Ayı saldırısına uğrayan adam toprağa verildi

23 Temmuz 2019 Salı 19:22

Ayı saldırısına uğrayan adam toprağa verildi

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde bir yakınıyla mantar toplamak için gittiği ormanda karşılaştığı ayının saldırısı sonrası yaşamını yitiren 52 yaşındaki Sefer Arslan, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Devrek ilçesine bağlı Yazıcık köyünde yaşayan 52 yaşındaki Sefer Arslan, yakını Aydemir Arslan ile birlikte mantar toplamak için ormanlık araziye çıktı. Ormanda mantar toplayan ikilinin karşısına ayı çıktı. Sefer Arslan ayının saldırısına uğrarken Aydemir Arslan da olay yerinden hızlıca kaçarak köylüye haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen köylü ve jandarma Sefer Arslan’ın cansız bedeni ile karşılaştı. 
Yapılan otopsinin ardından iki çocuk babası ve köyünde esnaflık yaptığı öğrenilen Sefer Arslan’ın cenazesi evinin önüne getirildi. Burada yapılan duaların ardından Yazıcık Köyü Camii’ne getirildi. Öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazını mütakiben Sefer Arslan’ın cenazesi toprağa verildi. Yaşadığı şoku atlatamayan Aydemir Arslan ise cenazede güçlükle ayakta durabildi. 
Gazetecilere olayı anlatan Yazıcık Köyü Muhtarı Ramazan Tabak "Dün köyümüzde vahim bir olay gerçekleşti. Köyümüz sakinlerinden Sefer Arslan ve Aydemir Arslan ormanda dolaşırken bir ayı ile karşılaşıyorlar. Ayı Sefer Arslan’a saldırıyor. Sefer Arslan’ı öldürüyor. Şu anda cenaze namazını kılacağız. Hepimiz üzgünüz. Köyümüzde bu güne kadar böyle bir olay olmamıştı. Ayı görünüyordu ama ilk defa saldırdığını duyduk. Hepimiz üzgünüz. Yanındaki arkadaş köye haber veriyor. Onun sayesinde gidip bulunuyor. Sefer, Aydemir’e ’Ayı var’ diye bağırmış. Olay yerine gittiğimizde vefat etmişti" diye konuştu. 

Yorumlar

Arıkan, itfaiye personeline başarı belgesi verdi

23 Temmuz 2019 Salı 19:14

Arıkan, itfaiye personeline başarı belgesi verdi

Alaplı Kaymakam Vekili Arıkan, sel felaketindeki üstün gayret ve özverili çalışmalarından dolayı başarı gösteren itfaiye personeline başarı belgesi verdi.

Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan, 19-20 Haziran tarihlerinde meydana gelen sel felaketinde, üstün bir çalışma sergileyen Alaplı İtfaiyesi Müdür ve personeli, "Başarı Belgesi" ile onurlandırmak üzere makamında kabul etti . 
Alaplı itfaiyesiyle gurur duyduğunu ifade eden Arıkan, "Hepinizi tek tek kutluyorum. Bütün riskleri göze alarak, olağan dışı, son derece profesyonel bir çalışma sergileyerek, felaketin olası hasar ve zararını olabilecek en asgari düzeye indirilmesine büyük bir katkı sağladınız. Zaten, Alaplı İtfaiyesi, her zaman, üstün bir gayret ve özveriyle çalışıyor. Bu başarılı çalışmalarınızın anısına, bu belgeyi size takdim ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. " dedi. 
Alaplı İtfaiyesi Müdürü Sinan Taşkın da, Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan'a teşekkür ederek, böyle bir belgeyle onurlandırılmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. 

Yorumlar

3 metrelik su yılanı korku yarattı

23 Temmuz 2019 Salı 18:22

3 metrelik su yılanı korku yarattı

Zonguldak'ta bir cami yakınında kuyruğunun üzerinden otomobil geçen 3 metre uzunluğundaki su yılanı korkuya neden oldu.

Yılan mahalle muhtarı tarafından sopayla dereye bırakıldı. 
Asma Mahallesi Dereiçi Sokakta oturan vatandaşlar, kuyruğunun üzerinden otomobil geçmiş büyük bir yılan gördü. Kısa süreli korku ve paniğe neden olan 3 metrelik su yılanı, Asma Mahalle Muhtarı Gürbüz Kuğu, tarafından sopayla alınarak dereye bırakıldı. 
Bu kadar büyüklükte bir yılanın mahalle arasında ortaya çıkması, çevredeki ev ve iş yeri sahipleri arasında tedirginlik oluşturdu. Vatandaşlar yetkililerden mahallede ve derede bulunan otların temizlemesini ve ilaçlanma yapmasını istedi. 
Korkuya neden olan yılanı sopayla dereye bırakan Asma Mahalle Muhtarı Gürbüz Kuğu; "Belediye ilaçlamaya devam ediyor. Ama şundan korkuyorum ben çocuklarımız camiye gidiyor çocuklarımıza zarar verebilirdi. Arabanın lastiği üzerinden geçince ezilmiş. Ama şu vaziyette canlıydı. Dereye attık. Çocuklara bir şey yapmadı Allah'tan. Çocuklarımız bizim canımız ciğerimiz. Ama tekrar ilaçlama ekibini çağıracağım ve ilaçlama yaptıracağım. Hayvan susamış olabilir su yılanına benziyor. Burası harabe insanlar yok dükkanlar boş tabi hayvanlar gidecek yer bulamıyor oralara giriyorlar. Dereye iniyor su içmek için camiye gidiyor havalar sıcak gidiyor" dedi. 

"Kocaeli'deki selin aynısı burada olursa vay bizim halimize" 
Ayrınca dereninde biran önce temizlenmesi gerektiğini belirten Kuğu; "Derenin temizliği için defalarca kez söylüyorum. Yine buradan Devlet Su İşleri Genel Müdürüme buradan tekrar sesleniyorum. Şu vaziyeti gelsin görsün. Burayı yarıda bıraktılar. Bana kepçeleri "Devrek'e gitti" dediler. Benim 30 senelik şantiye tecrübem var. Burada kimse kimseyi kaldırmasın. Ben acilen bu derenin temizlenmesini istiyorum. Ben buranın selini 4 defa yaşadım. Allah kimsenin başına vermesin. Ama burada bir can yandığı zaman bunun hesabı kim verecek onu merak ediyorum. Acilen buraya başlanmasını ve derenin temizlenmesini istiyorum. Vaziyet berbat. Allah kimsenin başına vermesin. Kocaeli'deki selin aynısı burada olursa vay bizim halimize" dedi. 

Yorumlar

Süs tavuğu besleyen dernek 1.yılını kutladı

23 Temmuz 2019 Salı 09:13

Süs tavuğu besleyen dernek 1.yılını kutladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Zonguldak Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği 1. Kuruluş yıl dönümünü mangalda tavuk kanat yaparak kutladı.

Kestaneci piknik alanında aileleriyle birlikte bir araya gelen Zonguldak Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği 1. Kuruluş yılını kutladı. 
Zonguldak Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Gültekin, bu piknik ve mangal partisi ile amaçlarının hobicilerin ailece bir birileri ile kaynaşmasını amaçladıklarını belirterek, bu etkinliği her yıl değişik bölgelerde düzenleyerek geleneksel hale getireceklerini söyledi. 
Henüz 1 yıl önce kurulmalarına rağmen hobiciler arasındaki kaynaşma ve dayanışmayı sağladıklarını, zaman zaman bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunduklarını ve hayvanların sağlık sorunları başta olmak üzere yetiştirme şartları ile ilgili hobicileri bilgilendirdiklerini belirten Hasan Gültekin, derneğin faaliyete geçmesi ile birlikte süs tavuğu besleyenlerin sayısının her geçen gün arttığını söyledi. 
Zonguldak bölgesinde süs ve yumurta tavuğu hobiciliğinin ailelere ekonomik katkı da sağladığına dikkat çeken Dernek Başkanı Hasan Gültekin, amaçlarının bir dernek lokali açarak üyelere hayvan sağlığı başta olmak üzere gerekirse düşük maliyetle ilaç ve yem temin etmede yardımcı olmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi. 
Zonguldak Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu önümüzdeki günlerde de Vali, Kaymakam ve Belediyeyi ziyaret edecekler. 
Derneğin düzenlediği piknik ve mangal partisine yaklaşık 100 hobici aileleri ile birlikte katıldı. 

Yorumlar

Tercih uzmanları öğrencilere tavsiyelerde bulundu...

22 Temmuz 2019 Pazartesi 18:12

Tercih uzmanları öğrencilere tavsiyelerde bulundu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde özel bir eğitim kurumu tercih yapacak öğrencileri bilgilendirmek amacıyla öğrenci ve velililere yönelik seminer düzenledi.

Kdz. Ereğli ilçesinde özel bir eğitim kurumu üniversite sınavında başarılı olup okul tercihi yapacak öğrenciler ve velilerine yönelik olarak düzenlenen seminerlerin ilki bu gün gerçekleştirildi. 
Çok sayıda öğrenci ve velinin katıldığı seminerde Türk Dili Edebiyatı öğretmeni ve test yazarı Harun Demir, kendi yaşadığı tecrübeleri aktararak öğrencilere üniversite hayatları boyunca planlı olmaları tavsiyesinde bulundu. Demir konuşmasında “İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar” demiş Ünlü Şair Yahya Kemal. Ben tır şoförü olmayı hayal ediyordum. İlk denememde toplam 14 doğru yaptım. Türk dili edebiyatı öğretmeniyim ve Türk dili yazarı olarak gerçekleşti. Bir insan 10 ay boyunca çalışıp sınava giremez, çalıştığınız kadar dinlenmeyi de bileceksiniz. Kendinize zaman ayırmadığınız sürece bu iş olmuyor. Biz Türk öğrencileri plansız çalışıyoruz, bu sorunu kaldırmalıyız. 12. sınıfa kadar okumaya okumaya geliyorlar. Okuma ve yorumlama sorunu çıkıyor” dedi. 
Matematik öğretmeni ve test yazarı Ömer Faruk ise hayalinin bilgisayar mühendisliği olduğunu, ilk tercihini bilgisayar mühendisliği yazdığını ancak ikinci tercihi olan Gazi Matematik bölümüne gittiğini ve matematik öğretmeni olduğunu anlattı. 
Fizik Öğretmeni ve test yazarı İlhan Büyükgöbekoğlu’da öğrencilere üniversite eğitimleri sırasında ne çok hızlı, nede çok yavaş olmamaların ı gerektiğini anlatarak tempolu gitmelerini tavsiye etti. Büyükbökeoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Torna yada üniversitedeki karşılığı makine mühendisliği okuyacaksınız; biz de birlikte çalışacağız. Hoca dersi anlatır gider ve biz böyle ağzımız açık izlerdik hocayı. Şimdiki gibi ek ders, özel ders şansımız da yok. Ben fizik okumak istediğim için üç tane fizik bölümü kodunu kafamda ezberledim. Kodlarını sınav salonunda kodladım ve verdim. Sonra ‘aaaa fizik mi okuyorsun? Yazık’ diyerek acıdılar. Bu işte tempo önemli. Çok hızlı gitmeyeceksiniz, çokta yavaş gidip geride kalmayacaksınız. Temponuzu sabitleyip gideceksiniz. Formül bilmezseniz o soruyu çözemezsiniz. Optikte ki kuralları bilmezseniz yapamazsınız maalesef. Hepinizin beyin kapasitesi var, sadece onu çıkarmanız gerekiyor. 
Test yazarı Fikret Hemek’de seminerde yaptığı konuşmada Türkiye’de öğrencilerin en büyük sorununun plansız ve programsız hareket etmeleri olduğunu söyledi. Hemek konuşmasında şunları söyledi; “Hayatımda hiç kitap açmamışım, soruyu açıyorum ama yabancı bir dünyanın içinde gibiyim. O soruyu çözmenin imkanı yok, anlamıyorum bir şeyden. Bir müddet sonra üzerine gitmeye başladım. Bir hocam yol gösterdi, konuya çalış soru çöz, zaten tek kitabım vardı ve ben o kitabı 4 kere bitirdim. Ortaokulda 500. Türkiye’de. Plan program önemli her şeyin başında o geliyor.” 
Test yazarları seminer sonrası öğrenci ve velileriyle sohbet ederek, kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı. 

Yorumlar