Batı Karadeniz'in en büyük mağarası turizme açılıyor...

11 Mayıs 2018 Cuma 13:28

Batı Karadeniz'in en büyük mağarası turizme açılıyor...

Düzce’nin Yığılca ilçesi’nde Batı Karadeniz’in en büyük mağarası olan Sarıkaya Mağarası hizmete açılıyor.

Yığılca'da bulunan, Batı Karadeniz'in en büyük mağarası olan Sarıkaya Mağarası, Düzce Valiliği'nin önderliğinde yürütülen çalışmalar neticesinde, 13 Mayıs Pazar günü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı'nın katılımı ile yapılacak olan büyük açılış töreniyle ziyaretçilerini ağırlayacak.
Yığılca merkezine 11 km. mesafede olan Sarıkaya Mağarası'nın toplam uzunluğu 1,5 km, ziyarete açık olan ana galerinin boyu 75 metre, uzunluğu 510 metre, genişliği 80 metre, yüksekliği ise 50 metre. İçerisinde küçük bir derenin aktığı mağarada gölet ve 1 adette şelale bulunuyor. Sarkıt, dikit ve sütunların rahatça gözlendiği mağara, milyonlarca yıl önce başlayan oluşumuna hala devam etmekte. Ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan mağara, henüz ziyaret etmeyenlerde de heyecan yaratıyor.
13 Mayıs Pazar günü yapılacak olan açılış ile kapılarını resmi olarak ziyaretçilerine açacak olan Sarıkaya Mağarası Düzce ve bölge turizmi için yeni bir soluk oldu. Açılış törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ile birlikte Düzce Protokolünden birçok ismin katılması bekleniyor.
Yürütülen çalışmalar ve açılış programı hakkında bilgi veren Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit mutlu sona ulaştıklarını söyledi. Yiğit konuşmasında, “Göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana 4 yıldır üzerinde özenle çalıştığımız ve yakinen takipçisi olduğumuz Sarıkaya Mağarası'nın turizme kazandırılması çalışmalarımızda nihayet mutlu sona ulaştık. Büyük gayretler sarf ettiğimiz çalışmalara Düzce Valiliğimiz ve çok kıymetli Sayın Düzce Valimiz Dr. Zülkif Dağlı'nın yoğun gayretleri neticesinde nihayet Sarıkaya Mağaramızı Düzce ve Yığılca turizmine kazandırdık. Üzerini önemle çizdiğim gibi bu mağaramızın projelendirilmesinden tamamlanmasına kadar geçen süreçte Düzce Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı'nın bireysel gayretleri çok çok fazla. Bu nedenle kendilerine sonsuz teşekkürler ediyorum. Nihayet 13 Mayıs Pazar günü Sarıkaya Mağaramızın açılışını yaparak, kapılarını değerli ziyaretçilerine açacağız. Bilindiği gibi mağaramız Batı Karadeniz'in en büyük mağarası. Şahsen gezip görme imkanı bulmuş biri olarak çok etkilendim. Herkesin de aynı şekilde etkileneceğinden eminim. Açılış törenimizi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü ve Düzce Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı yapacaklar. Mağaramız yalnızca Yığılca turizmine soluk getirmekle kalmayacak, Düzce ve Bölge Turizminde yeni bir heyecan olacak. Sarıkaya Mağaramızın turizme kazandırılması çalışmalarında en başından en sonuna kadar geçen süreçte emek ve katkıları olan başta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü'ye, Düzce Valimiz Dr. Zülkif Dağlı'ya, Sayın Milletvekillerimize, Ak Parti Düzce İl Başkanı Sayın Hikmet Keskin'e, İGM üyelerimize, Yığılca Kaymakamı Muhammed İkbal Yelek'e, Yığılca Eski Kaymakamı M.Furkan Sancakturar'a ve adını sayamadığım küçük de olsa katkısı bulunan herkese ilçem ve ülke turizmi adına sonsuz teşekkürler ediyor, açılış programımıza sesimizi duyan herkesi davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Genel Sekreterler Trabzon’da toplandı

10 Mayıs 2018 Perşembe 18:05

Genel Sekreterler Trabzon’da toplandı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde Genel Sekreterler Toplantısına katıldı.

Toplantıda 11. Kalkınma Planı Hazırlık Çalışmaları, İl Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi, Destinasyon Yönetimi ve Sosyal Girişimcilik konuları gündeme alındı. Çalışmaların daha verimli olması için mevzuat ve uygulamalarda yapılması gereken iyileştirmeler istişare edildi.
BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan adına Müsteşar Yardımcısı Vekili Fatih Hasdemir’den 11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamındaki çalışmaları için teşekkür belgesi aldı.

Yorumlar

Musluklardan arıtılmış su akmaya başladı

10 Mayıs 2018 Perşembe 14:58

Musluklardan arıtılmış su akmaya başladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, memba kalitesinde arıtılmış içme suyunun şehre verilmeye başlandığını açıkladı. Kepez mahallesinde bir ailenin evine konuk olan Başkan Uysal, musluktan akan suyu tattı.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan ve Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 42 Milyon TL tutarındaki proje maliyetini karşılayacağı “İçme Suyu Arıtma Tesisi” devreye alındı. Kepez, Belen, Belen Yenimahalle, Uzunçayır ve Ömerli mahallelerinde musluklardan akmaya başlayan arıtılmış su kısa sürede tüm şehre verilecek.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Süleymanbeyler’de gelecek 50 yıl ve 350 bin nüfus planlanarak yapılan İçme Suyu Arıtma tesisinde gerekli testlerin ardından şehre verilmeye başlanan memba kalitesindeki su için, Kepez mahallesinde Yavuz ailesinin evine konuk oldu.
Aile ile birlikte musluktan akan suyu tadan Başkan Uysal; “Bu projeye ilçemizin hayatı, yaşamı ve geleceği olarak bakıyoruz. Şuanda Kdz. Ereğli’nin geleceği için tarihi bir dönemi yaşıyoruz. Süleymanbeyler’de ki tesislerde 17 ayrı işlemden geçen memba niteliğindeki suyumuz Kepez, Belen, Belen Yenimahalle, Uzunçayır ve Ömerli mahallelerinde musluklardan akmaya başladı. Kısa sürede tüm şehrimize vereceğiz. Ereğli’mize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Koca, Kepez Mahalle Muhtarı Bagi Karaarslan ve Belen Yenimahalle Muhtarı Naim Kaya ile temsili olarak gittikleri Yavuz ailesinin evinde musluktan akan memba kalitesindeki suyu tadan Başkan Uysal, “Tesisin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, DSİ Genel Müdürleri ve Bölge Müdürlerime, bölge milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar
  • Ş.Çankırlı
    10 Mayıs 2018 Perşembe 19:42

    Doğru mu? Hayırlı olsun.

Birinci yılımızı Başkan Demirtaş ile kutladık

10 Mayıs 2018 Perşembe 17:51

Ereğli Haber

Birinci yılımızı Başkan Demirtaş ile kutladık

Kdz. Ereğli’de bir yıl önce kurulan ve yeni bir sektör ile insanların karşısına çıkan İz Medya Prodüksiyon birinci yılını Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve Işıl Demirtaş ile pasta keserek kutladı.

Batı Karadeniz bölgesinin ilk prodüksiyon firması olan ve bünyesinde, İz Medya Dergisi ve Vedat Kılıç tarafından kurulan Kdz. Ereğli Haber Gazetesi’ni barındıran İz Medya Prodüksiyon 1. Yılını geride bıraktı. Faaliyet alanı içerisinde kamuoyu yoklaması(anket) ve reklam sektöründe de faaliyet gösteren İz Medya Prodüksiyon 1. Yılını Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve Işıl Demirtaş ile pasta keserek kutladı. İz Medya Prodüksiyon ailesinin birinci yıl mutluluğunu eşi Işıl Demirtaş ile ofisimize gelerek paylaşan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, bölgeye farklı bir alanda yeni bir iş kazandıran İz Medya Prodüksiyon ailesini kutladığını söyledi. Demirtaş konuşmasında “İz Medya Prodüksiyon açıldığı günden bu yana sadece Ereğli’de değil Batı Karadeniz’de olmayan bir işe girdi. Güzel işlerin her zaman yanındayız. Birinci yılınızı kutluyor ve daha güzel işlere imza atmanızı temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.
İz Medya Prodüksiyon Sahibi Yeşim Özdoğan’da 1. Yıl mutluluğunu kendileri ile paylaşan Başkan Demirtaş ve Işıl Demirtaş’a teşekkür etti. Özdoğan konuşmasında “Bir yıl önce medya dışında prodüksiyon alanında yeni bir iş yapmaya başladık. İlk bir yılda hedeflediğimiz noktanın neredeyse üç katına ulaştık. İyi bir ekip kurduk ve ekip arkadaşlarımızla birlikte 16 projeye imza attık. İşimizi son teknoloji ekipman ve alanında kendisini kanıtlamış profesyonel ekip arkadaşlarımızla yapıyoruz. Elimizde halen çalışmaları devam eden birçok proje var. Daha büyük projelere de yine ekip arkadaşlarımızla birlikte imza atacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Hem medya alanında hem de prodüksiyon alanında kaliteden ödün vermeyeceğiz. Bu vesileyle kuruluşumuzdan bu yana bize inanan ve destek veren herkese, ayrıca kaliteli işler üreten tüm ekip arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Demirtaş eşi Işıl Demirtaş, Vedat Kılıç, Yeşim Özdoğan, Sefa Sürücü, Büşra Kalay ve Elif Altıner daha sonra 1. Kuruluş yıl dönümü pastasını kesti.

HD Şahinler İnşaat birinci yılımızı çiçek gçndererek kutladı. Kendilerine teşekkür ederiz. 

Etiketler:

İz Medya Prodüksiyon , birinci yıl , Vedat Kılıç , Yeşim Özdoğan ,

Yorumlar
  • Ahmet UBEYDE
    11 Mayıs 2018 Cuma 14:27

    Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş...İz medya prodüksiyonun Ereğlimize güzel izler bırakması temennisyle nice yıllar dilerim..

Kadroya geçen işçilere yüzde 8,5 zam

10 Mayıs 2018 Perşembe 16:29

Kadroya geçen işçilere yüzde 8,5 zam

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti Hükumetinin çıkarttığı yasa ile taşerondan Kdz. Ereğli Belediyesi’nin şirketine geçen 850 işçinin maaş ve sosyal haklarına yüzde 8,5 zam yapıldığını açıkladı.

 Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, taşerondan Belediye şirketine geçen 850 işçiye verilen ücretleri ve sosyal hakları açıkladı. Başkan Uysal, beraberinde başkan yardımcıları ve ilgili daire müdürleri ile birlikte şantiye tesislerinde işçilerle bir araya geldi. Hükümetin çıkarttığı yasa düzenlemesiyle birlikte işçilerin Belediyede kurulan şirkete geçişleriyle ilgili bilgilendirmede bulunan Başkan Uysal, Kdz. Ereğli Belediyesi olarak bu geçişten sonraki ücret politikasıyla bölgede en yüksek ücreti veren belediye olduklarını açıkladı.
Uysal “Geçişler tamamlandı”
Başkan Uysal, işçilerin geçiş işlemlerinin tamamlandığını belirterek; “26.12.2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı KHK kapsamında Belediyemiz taşeron şirketlerde çalışan yaklaşık 850 çalışanımız; 02.04.2018 tarihi itibari ile Belediyemizin kurduğu Ereğli Belediyesi Personel Limited Şirketi’nde görev yapmaya başlamışlardır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar doğrultusunda tüm işlemler eksiksiz gerçekleştirilmiş ve geçişler tamamlanmıştır. Belediyemiz; dengeli ve adaletli bir çalışma yapmış olup çalışanların hak ve ücretleri konusunda KHK ve ilgili bakanlıklarca belirlenen hükümler kapsamında; Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan kıstaslar üzerinde herhangi bir artış gerçekleştirememektedir. Tüm bu bilgiler ışığında belediye olarak çalışanlarımıza Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen üst limitler çerçevesinde ücret artışları, mali ve sosyal haklar uygulanmıştır” dedi.
850 işçiye yüzde 8,5 artış ve sosyal haklar verildi
Başkan Uysal, geçişleri tamamlanan işçilere 2018 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere maaş ve sosyal haklarda yüzde 8,5 zam yapıldığını ifade etti. Uysal konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “ %4+%4 yaklaşık %8,5 oranında ücret artışı yapılmıştır. (2018 yılsonuna kadar geçerlidir) Yemek Ücreti: Y. H.K. kararı tavanı 5 TL/gün olarak belirlenmişken 12 TL/gün olarak uygulanmaya devam edilecektir. Yol Ücreti: 3 TL/gün olarak uygulanacaktır. Her bir çalışana aylık net 30 TL yakacak yardımı verilecektir. Her bir çalışana aylık net 25 TL çocuk başına yardım yapılacaktır. (3 çocukla sınırlı olmak üzere). Her bir çalışana Nisan ve Ekim aylarında 5’er günlük toplam 10 günlük ücreti tutarında ikramiye ödenecektir. Her çalışana Ramazan ve Kurban Bayramlarında net 75’er TL bayram ödemesi yapılacaktır. Ulusal Bayram ve tatil günlerinde çalışmaları halinde 1 gün için 3 yevmiye bedeli fazla mesai ücreti ödenecektir. Hafta tatilinde yapılan çalışmalar için 2 gün yevmiye bedeli ödenir. Öğrenim Yardımı: Her çalışanın örenim gören çocukları için belge ibraz etmesi şartıyla yılda 1 kez Eylül ayında ödenmek üzere; İlkokul için çocuk başına net 100 TL, ortaokul için çocuk başına net 110 TL, Lise ve dengi okullar için çocuk başına net 120 TL, Yüksekokul ve üniversite öğrenimi gören çocuk başına net 140 TL ödenecektir.”
“Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz”
Başkan Uysal, çalışanlara ayrıca banka promosyonu müjdesi de verdi. Uysal sözlerini şu şekilde tamamladı “Banka promosyonu bedeli belirlenince ayrıca hesaplara yatırılacaktır. Aldığınız ücretleri ailenizle güle güle harcayın” diyen Başkan Uysal, çalışanlar adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerine teşekkür etti.
Açıklamalarının ardından belediye işçileri uzun süre Başkan Uysal’ı alkışladı ve ardından görevlerinin başına döndüler.

Yorumlar