Çevre duyarlılığı ile geri dönüşüme kazandırılıyor

31 Ağustos 2021 Salı 20:32

Çevre duyarlılığı ile geri dönüşüme kazandırılıyor

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin atık toplama faaliyetleri büyük bir hızla devam ediyor. Bugüne kadar toplam 30 ton atık elektrikli ve elektronik eşya ile 100 ton bitkisel atık yağ geri dönüşüm için toplandı.

Kdz. Ereğli Belediyesi, çevre duyarlılığıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bir yandan bu konuda halkın bilinçlendirilmesi ve sürece katılması için eğitim çalışmaları yapılırken, diğer yandan da atık toplama merkezlerinde geri dönüşüm ve bertaraf için çalışmalar devam ediyor. Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri bugüne kadar toplam 30 ton atık elektrikli ve elektronik eşyayı geri dönüşüm tesislerine gönderdi. Ayrıca, 100 ton bitkisel atık yağ toplandı; 9 ton atık pilin de bertaraf edilmesi sağlandı.

Temizlik İşleri Müdürü Sezgin Okumuş, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Atık elektrikli ve elektronik eşyalar (e-atık), Bağlık Mahallesi’ndeki Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Getirme Merkezi’nde düzenli olarak toplanıyor ve atıklar buradan geri dönüşüm tesisine gönderiliyor. Bu atıkları, üreticilerin adreslerinden araçlarla alabiliyoruz. Bugüne kadar toplam 30 bin 23 kilogram e-atık geri dönüşüm tesisine gönderildi. 2020 yılında gönderilen atıkların toplamı 4 bin 850 kilo düzeyinde oldu. 

Yine Ereğli’de, işyerlerinden kaynaklanan bitkisel atık yağlar diğer atıklardan ayrı toplanıyor. Evlerde gönüllülerin biriktirdiği atık yağlar da belediye ekipleri tarafından alınarak geri dönüşüm tesisine gönderiliyor. Bugüne kadar bu kapsamda yaklaşık 100 ton bitkisel atık yağ toplandı. 2020 yılında bu sayı 7 bin 600 kilogram oldu.

Kentimizin kamu kurumları, okullar, camiler, telefon satış ve tamir yerleri, alışveriş merkezleri gibi çeşitli yerlerde toplam 130 atık pil toplama noktası bulunuyor. Toplanan pillerin çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden bertarafı amacıyla bu piller Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne gönderiliyor. Bugüne kadar toplam 9 bin 277 kilogram atık pil toplanarak gönderildi. Belediyemiz 29 toplama noktasında kullanılmış giysi ve ayakkabıları topluyor. Bugüne kadar 80 bin 680 kilogram atık giysi ve ayakkabı topladık. Bunun 34 bin 425 kilogramı 2020 yılında gerçekleşti. Toplanan atıklar toplayıcı firma tarafından ayrılıyor. Tekrar kullanılabilir olan giysiler belediyemiz tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Bu uygulamaya pandemi nedeniyle geçici bir süre için ara verildi. Kullanılamayacak durumdaki giysiler ise geri dönüşüme gönderiliyor.

Belediyemiz bugüne kadar ayrıca 186 kilogram kontamine ambalaj ve 3 bin 29 kilo atık motor yağı topladı. Belediyemizin 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi bulunuyor. Ömrünü tamamlamış lastikler, bitkisel yağlar, büyük ev eşyaları, konutlardan kaynaklanan tehlikeli atıklar, ilaçlar, elektronik eşyalar gibi 14 çeşit atık burada kayıt altına alınıyor, depolanıyor. Özelliklerine göre geri dönüşüm ya da bertaraf tesislerine gönderiliyor. Halkımızın bu konudaki duyarlılığının artarak devam etmesini bekliyoruz.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , eregli belediyesi , atık

Yorumlar

Vali Tutulmaz: "Ereğli bu fırsatı kaçırmasın"

31 Ağustos 2021 Salı 19:50

Vali Tutulmaz: "Ereğli bu fırsatı kaçırmasın"

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) yönetiminin kendisine yaptığı ziyarette Kdz. Ereğli’ye cami yapımı konusunda açıklama yaptı. Tutulmaz, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talep ettiği gibi denize dolgu alanı şeklinde cami yapılamayacağını savundu ve eski terminal alanında meydanın bir bölümüne iki katlı otoparkı olan bir cami yapmak istediklerini kaydetti.

Karadeniz Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği (ERMED) yönetim ve denetim kurulu üyeleri Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ne (ZGC) ziyaretlerde bulundu. ERMED Başkanı Gönüllü, derneğin kuruluş süreci çalışmaları ve hedeflerine ilişkin Vali Tutulmaz’a bilgiler verdi.

Vali Tutulmaz da Gönüllü ve ekibine başarı temennisinde bulundu. Tutulmaz, konuşmasında basın mesleğinde etik değerlerin önemine dikkat çekti ve gazeteciler derneklerine de önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

Ziyaret sırasında Kdz. Ereğli’ye cami yapımı konusuna da açıklık getiren Vali Tutulmaz, konunun önceki belediye döneminde de ilçe gündeminde olduğunu hatırlatarak, “Cami sadece ibadet yeri değildir. Şehir turizmi ve sanatına da katkı sağlar. Cumhurbaşkanımız şehirlerde hayırseverleri organize ederek camilerin yapılmasına vesile oluyor. Ereğli’de de böyle bir cami yapılacağını söyledi. Biz bunu görev kabul ettik. Belediyeye, Ereğli eski terminal alanında meydanın bir bölümüne iki katlı otoparkı olan bir cami yapalım dedik. Başkan, orasının otopark olacağını Milli Savunma Bakanlığına ait lojmanlardan boşalacak alana veya deniz dolgusu yapılarak cami yapılmasını önerdi. Biz de bin 600 metre karelik cami yerine karşılık Milli Savunma Bakanlığına ait lojman alanı ve katlı otopark alanını kapsayan 12 bin metrekarelik yeri vermeyi önerdik ama belediye başkanından henüz cevap gelmedi. İbadethaneler dünyanın her yerinde sanatın en üstün uygulandığı ve yansıtıldığı yerlerdir. Ereğli bu fırsatı kaçırmasın.” İfadelerini kullandı.

Gazeteciler de, konunun ilçe gündeminde değişik görüşlerde telaffuz edilerek sıkça tartışıldığını ifade etti. Mesleki ve bölgesel konular üzerinde görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, hatıra fotoğrafı çektirildi.

ERMED'DEN AKBIYIK'A TEBRİK

ERMED yönetimi ikinci ziyaretini ise ZGC Başkanı Derya Akbıyık’a gerçekleştirdi.

Gönüllü, son genel kurulda 5. kez başkanlığa seçilmesi dolayısıyla Akbıyık’ı kutladı ve ERMED olarak bölgesel çalışmalarda birlikte hareket edebileceklerini kaydetti.

Akbıyık da, kuruluşu dolayısıyla ERMED nezdinde Gönüllü’yü kutlarken, Ereğli’ye bağlı Gülüç beldesinde oluşturulması planlanan “Basın Sitesi” hakkında kısa bilgi aktardı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , vali mustafa tutulmaz , ermed , vali

Yorumlar

Alımlar başladı... İşte kriterler

31 Ağustos 2021 Salı 15:16

Alımlar başladı... İşte kriterler

Toprak Mahsulleri Ofisi, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde fiziksel analiz ve belirlenen kriterlere göre fındık alımlarına başladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2021 yılı fındık alımlarına başladı. Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler Köyü’nde kiralanan yerde randevu sistemiyle alımlar yapılıyor. TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacağını, alım esnasında üreticilerin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlamaları gerektiğini belirtti. 

2021 yılı mahsulü ve alım şartlarını sağlayan üreticilerin tüm kabuklu fındıklarının satın alındığı ifade edildi. www.tmo.gov.tr internet adresinden randevu alacak üreticilerin yanlarında TC kimlik numaralı  belge ve TMO hesabına ilişkin banka kartı olması isteniyor. Öte yandan alınan ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacak.

Sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, rutubet oranı yüzde 6'ya kadar, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10 ve altı, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı, yabancı madde oranı yüzde 0,5 ve altı olan tüm fındıklar Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından satın alınacak.

Süleymanbeyler Köyü Muhtarı Mehmet Morcu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

“Kdz. Ereğli Ziraat Odası Başkanı tavsiyeleri ile TMO geçtiğimiz dönemde Organize Sanayi Bölgesi’nde fındık alımı yapmıştı. OSB bu bölgemize uzak olduğu için ve tarım araçları ile ulaşım zor olduğundan bizlere bu yönde talep geldi. Bu yeri vatandaşa hizmet olsun diye TMO’ya kiraladık. TMO, Cumhurbaşkanımızın  fındık fiyatını açıkladığı gibi 26,5 lira taban fiyatı ve kalitesine, randımanına göre fiyat belirliyor. Randevu sistemi ile burada alım yapılıyor.  Anlaşmalı bankalardan açacakları hesaba da 21 gün içinde paraları yatıyor. Üreticiler fındıklarını tüccarın elinden kurtararak, daha değerli hale getiriyorlar. Sonuçta fındık mahsullerini devlete vermiş oluyorlar.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , fındık , tmo , süleymanbeyler köyü

Yorumlar

Saygı Gezisi takdir topladı

31 Ağustos 2021 Salı 10:58

Saygı Gezisi takdir topladı

Zonguldak’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Türk bayraklarıyla donatılan 46 tekne, “Saygı Gezisi” düzenledi.

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi tarafından Kozlu Limanı'ndan Zonguldak Limanı'na yaklaşık 46 teknenin katıldığı “Saygı Gezisi” düzenlendi. Türk bayrakları ve meşalelerle donatılan kooperatife bağlı tekneler, Zonguldak Limanı'na gelerek kutlama yaptı. Uzunmehmet Camii önünde tekneleri fark eden vatandaşlar etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Bir vatandaş, “Hepimizin Zafer Bayramı kutlu olsun. Çok beğendim. Allah nice zaferler görmeyi nasip etsin. Buraya ailecek geldik. Kutlamaya denk geldik çok beğendik” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , kozlu , saygı gezisi , 30 ağustos

Yorumlar

Emniyet Müdürü Çelik'in tayini çıktı

30 Ağustos 2021 Pazartesi 11:33

Emniyet Müdürü Çelik'in tayini çıktı

Zonguldak Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çelik'in tayini komşu ilçeye çıktı.

10 Ocak 2020 tarihinde Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Hakan Çelik'ın, Alaplı İlçe Emniyet Müdürü olarak atandığı öğrenildi. Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine ise Ankara Beypazarı İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü’nün atandığı öğrenildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , hakan çelik

Yorumlar