Buzlanmaya karşı önlem...

9 Ocak 2019 Çarşamba 13:12

Buzlanmaya karşı önlem...

Kdz.Ereğli Belediyesi, kar yağışı sonrası ilçe genelinde gece yarısından itibaren başlayan aşırı buzlanmaya karşı, okul önleri, sağlık merkezleri ve hastane yolları, ana arterler ile yaya yollarında tuzlama çalışması başlattı.

Kdz.Ereğli’de gece yarısından itibaren etkili olan aşırı buzlanma karşısında Kdz.Ereğli Belediyesi yollarda tuzlama çalışması başlattı. İlçede dün yağan kar yağışının yerini gece saatlerinden itibaren aşırı buzlanmaya bırakması üzerine Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın talimatıyla belediye ekipleri 05.00 itibari ile, 5 ayrı bölgeye 3 ayrı tuz stok noktasından hareket ederek buzlanmaya karşı tuzlama çalışması başlattı. Özellikle taşımalı eğitim görülen okullar haricindeki okullarda eğitimin devam etmesi nedeniyle okul önlerinde başlatılan çalışma aynı anda Hastane, sağlık merkezleri ve ana arterler ile ilçe merkezindeki yaya yollarında da sürdü. Ayrıca kötü hava koşulları nedeniyle 3 hastanın talebi üzerine Zabıta ve İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, hastaların hastaneye ulaşımını sağladı. Buzlanmaya karşı belediye ekiplerinin mücadele çalışmaları devam ediyor.

Yorumlar

Yetim ve ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek

9 Ocak 2019 Çarşamba 12:35

Yetim ve ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek

Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yetim ve ihtiyaç sahibi bin 500 kişiye yemek dağıtımı devam ediyor.

Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından il genelinde bulunan yetim ve ihtiyaç sahibi bin 500 kişiye yemek dağıtımı devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlara sıcak yemeklerini ulaştıran vakıf yetkileri yoğun kar yapışı sebebiyle yolda öre yapan memurlara ve vatandaşlara sıcak yemek dağıttı.

Yorumlar

Kalp hastası kadına paletli kurtarma

9 Ocak 2019 Çarşamba 09:56

Kalp hastası kadına paletli kurtarma

Zonguldak'ta kalp krizi geçiren 70 yaşındaki yaşlı kadının imdadına paletli 112 Acil Sağlık ekipleri yetişti.

Kent merkezinde 2 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle yüksek kesimlerde kalan mahalle ve sokaklar ulaşıma kapandı. Dilaver Mahallesi Elma Sokak’ta şiddetli göğüs ağrısı çeken ve yatalak olduğu öğrenilen 70 yaşındaki Semiha Boz’un yakınları 112 Sağlık ekiplerinden yardım istedi. Mahalleye giden ambulans karla kapanan yoldan çıkamadı. Bölgeye paletli ambulans ve Zonguldak Belediyesi kar kürüme aracı sevk edildi. Kepçe yardımıyla sokak üzerindeki yol temizlenirken Semiha Boz, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından paletli ambulansla ana yola indirildi. 

Boz, buradan da diğer ambulansa aktarıldı. Kalp krizi şüphesi üzerinde durulan Boz, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. 

Yorumlar

'Unutmayın çocuklar da kalp hastası olabilir'

8 Ocak 2019 Salı 21:17

'Unutmayın çocuklar da kalp hastası olabilir'

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Özel Anadolu Hastanesi ‘Çocuklar da Kalp Hastası Olabilir’ konulu seminer düzenledi.

Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Özel Anadolu Hastanesi, Kdz. Ereğli Kaymakamlığı, Kdz. Ereğli Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünün desteği ile ‘Unutmayın Çocuklar da Kalp Hastası olabilir’ konulu seminer düzenledi. İlçe Milli Eğitim’de görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünde ki antrenörleri bilgilendirmek amacıyla Kdz. Ereğli Öğretmenevi konferans salonunda seminer verildi. Kdz. Ereğli Anadolu Hastanesi Başhekimi Aytekin Oral açılış konuşmasında Kdz. Ereğli halkına her zaman hizmet etmekten memnun olduğunu, 2019 yılında da güçlü eğitim kadrosu ve güler yüzlü personeli ile hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Özel Anadolu Hastanesi konferansa konuşmacı olarak katılan Çocuk Kardiyolojisi Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi’nin öğretmenlere ve antrenörlere çocuklarında kalp hastası olabileceğini vurgularken slayt gösterisi ile katılımcıları bilgilendirdi. Dr. Hüsrevşahi konuşmasında, “ Amerika Kalp Derneği’nin verilerine göre çocukların yapabileceği egzersizler pek çok gruba ayrılıyor. Sınırsız aktivitelerde bütün atletik aktivitelere izin veriliyor, ama ikinci bölümde sadece koşu, tenis, futbol, aerobik bunlar yer alıyor. Diğer hafif egzersizlerde artistik hareketler ve yüzme, izin verilen sporlardandır. Orta ölçekli sınırlamalarda günlük işlem yapan fizik egzersizler yapamıyor” dedi. Çocuklarda kalp sağlığını kontrol ettirmeden vücut sağlığından söz edilmesinin mümkün olmayacağını belirten Dr. Hüsrevşahi, kalp sağlığını kontrol ettirmenin rota haline gelmesi gerektiğini ifade etti. Kalp hastalıklarına rol açabilen risk faktörlerinin obeziteyle ortaya çıkabileceğini, obetizenin ise sadece bir görüntü meselesinin değil , şişmanlığın sistemik bir hastalık olduğunu, sistemik hastalığın da çok ciddi komplikasyonlara sebep olduğunu dile getirdi. Konuşmacı olarak katılan Çocuk Kardiyolojisi Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi daha sonra seminerde çocukların beslenme alışkanlıklarının nasıl olması gerektiğini açıkladı. Seminer Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi’nin soruları yanıtlamasıyla son buldu.

Yorumlar

Kar yüksek kesimlerde 70 santimetreyi buldu

8 Ocak 2019 Salı 20:36

Kar yüksek kesimlerde 70 santimetreyi buldu

Zonguldak’ta dün başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışı sebebiyle yüksek kesimlerde bulunan köylerin yolları ulaşıma kapandı. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 70 santimetreye ulaşırken ekipler kapanan köy yollarını açmak için seferber oldu.

Kar kalınlığı şehrin yüksek kesimlerinde 70 santimetreyi, kent merkezinde 20 santimetreye kadar ulaştı. Kar yağışı sebebiyle merkez ilçeye bağlı 25 köyün yolları ulaşıma kapandı. 3 ayrı ekiple çalışan Özel İdare’ye bağlı ekipler gün boyunca kar küreme ve yol açma çalışmalarını sürdürdü.
Köy yollarının yoğun yağışa rağmen açık olduğunu ifade eden vatandaş Dursun Korkmaz, “Geceden beri yoğun kar yağışı var. Özel idare ekipleri aralıksız çalışıyor. Şuan bir sıkıntımız yok. Bütün yollarımız açık. Hastalarımız olduğu zaman özel idare ekipleri ve 112 sağlık ekipleri ile alınıyor. Allah hepsinden razı olsun” şeklinde konuştu.
Kar küreme ve yol açma çalışmalarının ekipler tarafından sürdüğünü ifade eden Sivriler Köyü Muhtarı Şenol Taşkın, “Şuan ekipler sayesinde kapalı köy yolumuz yok. Dün başlayan ve etkisini artıran kar yağışı etkili oldu. Okullarımız tatil edildi. Ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar