Başkan Keleş'ten dev adım... 2. OSB kuruluyor...

20 Eylül 2021 Pazartesi 10:08

Başkan Keleş'ten dev adım... 2. OSB kuruluyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti. Keleş ziyarette Kdz. Ereğli ilçesine 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması çalışmalarının yer aldığı dosyayı teslim etti.

Kdz. Ereğli TSO Genel Sekreteri Gündüz Acar ile beraber katıldıkları ziyarette Başkan Keleş Vali Tutulmaz’ a Odanın faaliyetlerinden ve projelerinden bahsetti.
Göreve geldiğinden beri Ereğli’nin kalkınması ve önünün açılmasını hedefleyen Başkan Keleş, Vali Tutulmaz’ a Kdz. Ereğli 2.OSB Projesi hakkında bilgi vererek proje dosyasını teslim etti. Vali Tutulmaz proje dosyasını Zonguldak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman’a Bakanlığa teslim edilmesi için havale etti.
Başkan Keleş ziyarete ilişkin açıklamasında Kdz. Ereğli’de yatırım alanları, işsizlik gibi temel sorunlar yer aldığını ve bunların çözümü için göreve geldikleri günden bu yana çalışma yürüttüklerini ifade etti. Keleş açıklamasında şu ifadelere yer verdi “İlçemizin temel sorunlarını değerlendirdiğimizde “Yatırımcı ve Yatırım Alanı” ile “İşsizlik” öne çıkmaktadır. Ereğli’mizin kalkınmasını planlarken sadece bugüne değil geleceğe yönelik bir planlama yapılması gerekiyordu. Ekonomisi her geçen gün büyüyen ilçemizin kalkınmasını desteklemek ve yeni istihdam alanları açmak amacıyla 2 yıl süren bir çalışmanın ardından Kdz. Ereğli 2.OSB Projesini hazırladık . Bu süre içerisinde projenin ana hatlarını oluşturup arz talebi de göz önünde bulundurulmasıyla ön talep toplandı. 2. OSB’nin kurulabilmesi için 197 hektar alan tespit ettik.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdz ereğli tso , arslan keleş , 2. organize sanayi

Yorumlar
 • Sonalp hamza
  22 Eylül 2021 Çarşamba 07:23

  Hayırlı olsun ağalar yatırımını yapmıştır..

Erdemir'den güzel haber.. İşçi alımları başladı

18 Eylül 2021 Cumartesi 21:19

Erdemir'den güzel haber.. İşçi alımları başladı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde kurulu Ereğli demir ve Çelik Fabrikaları’na (Erdemir) gerçekleştirilen işçi alımlarında, önceliğin Karadeniz Ereğli ve Alaplı ilçelerine verildiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, bir süre önce Erdemir tarafından alınan işe alım müracaatlarının incelenmeye başlaması sonucu son dönemlerde yaklaşık 80 kişi şirkette iş başı yaptı.

ALIMLAR MÜLAKATLA YAPILACAK

Kişilerin doldurdukları formaları inceleyen şirket yetkilileri, öncelikli tercih edilenler mülakata çağırıyor.

Erdemir yetkililerinin yanı sıra, şirkette yetkili Türk Metal Sendikası Şube Yöneticilerinden de isimlerin yer aldığı mülakatta; öncelik olarak kişinin yaşadığı yer dikkate alınıyor.

Bunun yanı sıra yaşı, sağlık durumu, çalışabilirlik koşulları gibi incelenen kişi, tüm vasıflarının uygun görülmesi halinde iş başı yaptırılıyor.

EREĞLİ'DE İKAMET EDENLERE AĞIRLIK VERİLDİ

Erdemir’de işe alınan yaklaşık 80 kişinin yüzde 75’i Karadeniz Ereğli’de ikamet edenlerden oluşuyor.

Alaplı İlçesinden alınanlarla yüzde 85’e çıkan oran, Zonguldak ve diğer ilçelerden alınanlarla birlikte yüzde 98’e ulaşıyor.

Erdemir’de çalışabilecek vasıflara uygun İl sınırları dışından alınan işçi sayısı ise ancak yüzde 2’yi buluyor.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , erdemir , işçi alımı

Yorumlar
 • Karadeniz67
  20 Eylül 2021 Pazartesi 22:18

  Ereglili gençleri alın kaç kişi işi bıraktı mütahitteki adamlar gece gündüz çalışıyor limandaki adamları düşünün bi kar kış demeden yazını kışını sogunu çekiyorlar bu adamlar limandaki adamlar erdemisin işini yapiyo yazık değil mi onlara allahınızı seviyorsanız şu garibanların yüzünü güldürün

 • Ereğlili
  20 Eylül 2021 Pazartesi 14:54

  Nisan ayından beri bekliyoruz sınava girdik ,ama hiç bir bilgilendirme yapılmadı kazandık mı ,kazanadık mı

 • Sercan Yıldırım
  20 Eylül 2021 Pazartesi 14:04

  Erdemire alım olması güzel bir iş Ereğli gençleri için büyük bir fırsat oldu ama içeride yıllar önce mülakata giripte geçen ve alınmayı bekleyen arkadaşlarımız var ilk sıra onlara verilseydi güzel olurdu ne yazık ki düşünülmemiş bile..

 • Sernay
  19 Eylül 2021 Pazar 23:13

  Kardeşim ve kaynım yıllardır oypadalar ve hala içeriye geçmeyi bekliyorlar.coluk cocuklu insanlar,yazik değil mi bunlara. Once onları içeriye alsınlar. Vebal altına girmek çok büyük günah.

 • Sebahat Eken
  19 Eylül 2021 Pazar 20:35

  Oypalilarida düşünün ne olur artik

 • Hüseyin Erkan
  19 Eylül 2021 Pazar 19:41

  İl dışındakilerin Erdemir ile ne alakaları var fabrikanın zehrini pisliğini onlar mı teneffüs ediyor yoksa herhalde Ereğli'de işsiz hiç kimse kalmamış olacak ki il dışından da adam getirmişler baksanıza..!!!

 • Yunus Seyhan
  19 Eylül 2021 Pazar 15:11

  Eyt gibi erdemirde yaşa takılanlardanım

 • Yunus Seyhan
  19 Eylül 2021 Pazar 15:07

  Yaş sınırı kaldırılsın

 • Atatürkçü genç
  19 Eylül 2021 Pazar 14:47

  Yapılan uygulamanın yanlış olduğunu düşünmüyorum. Öncelik yıllardan beri çalışmakta olan Oypa ve Oyak güvenlik ten alınıp daha sonra dışardan alınması gerekmektedir. Daha önce takasdan alınıp babadan oğula saltanatlık sürüyordu sıra gelmiyor du şimdi ise dışardan bu durumda çok vebal var bilesiniz istedim.

 • EREGLİLİ GENÇ
  19 Eylül 2021 Pazar 02:36

  Kendi memleketimizde semtimizde , büyüdüğümüz yerdeki fabrikaya başvuru yapıyoruz olumsuz mesaj geliyor %2 lik te dahi olsa farklı ilden alım oluyor

Gülüç halkının hizmetine girdi

17 Eylül 2021 Cuma 18:36

Gülüç halkının hizmetine girdi

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesinde mülkiyeti Gülüç Belediyesi’nde olan eczane açıldı.

Gülüç Belediye binası yanında bulunan 1 No’lu Aile Sağlığı Merkezi karşısına mülkiyeti belediyede olan eczane açıldı. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş, eşi Işıl Demirtaş, belediye meclis üyeleri, belde esnafı ve vatandaşların katıldığı törende ilk olarak Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Duaların edilmesinin Başkan Demirtaş, açılış öncesi konuşma yaptı. İşletme sahibi Ömür İlge Özdemiralp ve eşine cesaretinden dolayı teşekkür eden Başkan Demirtaş, devam eden projelerle ilgili de bilgi verdi.

BAŞKAN PROJELER İLE İLGİLİ KONUŞTU

Demirtaş konuşmasında; “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren sizlere hizmet etmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Eczanemizi düz ayak olmak üzere, belediyemizin yan tarafında mülkiyeti Gülüç Belediye’mize aittir. Sizlerin rahat şekilde ilaçlarınızı alabileceğiniz, aynı zamanda A sınıfı Aile Hekimliği’ni de sizlerin hizmetine açtık. Sizlere hizmet etmekten son derece gururluyuz. Terminal projemiz 1-2 ay içerisinde faaliyete geçiyor. 27 dönümlük ormandan tahsis ettiğimiz Millet Bahçesi’nin yapımına başladık. Eczanemiz ekmek kapısı oldu. Allah sizlere hastalık göstermesin ama bu eczaneler, sağlık ocakları bizlere lazım. İnanıyorum ki Ömür hanım ve değerli personeline başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Lokman Eczanesi’nin açılış kurdelası kesildi. Başkan Demirtaş ve katılımcılar eczane yöneticilerine hayırlı olsun ve bol kazanç dileklerinde bulundu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , gökhan demirtaş , gülüç , eczane

Yorumlar
 • Necla
  20 Eylül 2021 Pazartesi 00:31

  Sayın başkanım size çok teşkürederim çok güzel şeyler başladın Allah yolun açık etsin

Tezgahta balık bolluğu fiyatlara yansıdı

16 Eylül 2021 Perşembe 13:02

Tezgahta balık bolluğu fiyatlara yansıdı

Zonguldak’ta denizlerde av sezonunun başlamasıyla birlikte bol olan palamut ve hamsi balıkçıların yüzünü güldürdü.

Geçen yıl balık azlığı nedeniyle verimsiz bir sezon geçiren balıkçılar, bu yıl en verimli sezonlardan birini yaşıyor. Bereketli başlayan yeni sezonda tezgahların her türden balıkla dolmasını sağladı. Balık bolluğunun tezgah ve satışlara yansımasıyla da fiyatlarda geçen sezona oranla düşüş yaşandı.

Bu sene balık bolluğu yaşandığını ifade eden Balıkçı Oktay Ertürk, “Balık bolluğu var bu sene denizde çok hamsi var. Hamsi olduğu yer palamut çok olur. Bu sezon istavrit, mezgit bu sene bol. Bu seneden umutluyuz bolluk şimdiden başladı. Fiyatlar 20 lira. Hamsi yasağı iyi oldu. Hamsi irileşti halkımızın tam istediği balıklar var şeklinde konuştu.

1 Eylül itibariyle sezonun kötü başladığını fakat sonrasında palamut ve hamsi bolluğu yaşandığını ifade eden Bayram Yılmaz, “Bu günlerde balık hem fiyat olarak düşüyor hem de balık geçen seneye göre daha da irileşti. Bu sene bolluk görünüyor. Geçenlerde bildiğiniz gibi deniz bir anda soğudu ve balıklar şok olup kıyıya vurdular. Palamut poyrazı çok seven balık değil. Geçenlerde çok esti palamut yoktu. Poyraz gitti palamut geldi. Şu anda ufak bir şeyler başladı bundan sonrada olacak gibi inşallah bolluk yaşanır ve fiyatlar biraz daha geriye gelir. Bir kanatın 50 lira olduğu yerde balığın 20 lira olması pahalılık değil. Bu işlerin arz talep olduğu kadar fiyatlarında ne kadar yüksek olduğunu bilmesi lazım. Balıkçı teknesinde 50 tane adamın günde 3 öğün yemesi ve diğer masrafları da önüne koyduğunuzda her şeyi daha iyi olarak anlayabiliyorsunuz. Palamut şu an 450 -500 gram ağırlığında bunlar şu an tam olarak palamut değil torik yavrusu ekim ayının ortasına kadar 1 kilo 200 grama kadar büyür. Hamsi bol olur çinakopla lüfer bastırmazsa hamsi ile palamutu bol satarız ama çinakopla lüfer olursa ne palamut ne istavrit olmaz” şeklinde konuştu.

Tezgahlarda yer alan istavrit, mezgit, hamsi ve palamut 20 TL'den alıcı buldu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , balık , hamsi , palamut

Yorumlar
 • Balık ücretleri bizde yüksek
  16 Eylül 2021 Perşembe 19:13

  Ankara da balık zonguldaktan ereğliden daha ucuz.

300 ton bal üretildi

15 Eylül 2021 Çarşamba 11:48

300 ton bal üretildi

Zonguldak genelinde bu yıl yaklaşık bin 300 arı üreticisi tarafından yüzde 80'i kestane olmak üzere toplamda 300 tonun üzerinde bal üretimi gerçekleşti. Arıcılar sadece bal üretiminden bu yıl yaklaşık 60 milyon TL gelir elde etti.

Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Abdurrahman Canlı, balın faydaları, arıcılıktaki gelir ve bölge ekonomisine katkıları konusunda açıklamalarda bulundu.

Kestane balının faydaları

Kestane balının bilimsel olarak kanıtlanan yararları olduğuna değinen Canlı, bu sene 300 tonun üzerinde üretim olduğunu ifade etti. Başkan Canlı açıklamasında, “Balın kahvaltıda tüketiminin ötesinde, sağlık açısından da kanıtlanmış belli yararları var. Balın mide ülseri ve reflü oluşumuna neden olan olumsuz asit salgılarına karşı etkili olduğu yönünde bir sonuç elde edildi. Halk arasında yaygın olarak ağrı kesici olarak kullanılıyor. İnsanların belli noktalardaki ağrılarını gidermek için akşamdan kestane balını sardıkları, sabaha ağrılarının geçtiği söylenir. Antioksidan özelliğini biliyoruz. Türkiye’de üretilen monofloral balların parmak izi ile ilgili çalışma yaptık. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında belirlediğimiz noktalardan aldığımız örnekleri analiz için gönderdik. 3 yılın ortalaması alındı ve belli sonuçlar çıktı.

Zonguldak ekonomisine istihdam sağlıyor

Zonguldak ekonomisine hem istihdam açısından hem katma değer kaynağı üretimi açısından faydası var. Bu sene 300 tonun üzerinde bir üretim oldu, kilosunu 200 liradan sattığınızda hesabını yapmak kolay.

Arıcılıktaki geliri sadece üretilen bal, polen, propolis, arı sütü olarak hesaplamak sağlıklı sonuç vermez. Balımız satılabildiği için balı ön planda tutuyoruz ama balın dışında arıların kendisinin alınıp satılması ve yıl içerisinde arıcılık faaliyeti yapılırken, arıların yemlenmesi, arıların bakımı, arıların ilaçlanması, eskiyen aletlerin yenilenmesi gibi çok çeşitli giderler var ama il açısından katma değer oluyor. 300 ton bal üretildiğini düşüyoruz.” Dedi.

“Dünyadaki küresel sorunlar üretimi etkiliyor”

Bölgede üretilen bal çeşitleri hakkında da bilgiler veren ZAYBİR Başkanı Canlı, bal üretimindeki düşüşün küresel sorunlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim bölgemizde ağırlıklı kestane balı var. Çiçek balı, kestanenin olmadığı yerlerde Çaycuma’nın bir kısmında, Ereğli’nin Güneşli taraflarında, Devrek ve Gökçebey’in bazı yerlerinde çiçek balı üretiliyor. Yaklaşık yüzde 80 kestane balı, yüzde 20 çiçek balı olduğunu düşünüyoruz.

Arıcılık işletmesi, koloni sayısı artmasına karşı üretimde bir düşüş var. Bu düşüşün nedeni, bilgi paylaşıldıkça ve arıcılıkta kullanılan yaşatma tekniği ilerlemesine karşı düşmesinin birinci sebebi, küresel sorunlar. Dünyada yaşanan küresel sorunlar bal üretimini etkiliyor. Özellikle koloni alım satımlarında biraz daha fazla para kazanmak isteyenler, o piyasada iş yapanlar özellikle sıcak bölge arılarını getirerek ilimizde satıyorlar. Dolayısıyla eski hesabı tutmuyor. Hem koloni kayıplarında artış var hem bal üretiminde düşüş var."

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , bal üretimi , arıcılık , abdurrahman canlı , zaybir , Arı Yetiştiricileri , bal , kestane balı

Yorumlar