Çocuklar masallarla buluştu

21 Nisan 2018 Cumartesi 18:47

Çocuklar masallarla buluştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Ören İlk-Orta Okulu’nun ortak projesi olan “Masallar Çocuklarla Buluşuyor” etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında çocuklara, Amfi Tiyatro alanında kurulan 5 ayrı çadır da, Ören İlkokulu sınıf öğretmenleri Semra Yalmacı Yücel, Songül Arat, Sevim Sıkıcıkoğlu, Ebru Arslan ve Ümran Yaman tarafından Sihirli Fasulyeler, Kırmızı Başlıklı Kız, Yamalı Elma, Karlar Ülkesi ve Pinokyo isimli masallar anlatıldı.
Masal çadırları önünde uzun kuyrukların oluştuğu etkinliğe ilişkin yapılan açıklamada, “Düzenlenen etkinlik ile amaç, geçmişten günümüze köprü kurmak, unutulmaya yüz tutmuş masallarla çocukları buluşturmak ve çocukları 3 saat bile olsa teknolojiden uzaklaştırarak farkındalık yaratmaktır. Çocuklarımızı kulaktan kulağa yayılarak kuşaktan kuşağa aktarılan sözlü halk edebiyatının en güzel ürünü ile buluşturduğumuz için mutluyuz” denildi.

Yorumlar

İclal Aydın sevenleriyle Özdemir AVM’de buluştu

13 Nisan 2018 Cuma 18:12

İclal Aydın sevenleriyle Özdemir AVM’de buluştu

Yazar ve oyuncu İclal Aydın’ın ‘Üç Kız Kardeş’ isimli yeni kitabının imza günü Kdz. Ereğli Özdemir Park Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Özdemir Park Alışveriş Merkezi ve D&R işbirliği ile Kdz. Ereğli’nin kültür hayatına katkı sağlamak amacıyla Yazar, Oyuncu İclal Aydın imza günü gerçekleştirildi. Yazdığı kitaplar ile adından sıkça söz ettiren ve kitapları çok satanlar listesine giren üç kuşağın severek okuduğu Günümüz Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından ve oyuncularından olan İclal Aydın yeni kitabı "Üç Kız Kardeş" ile D&R Türkiye turu kapsamında düzenlenen imza günüyle Özdemir Park AVM’de sevenleri ile buluştu. Aydın, Türkan, Dönüş ve Derya isimli birbirini çok seven üç kız kardeşin Ayvalık’tan İstanbul’a uzanan hikayelerinde çocukluktan yetişkinliğe hayatlarındaki sevinçleri, hüzünleri, mutluluğu ve eskiyi yad ederek iyileşme sürecini konu alarak hazırladığı ve ‘İyileşme Yolculuğu’ olarak tanımladığını kitabını Kdz. Ereğli’de tanıttı. İmza gününe katılım oldukça yoğun olurken kalabalık nedeniyle zaman zaman izdiham yaşandı.
Kdz. Ereğli’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Yazar, Oyuncu İclal Aydın kardeşliğin önemine vurgu yaptı. Aydın konuşmasında, “Çok mutluyum, burada görmüş olduğunuz şahane kalabalık benim çok eski arkadaş grubum. Üç Kız Kardeş’e gösterdikleri ilgiyi, bana değil kardeşliğe sahip çıkmaları olarak değerlendiriyorum. Ben onları alkışlıyorum. Heralde burada ki en kalabalık etkinliklerden bir tanesi. Gerçekten çok mutluyum” dedi.
Bu sene Ereğli halkının etkinliğe doyacağını dile getiren Özdemir Park AVM Müdürü Mehmet Akalın, yüzlerce hediyeye Ereğli halkına sunacaklarını söyledi. Akalın, “Özdemir Park Alışveriş Merkezi olarak kültürü, Türkiye’de ki en önemli karelerden olan D&R ile birlikte İclal Aydın’ın Üç Kız Kardeş kitabının imza günüdeyiz. Özdemir Park bu tür etkinlikleri mümkün olduğunca şehrimize getirmeye çalışan bir alışveriş merkezi. Bunun bir parçası olduğumuz için şu an çok mutluyum. Arkamda da görebileceğiniz üzere şehrimizde özellikle bayan okur profili çok, kitaba çok yoğun ilgi oldu. İclal Hanım’a çok büyük bir ilgi oldu, uzun kuyruklar oluştu. İclal Hanım’da büyük bir sabır ve güler yüzle gelen misafirlerimizin kitaplarını imzalamaya çalışıyor. Bu tür etkinliklerimiz devam edecek, aynı zamanda yayınla vizyona yeni giren bazı filmlerinde galaları olacak. 22 Nisan’da Oflu Hoca Trakya filminin galasını yine Özdemir Park Alışveriş Merkezinde yapacağız. Yaz boyunca, Ramazan boyunca, çok güzel etkinliklerimiz var. Özellikle Ramazan Ayı için de söylemiş olayım, hemen hemen her gün yüzlerce hediyeyi Özdemir Park’ta Ereğli halkına sunuyor olacağız” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler:

Özdemir Park AVM , Kdz. Ereğli , İclal Aydın ,

Yorumlar

ÇAHOD, yeni bir ilke imza atıyor

12 Nisan 2018 Perşembe 12:11

ÇAHOD, yeni bir ilke imza atıyor

Çağdaş Anadolu Halkoyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 7’den 70’e tüm Zonguldaklılara hizmet vermeye devam ediyor.

Zonguldak’ta geçen yıl kurulan ve kurulduğu günden itibaren birçok başarıya imza atmayı başaran Çağdaş Anadolu Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği, Türk halk dansları ve Dünya danslarının yanı sıra son günlerde revaçta olan Latin Dansları ve Tango dersleriyle de farkını ortaya koyuyor. Ulusal ve Uluslararası halkoyunları festivallerine katılım sağlayan ve ekibiyle birlikte yurtdışında da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeyi başardı. Zonguldak’ın adını her yerde duyurmayı başarırken şimdi ise Milonga geceleri düzenlemeye başladı.
Çağdaş Anadolu Halkoyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından 18 Nisan Çarşamba günü Milonga gecesi düzenlenecek. Maden Mühendisleri Derneği Lokali’nde gerçekleşecek olan gecenin tüm kentte tangoya merak salan vatandaşlara açık olacağını belirten Dernek Başkanı Ali Arslan, ilk günkü şevkle dansın her alanında aktif olacaklarını belirtti. Çağdaş Halkoyunları Derneği Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Arslan, “Kentte uzun bir süredir birçok halk oyunları derneği olmasına rağmen, bu zaman kadar bu kadar geniş eğitim ağı olan bir kuruluş yoktu. Biz aslında tabela derneği olmak yerine gerçekten aktif ve üyeleri arasında büyük bir dostluk ortamı olan bir yer kurmayı hedeflemiştik. Bu anlamda kurulduğumuz günden itibaren disiplinli bir şekilde adım adım merdivenleri çıkarak bugünlere geldik. İlk olarak halk oyunlarını kentte 7’den 70’e tüm vatandaşların yapabileceğini göstermek amacıyla çocuk, yıldızlar, büyükler ve bay-bayan veteranlar ekibi kurarak buranın herkese açık olduğunu ve müziği duyan herkesin dans edebileceğini insanlarımıza kanıtladık. Sonrasında ise Latin dansları, hip-hop- tango- ortanyal- modern dans gibi birçok alanda da hizmet vererek farkımızı ortaya koyuyoruz. Kurulduğumuz ilk günkü şevk ve heyecanla çalışmalarımıza devam ediyorum. Bizim kapımız herkese açık, derneğimize illaki kayıt zorunluluğu diye bir şeyimiz yok. İnsanlarımız gelip bizim neler yaptığımız yerinde görebilirler. Biz 7 gün boyunca yaptığımız eğitim ve çeşitli sosyal aktivitelerle insanların günlük yaşamdaki yoğunluğunu atabilecek, kafasını rahatlatabilecek, enerjisini atacak, hem spor hem de sosyalleşme anlamında vakit geçirebileceği bir ortam kurduk. Bunu da dediğim gibi ilk günlü şevkle ve heyecanla yapmaya devam edeceğiz. Biz büyük bir aileyiz” dedi.

Yorumlar

Sahte Cennette ki Sessiz Çığlık'a büyük ilgi...

11 Nisan 2018 Çarşamba 17:11

Sahte Cennette ki Sessiz Çığlık'a büyük ilgi...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Yeditepem Sanat Tiyatrosunun hazırlamış olduğu “Sahte Cennette ki Sessiz Çığlık “ isimli tiyatro oyununu Ereğli’ye getirdi. Oyunun gündüz bölümü çocuklar, akşam bölümü de yetişkinler için sergilendi.

Uyuşturucu bağımlılığı ve kullanımına karşı halkın bilinçlendirilmesi hedeflenerek hazırlanan oyun, oyunun yazılmasından sahnelenmesine kadar gelen süreçte Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) ve AMATEM Doktor kadrosu ile birlikte çalışılan özel bir oyun olma özelliğini taşıdı. Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda ücretsiz olarak gösterime sunulan “Sahte Cennette ki Sessiz Çığlık” isimli oyundan çok etkilendiklerini belirten Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, oyunun her bölümüyle bir ders niteliğinde olduğunu belirtti.
Sahnede oyunculara çiçek vererek tek tek kutlayan ve başarılarının devamını dileyen Başkan Uysal, “Uyuşturucu bağımlılığı ve kullanımına karşı halkımızın bilinçlendirilmesi hedeflenerek hazırlanan ve aynı zamanda psikolojik-pedagojik ve duygusal örgüsü kusursuz hale getirilen ve akademik destek almış tek gençlik oyunu unvanına sahip olan bu oyun, hayatımızın gerçeklerini bizlere anlattı. Bu oyun hayattan ders çıkarmamızı ve uyuşturucu ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini düşünmemize neden oldu. İsterdim ki ücretsiz bu oyunu, tüm ilçe halkımız özellikle geleceğimiz olan gençlerimiz izlesin ve düşünsün. Katılımlarından dolayı da ilçe halkımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Etiketler:

Tiyatro , Kdz. Ereğli Belediyesi , Hüseyin Uysal ,

Yorumlar

“Tamamen Doluyuz” Zonguldak’ta sahnelenecek.

6 Nisan 2018 Cuma 11:00

“Tamamen Doluyuz” Zonguldak’ta sahnelenecek.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun hazırladığı “Tamamen Doluyuz” oyunu Zonguldak’ta sahnelenecek.

Tek perdelik oyun 1 saat 25 dakika sürecek. 13 Nisan 2018 tarihinde 20.00’de ve 14 Nisan 2018 tarihinde 14.00 ila 20.00 saatleri arasında Zonguldak Devlet Tiyatrosu sahnesinde sahnelenecek olan oyunu Elif Erdal yönetecek.
Oyunun konusu ise şöyle; “Sam, konservatuvarın oyunculuk bölümünden mezun bir gençtir. Kendi alanında iş bulamadığı için, şehrin en lüks restoranlarından birinde rezervasyon görevlisi olarak çalışmaktadır. Tek isteği mesleğini yapabilmek ve gittiği oyunculuk görüşmelerinin birinden olumlu cevap almaktır. Ancak hali hazırda, çalıştığı restoranın bakımsız bodrum katında, üç kişinin işini tek başına üstlenerek, Noel tatilinin yoğun rezervasyon trafiğine yetişmeye çalışmaktadır. Üstelik, bir yandan patronlarının mantıksız istekleri, zengin müşterilerin akıl almaz kaprisleriyle ilgilenip, bir yandan da ailesini ve dostlarını mutlu etmeye çalışmaktadır. Bakalım Sam içine düştüğü bu trajikomik ortamdan kendini kurtarıp, asıl işine geri dönebilecek mi?”

Yorumlar