Araç sahipleri dikkat!

12 Aralık 2018 Çarşamba 19:20

Araç sahipleri dikkat!

Oto tamir ve bakım ustası Özgür Gülbayrak, sürücülerin mutlaka kışlık bakım yaptırması gerektiğini, aksi takdirde motorda ciddi sorunların yaşanabileceğini söylerken, bakım yapılmayan araçlarda yakıt sarfiyatının artacağını da belirtti.

Özgür Gülbayrak, sürücülerin araçlarını kışa hazır hale getirmesi gerektiğini aktardı. Özellikle motor yağının öneminden bahseden Gülbayrak, "Sürücüler araçlarının motor yağını, yağ filtresini, hava filtresini hatta polen filtresini değiştirmesi lazım. Yeni nesil araçlarda sürücülerin mutlaka sentetik ince yağ koydurmaları lazım. Kışın motor yağı biraz donar ama böyle bir sentetik yağ koyulduğu zaman, araç motorunu hem kolay yağlar hem de motor kolay çalışır. Özellikle çoğu kişi polen filtresini değiştirmez. Sürücüler, ‘polen filtresi yazın klimada kullanılıyor' diye düşünüyor ama bu filtre hem klimada, hem de kaloriferde kullanılıyor. Sürücüler kışın çok kalorifer çalıştıracağı için polen filtresinin de mutlaka değişmesi lazım" dedi.
"Sürücülerin antifrize dikkat etmesi gerekiyor"
Özgür Gülbayrak, antifrizin de değişim için bir ömrü olduğunu hatırlatarak, “Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise antifriz. Antifrizin mutlaka ölçtürülmesi ve gerekiyorsa değişimi olması lazım. Antifrizin de bir ömrü olduğu için, bir süre sonra muhakkak değişmesi lazım. Araçlarda bir de termostat dediğimiz bir alet var. Bu alet, motorun belirli bir sıcaklıkta durmasını sağlar. Sürücüler mutlaka termostatlarına da baktırsınlar” ifadelerini kullandı.
Bakım yapılmayan aracın yakıt sarfiyatı artar"
Kışlık bakımların yapılmadığın takdirde, sabah çalıştırmada zorlanma görülebileceği gibi, yakıtın da artacağına dikkat çeken Özgür Gülbayrak, “Eğer vatandaş aracının bakımını yaptırmazsa, kışın çok zor çalışma görülebilir, bu nedenle de marş motorunda sıkıntı meydana gelebilir. İkincisi araç daha fazla yakıt tüketir” şeklinde konuştu.
"Bakım yapılmazsa motorda ciddi sorunlar görülebilir"
Bakım fiyatlarının araca göre değiştiğini aktaran Özgür Gülbahçe, bu işlemler uygulanmazsa motorda gelebilecek zararlardan da bahsetti. LPG yakıt sistemi kullanılan araçlara ekstradan bir bakım gerekmediğine de dikkat çeken Gülbahçe, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu kışlık bakım dediğimiz, ciddi paralar tutmuyor. Aracına göre değişkenlik de gösteriyor. Bakımların mutlaka yapılması lazım, çünkü araç hem daha az yakar, hem daha güvenli olur. Bakımlar yapılmazsa motora zarar verebilir. Eksi 15-20 dereceler gibi soğuklarda motor yağlama yapmazsa, 'yatak sarma' dediğimiz durum meydana gelebilir, öyle bir zarar görülür. Tüplü araçlar için de çok özel bir bakım gerekmiyor. Yeni nesil dediğimiz araçlarda LPG filtresi var. O filtre değişecek, başka da gereken bir bakım yok. Zaten yapılması gereken kışlık bakım yapıldığı zaman, o da ona yetecektir."

 

Yorumlar

İşte sürekli halsiz olmanızın nedeni…

12 Aralık 2018 Çarşamba 18:49

İşte sürekli halsiz olmanızın nedeni…

Bazı durumlarda halsizlik, yorgunluk ve üşüme hissi kişide akla diğer hastalıkları getirse de bu durumların belirtisi Demir yetersizliği anemisi olabilir.

Hekime başvurulup, demir yetersizliği tanısı konulursa kişiye demir takviyesi verilebilir. Ancak bazı beslenme yöntemleri ile de üşüme, yorgunluk ve halsizliğin demirden yüksek beslenmeyle geçmesi mümkün.
İşte beslenme önerileri;
Yemekle birlikte çay, kahve, kakao ve gazlı içecekler tüketmek demirin biyoyararlığını azaltır. Bu gibi içecekler yemeklerden 1 saat sonra tüketilmelidir.
Salatalara bol limon sıkmak demir emilimini arttırabilir. C vitaminin yeterli düzeyde alınması da demir emilimini arttırır.
En iyi demir kaynağı ettir ve kırmızı etin demir içeriği beyaz ete göre daha fazladır.
Yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler ve kuru meyvelerde demir kaynaklarındandır ve demir emilimini arttırır. Özellikle ıspanak yüksek demir içeren sebzelerdendir. Vejetaryenler ve kırmızı eti az tüketen kişiler ıspanağa ve bu gruba ağırlık verebilirler.

Yorumlar

6 pilot bölgeden biri Kdz. Ereğli...

12 Aralık 2018 Çarşamba 17:31

6 pilot bölgeden biri Kdz. Ereğli...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal "Yerelde İyi Yönetimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (Romacted)" programına katıldı.

Ankara’da gerçekleşen Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığında yürütülen programa Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal katıldı. Ereğli Belediyesi olarak ROMACTED Projesi mutabakat zabtı imzaladıklarını hatırlatan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Proje kapsamında ülkemizde Edirne, Konak, Pendik, Şişli, Canik ve bizim ilçemiz Karadeniz Ereğli Belediyeleri de pilot belediyeler olarak belirlendi. Amacımız, Roman vatandaşların sosyal hayata tam anlamıyla entegrasyonu için gerekli tüm tedbirleri hem yerel düzeyde hem de merkezi yönetim kuruluşlarının desteğiyle ulusal düzeyde arttırmak ve ortak olarak çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek. Roman vatandaşlarımızın ilçemizde kendileriyle ilgili plan ve projelere etkin katılımını sağlamak. Programın ülkemiz ve ilçemizdeki Roman vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” Romacted Program Yöneticisi Ana Oprisan, projenin yerel vatandaşın ihtiyacına göre, bölgesel farklılıklara dikkat edilerek şekil alacağını ve proje kapsamında belediyelerle çalışmanın halka direkt ulaşmak için önemli olduğunu vurguladı. Roman vatandaşların durumlarının iyileştirilmesi için yerel yönetimlerin rolünün mühim olduğuna dikkati çeken Oprisan konuşmasında şu sözlere yer verdi, "Uzun vadeli sürdürülebilir bir şekilde uygulanması için projenin yerel yönetimler tarafından yapılması gerekiyor." Avrupa Konseyi Türkiye Ofisi Başkanı Michael Ingledow da Avrupa Konseyi ve TBB arasındaki bu iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu çalışmanın ileriki dönemlerde iş birliğini geliştirmek için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan yerel yönetimlerin AB katılım sürecindeki çalışmalarını desteklemek, belediyelerin AB'nin hibe, teknik yardım, eşleştirme gibi program ve imkânlardan yararlanmalarına yardımcı olduklarını söyledi.

Yorumlar

İstinat duvarı çöktü, 2 araç duvar altında kaldı

12 Aralık 2018 Çarşamba 15:47

İstinat duvarı çöktü, 2 araç duvar altında kaldı

Zonguldak’ta sanayi sitesinde istinat duvarı 2 aracın üzerine çöktü. O anlar ise saniye saniye bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

Edinilen bilgiye göre olay Üzülmez Mahallesi’nde bulunan Üzülmez Sanayi Sitesi’nde meydana geldi. Kentte iki gündür aralıksız devam eden yağışlar sebebiyle sanayi sitesinin istinat duvarı kayan toprakla birlikte çöktü. 
Duvarın altında park halinde bulunan iki araç çöken duvarın altında kaldı. Panelvan araç ve minibüs adeta hurdaya döndü. Şans eseri olayda ölen yada yaralanan olmazken o anlar saniye saniye bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. 

Yorumlar

BEÜ Hastanesi sağlık turizmi için tanıtıldı

12 Aralık 2018 Çarşamba 15:04

BEÜ Hastanesi sağlık turizmi için tanıtıldı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından bölgenin doğa ve sağlık turizmi yönünden tanıtılması ve yapılabilecek işbirlikleri konusunda karşılıklı temasların oluşmasını sağlamak amacıyla Arap Seyahat Acentaları Derneği (ASATDER) heyeti hastaneyi ziyaret etti.

BAKKA temsilcileri ile birlikte hastaneyi gezen Arap Seyahat Acentaları Derneği heyetine, hastane yönetimi adına Başmüdür Cihangir Koca, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Emine Fidan ve hastane müdürleri tarafından merkez hakkında bir sunum yapıldı. Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Başhekim Prof. Dr. Şenay Özdolap, “Son yıllarda dikkat çeken konulardan biri sağlık turizmidir. Bu alanda yapılacak iş birliğinin bölge turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Sağlık alanında önemli hizmetler hayata geçirildi. Şehrin de gelişmesine imkân sağlayan hastanemizin, güçlü ve zayıf yönlerini iyi analiz ederek bu sektörde yer almak istiyoruz” dedi. 

Yorumlar