, karaciğer, kalp ve akciğer nakli gereken binlerce hastanın organ bulamadığı için hayatını kaybettiğinin altını çizen Doç. Dr. Yüksel, organ bağışı oranlarına yönelik ise şu bilgileri paylaştı:

Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli ekiplere ve merkezlere sahiptir. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak, doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir.

Gelişmiş ülkelerde yaşayanlar, beyin ölümü sonrası organ bağışı konusunda daha çok onay vermektedir. Ülkemizde organ bağışı diğer ülkelere göre istenilen seviyede değildir. İspanya’da 2020 yılında kadavradan bağış oranı milyon nüfusta 49.6, Amerika Birleşik Devletleri’nde 36.8, Türkiye’de ise maalesef 7,5’tir.

Ülkemizde kadavra bağışı bölgeler arasında da farklılık göstermektedir.  Organ bağışının en çok olduğu bölge Marmara Bölgesi iken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en azdır.”

ORGAN BAĞIŞI YAPMAK İSTEYENLER

Ülkemizde organ bağışlarının Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapıldığına işaret eden Doç. Dr. Yüksel, "Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi" üzerinden organ dağıtımının en adaletli ve şeffaf biçimde yapıldığını bildirdi.

Organ bağışı yapmak isteyenlerin, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler ve aile hekimliklerine başvurarak detaylı bilgi alabileceklerini anlatan Doç. Dr. Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvurarak, iki tanık huzurunda bir belge imzalayıp organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , sanko , organ nakli , bağış , kadavra , yücel yüksel

Yorumlar

Yaşama gözlerini yumdu

1 Kasım 2021 Pazartesi 13:35

Yaşama gözlerini yumdu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi Dekan vekili ve Ereğli Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Arslan, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

BEÜ Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi Dekan vekili ve Ereğli Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Arslan (41), evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 

Prof. Dr. Ali Arslan için 2 Kasım Salı günü saat 11.30’da Ereğli Eğitim Fakültesi Kepez Yerleşkesi önünde tören düzenlenecek. Arslan, öğle namazına müteakip Erdemir Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından şehir mezarlığına defnedilecek.

Akciğer kanseriyle de mücadele eden Ali Arslan evli ve 2 çocuk babasıydı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , beü , ali arslan , ereğli eğitim fakültesi

Yorumlar
  • selami doğan
    2 Kasım 2021 Salı 10:09

    Acılı ailesine ve eğitim camiasına Allah sabır versin.Mekanı cennet olsun.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

30 Ekim 2021 Cumartesi 17:25

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Kalp ve sindirim sistemine iyi gelen Alıç meyvesi tezgahlarda yerini aldı.

Zonguldak’ta kış ayı meyvesi olan Alıç tezgahlarda yerini aldı. Bağışıklık sistemini güçlendiren, içerdiği C Vitamini sayesinde, vücutta birikmiş olan tehlikeli toksin maddeleri yok eden kolesterol, kalp damar sağlığı koruyan vitamin deposu olarak bilinen Alıç meyvesi tezgahlarda yerini aldı. Aynı zamanda sirke yapımında da kullanılan Alıç Meyvesi tezgahlarda kilosu 10 TL’den satılıyor Alıç, herkes tarafında bilinmeyen Alıç Meyvesi meraklıların ilgi odağı haline gelmeye başladı.

Alıç meyvesinin kalp ve sindirim sistemine çok fayda sağladığını ifade eden Esnaf Muhammet Aydın, ”Alıç kalp ve sindirim sistemine iyi geliyor. Bu meyve pek tanınmıyor. Tanınmaya başladığında ilgi odağı haline gelecek. Bu meyve pamuk ve yayalarla da yetişiyor. Kg 10 TL’den satılıyor. Bin bir derde deva” şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , alıç , tezgah , meyve

Yorumlar

Yoğun bakım servisi ile ilgili Kaymakamlıktan açıklama

27 Ekim 2021 Çarşamba 18:08

Yoğun bakım servisi ile ilgili Kaymakamlıktan açıklama

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde 1. basamak yenidoğan yoğun bakım servisinin yeniden hizmet vermeye başladığı bildirildi.

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı, ilçede artan Kovid-19 vakaları nedeniyle bir süredir kapalı tutulan Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi 1. basamak yenidoğan yoğun bakım servisinin bugünden itibaren yeniden hizmete vermeye başladığını bildirdi.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlçemiz Devlet Hastanesinde yatarak tedavi gören covid hasta sayısının artması ve yeni covid servislerinin açılması nedeniyle geçici süre hizmet veremeyen 1. Basamak yenidoğan yoğun bakım servisi 27.10.2021 tarihi itibariyle yeniden hizmet vermeye başlamıştır.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , ereğli kaymakamlığı , kovid-19 , devlet hastanesi , yoğun bakım ,

Yorumlar