Çocuğunuzda ki dikkat eksikliği problemini nasıl çözersiniz?

29 Ağustos 2020 Cumartesi 18:46

Instagram: kozapdm

Çocuğunuzda ki dikkat eksikliği problemini nasıl çözersiniz?

Dikkat Eksikliği, okul öncesi ve okul dönemindeki pek çok çocuğun akademik ve sosyal ilişkilerini etkileyen önemli bir sorundur. Aileler pek çok zaman evde fark edemezken, özellikle okul hayatının başlamasıyla belirginleşir.

Dikkat eksikliği problemi yaşayan çocuklar okul öncesi dönemde de her şeyden çabuk sıkılıp bıkabilir. Oyuncakları ile kısa bir süre oynadıktan sonra, sıkılıp onları parçalamaya başlayabilirler. Kendilerine verilen yaşlarına uygun yap-boz oyuncakları, aslına uygun olarak düzenleyemezler. Okulun başlamasıyla birlikte öğrenmeye yönelik ilginin azlığı da dikkati çeker. Ödev yapmayı sevmez, ancak ebeveynleri ve öğretmenin zoruyla ödev yaparlar. Masanın başına oturamaz, otursalar dahi çeşitli bahaneler uydurarak (tuvalete gitme, su içme gibi) sık sık masa başından kalkarlar. Büyüklerini ders çalışırken yanlarında isterler.

Dikkat Eksikliğine müdahalede medikal desteğin yanı sıra psikoterapi yöntemleri de oldukça etkilidir. İyi bir değerlendirme ve klinik gözlemler başarılı bir terapi sürecinin en önemli ayağını oluşturur. Bu aşamada çeşitli değerlendirme araçları (testler, ölçekler gibi) kullanılmakta, okul ve öğretmenden bilgi alınmaktadır.
Evde nasıl destek olabilirsiniz?
• Dikkat eksikliği problemi yaşayan öğrenciler düzenli bir çalışma ortamına ihtiyaç duyarlar. Çalışma masasında dikkatini dağıtabilecek görsel ve sesli uyaranlardan bulundurmamaya özen gösterin.
• Çocuğunuzla konuşurken, sohbet ederken göz teması kurmayı ihmal etmeyin.
• Çok sık unutkanlık yaşayabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve bunu doğal karşılayın. Kolay hatırlayabilmesi için kodlama, ipucu gibi bazı stratejiler geliştirmesine yardımcı olun.
• Gün içinde yapılacak aktiviteleri, gidilecek yerleri yazmasını ve çalışma masasına asmasını isteyin. Böylelikle ona planlı hareket etmeyi öğretmiş olursunuz.
• Çantasını okuldan her geldiğinde boşaltmasını, gereksiz kağıtları atmasını, kitaplarını, defterlerini gözden geçirerek çantasını hazırlamasını isteyin.
• Dikkat eksikliği olan çocuklar düzenli ve yapılandırılmış ortamlarda daha kolay hareket ederler. Bu nedenle evinizde her zaman düzenli olmaya gayret gösterin. Yaşamınızda bir rutin olsun. Her şeyin yeri ve zamanı belirli olsun. Bu sayede çocuğunuz daha kolay organize olur.
• Ceza vermekten kaçının. Olumlu davranışlarını övgüyle, sevginizle ödüllendirin. Dikkati olumlu davranışlarına çekerek, davranışı pekiştirmiş olursunuz.
• Unutmayalım ki her çocuğun gelişimi ve öğrenme biçimi birbirinden farklıdır. Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayın. Onun iyi olduğu alanları ön plana çıkarın. Yapamadığı, başaramayacağını düşündüğü anlarda ona inandığınızı gösterin ve motive edin.
• Dikkat eksikliği olan çocuklar zamanlamada zorlandıkları için, özellikle küçük yaş grubunda alarm sistemini kullanın. Örneğin, televizyon izleme zamanı dolduğunda alarm çalmasını sağlayarak kurallara uymasını kolaylaştırın.
• Ev içinde uyulması gereken kuralları ve sınırlarınızı net bir şekilde belirtin. En önemli kurallarınızı bir kağıda yazıp çocuğunuzla belirlediğiniz bir yere asın. Sınırların sağlıklı bir şekilde çizildiği ortamda çocuk kendini daha güvende hissedecektir.

Okul-ev ve uzman desteği ile hem ilişkisel hem de akademik sorunlar daha kolay çözülebilmektedir. Ancak erken ve doğru tespit ve desteğin bu ve benzeri durumlardaki belirleyici etkisi göz ardı edilmemelidir. Kliniklerde “Attentioner” gibi özel dikkat çalışma eğitimleri ile etkili sonuçlar gözlemlenmektedir.

Nur Küçük
Uzman Klinik Psikolog
Koza Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , nur küçük , psikolog , dikkat eksikliği ,

Yorumlar