BEÜ Öğrencisi TÜBİTAK’dan destek almaya hak kazandı

26 Ocak 2022 Çarşamba 15:56

BEÜ Öğrencisi TÜBİTAK’dan destek almaya hak kazandı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programından destek almaya hak kazandı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisi Berkcan Uçan; TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı BİGG kapsamında İstanbul Teknopark Cube Incubation bünyesinde Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) çözümünün yazılım ve teknik alt yapısını gerçekleştirip 200 bin TL destek almaya hak kazandı.
StandardPLM Yazılım isimli şirketin kurucularından olan Berkcan Uçan, “Türkiye’de ilk defa yerli ve milli olarak PLM yazılımının hayata geçirilmesinden mutluluk ve gurur duyuyorum, yazılımı bulut tabanlı olarak Node.js üzerinde dijital çağın gereksinimlerini karşılayacak son teknoloji altyapılarla geliştirdim. Amacımız yabancı menşeili ve maliyeti çok yüksek olan PLM yazılımını, bulut bilişimin sunduğu çözümleri kullanarak, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi özellikler ile birlikte orta ve küçük çaplı mühendislik firmalarıyla tanıştırmak. Eğitim-öğretim hayatımın her alanında yanımda olan ve edindiğim tecrübeler için gayretlerinden dolayı hocalarıma, danışman hocam Dr. Öğr. Üyesi Erkan Çetiner ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya teşekkürlerimi sunarım” dedi.
Bireysel Genç Girişim (BİGG) adıyla anılan TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) 1512-Girişimcilik Destek Programı, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, girişimcilerin fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini destekliyor. BİGG Programı girişimciliğin özendirilmesini ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulmasını amaçlıyor.

Etiketler:

zonguldak , bülent ecevit üniversitesi , TÜBİTAK

Yorumlar

Zonguldak'ta "Sıfır Atık Projesi" tamamlandı

26 Ocak 2022 Çarşamba 15:43

Zonguldak'ta "Sıfır Atık Projesi" tamamlandı

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, ‘’Sıfır Atık Projesi kapsamında atık malzemelerden oluşturularak kentimizdeki iki okulda yapılması istenen kütüphaneleri tamamladık, öğrencilerimizin de kullanımına açtık" dedi.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Aldoğan, yaptığı açıklamada sıfır atığın; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı gibi tanımlanan bir hedef olduğunu söyledi.Projenin yapılması talimatının taraflarına tevdi edilmesinin ardından ekipleriyle ivedilikle çalışmalara başlayarak ‘’Sıfır Atık Projesi’’ni kısa zamanda tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarına işaret eden Müdür Aldoğan, şöyle konuştu:
"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde başlatılan ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, okullararası imkan ve farklılıkların azaltılması için Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer tarafından hayata geçirilen ‘’Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’’nin ardından ‘’Sıfır Atık Projesi’’ni de tamamladık. Bu kapsamsa ilimiz merkez ilçede Kapuz İlkokulu ve Kdz. Ereğli ilçesindeki Ereğli Kurtlar İlkokulu bünyesinde, atık malzemelerden oluşturulan kütüphanelerimiz açılarak, öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur. Çocuklarımız, yarının büyükleri olduğunda, doğal kaynakların kendilerinden sonraki nesillere aktarımını da teminat altına almış olacaklar."
Müdür Aldoğan, şöyle devam etti:
"Çevreyle olan ilişkimiz, baştan aşağı bir ahlak meselesidir. Çağımızın koşullarında, çocuklarımıza tabiatı anlatmak için her zamankinden çok daha fazla çaba göstermek zorundayız. Her insanın kendi çöpünü yönetmede uzmanlaşması, atık problemiyle baş etme noktasında büyük kolaylık sağlar. Çocuklarımıza verdiğimiz eğitimde, tüketmeden önce düşünmeyi öğretiyoruz. Bu da çocuklarımızda daima tüketen, şuursuz davranış biçimini ortadan kaldırıyor. Kullanılarak atılan ürünleri çöp olarak görüyoruz, onların yaşam döngülerini uzatmayı aklımızdan dahi geçirmiyoruz. Mutluyuz ki bu eğitimler sayesinde farklı düşünce yapısına sahip çocuklar yetişecek. Çevreyi korumak, bir seçenek değil, mecburiyetimizdir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde başlatılan 'Sıfır Atık Projesi'nin, okullarda sıfır atık kültürünü oluşturucak olması gerçekten fevkalade bir adım. Gelecek günlerimizi çocuklarımızla inşa etmemizi diliyorum, yavrularımızı kalben gözlerinden öpüyorum."
Müdür Aldoğan, ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi kapsamında da Zonguldak’ın il genelindeki 307 okuldankütüphanesi olmayan 150 okula kütüphane kazandırdıklarını anımsatarak, "Kütüphanelerimizdeki kitap sayımız ve çeşitliliği her geçen gün artarak zenginleştirilmektedir. Buralardaki kitap sayısı 400 bin üzerindedir. Göz bebeğimiz olan geleceğimizin teminatı çocuklarımızdan boş zamanlarını kitap okuyarak geçirmelerini istiyorum" diye konuştu.
Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Aldoğan, il genelinde 7 bin 800 öğretmenin görev yaptığını, 94 bin 108 öğrencinin de eğitim öğretim gördüğünü kaydetti.

Etiketler:

zonguldak , sıfır atık projesi

Yorumlar

Hünerlerini Sergilediler

19 Ocak 2022 Çarşamba 12:09

Hünerlerini Sergilediler

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Çaycuma Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, yetenekleriyle hünerlerini sergilediler.

İlçenin Yeşiltepe Mahallesi’nde hafif derecede yetersizlikten etkilenmiş bireyleri; akademik, disiplin ve mesleki gelişim alanlarında desteklemek, iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırıp, bireyi kendi kendine yeterli hale getirip toplumla kaynaşmalarını sağlayan bir eğitim anlayışı ile Çaycuma Özel Eğitim Meslek Okulu 44 öğrencisiyle hizmet sürdürüyor. Lise öğrencileri görsel Sanatlar dersinde yapılan mozaik, tablo çalışmaları görsel olarak okul koridorlarında sergilenirken, yiyecek ve içecek hizmetleri alanında eğitim gören lise öğrencileri okulun bahçesinde bulunan serada kendi ürünlerini yetiştiriyor.
El Sanatları Atölyesi’nde yapılan ahşap boyama, bitkisel örücülük, geri dönüşüm malzemeleri kullanarak ürün üretme çalışmalarını “Elleriyle çalışan insan işçidir. Elleri ve kafasıyla çalışan insan ustadır. Elleri, kafası ve yüreği ile çalışan insan sanatkardır” sözünden üretmeye, sanatkar keşfetmeye devam ediyor.
Okul Müdürü Serkan Ayan bu doğrultuda, temel eğitim hizmetleri vererek öğrencileri kendilerine, ailelerine ve topluma yararlı bireyler haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , ereğli haber , eğitim , özel eğitim , sanatkar

Yorumlar

Jandarma ekipleri bilgilendirmelerine devam ediyor

19 Ocak 2022 Çarşamba 10:00

Jandarma ekipleri bilgilendirmelerine devam ediyor

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığına bağlı Aile içi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliği ve asayiş ekipleri “Kadın Acil Destek” (KADES) uygulamasının tanıtımı ve farkındalığının artması için bilgilendirmelerini sürdürüyor.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığına bağlı Aile içi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliği ve asayiş ekiplerince, “Kadın Acil Destek” (KADES) uygulamasının tanıtımı ve farkındalığının arttırılması yönelik olarak; Merkeze bağlı Elvanpazarcık beldesinde kadın vatandaşlara broşür dağıtımı yaparak, kadın hakları, aile içi şiddetin önlenmesi ve Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) tanıtımı konularında bilgilendirme yaptı.
Ekipleri ayrıca cep telefonlarına KADES uygulaması indirmeleri sağlanarak kullanımı hakkında bilgi verdiler.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , ereğli haber , kodes , jandarma , bilgilendirme , eğitim

Yorumlar

KEAL’de kariyer günü etkinliği düzenlendi

15 Ocak 2022 Cumartesi 16:28

KEAL’de kariyer günü etkinliği düzenlendi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde ki Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi (KEAL) 2022 Kariyer Günü etkinliği çok yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Bu yıl 40. yılına giren ve köklü geçmişi ile bugüne dek çok sayıda başarılı mezun yetiştiren Kdz.Ereğli Anadolu Lisesi, geleceği pırıl pırıl olan gençlerimize her alanda olduğu gibi meslek seçiminde de en doğru kararları alabilmeleri için hazırladığı etkinliklerle yol göstermeye devam ediyor. Kdz.Ereğli Anadolu Lisesi, 2022 Kariyer Günü kapsamında farklı meslekten 45 katılımcıyı gençlerle buluşturdu. 9 ve 10. sınıf öğrencilerinin ders seçiminde, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin ise meslek seçiminde doğru tercih yapmalarına rehberlik etmesi hedeflenen etkinlik, 3 ders saati boyunca, 32 farklı sınıfta gerçekleşti. 14 Ocak Cuma günü düzenlenen KEAL 2022 Kariyer Günü programı kapsamında bir çoğu KEAL mezunu olan, alanlarında yetkin 45 katılımcı; öğrencileri mesleki gelişim konusunda bilinçlendirirken, eğitim süreçlerini ve iş tecrübelerini paylaştı.Tanınmış bir çok kişinin konuşmacı olarak katıldığı etkinlik sonunda konuklara hediyeleri takdim edilirken, okulun önünde etkinliğin anısına toplu fotoğraf çekildi.

Etiketler:

eğitim , kariyer günü , mezun , meslek , Zonguldak , Ereğli

Yorumlar