Çiftçilere uyarı! Görünce ihbar edilmeli

13 Eylül 2021 Pazartesi 16:13

Çiftçilere uyarı! Görünce ihbar edilmeli

Kdz. Ereğli Ziraat Odası tarafından Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele konusunda çiftçilere uyarı yapıldı.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde uzun yıllardır görülen ve akademik çalışmalarda Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının 628 farklı bitki türünde zarar meydana getirdiği tespit edildi. Kdz. Ereğli ilçesinde 13 Mayıs 2020 tarihinde tespit edildiği belirtilen bu canlının en çok dut, kiraz ve akça ağaçlarda görüldüğü, ayrıca fındık, elma, armut, kiraz bahçeleri ve kavak gibi bitkilerde de zarara yol açtığı tespit edildiği öğrenildi.

Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele uyarısı

Kdz. Ereğli Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada;

“Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısının asıl zararı yumurtadan çıkan larva denilen kurtçuklar yapmaktadır. Bu zararlı yumurtalarını genellikle yaprağın altına nadiren de yaprağın üst kısmına bırakmakta, yumurta kümesinden çıkan kurtçuklar yaprakta beslenmeye başlamaktadır. Bu dönemde toplu halde yaşayan kurtçuklar üzerlerine bir ağ tabakası örerek yaşamlarına devam ederler. Beslenmesini tamamlayan her bir birey bireysel yaşamaya başlar ve ardından pupa dönemine girerek ikinci döl zararı ya da ertesi yıl erginleri meydana getirmek üzere toprağın çatlakları, çatı araları ya da ağaç gövdesindeki çatlaklara gizlenmektedir.

Zararlının tırtıl kolonileri ilk döl için haziranın ilk yarısında sayılmalıdır. Tırtıl kolonilerini saymak için dalların uçlarına bakılmalıdır. Tırtıl kolonileri, fındık bahçelerinde bahçeyi temsil edecek şekilde her bahçede 10 ocakta sayılmalıdır. Zararlı ekonomik zarar eşiğinin üstünde ise mücadeleye karar verilmeli ve birinci döle karşı mücadele yapılmalıdır.

Haziran ve Ağustos aylarında olmak üzere iki döl zararı olan bu zararlı ile mücadele kapsamında yapılan kontrollerde yapraklarda yumurta paketleri ve larva kümeleri görüldüğünde mücadele zamanının geldiği anlaşılmalıdır. Entegre Mücadele Prensipleri kapsamında yapılacak ilaçlı mücadelede asıl amacın, zararlının tamamen yok edilmesinden çok popülasyon yoğunluğu dikkate alınarak zararlının meydana getireceği zararın ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak olmalıdır." denildi.

Bahçelerde tespit edildiğinde ihbar edilmeli

Ziraat Odası tarafından çiftçilere uyarıda bulunulan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çiftçilerimiz kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde; yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaştıklarında bunları öncelikle budama makası ile kesmek suretiyle imha etmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlamalıdırlar. İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ilaçlar kullanılmalıdır. Ağustos ayı içerisinde fındık hasat zamanı, ikinci döl çıkışlarının daha yoğun görüleceği düşünüldüğünden çiftçilerimiz bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar. Çiftçilerimizin Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısını tespiti halinde İlçe Müdürlüğümüze ihbarda bulunmaları, bu zararlı ile ilgili mücadele hakkında bilgi almaları ve ilaçlı mücadeleye başlamaları önemle rica olunur.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , Amerikan Beyaz Kelebeği , ziraat , çiftçiler , yaprak

Yorumlar

Ağaçların röntgenleri çekiliyor

13 Eylül 2021 Pazartesi 16:12

Ağaçların röntgenleri çekiliyor

Kdz. Ereğli Belediyesi kent genelindeki Anıt ağaç ve diğer araç türlerinin Akustik Tomografi yöntemiyle sağlıklarını kontrol ediyor.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla asırlık çınarların ve kentteki diğer ağaç türlerin sağlıklı olup olmadıkları kontrol ediliyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi, Ereğli’ye davet ettiği ilgili firma ile ağaçlarda Akustik Tomografi yöntemini kullanarak sağlık durumlarını ölçme çalışmalarına başladı. 

Temizlik İşleri Müdürü Sezgin Okumuş, çalışma tamamlandığında kentteki tüm ağaçların sağlık durumunun ortaya çıkacağını belirtti.

Okumuş şunları söyledi:

“Ereğli’mizde tarihi çınar ağaçları ve bunun yanında çınar ağaçlarının yayılma alanında bir çok tür ağaç bulunuyor. Bu ağaçların çoğunluğu insanların sıklıkla bulunduğu, oturduğu, gölgelendiği şehir içinde bulunuyor. Tabii ki zaman geçtikçe, yaşlandıkça ve çevresel şartlardan dolayı ağaçların sağlıkları bozulabiliyor. Durum tespiti yapmak için değişik yöntemler var. Biz modern teknolojiyi kullanarak bu çalışmamızda Akustik Tomografi yöntemini seçtik. Bu yöntem ile ağacın içine ses dalgaları gönderilerek bu ses dalgalarının geri dönüş hızının hesaplanmasıyla nerelerde kavuklaşma, nerelerde çürüme olduğu tespit ediliyor. Çalışmayı yapan arkadaşlar sonunda ağaçların sağlık durumlarıyla ilgili verilerini, risk analizlerini rapor halinde sunacaklar. Rapora istinaden Anıt ağaç statüsünde olan çınar ağaçlarımıza müdahale etmek için Zonguldak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden izin alacağız. Anıt ağaç statüsünde rapor olmayan ağaçlarımızda biz belediye olarak bakım işlemlerini yapacağız.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , ağaç , çınar , anıt ağaç , ereğli belediyesi

Yorumlar

Bozuk yol, köy sakinlerini çileden çıkardı

12 Eylül 2021 Pazar 15:34

Bozuk yol, köy sakinlerini çileden çıkardı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Fındıklı Köyünde ulaşımı sağlayan yolun bozuk ve tehlikeli olması vatandaşları çileden çıkardı.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Fındıklı Köyü Şıhlar Kırması Mahallesinde yaşayan vatandaşlar her gün kullandıkları yolun bozuk olmasından şikayetçi.

Uzun süredir bu yolda sıkıntı çektiklerini söyleyen köy sakinleri, yağmur suları ile birlikte yeniden bozulduğunu ve çukurların oluştuğunu dile getirdi. Köy sakinlerinden Ali Kılıç, “Köyümüze ulaşımı sağlayan bu yol için defalarca dile getirmemize rağmen çözüm bulunamadı. Özellikle son yağışların ardından bozuk olan yol daha da kötü bir görünüme kavuştu. Resmen taşların üzerinde gitmek zorunda kalıyoruz. Köyümüze öğrenciler için gelen okul servisleri de oldukça şikayetçi. Önümüzde kış mevsimi var, daha büyük sıkıntılar yaşamanın ve oluşabilecek kazaların önüne geçilmeli.” Dedi.

"YOLUMUZUN YAPILMASINI İSTİYORUZ"

Bu yolu kullanan araçların arızalandığını söyleyen Kılıç, köydeki vatandaşların mağduriyetinin giderilmesini dile getirerek şunları söyledi:

“Her gün ilçe merkezine giden araçlar da dahil, tehlike yaşıyorlar. Bir çok arabanın lastik ve jantları zarar gördü. Bu yol bir çok aracın arızalanmasına da sebep oluyor. Yetkililerden sesimizi duymalarını ve Fındıklı Köyü Şıhlar Kırması Mahallemizdeki bu yolun yapılmasını rica ediyoruz.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , fındıklı köyü , şıhlar kırması mahallesi , yol

Yorumlar
  • Serkan
    15 Eylül 2021 Çarşamba 17:07

    Yillardir ayni sorunun icersinde dolaniyor duruyoruz basa gelenler muhtarlar olsun daha ust merci yetkililer olsun verdikleri sozlerin hic bir sekilde arkasinda kalmadi herkes kendi menfaati pesinde ilerleme cabasinda koyumuzun yollari perisan bi halde artik buna bi el atilmali gereginib yapilmasini dört gözle bekliyoruz.

  • yasarbakulu@gmail.com
    13 Eylül 2021 Pazartesi 07:36

    Danişmentli gebe köyü bağlantı yoluda aynı kaç yıldır yapılmıyor

Ormanlı'da mağduriyetler gideriliyor

11 Eylül 2021 Cumartesi 13:07

Ormanlı'da mağduriyetler gideriliyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi’nde Temmuz ayında yaşanan sel felaketi sonrası hasar gören yerlerin bakımı sürüyor.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’un talimatıyla Temmuz ayında yaşanan sel felaketi sonrası hasar gören yerler tek tek belirlendi. Hasar tespit raporlarının ardından çalışmalara başlayan ekipler mahalle ve sokaklarda çalışmalarını sürdürüyor. Sel felaketinde hasar gören, ulaşımda sürücü ve vatandaşların sıkıntı yaşadığı yerlerde bakım onarım çalışmaları Ormanlı Belediyesi ekipleri tarafından gideriliyor.

BAŞKAN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Belediye Başkanı Bayram Başol, Sarıkaya Mahallesi Yukarı Enehanlı Sokak’ta devam eden kilit parke taşı çalışmalarını yerinde inceledi. İş makinaları ile düzeltilen yolda daha sonra parke taşları işçiler tarafından tek tek yerleştirildi.

Belde halkının her daim yanlarında ve hizmetinde olduklarını ifade eden Başkan Başol, mağduriyetlerin hemen giderilmesi için ilk günden beri sahada olduklarını, daha yaşanılabilir bir Ormanlı inşa etmek için bakım-onarım çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Mahalle halkı ile sohbet eden Başkan Başol’a daha sonra işçilerle birlikte çay ikramında bulunuldu.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , sel felaketi , ormanlı , bayram başol , parke taşı

Yorumlar

Emekli maden işçisinin yüzünü güldürdüler

10 Eylül 2021 Cuma 16:00

Emekli maden işçisinin yüzünü güldürdüler

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü’nden emekli olan ve kaza sonucu sakat kalan Eyüp Altun’un ihtiyacı olan tekerlekli sandalyesi Alaplı Kent Konseyi tarafından tahsis edildi.

Alaplı Kent Konseyi ihtiyaç sahibi kişilere tekerlekli sandalye dağıtımına devam ediyor. Kdz. Ereğli ilçesinde ikamet eden, TTK Armutçuk Müesssese Müdürlüğü’nden emekli olan ve elim bir kaza sonucu sakat kalarak yürüyemeyen Eyüp Altun'un ihtiyacı olan tekerlekli sandalyesi evinde teslim edildi.

Kaçar; “İhtiyaç sahibi ailelerin emrindeyiz”

İhtiyaç sahibi kişilerin her zaman yanında olduklarını ifade eden Alaplı Kent Konseyi Başkan Vekili Fedai Kaçar yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Başkanımız Yasin Ören ve ekibimiz ile güzel bir çalışma ortaya koyuyoruz. Konsey olarak son 1 yılda 30'un üzerinde tekerlekli sandalye dağıttık. İmkanlar dahilinde yardımlarımız devam ediyor. Bize bu konuda destek veren hayırsever vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bugün elim bir kaza sonucu yatağa düşen Kdz.Ereğli  Subaşı Süleymanlar Köyü Göleviç Mahallesi sakinlerinden olan Eyüp Altun'a ihtiyacı olan tekerlekli sandalyesini Kdz.Ereğli TTK Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez ve yönetim kurulu üyesi Ferhat Marangoz ile birlikte teslim ettik. Dağıttığımız tekerlekli sandalyeler dönüşümlü olarak ihtiyaç sahiplerini geziyor. Tekerlekli sandalye ihtiyacı olan ailelerin her zaman emrindeyiz.”

Başkan Eşitmez'den teşekkür

TTK Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez ise, emekli de olsalar madenci kardeşlerimizle hiçbir zaman irtibatı koparmadıklarını ifade etti.

Başkan Eşitmez açıklamasında; “Eyüp kardeşimizle yıllarca beraber yer altında çalıştık. Kendisi üzücü bir hadise sonucu bir kaza geçirmiş ve yatağa bağlı bir şekilde yaşıyor. Kendisinin tedavileri devam ediyor. Şuan fizik tedavisi alıyor ve beyninden önemli bir ameliyat geçirecek. Temennimiz en kısa sürede iyileşip eski sağlığına kavuşması. Kendisine ve ailesine geçmiş olsun dilekleri için geldik. Alaplı Kent Konseyi’ne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , alaplı kent konseyi , ali eşitmez , ttk

Yorumlar