Asgari ücret ne kadar oldu ?

2 Temmuz 2022 Cumartesi 01:27

Asgari ücret ne kadar oldu ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Asgari ücret Temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde asgari ücrete yapılan ara zamla ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 30 oranında zam yapılan asgari ücretin 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilindiği gibi Türkiye bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi geliştirdiği yeni bir programı uygulamaktadır. Bu programı başarıyla yürütürken, önce virüs, sonra Rusya-Ukrayna savaşının bozduğu ekonomik dengeler sebebiyle yeni durumla karşı karşıya geldik. Kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık, enflasyon sadece ülkemizin değil gelişmiş devletler başta olmak üzere bütün dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız sebebiyle ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Fiyat artışlarının oranı değişik olsa da ekonomik işleyişe ve hayata etkisi vardır. Dünyadaki her gelişmeyi takip ederken asıl dikkati ve önceliğimiz kendi vatandaşlarımızın sorununun çözümüne verdik. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programını önceliğimiz insanlarımızı işlerinin, aşlarının, huzurlarının korunması ve geliştirilmesi olmuştur. Bunu da bir yandan ülkemizi terör örgütlerinden kalıcı bir şekilde kurtararak diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme esasına dayalı Türkiye ekonomi programıyla yapıyoruz.

Terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı kararlılıkla uygulayarak küresel fırtınadan ülkemizi en az kayıpla çıkarmak için uğraşıyoruz. Salgın döneminde bu yaklaşımın faydalarını dünyadan pozitif olarak ayrıştırarak gördük. Türkiye kendi ihracatını karşılayan hem de ihracatla elindekileri paylaşan ülke olarak önce çıkmıştır. Karadeniz kuzeyinde savaşın tüm taraflarıyla barışa katkı verme politikasıyla ülkemizi yine pozitif olarak ayrıştırmayı başardık. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarında enflasyon sebebiyle yaşadığı sıkıntıları asla görmezden gelmedik. Çalışanlarımız başta olmak üzere her vatandaşımızın refahını çözmek için tedbirler aldık, almaya devam ediyoruz. Her alanda üretimi destekledik. İstihdamın 30.5 milyona yaklaşması, ihracatın 250 milyar dolar eşiğine gelmesi bu çabaların ürünüdür. Sosyal destek programlarımızın kapsamını geliştirmek miktarını artırmak suretiyle hiç kimseyi yalnız bırakmadık. Engelliden yaşlıya, kimsesizden ihtiyaç sahibine kadar bütün kesimlerin üzerine titriyor, hepsine gözümüz gibi bakıyoruz” dedi.

“Yeni asgari ücrete yüzde 30 zam yaparak 5 bin 500 lira olarak belirledik”

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan ara zammı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir diğer tedbirimiz çalışanları enflasyona ezdirmemekle kalmayıp hayat pahalılığı karşısında daha güçlü bir şekilde desteklemektir. Bu amaçla yılbaşında hem asgari ücret hem memur maaşında çok ciddi artışlar yapmıştık. Asgari ücret tespit komisyonu takdire şayan çabalarıyla emekçilerimizin yüzde 50 gibi tarihi bir artış gerçekleştirdi. Asgari ücret yükseltirken yapılan artışın getirdiği yükün tamamını da işverene yıkmadık. Devlet olarak çok ciddi fedakârlıkta bulunarak tüm maaşların asgari ücret vergilerden vazgeçtik. Ancak geçtiğimiz Aralık, Ocak aylarının enflasyonda yol açtığı kamburun bu artışların bir süre sonra yetersiz olduğunu da tespit ettik. Bunun üzerine gereken hazırlıklarını yapmaya başlamalarını istedik. Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40 üzerinde bir enflasyon farkı artışı zaten yapılacak. Asgari ücretlilerimizin kayıplarını telefi etmemiz gerektiğini gördük. Bakanlığımız talimatımızla hemen asgari ücret komisyonunu toplantıya çağırdı. Bakanlığımız tüm taraflarla görüşlerle yürüttüğü çalışma sonunda yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Şimdi sizlere yeni asgari ücreti açıklıyorum.

Asgari ücret Temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücret tüm çalışanlara geliri buna endeksli bütün kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır. Asıl asgari tespitinin inşallah yılbaşında yeniden gerçekleştireceğiz. Diğer yandan yılbaşında devreye aldığımız gelirin vergi dışı kalması sebebiyle kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır. Bu artışın herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye büyüdükçe geliştikçe hedeflerine doğru ilerledikçe elindeki imkanları milletimizin her ferdiyle paylaşmayı sürdürecektir” diye konuştu.

 

Etiketler:

zam , asgari ücret , ekonomi , recep tayyip erdoğan , ekonomi politikası

Yorumlar

Başkan Karaca’dan Başkan Tekin'e Kınama

2 Temmuz 2022 Cumartesi 01:22

Başkan Karaca’dan Başkan Tekin'e Kınama

AK Parti Alaplı İlçe Başkanı Yaşar Karacan, Alaplı ilçesinde görev yapan ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Kartı sahibi olan gazetecileri belediyenin meclis toplantısına alınmaması konusunda sergilenen tavra karşılık açıklama geldi.

Başkan Karacan, Alaplı ilçesinde halkın haber alması için gecesini gündüzünü birbirine katarak görev yapan iki gazetecinin belediye meclis toplantısına CHP'li Belediye Başkanı Nuri Tekin'in talimatıyla zabıta tarafından alınmamasıyla ilgili kınama mesajı yayınladı.

Alaplı Belediyesini eleştirdi diye geçmişte
basına sansür uygulayan hiçbir belediye başkanı olmadığını ifade eden Başkan Karacan, “Zonguldak’ın Alaplı Belediye Meclis toplantısında bugün tam bir skandal yaşandı. CHP’li Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin tarafından Alaplı’mızda görev yapan iki gazeteci basın mensubu zabıta personeline verilen talimatla belediye meclis toplantısına alınmadı. Bu halkın haber alma özgürlüğüne ve basın özgürlüğüne vurulmuş tam bir darbedir Kara bir lekedir. Bu konuda Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin‘i şiddetle kınıyorum, halkın haber alma özgürlüğüne hiçbir kimse müdahil olamaz, bu konu kamuoyuna hassasiyetle paylaşılmalıdır. İlimiz, ilçemiz, ülkemizin tamamında tüm basın mensublarını halkın haber alma özgürlüğü açısından bugünkü olaya sahip çıkmaları ve basın mensuplarımıza destek olmaları çağrımızı yapıyoruz”dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , alaplı , yaşar karacan , nuri tekin , alaplı , basın , gazeteci

Yorumlar

Okan Şentürk'ten Fiziksel Engelliler Hayırlı Olsun Ziyareti

1 Temmuz 2022 Cuma 17:09

Okan Şentürk'ten Fiziksel Engelliler Hayırlı Olsun Ziyareti

Fiziksel Engelliler Derneğinin, Engellilerin İstihdamına yönelik, hazırlamış olduğu ve İşKur'la beraber başlattığı Bilgisayarla muhasebe kursuna, İşKur İl Müdürü Okan Şentürk hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kurs hakkında bilgi veren Şentürk şunları söyledi;
"Hafta içi 5 gün, günde 8 saat kurs verdiğimiz engelli bireylere dernek olarak yemek ve servis desteği vermekteyiz.Ayrıca İşKur, kursa gelen engelli bireylerin günlük 65 TL üzerinden aylık yatırmaktadır.6,5 ay sonra bitecek olan kursumuz sonunda sertifikaları verilecek olup, istihdam edilmelerine çalışılıcaktır." diyerek, kursun açılmasındaki özverili katkılarından dolayı; İşKur İl Müdürü Okan Şentürk'e ve Tekerlekli Sandalyeli Engelli bireylerin kursa transferlerini sağlayan Kdz.Ereğli Belediyesine teşekkür etti.
Ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İşKur İl Müdürü Okan Şentürk uzun yıllardır engelli bireylere meslek edindirme kursları veren, Fiziklsel Engelliler derneğinin çalışmalarını takdirle izlediklerini, Engelli bireylerin istihdamına dönük hazırlamış oldukları projelere destek vermekten mutlu olduklarını ifade ederek, yeni açılan kurs için hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , kdz.ereğli , işkur , okan şentürk

Yorumlar

THK Kurban için destek istedi

1 Temmuz 2022 Cuma 16:35

THK Kurban için destek istedi

Kdz.Ereğli Türk Hava Kurumu (THK) Şube Başkanı Abdullah Hasçelik kurban bayramı bağışı ile alakalı basın açıklamasında bulundu.

Kdz.Ereğli Türk Hava Kurumu (THK) Şube Başkanı Abdullah Hasçelik açıklamasında;
"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulmuş olan Türk Hava Kurumu, kuruluşundan itibaren Milletimizin hizmetinde kamu yararına çalışmalarına devam etmektedir. Türk Hava Kurumu Tüzüğünde; Sayın Cumhurbaşkanımız Türk Hava Kurumunun Onursal Genel Başkanıdır.Devletimiz başta olmak üzere T.B.M.M. Başkanımız devlet yetkilileri Genel Kurul Delegelerimizdir. Tüzüğümüz gereği Mülki Amirlerimiz olan Sayın Valilerimiz ve Sayın Kaymakamlarımız da Şubelerimizin Onursal Başkanlarıdır. Türk Hava Kurumu Kdz Ereğli Şubesi, her kurban bayramında olduğu gibi, bu bayramda da 2860 sayılı yardım toplama Kanunun ilgili maddesine göre verilen izin gereği kurban derisi toplayacaktır.THK Kdz Ereğli Şube Başkanı olarak yönetim kurulu ile birlikte tüm hazırlıklarımızı tamamladık. İlçemizdeki tüm kurum ve kuruluşların, Kdz. Ereğli Belediyesinin, Ormanlı, Gülüç, Kandilli Belde Belediyelerimizin, Mahalle ve Köy muhtarlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşları ile vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız vardır. THK Kdz Ereğli Şube Başkanlığımızca bu yıl kurban derileri sıcak hava nedeniyle kesimden sonra tuzlanmayan deriler, 1-2 saat içinde bozulmaktadır. Bu yüzden vatandaşlarımızdan milli servet olan kurban derilerini kesimden hemen sonra tuzlamalarını rica ediyoruz. 09 Temmuz-12 Temmuz 2022 tarihlerinde şube başkanlığımızca Kurban Bayramı'nda yeterli araç ve personel ile kurban derilerini toplayacaktır. Ayrıca THK merkez ofiste yönetim olarak iletişim merkezi oluşturduk. Vatandaşlar bize 0 372 316 26 70 THK şubesine ait telefon numarasından ulaşabilirler. Sabah 09.00 akşam, 19.00 arasında deri toplama faaliyeti gerçekleştirilecektir. Vatandaşlarımız makbuz mukabili derilerini THK yetkili aracına teslim edebilirler ayrıca kurban derisi toplama merkezimiz Bölücek Mahallesi 2 nolu Sanayi Caddesi Merkez Mezarlık Öğretmenevi Lojmanı deri toplama ve tuzlama merkezi olarak hazırlanan binamız ve depomuz bulunmaktadır. Ayrıca bu yıl vekalet kurban kesimi ve kurban derisi bağışlarınız alınacak olup vekaleten kurban bağışı için Büyükbaş Hisse Bedeli 2.750,00 TL Küçükbaş Hisse Bedeli 3.000,00 TL Yurtdışı Büyükbaş Hisse Bedeli Bangladeş 2.000,00 TL Togo 1.300,00 TL olup bilgi sahibi olmak için Türk Hava Kurumuna ait broşürümüz de ekte sunulmuştur THK Şube Başkanlığımıza her zaman desteklerini esirgemeyen başta Kdz. Ereğli Kaymakamımıza, Kdz. Ereğli Bölge ve Garnizon Komutanlığına, Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığına, Gülüç Belde Başkanlığına, Kandilli Belde Başkanlığına, Ormanlı Belde Başkanlığına, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ve değerli yöneticilerine, Muhtarlar Derneği Başkanlığına köy ve mahalle muhtarlıklarına, Sivil Toplum kuruluşlarının değerli Yöneticilerine ve Kdz. Ereğli halkına çok teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızdan THK'ye kurban derisi bağışlarını ve vekaletle kurban kesimi bağışlarını bekliyoruz. Kdz Ereğli Halkımızın Kurban Bayramını kutlar, bayramın hayırlara vesile olmasını diler, şimdiden kurban derisi bağışlarınız ve vekaletle kurban kesimi bağışlarınız için teşekkür ediyor ve kurbanınızı ALLAH kabul etsin." dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , thk , kurban bayramı , yardım , bağış

Yorumlar

Midilli Park Cumartesi Günü Hizmete Açılıyor

1 Temmuz 2022 Cuma 14:46

 Midilli Park Cumartesi Günü Hizmete Açılıyor

Kdz. Ereğli ilçesinde açıldığı günden bu yana Kdz. Ereğli halkının yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen ailelerin çocukları ile birlikte doğanın içerisinde hoşça vakit geçirip birbirinden lezzetli yemekleri ile vazgeçilmez mekanlardan biri haline gelen Midilli Park yaşanan sel felaketinden sonra Cumartesi Günü hizmete açılıyor.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , restorant , çevre , midilli park , doğa

Yorumlar