Doç. Dr. Fatih Öztürk konuştu

3 Ağustos 2022 Çarşamba 16:19

Doç. Dr. Fatih Öztürk konuştu

Doç. Dr. Fatih Öztürk yaz aylarında yaşlı ve kalp krizi geçirme riski yüksek olan bireylerin ne gibi yollar izlemeli ve BT anjiyo hakkında bilgiler verdi.

Hangi şikayetler kalp hastalıklarının belirtisidir? biraz bunlardan bahsedeceğiz. Kalp hastalıkları, koronerder hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp ritim bozukluğu olarak ayrılmaktadır. Bugün kalp damar hastalıklarının tanı kısmıyla ile ilgili bilgi vereceğim. Kalp damar hastalıkları yaş seviyesi gün geçtikçe daha aşağılara genç hastalara kadar inmektedir bu sebeple kalp damar hastalığı kriz olmadan tanısını koymak önem arz etmektedir.


Kalp krizine maruz kalmadan kalp damar hastalıklarının tanısı mümkün müdür?

Evet, mümkündür ailesinde erkek olarak 1. dereceden yakınlarından 55 yaşında bir erkek kadınlarda 65 yaşından daha küçük yaşlarda kalp krizi öyküsü olanlar diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları, kolesterol hastaları genç yaşta kalp krizi geçirmek açısından hassas bir gruptur, bu hastalara erken tanı ve tedavi uygulamak gerekmektedir. Bu hastalarımızın eğer şikayeti yoksa bile 35 yaşından sonra bir kalp doktoruna görünüp muayene olmaları gerekmektedir, şikayetleri olması durumda ise biz kardiyologlar hastanın şikayetlerine göre tanı stratejimizi değiştirmekteyiz eğer hasta risk faktörleri fazla ve şikayetleri tam bir kalp damar hastalıklarına uygun bir şikayet tarifliyor ise biz bu hastalara direk koroner anjiyografi önermekle birlikte eğer risk faktörleri daha az veya şikayetleri tam bir kalp damar hastalıkları tanısını koymaya yetmeyecek derecede ise biraz şüphede bırakıyor ise bu sefer sanal anjiyo dediğimiz BT Anjiyo veya koşu bandına çıkartıp efor testi ile erken tanı koymamız mümkündür.

Erken tanının hastalara ne avantajı vardır?

Erken tanı koyduğumuz zaman kriz anındaki o şok tablosu bizim hastaya acil müdahaledeki aciliyetimiz ve o hızlı müdahaleden ziyade daha sabırlı ve basamak basamak hastaya müdahale etmek bu hasta için daha konforlu ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Sıcak havalarda kalp hastalarının durumu nedir?

Sıcak havalarda biz kalp hastalarımıza özellikle öğle sıcağında dışarı çıkmaları konusunda uyarıyoruz dışarı çıkmamalarını öneriyoruz bu hastaların sıcak havada sıvı kaybı ve hem de güneş çarpması sonucu bu hastaların kalp hastalıkları algleri olabilmektedir, bu sebeple saat 10:00 ile akşam üstü 16:00 arası saatlerinde dışarı çıkmamalarını önermekteyiz. Her hasta kalp krizi geçirdiğinde bunu fark edebilir mi? Her hasta kalp krizi geçirdiğini fark etmeyebilir çünkü özellikle diyabetik hastalarda nöropati dediğimiz bir durum var bu hastaların ağrı eşiği artmıştır daha doğrusu ağrı duyusunu alması daha güçleşmiştir bu hastalar daha yüksek derecede ağrıları hissedebilir düşük derecedeki ağrıları hissedemezler bu durumdaki diyabetik hastaları bazen kalp krizi geçiriyor ve bu hastalar göğüs ağrısı şikayeti olmadığı için kalp krizi geçirdiğini anlayamıyorlar. Hastalar rutin muayenemizde bizim ya da büyük bir kalp krizi geçirmişse kalbin gücü düştüğü için kalp yetmezliği şikayetleriyle bize gelmektedir ve hastalar maalesef damarı açsak dahi bu kalp yetmezliği düzelmeyeceği için bundan sonraki ömürlerinde kalp yetmezliği hastalığı ile uğraşmak zorunda kalmaktadır, bu sebeple şeker kontrolünü iyi sağlamak lazım ve kalp krizi riski olan hastaların kardiyoloji kontrolünde olması gerekmektedir.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , echomar , fatih öztürk , kalp , damar , hasta , hastalık , kardiyoloji

Yorumlar
  • Sezgin bayar
    3 Ağustos 2022 Çarşamba 17:13

    FATİH HOCAMIZDAN ÇOK MEMNUNUZ HASTASIYLA BIREBİR İLGI ALAKSI MÜKEMMEL

Akıllı giysiyle gerçek zamanlı takip edilebilecek

28 Temmuz 2022 Perşembe 10:27

Akıllı giysiyle gerçek zamanlı takip edilebilecek

Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emin Ulaş Erdem’in araştırmacı olarak yer aldığı proje, TÜBİTAK-1005 desteği almaya hak kazandı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emin Ulaş Erdem’in araştırmacı/uzman olarak yer aldığı “Kas Kuvveti ve Gelişiminin Gerçek Zamanlı Olarak Takip Edilmesi Amacı ile Akıllı Giysi Geliştirilmesi” isimli proje, 1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı çerçevesinde destek almaya hak kazandı.
Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hatice Kübra Kaynak yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan proje multidisipliner nitelik taşıyor. Proje ile aktif spor esnasında veya rehabilitasyon sürecinde, kas kuvvetinde meydana gelen değişimlerin EMG sinyalleri ile gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi için akıllı bir giysi tasarlanması ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

İlk Yerli Akıllı Giysi
Proje çerçevesinde tasarlanması amaçlanan akıllı giysinin Türkiye'de yerli bir muadili bulunmuyor. Geliştirilecek akıllı giysi, akademik düzeyde yenilikçi bir çalışma yapılmasının önünü açarken, yurt içi ve yurt dışı pazarında önemli paya sahip olabilecek katma değeri yüksek bir ürün olarak öne çıkıyor. Projeden elde edilecek bilgi ve tecrübe ile sivil, askeri, medikal ve benzeri farklı stratejik alanlar için yeni akıllı tekstil ürünlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , bülent ecevit üniversitesi , türkiye , Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü , Doç. Dr. Emin Ulaş Erdem

Yorumlar

Kdz. Ereğli’de sağlık ocağının temeli atıldı

9 Haziran 2022 Perşembe 17:11

Kdz. Ereğli’de sağlık ocağının temeli atıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde geri dönüşüm fabrikasının yöneticileri tarafından büyüdükleri mahalleye yaptırmak istedikleri ve anne ve babasının adını taşıyacak olan sağlık ocağının temeli Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Zonguldak Valisi Mustafa tutulmaz, Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner ve diğer protokol üyelerinin katılımı ile ilçede faaliyet gösteren geri dönüşüm fabrikasının sahipleri tarafından annen ve merhum babaları Ayşe ve Yaşar Bayrak Aile Sağlığı Merkezi için temel atma töreni düzenlendi. Elmatepe mahallesinde düzenlenen törende konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, bu yatırım için Bayrak ailesini kutladığını söyledi. Tutulmaz törende yaptığı konuşmada “Bu hizmete vesile olan Bayrak ailesini özellikle tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum. Sağlık en önemli unsurdur. Her zaman sağlıklı olmayı önceliyoruz. Bunun için de gereken ne ise yapmaya çalışıyoruz. Pandemi döneminde bunun değerini bir kez daha anladık. Şu anki özgürlük halimizle bundan iki yıl önceki halimizi kıyasladığımızda arada dağlar kadar fark var. Demekki sağlıklı yaşamak bizim birinci önceliğimiz. Şükür, devletimiz pandemi döneminde vatandaşın sağlık hizmetini en iyi şekilde veren devletlerden birisi oldu. Bu güne kadar yapılan yatırımların meyvesini hep beraber aldık. Vatandaşlarımız bu dönemde çok ciddi sıkıntılar yaşamadı. Yanımızdaki o gelişmiş batı ülkelerinin pandeminin ilk başladığı dönemde ne tür sıkıntılar yaşadığını televizyonlardan yakinen gördük. Burada hükümetimizin ciddi gayretleri, gerek hayırseverlerimizin, bu gün burada olduğu gibi sağlıkla ilgili alanda önemli bir başarıyı elde ettik. Bugün ülkemiz önemli bir oranda sağlık hizmeti ihracatı yapıyor. Diğer mallarla ilgili ihracatlar yanında ciddi manada sağlık hizmeti ihracatı da yapıyor. Şu anda İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler, yine Antep ve Batman gibi sınırlarımızdaki şehirlerimizde ciddi bir oranda sağlık hizmeti veriliyor. Bunun karşılığında da ülkemize ciddi manada döviz girişi oluyor. Yakınlarımız var Avrupa’da çalışan, artık çoğu sağlık hizmetini ülkemizde alıyor. Bununla ne kadar gurur duysak, haz duysak azdır. Yeterlimidir? Değildir. Her zaman iyinin daha iyisi, güzelin daha güzeli var. Daha çok gayret etmeliyiz.
Bugün burada hemşerilerimizin daha iyi hizmeti alabilmeleri için hayırsever vatandaşımız da bir taraftan Devlet’e destek olup burada hem anne babasının hayrını yapmak hem de hizmet verilip iyi duygularla anılmak adına güzel bir hizmete vesile oluyor. Kendisine, kardeşlerine ve buna vesile olan herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kdz. Ereğli hayırsever bir ilçedir, örnek bir ilçedir. Bugüne kadar kamuya destek anlamında önemli yatırımlara ev sahipliği yapmış bir ilçedir. Bugüne kadar emeği geçen tüm hayırseverleri bu vesile ile tebrik ediyorum. Bu eserin hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Buna ihtiyaçları olmasın, sağlıklı bir şekilde yaşasınlar. Ama ihtiyaçları olduğunda da hemen hizmet alabilecekleri bir alan olması güzel bir sonuç doğuracaktır. Eserin hayrılı uğurlu olmasını diliyorum”dedi.
Vali Tutulmaz törende hayırsever iş insanlarına teşekkür plaketi takdim ederken, Ayşe Bayrak Yaşar Bayrak Aile Sağlık Merkezi’nin temeline ilk beton Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın talebi ile Ayşe Bayrak tarafından atıldı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , geri dönüşüm , hizmet , ihtiyaç , sağlık

Yorumlar

Hatip Camii cemaati kan verdi

9 Nisan 2022 Cumartesi 00:39

HABER-FOTO: Mehmet GÜREŞÇİ

Hatip Camii cemaati kan verdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Hatip Camii’nde teravih namazı kılan cemaat, namaz sonrasında kan bağışında bulundu.

Hatip Camii İmam Hatibi Ali Osman Köseoğlu ile cami müezzini Ahmet Yazıcı Zonguldak Kızılay Kan Merkezi iş birliği ile teravih namazı sonrasında kan bağışı kampanyası düzenledi. Akşam namazı sonrası iftarın açılmasıyla birlikte camiye gelen vatandaşlar kan verme sırasına girdi. Teravih namazından çıkan çok sayıda camii cemaati de Kızılay’a kan bağışında bulundu. Gece saat 24.00’e kadar süren programda 50’nin üzerinde vatandaştan kan alındığı ifade edildi. Hatip Camii cemaati Zonguldak Kızılay Kan Merkezi ile birlikte kan bağışı programı düzenleyen Hatip Camii İmam Hatibi Ali Osman Köseoğlu ile cami müezzini Ahmet Yazıcı ve Kızılay Kan Merkezi ekiplerine teşekkür etti.

Yorumlar

Öğrenci ve yurt personeline hijyen eğitimi verildi

23 Mart 2022 Çarşamba 10:03

Öğrenci ve yurt personeline hijyen eğitimi verildi

Zonguldak’ın Kozlu İlçesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bir yurtta öğrenci ve personellere hijyen eğitimi verildi.

Kozlu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Abdulkadir Özdemir tarafından verilen eğitimde Bulaşıcı Hastalıklar, Koronavirüs pandemisi ve diğer mikroorganizmaların dikkat edilmediği durumlarda enfeksiyonlara yol açabileceği ve toplu yaşanılan yerlerde salgınlara dönüşebileceğini anlattı.
Özdemir, “Özellikle kapalı ve toplu yaşanılan yerlerde dikkat edilmesi gerekilen hastalıklar ve salgınlara yol açabilecek durumlar konusunda dikkat etmeliyiz. Günümüzde sık görülen Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Mycobacterium tuberculosis gibi solunum yolu hastalıkları, Bel soğukluğu(Gonore), Klamidya, Sfiliz (Frengi) , Hepatitler, HİV/AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve su ve gıda ile salgınlara yol açabilen hastalıklar” diye konuştu.
Özdemir, özel hijyen gereklilikleri, personel hijyeni, işletme hijyeni, gıda maddelerinin depolama ve muhafazası, gıdaların hazırlanması ve işlenmesi, kantin çalışanlarının uyması gereken hijyen kuralları, gıdalarda bulunması muhtemel tehlikeler, gıdanın bozulması ve bozulma sebepleri, gıda kaynaklı enfeksiyon ve zehirlenmeleri konularında da uzmanlar tarafından sunum eşliğinde kapsamlı bilgilendirmeler yapıldığını belirtti.

Etiketler:

zonguldak , kozlu , hijyen eğitimi

Yorumlar