Asgari Ücret zammında gelişme… Bakan Selçuk açıkladı…

6 Aralık 2018 Perşembe 18:30

Asgari Ücret zammında gelişme… Bakan Selçuk açıkladı…

Asgari ücret görüşmelerine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk'tan yeni bir açıklama geldi. Bakan Selçuk , "Son derece demokratik ve şeffaf ortamda yürütülen komisyon toplantılarıyla işçi ve işverenlerimizin haklarını koruyarak, ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusunda 2019 rakamını belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında toplandı. Aralık ayının sonunda açıklanacak olan 2019 asgari ücret için işçi ve işverenlerle bir araya gelen Bakan Selçuk, tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak işçi ve işverenlerle sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde alt sınırı daha ideal bir hale getirmeyi hedeflediklerini aktardı. Asgari ücretin çalışma hayatında, ücret politikalarında en alt sınırı ortaya koyduğunu anımsatan Selçuk, "Bugün aynı masanın etrafında olan hepimiz aynı gemide yol aldığımızın bilincindeyiz. Bu anlamda sürdürülen üçlü diyalog mekanizması her zaman güçlü bir şekilde işlemiştir. Buradaki tüm çabamız tüm sosyal tarafın görüşlerini göz önünde bulundurarak işçi ve işverenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dile getirdiği gibi 2019'da en önemli önceliklerinden birinin istihdamı artırmak olacağını vurgulayan Selçuk, "Bu kapsamda en önemli eylemlerden biri, asgari ücretin ekonomi konjonktürle uygun bir şekilde tespit edilmesi olacak. Üretimde verimliliğin artırılması da kuşkusuz bu sosyal diyaloğun güçlendirilmesine bağlı. Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak 750 TL 1.100 TL 700 TL 400 TL 500 TL 1.100 TL 1.100 TL 1.000 TL 850 TL asgari ücret her yıl yeniden tespit edilmektedir. Asgari Ücret Tespit Komisyonumuz çok önemli bir mekanizma. 16 yıllık hükümetlerimiz döneminde işçi ve işverenlerimizin haklarını gözeterek komisyon marifetiyle her zaman çözüme kavuşturan taraf olduk. Bu anlamda işçilerimiz de, işverenlerimiz de müsterih olsunlar. Son derece demokratik ve şeffaf ortamda yürütülen komisyon toplantılarıyla işçilerimizin ve işverenlerimizin haklarını koruyarak ülkemizin kalkınmasına katkıda sunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu. Bakan Selçuk, "Asgari ücret çalışanlara belirli bir ücret düzeyinde ödeme yapmamızı sağlayan bir uygulamamız. 2018 için uygulanan bekar ve çocuksuz birisi için 1603.12 TL'dir. Vergi dilimi nedeniyle meydana gelen düşüşü kanunla önledik. AGİ'yi ilave yaparak bu durumu düzelttik. AK Parti'nin iktidara gelmeden önce belirlenen son asgari ücret 2002 yılı Temmuz ayına aitti. 184 lira düzeyinde olan asgari ücreti 1603,12 liraya yükselttik. Yüzde 770, reel olarak ise yüzde 102 arttığını görmekteyiz" dedi. Asgari ücretin tüm ülke ekonomisine yön vereceğini aktaran Selçuk, asgari ücretin çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak şekilde tespit edilmesini temenni etti.

Yorumlar
  • Olamaz olamaz
    15 Aralık 2018 Cumartesi 23:47

    O kadar aydinlaticiki sonuca gerek yok gerçekten o kadar aydinlandimki ışıktan gözlerim kapandı

TSO’dan enflasyonla mücadeleye destek

17 Ekim 2018 Çarşamba 20:01

TSO’dan enflasyonla mücadeleye destek

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, enflasyonla mücadele konusunda TOBB’un programını desteklediklerini söyledi. Keleş toplantıda yerel gündeme ilişkin konularda da açıklamalarda bulundu.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Keleş konuşmasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakan Berat Albayrak’ın liderliğinde başlatılan ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nı önemli bularak desteklediklerini belirtti. Keleş yaptığı açıklamada “Ne tek başına kamu ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir. 81 İl ve 160 ilçede odalarımız ve borsalarımız enflasyonla mücadeleyi sahiplenmekte ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışma başlatmaktadır. Hepimiz tek yürek ve tek ses olursak enflasyonla mücadelede de netice alacağımıza eminim. Üyelerimizin desteğini ve bu kampanyaya katılımlarını rica ediyorum. İnanıyorum ki Ereğli olarak gereken fedakârlığı gösterip, ülkemiz ve milletimiz için başlatılan bu iktisadi mücadelede en ön cephede yer alacağız” diye konuştu.
Konuşmasında oda faaliyetleri ve ilçe gündemine ilişkin konularda da açıklamalarda bulunan Keleş şunları söyledi; “Hep geziyor, gezme tozma gibi görülebilir ama hiçbir tanesinde kendimize ayırdığımız bir saat yok. Hepsi dolu dolu, şehrimizde olmayanları görme adına çok ciddi kazanımlar elde ettiğimiz görüşme ve ziyaretler oldu. TOBB aracılığı ile ilçemizde 851 öğrenciye bot yardımı yapıldı. Bu yardımları basında kullanmak istemedik. Bize Milli Eğitim’den aldığımız listelere göre yardımlar yapıldı. İnşallah yardımlar doğru yere ulaşmıştır.
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü ile Ereğli Eğitim Kampüsü konusunu konuştuk. Bunun ile ilgili olarak valimizin de katılımı ile önümüzdeki hafta rektör hocamızın da katılacağı toplantı tertip edilecek. Burada konu enine boyuna masaya yatıracağız. Doğru olanı yapmak için çalışacağız. Hassasiyetimiz nerede olması gerektiği konusunda zaten tavrımız belli. Rektör hocamız da aynı şeyi düşünüyor. Biz gerekli alt yapıyı hazırladık, TOBB Başkanı, milletvekillerimiz ve Cumhurbaşkanımızın haberi var. Gerçekten Ereğli için çok güzel işler yapacağına inandığımız bir Kaymakamımız var. Sorun çözme odaklı, iş yapma odaklı. Yük almaz yük verir, bizim yük verecek insanlara ihtiyacımız var. Zonguldak’ın 5 milletvekili var, onları da ziyaret ettik, 5 milletvekilimizi de odamızda ağırlayacağız. Şehrimizde huzurun, iş yapma şeklinin, hayata bakışın tekrar değişmesi gerekir. Dünya hızla değişiyor, ülkemiz de aynı şekilde, ilçemizin buna ayak uydurması gerekiyor. Varsa eksiklikler bu şehrin paydaşı olarak bizde varız, biz bunları söyleyeceğiz. Kişisel olarak kimseyle kavgamız olmayacak. Kimse beni ve arkadaşlarımızı sevmek zorunda değil, biz iş yapacağımız kişilerle iyi ilişkiler kurmak zorundayız. Bizim işimiz bu. Odamızın her faaliyetini çok dikkatli yapıyoruz. Her kuruşunu dikkatli harcamaya çalışıyoruz. Bu paralar bizim değil üyelerimizin kazançları ile verdikleri paradır. Çünkü bunun hesabını bize Allah sorar. O yüzden bu konuda dikkatli olmak zorundayız. Tüm meclis toplantılarımızı düzenli olarak yapıyoruz, geçen ay da yapılmayanı yaptık. Tüm komite başkanlarını toplantıya davet ettik ve meclisi 27 kişi ile yaptık. İstiyoruz ki şehrin sorunları burada konuşulsun ama maalesef şehrin sorunları burada konuşulamıyor. Kutuplaşma istemiyoruz ama maalesef bazı arkadaşlarımızın hazımsızlıklarından ötürü kutuplaşmada ısrarcılar. Gizli saklı bir şey yok, her şeyimiz şeffaf. Odaya geldiğimiz ilk gün Ticaret Bakanlığı’ndan müfettiş istedik. Müfettiş görevlendirme yazısı geldi, gelecek defterleri geçmiş döneme, 10 yıla ilişkin bakacak. Art niyet gözetmedik. Temiz alacağız, temiz bırakacağız. Küsmece, darılmaca yok. Niyetimiz tamamen temiz almak ve temiz bırakmaktır. Varsa bir hata aynı hatayı yapmamaktır. Bundan doğal bir şey olabilir mi? OYAK Yönetim Kurulu Başkanı ile görüştük. Her yaptığımız görüşmeleri de basına servis etmiyoruz. İşe oğlumu, kızımı al veya şu üyemize şu sacı ver diye konuşmadık. Bu şehirle ilgili ne düşünüyorsunuz dedik. 2019 Yılı Ereğli açısından üretim açısından da karlılık açısından da verimli bir yıl olacağın OYAK Yönetim Kurulu söyledi. Çalıştırmış oldukları sağladıkları istihdamda düşüş olmayacağı, maaşlarda da düşüş olmayacağını belirtti.”

Yorumlar

OYAK Maden Metalürji'nin başına Özcan atandı

15 Ekim 2018 Pazartesi 10:58

Ereğli Haber

OYAK Maden Metalürji'nin başına Özcan atandı

OYAK Maden Metalürji Grup Başkanlığı görevine Toker Özcan atandı. Özcan’dan boşalan İsdemir Genel Müdürlüğü görevine de Mesut Keyfli getirildi.

OYAK Maden Metalürji Grubu’nda iki üst düzey atama gerçekleşti. Gruptan yapılan açıklamaya göre OYAK Grup şirketlerinden İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin Genel Müdürü Toker Özcan, Ekim 2018 itibarıyla ‘OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı’ olarak atandı. Toker Özcan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin Genel Müdürlüğü görevini ise Mesut Keyfli’ye devretti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Toker Özcan, iki yılı aşkın bir süredir İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

İskenderun Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (İsdemir) Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Mesut Keyfli ise, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1989 yılında İsdemir’de mühendis olarak göreve başlayan Keyfli, son olarak İsdemir’de İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı (V.) olarak görev yapıyordu.

Yorumlar

Subaşı Kasap Izgara’ya görkemli açılış

14 Eylül 2018 Cuma 17:22

Ereğli Haber

Subaşı Kasap Izgara’ya görkemli açılış

Kdz. Ereğli’nin sevilen esnaflarından Subaşı Kasap’ın sahipleri merhum Ali Başkan ve oğulları Yüksel ile Bayram Başkan yeni yatırımları Subaşı Kasap Izgara’yı düzenlenen görkemli bir törenle dular eşliğinde hizmete açtı.

Ereğli Haber- Karadeniz Ereğli’de uzun yıllardır kasap olarak bölge halkına hizmet veren ve girdikleri her işte başarı sağlayan Ali Başkan ve oğulları Yüksel ile Bayram Başkan ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği ülkemizde yeni bir yatırıma girerek piyasalara adeta moral verdi.
Bu gün düzenlenen törenle hizmete açılan subaşı Kasap Izgara Restaurant her türlü et ve et ürününün ızgara çeşitleri ile bölge halkına yeni bir lezzet sundu.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın yerine başkanlığa vekalet eden Ayhan Atay, Subaşı Kasap Izgara’nın ilçeye hayırlı olmasını dileyerek Ali Başkan ve oğullarına başarılar diledi.
AK Parti Zonguldak Önceki Dönem Milletvekili Faruk Çaturoğlu ise Ali Başkan ve oğullarının girdikleri her işte önemli başarılar sağladığını belirterek, mesleği kasaplık olan Köfteci Faruk nasıl marka olup Türkiye’nin dört bir yanında işletmeler açtıysa Subaşı Kasap Izgara’nın da markalaşarak aynı başarıyı yakalamasını dilediğini söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından Kdz. Ereğli Belediyesi Sosyal İşler Müdürü İzzettin Aşan açılış nedeniyle dua yaptı.
Duanın ardından anne Melek, oğulları Yüksel ile Bayram Başkan, Kdz. Ereğli Belediyesi Başkanvekili Ayhan Atay, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Faruk Çaturoğlu, AK Parti Zonguldak Önceki Dönem Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Kdz. Ereğli TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, MÜSİAD Kdz. Ereğli Şube Başkanı İbrahim Sezer açılış kurdelesini birlikte kesti. Açılışa Kdz. Ereğli TSO Önceki Dönem Başkanı Sertan Yalçın, AK Parti Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Rıfkı Gültekin, Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hüseyin Çınar, Belediye Meclis Üyesi Fevzi Mazlum, AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Aday Adayları Erol Şahin ve Muhammet Köse, CHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Erol Çivici, Kent Konseyi Başkanı Yusuf Karaoğlu, İşadamları Turgut Tanyıldız, Kürşat Yağız, Mehmet Çivici, Ahmet Kızmaz, Şinasi Bozkurt, Mustafa Demiray, Mustafa Kocatürk, Eyüp Bayram, BBP Kdz. Ereğli İlçe Turabi Çelik, Kdz. Ereğli Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Abdullah Hasçelik, Kdz. Ereğli Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Erdal Uyar, muhtarlar, esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kalabalık nedeniyle zaman zaman izdihamın yalandığı açılışta Başkan ailesi davetlilere aşure, ekmek arası köfte ve sucuk ikramında bulundu.
Davetliler Başkan ailesini tebrik ederek yeni yatırımlarının hayırlı olması ve bol kazanç getirmesini diledi.

Yorumlar

Oruç Reis maden çalışmalarını sürdürüyor...

4 Eylül 2018 Salı 16:18

Oruç Reis maden çalışmalarını sürdürüyor...

Milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis, Zonguldak açıklarında deniz altındaki taşkömürü başta olmak üzere maden rezervini tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Geminin 2 aylık süreçte yapılacak olan tarama faaliyetlerinin ardından raporun bakanlık tarafından açıklanması bekleniyor. 
Zonguldak’taki deniz altında bulunan taşkömürü rezervinin tespit edilmesi için milli sismik araştırma gemisi Oruç Reis, deniz altındaki kömür rezervi taramasını sürdürüyor. Modern ve ileri teknolojiye sahip olan gemi, 2 aylık süreçte sismik araştırmalar yapacak. 
Deniz seviyesinin altında da kömür üretiminin yapıldığı bölgede 100 milyon ton rezervi olduğu bilinen kömürün yaklaşık 40 milyon tonunun deniz altında olduğu ön görülüyor. Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Oruç Reis, MTA’nın geçen sene dönemin Enerji Bakanı Berat bey zamanında denize indirildi. Yerlilik oranı yüzde 90 civarında oldu. Dünyanın sayılı sismik arama gemilerinden birisidir. Oruç Reis bizim için çok değerli bir gemi. Yaklaşık 1-2 haftadır Zonguldak açıklarında arama tarama yapıyor” diye ifade etti. 

“Hem Zonguldak hem de Türkiye için önemli bir gemi” 
Genel Başkan Ahmet Demirci, “Yer altındaki tüm madenleri doğalgaz olsun, petrol olsun yalnız kömür değil varsa sismik bir arama ile son teknolojik bir arama yapıyor. En son da buradaki bulguların açıklanmasını bekliyoruz. Enerji Bakanımız ve MTA yetkilileri sanırım bu bulgular doğrultusunda açıklama yapacak. Zonguldak’ta deniz altında ne kadar kömür rezervi var. Onları araştıracak. Doğalgaz var mı başka madenler var mı? Bunun araştırması neticesinde açıklanacak. Yakın zamanda Enerji Bakanımızın Zonguldak’a gelmesini bekliyoruz. Bu neticede gemiye ziyaret öngörülüyor. Bizim bildiğimiz kadarıyla 2 aya yakın Zonguldak açıklarında inceleme yapılacağını söylediler. Daha önce bizim araştırmalarımızda bazı madenler ve doğalgazın olduğunu biliyorsunuz. İnşallah daha çok netlik kazanacak. Oruç Reis hem bizim için hem de Türkiye için güzel bulgular elde edeceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi” şeklinde konuştu. 
Arama tarama faaliyetlerinden elde edilen bulguların bakanlıkça açıklanması bekleniyor.

Yorumlar