Batı Karadeniz markalarına bir yenisi daha eklendi

5 Kasım 2020 Perşembe 12:09

Batı Karadeniz markalarına bir yenisi daha eklendi

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) koordinasyonunda 2014 yılında başlanan, Zonguldak, Karabük ve Bartın’daki üniversite ve milli eğitim kurumları başta olmak üzere ilgili paydaşlarla ortak olarak yürütülen Siber Güvenlik Uzmanı Yetiştirme (Siber Vatan) Projesi, Türkiye'nin ulusal stratejilerine hizmet ederken aynı zamanda nitelikli insan kaynağı gücünü artırarak dünya çapındaki siber güvenlik uzmanı ihtiyacının Batı Karadeniz'den karşılanması hedefleniyor.

Projedeki ilk uygulamalardan bu yana alınan olumlu geri bildirimler, eğitim ve destek sağlanan öğrenci takımlarının ulusal ve uluslararası ölçekteki yarışmalarda ve projelerde gösterdiği başarılar Siber Vatan projesini bölgenin en önemli markalarından birisi haline getirdi. Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde ayrı ayrı düzenlenen etkinlikler ile il bazında farklı uzmanlık alanlarının geliştirilmesi çalışmaları devam ediyor. Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı Siber Kümelenme yetkilileri ile ortak hareket edilmesi Siber Vatan Projesi çalışmalarına büyük katkı sağlıyor.
Proje kapsamında yetiştirilen nitelikli insan kaynağı kullanılarak; bölgedeki teknoloji geliştirme bölgelerinde şirketleşmeler ile bölge içi ve bölge dışında istihdam imkanları elde edildi. Siber Vatan Projesi’nde elde edilen kazanımlar neticesinde BAKKA, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kalkınma ajansları arasında siber güvenlik alanında koordinatör ajans olarak belirlendi. Bu yeni görevle birlikte ulusal ölçekli çalışmalara başlandı, ülke genelindeki 26 kalkınma ajansında kurum amiri ve ilgili personelin siber güvenlik konusunda farkındalığını yükseltmek ve özellikle Siber Olaylara Müdahale Ekiplerinin (SOME) yetkinliğini artırmaya yönelik teknik eğitim planlaması yapıldı.
Öte yandan ülke çapında gündeme gelen Siber Vatan Projesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na isim marka tescil başvurusu yapıldı ve “Siber Vatan” markası 10 yıl süre ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı adına tescil edildi.
Alanlarında uzman teknik eğitmenlerce verilen eğitimler, siber güvenlik çalışmalarına önemli bir ivme kazandırıyor. Planlaması yapılan inovasyon eğitimleri ile katılımcıların birer girişimci adayı olması hedefleniyor. Ayrıca uluslararası proje yetkinliğine sahip firmaların mentörlüğünde yenilikçi projeler geliştirilmesi ve tüm bu çalışmaların öğretici yarışmalar ile desteklenmesi faaliyetleri ise önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek Siber Vatan Projesi çalışmaları arasında yer alacak.

Yorumlar

TUBİTAK destekli İnsansız su altı aracı testleri sürüyor

5 Eylül 2020 Cumartesi 15:18

TUBİTAK destekli İnsansız su altı aracı testleri sürüyor

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik ve Geomatik Mühendisliği Bölümlerinin ortak projesi TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı (1001) test aşamasına geldi.

2017 yılında başlayan Elektrik-Elektronik ve Geomatik Mühendisliği Bölümlerinin, “İnsansız Sualtı Aracı Kullanarak Dip Taramalı Sonar ve Batimetrik Veri Birleşimi İle Sualtı Haritalandırması ve Deneysel Uygulaması” TUBİTAK destekli ortak projesi devam ediyor. Liman balıkçı barınağı, deniz içerisinde doğalgaz platformu veya deniz içerisinde boru nakil hatları gibi çalışmalarda deniz dibi haritalamasında ve aynı zamanda su üstünden gidilemeyen yerleri su cihazı ile gitmek mümkün hale getiriyor.
BEÜ Dr. Öğretim Üyesi Seda Karadeniz Kartal’ın yürütücüsü olduğu projede Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Doç. Dr. Rıfat Hacıoğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Kurtuluş Sedar Görmüş araştırmacı olarak görev alırken, ODTÜ’den Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu’nun proje danışmanlığını üstlendiği projede görevli olan ekip Kozlu Limanında tamamen kendi üretimleri olan cihazı test ederek denemeler yaptı.
Proje hakkında bilgi veren Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Seda Kartal, Projede şimdiye kadar mevcutta tekne ve su üstü aracına entegre edilen sonar ile su altı haritasını daha doğru bir şekilde elde etmek olduğunu ifade ederek “Yaptığımız çalışma TUBİTAK 1001 destekli bir projedir. Proje Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Geometrik Mühendisliği ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’yle birlikte yapılan ortak bir çalışmadır. TUBİTAK’tan yaklaşık 700 bin TL’lik destek almıştır. Amacımız bu projede şimdiye kadar mevcutta tekne ve su üstü aracına entegre edilen sonar ile su altı haritasını daha doğru bir şekilde elde etmektir. Yine su üstü aracı dalgıcın ya da teknenin giremeyeceği birtakım yerler vardır ve bu yerlerde batımetri verisi alınamadığı için haritamız eksik kalmaktadır. Hem bu eksikliği giderebilmek hem de daha doğru su altı haritasını elde etmek için insansız sualtı aracımıza entegre ettiğimiz sonar ile aldığımız batımetri verisi ve yine navigasyon bilgisiyle birleştirerek sualtı haritasını daha doğru ve eksiksiz bir şekilde elde etmeyi planlamaktayız. Bu çalışmada kritik işlerden biri insansız su altı aracını navigasyon bilgisinin elde edilmesidir. Bunun için de Bülent Ecevit Üniversitesi’nde tasarlanan katamaranın üzerine yerleştirdiğimiz akustik sensörler ile insansız sualtı aracının navigasyon bilgisini alacağız ve yine insansız sualtı aracına entegre edilen sonardan alınan batımetri verisiyle de birleştirerek daha doğru ve eksiksiz bir sualtı haritalamasını çıkarmayı hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

Doğalgaz platformu ve boru nakil hatlarında önemli etki
İçerisinde liman, balıkçı barınağı, deniz içerisinde doğalgaz platformu veya deniz içerisinde boru nakil hatları gibi çalışmalarda deniz dibi haritalaması önemine vurgu yapan Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu,“İçerisinde liman balıkçı barınağı, deniz içerisinde doğalgaz platformu veya deniz içerisinde boru nakil hatları gibi çalışmalarda deniz dibi haritalaması son derece önemli ancak bazı koşullarda deniz dibi haritalaması son derece klasik yöntemlerle deniz üstünden haritalamak güç oluyor. Çünkü deniz dibi topoğrafyasının bozuk olduğu kayalık yerlerde tam bir resim ortaya koyamıyorsunuz. Bu sebeple biz budan birkaç sene evvel Üniversitemizde Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile birlikte bir çalışma başlattık. Bu kapsamda su üstünde kontrol edilen bir araçla onun altına bağlanmış başka bir insansız araç birlikte senkronize edilecek şekilde uzaktan kontrollü şekilde klasik yöntemlerle deniz üstünden girilemeyen yerlere deniz dibinden ulaşarak oralarında detaylı haritası çıkartabilecek şekilde yüksek doğrulukta bir insansız ikili araç sistemi geliştirilmesi çalışmasına başladık. Bugün bu çalışmada araçlar ortaya çıkmış durumda bunun denemesini gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar gayet başarılı gidiyor. Bu deneyler sonucunda test bölgesinde deniz dibi haritalaması su üstünde katamarana bağlı su altı aracı ile haritalama çıkartılacak ve bunun doğrulukları istenen doğrulukta az öne bahsettim su yapılarının inşaası için istenen doğrulukta sonuçlara ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilecek. Burada su altı aracı su üstüne katamarana bir kablo ile bağlı bu kablo 300 metreye çıkartmak mümkün. Dolayısıyla su üstüne gidemeyeceğiniz yerlere su cihazı ile gitmek mümkün olacak. Daha duyarlı, daha kaliteli bir su altı haritalaması gerçekleştirilmiş olacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar

TÜBİTAK, Erdemir’in Ar-Ge Merkezi’ni inceledi

13 Temmuz 2020 Pazartesi 20:08

TÜBİTAK, Erdemir’in Ar-Ge Merkezi’ni inceledi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve beraberindeki heyet Erdemir’i ziyaret etti.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve beraberindeki heyet 10 Temmuz Cuma günü Erdemir’i ziyaret etti. TÜBİTAK heyetini Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ural Durusu ve İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa karşıladı.
Erdemir’in Ar-Ge Merkezi’nde TÜBİTAK heyetine OYAK Maden Metalürji Grubu ve Erdemir’e yönelik bir tanıtım sunumu yapıldı. Ayrıca Ar-Ge Merkezi’nin yapısı ve yürütülen projelere ilişkin bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Ziyarette ortak projeler ve olası iş birliği fırsatları ele alındı.

Yorumlar

Hostixo ile Web Siteniz 5 dakikada hazır !

5 Haziran 2020 Cuma 11:20

Hostixo ile Web Siteniz 5 dakikada hazır !

Günümüzde kitle iletişim araçlarının artması ile firmaların kendilerini tanıtacak bir çok alternatifi oldu. Fakat teknolojinin hayatımıza girmesi ile firmanızı tanıtan bir web sitesi alternatiften çok ihtiyaç oldu. Peki hızlı ve güçlü bir web sitesi nasıl kurabilirsiniz?

Hostixo ,sizlere “ Hızlı Web Sitesi Çözümleri Sunuyor”
Bir web sitesi kurmak, kitlelere hitap etmek, herkesin aradığı bilgileri barındırmak ve tüm bu emeklerinizin karşılığında kazanç elde etmek… Bunların hepsi kulağa güzel gelen fikirler değil mi? İşte tüm bu içeriklerinizi ve fikirlerini paylaşacağınız web sitelerini kurmak ve güçlü bir araca sahip olmanın yolu yine güçlü alt yapıya sahip bir firma ile çalışmaktan geçer.
Web sitesi kurmadan önce nasıl kurulacağını bilmemiz gerekiyor. Öncelikle web sitesinin dosyalarının barınması için bir hosting e ihtiyacınız olacak. Hosting dosyaların saklanması ve yayınlanabilmesi için gerekli olan depolama alanına verilen isimdir. Depoladığınız dosyalara kesintisiz, sorunsuz, hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşılması gerekmektedir. Ayrıca size marka değeri katacak bir alan adına yani domain e ihtiyacınız var. Ziyaretçileriniz sizi bu alan adı ile çağıracaktır. Son olarak tüm bu alan adı ve dosyalarını yönetmek için bir sisteme ihtiyacınız var. Dünya çapında yaygınlığı, kolay kullanımı, pek çok özelliğe olan desteği ve popülerliği ile Wordpress, hem yeni başlayan hem de tecrübeli kullanıcılar için her zaman ilk tercih olmaktadır.
Wordpress kullanabilmek için tercih ettiğiniz hosting firmasının mutlaka Wordpress yapısına tam uyumlu bir alt yapısı olmalıdır. Yani ziyaretçileriniz sitenizi kurduktan sonra kesintisiz ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilmelidir. Wordpress için özel olarak optimize edilmiş bir firma tercihi sizi her zaman bir adım daha öteye taşıyacaktır.
İşte bu tanımların hepsine tam olarak uyan 7/24 destek ağı ve kaliteli altyapısı ile en iyi Wordpress 

  Hosting paketleri ile Hostixo sizlere piyasadaki farkını hissettirecek.

LiteSpeed ile Her Zaman Hızlı
Wordpress hosting paketlerinin apache serverden en az 9 kat daha hızlı çalışan LiteSpeed altyapısı sayesinde ziyaretçileriniz her zaman daha hızlı erişim sağlayacaktır. Günümüz teknolojisine en uygun alt yapı ve LiteSpeed eklentisinin gücü ile ziyaretçileriniz artık daha hızlı sitenizi ziyaret edecek. Sitenize performans olarak güç katan eklentinin ayrıca site sahipleri için javascript ve css küçültme gibi faydalı özellikleri de bulunmaktadır.


Arama motorlarının sitenizi üst sıralara taşımasında en önemli faktörlerden birisi de hızlı açılmasıdır. Web sitenizin arama motorlarının gözünde yüksek puan alması ve üst sıralara tırmanmasında en önemli faktörlerden birisidir hız kriteri. Sizlere bu konulardan en kaliteli çözümleri sunmaktadır Hostixo.
Hostixo ile Verileriniz Güvende
Web sitelerinizi barındırdığınız sunucular oldukça önemlidir. Özellikle hosting firmalarının bu sunucuların güvenliğini sağlama konusunda oldukça sorumlu davranmaları gerekmektedir. Hostixo sunucularını Türkiye’de barındırması ve üst düzey güvenlik önlemleri alması ile müşterilerinin verilerini 7/24 güven politikası ile barındırmaktadır. Ayrıca verilen Türkiye’de olması sebebiyle her zaman hızlı erişim sağlamanız mümkün.
Kurumsal Mail Adresi ile Markalaşın
Hostixo siz web sitesi sahip ve çalışanları için kurumsal kimlik kazanmanız yönünde yardımcı da oluyor. Sınırsız domain mail adresi oluşturma imkanı ile site içi ve dışı yazışmalarınızı kurumsal kimliğiniz ile yapmanız mümkün. Tek yapmanız gereken kontrol panelinizden mail alan adınız ile mail adresinizi oluşturmak.
Bulut Sunucunun Farkını Yaşayın
SSD teknolojisi günümüzce artık pek çok bilgisayarın baş ucu ekipmanı haline gelmiştir. Performansa olan yüzde 300 etkisi ile SSD teknolojisini kendi alt yapısına katan Hostixo, bu diskleri bulut sunucularında kullanmaktadır. Türkiye lokasyonlu bulut sunucular sayesinde siteleriniz her zamankinden daha hızlı ve kararlı çalışacaktır. Maksimum performans için bulunt sunucunun gücünü arkanıza almanız mutlaka gerekir.
13 yıllık sektörel tecrübesini müşteri memnuniyeti temeline oturtan, kaliteli ve uygun fiyatlı alt yapısını sizlere sunan Hostixo ile tecrübeli bir firmanın çatısında kendinize bir yer bulabilirsiniz. Yukarıda saydığımız hizmetlerin yanı sıra fiziksel sunucu barındırma, Sanal sunucu hizmetleri gibi kaliteli diğer hizmetlerine de göz atmak için mutlaka Hostixo’yu ziyaret edin.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , hostixo , web sitesi ,

Yorumlar

Fabrika değil lise

18 Aralık 2019 Çarşamba 11:44

Fabrika değil lise

Zonguldak’ta bir lise, öğrencilerini eğiterek, diğer okulların ihtiyacı olan sıvı sabun, çamaşır suyu ve yüzey temizleyicileri üretti. Öğrenciler günlük ortalama ürettikleri 1 tona yakın ürünle hem okulların ihtiyacını karşılıyor hem de mezuniyet sonrası istihdamlarına katkı sağlıyor.

 Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde bulunan Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bir süre önce Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan da (BAKKA) eğitim desteği alarak temizlik ve deterjan gurubu türevleri olan temizlik ürünleri üretmeye başladı. 
Er-Kim ismini koydukları ürünleri üreten okul, il ve ilçedeki diğer okulların da ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyor. Projeyi düşünce aşamasından hayata geçirdiklerinde öğrencilerin de istihdamına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten müdür yardımcısı Ertuğrul Önal, “Müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda alanım Kimya Teknolojisi alanı. Kimya Öğretmeniyim. Bu projemiz birkaç yıl önce çıktı. Biz okullarımızın 4-5 kalemdeki yüzey temizleyici, sıvı sabun, köpüklü sabun ve çamaşır sularını üretebileceğimizi bunları daha düzenli bir şekilde verebileceğimizi düşündük. Projemizde başlangıçta BAKKA ile temasa geçtik. Eğitim destekli projemizdi. Onun sayesinde birkaç firma ile de görüştükten sonra kazanlarımız numunelik malzemeleri de aldık. Üretime başladık. Şu anda üretimimize başlıyoruz. Yaklaşık olarak talep gelirse günlük 1 ila 1.5 tona yakın üretimimiz olacak. Ama daha ileri ki dönemlerde kapasitemizi artırarak bu işi daha üst seviyelere çıkartmak istiyoruz. Öncelikle okullarımızın sağlığı açısından düşündük. Proje çıkarken okullarımıza daha sağlıklı çamaşır suyu, yüzey temizleyici verelim diye düşündük. Onun için de bu projeye girdik. Şu anda da üretimimize başladık” ifadelerine yer verdi. 

“Amacımız çocuklarımıza mezuniyet sonrası istihdam konusunda diğer firmalarda çalışmalarıdır” 
Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Kamil Zoroğlu ise hayata geçirdikleri projeyi belirli bir aşamaya ulaştırdıklarını ifade etti. Daha iyi hedeflere ulaşmak için çalıştıklarını belirten Zoroğlu, “Biz yıllar öncesinde bu projenin temellerini atmıştık. Fakat hayata nasıl geçirebiliriz onunla ilgili çalışmalarımız oldu. BAKKA’dan eğitim ödeneğiyle beraber bu ödeneği de alarak yavaş yavaş atölye kurulumuna başladık. Bu anlamda bize destek çıkan Valimiz Erdoğan Bektaş, Kaymakamımız Nevzat Taşdan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muzaffer Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Kapıcı tabi ki bize burada en fazla destek çıkan okulumuzun hayırseveri olan Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. sayelerinde belirli bir noktaya geldik. Tabi ki bundan sonraki hedefimiz daha iyi yerlere gelmek. Daha iyi şekilde daha iyi bir üretim sağlamak. Burada amacımız çocuklarımıza meslek lisesini bitirdikten sonra istihdam konusunda diğer firmalarda çalışmalarıdır. Bununla ilgili gerekli yerlere de müracaatlarımızı yapıyoruz. Okulumuz ismini de bu şekilde duyuracaktır. Bölgemizde zor konumlarda zor şartlarda çocuklarımız okullara geliyor. Bu anlamda çocuklarımıza katkı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

“Öğrencilerimiz öğrenerek mezun olacak” 
Dört türde deterjan ürettiklerini belirten Kimya öğretmeni Ayşe Çiçek Yıldız, “Burada öğrencilerimizle dört türde deterjan yapıyoruz. Sıvı sabun, çamaşır suyu, yüzey temizleyici ve köpüklü sıvı sabun yapıyoruz. Öğrencilerimize ilk başta nasıl yapılacaklarını öğrettik. Numuneler hazırladık. Sonrasında da 200 litrelik kazanlarda öğrencilerimiz bu karışımları hazırlıyorlar. Hem bu konuyu da öncesinde gördükleri için kullanmış oluyorlar. Aynı zamanda döner sermayeden belli bir ücret alıyorlar. Emeklerinin karşılığını da alıyorlar. Bir meslek öğrenmiş oluyorlar. Burayı bitirdiklerinde zaten bizim de amacımız inşallah bu alanla ilgili bir yerde çalışabilecekler. Çünkü öğrenerek mezun olacaklar” şeklinde konuştu. 
Üretilen yaklaşık 4 ton deterjan ürünü ise il ve ilçedeki okulların ihtiyaçları için dağıtılacak. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kilimli

Yorumlar