Doğal afette iletişimi kesilmeyen teknoloji ‘telsiz’

27 Eylül 2019 Cuma 14:40

Doğal afette iletişimi kesilmeyen teknoloji ‘telsiz’

İstanbul’da meydana gelen depremin ardından sesli aramalarda yaşanan yoğunluk; telsizle haberleşmenin önemini yeniden gündeme getirdi. Gölcük depreminde 10 gün boyunca haberleşmeyi telsizle sağladıklarını ifade eden Şua Tortu, “İhtiyaç anında cihazlarımızı, bilgilerimizi kamuoyunun yararına sunuyoruz" diye konuştu.

 İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5,8’lik depremin ardından sesli aramalarda yaşanan yoğunluk sebebiyle vatandaşlar tepkilerini dile getirdi. Çoğu vatandaş İstanbul’daki yakınlarına GSM operatörleri üzerinden ulaşmakta problem yaşarken meydana gelebilecek bir afet anında iletişimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. 
20 yıl önce meydana gelen Gölcük depreminde iletişimin koptuğunu ve gönüllü olarak bölgeye giderek 10 gün boyunca telsizle iletişimde etkin rol aldıklarını anlatan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (T.R.A.C) Zonguldak Şubesi Başkanı Aziz Şua Tortu, İHA’ya önemli açıklamalarda bulundu. 

“Olağanüstü durumlarda telsizin önceliği kaçınılmaz” 
Teknolojik gelişmeler yaşansa da telsizle iletişime her zaman ihtiyaç olduğunu aktaran Şua Tortu, “Hobi olarak bu işe başladım. Hobi olarak devam ediyorum. Ama sivil toplum örgütü olduğumuz için ihtiyaç anında cihazlarımızı, istasyonlarımızı ve bilgilerimizi kamuoyunun yararına sunuyoruz. Bu tip olağanüstü durumlarda telsizin önceliği kaçınılmaz. GSM şebekelerinin yapısı itibariyle aynı anda binlerce kişinin yüklenmesiyle çalışabilmesi mümkün değil. Zaten bütün dünyada da böyledir. O sebepten daha büyük yıkımlarda mesela 20 sene önceki depremde yaklaşık bir hafta iletişim kurulamadı. O zaman görevli operatörler olarak çadırlarda Ankara ve diğer büyük şehirlerle bağlantıyı sağladık. İleride böyle bir durum olduğunda yine aynısı olacak” dedi. 

“2 bin abonelik sisteme 10 bin kişinin yüklenmesiyle çökmesi doğal” 
GSM’in alt yapısını anlatan Tortu, “Devletimiz 20 senelik süreçte gerekli önlemleri aldı. AFAD diye bir sistem kurdu. Gayet iyi çalışıyorlar. Zaten koordineli çalışıyoruz. Haberleşmelerine de Zonguldak’ta yardımcı oluyoruz. Ama yine de ihtiyaç olduğunda her zaman hazır ve nazırız. Bütün dünyada böyledir. Radyo amatörleri görev verildiği takdirde kamunun hizmetinde çalışırlar. Vatandaşlar da tepkilerinde haklı. Ama GSM’in alt yapısı gereği bu kadar insanın aynı anda görüşmesi mümkün değil. Çünkü biz genelde iki üç şeritli yol kullanıyoruz. Niye 10 şeritli yapmıyoruz çünkü gereksiz. Ama bir şehri boşaltma esnasında 10 şerit gerekiyor. Aynı yapıda GSM de normal kullanım esnasında 2 bin abonelik sistem var. Ama bu tür olağanüstü durumlarda 10-20 bin kişinin şebekeye yüklenmesi halinde şebekenin çökmesi doğal. Bin liralık yatırım yapılacağına 100 bin liralık yatırım yapması gerekir ki o takdirde bize gelen faturalar 100 misli artar” diye ifade etti. 

Zonguldak’ta kurulan sistem afet anında bilfiil aktif olacak” 
Zonguldak’ta AFAD ile kurulan telsiz haberleşme sisteminde haftada bir çevrimler alındığını ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalıştığını aktaran Tortu, olası bir afet anında iletişimin kopmadan devam edebileceğini ifade etti. Tortu, sözlerini şöyle tamamladı: 
“Biz bu işi hobi olarak yapıyoruz. Kendi cihazlarımızı kendimiz yapıyoruz. Elektrikten bağımsızız. Solarla, akülerle iletişim kurabiliyoruz. Ama önceliğimiz hobi. Elektronik alanlarda kendi cihazlarımızı yapmak, bütün dünya ile haberleşmek. Çeşitli branşlarda, frekanslarda bu işin zevki. Mikrofona bastığınızda Avusturalya’nın bir ucundaki vatandaşla o anda karşılıklı görüşebiliyorsan büyük bir haz. Ve dünyanın her yanından arkadaşlarımız var. Servetiniz olsa böyle bir haz duyamazsınız. Zonguldak’ta büyük bir afet anında AFAD’a kurduğumuz alt yapıda akü desteklidir. En az 48 saat bilfiil tüm devlet birimleri arasında jandarma, 112, orman, belediye, yangın tamamı tek cihaz üzerinden görüşebiliyorlar. Haftalık çevrimler oluyor. Şu anda sistem sağlıklı çalışıyor. Olağanüstü bir durumda da o sistem çalışmaya devam eder.” 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , deprem , telsizle haberleşme

Yorumlar

Grizu-263 BEÜ Rektörü Çufalı'yı ziyaret etti

25 Eylül 2019 Çarşamba 15:33

Grizu-263 BEÜ Rektörü Çufalı'yı ziyaret etti

Teknofest 2019 ‘4. Türksat Model Uydu Yarışması’ Türkiye Birincisi Grizu-263 Uzay Takımı BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı'yı ziyaret etti.

 TEKNOFEST kapsamında Türksat tarafından 10-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 4. Türksat Model Uydu yarışmasında 95 takım arasında Türkiye birincisi olarak üniversiteyi gururlandıran Grizu-263 Uzay Takımı, Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’yı ziyaret etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Takım danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi eşliğinde şampiyon öğrenciler kazandıkları ödülü Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ ya takdim ettiler.
Grizu-263 Uzay Takımının elde ettiği başarılardan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Rektörümüz, üniversiteyi başarı ile temsil ederek birinci olan öğrencileri ve hocalarını tek tek kutlayarak kendilerine teşekkür belgesi verdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , BEÜ , TENOFEST

Yorumlar

Çufalı, TÜRKSAT VE TÜBİTAK yetkilileriyle bir araya geldi

23 Eylül 2019 Pazartesi 16:00

 Çufalı, TÜRKSAT VE TÜBİTAK yetkilileriyle bir araya geldi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, TEKNOFEST İstanbul 2019 kapsamında TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK yetkilileri ile biraraya geldi.

 Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen, Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katılan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, festival alanında Türkiye'nin öncü bilim ve teknoloji kurumlarından TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK yetkilileri ile bir araya geldi. Türkiye'nin milli teknoloji hamlesinin sembolü TEKNOFEST İstanbul 2019 ödül töreninde, 4. Türksat Model Uydu Yarışmasında Türkiye Birinciliği elde eden Grizu-263 Uzay Takımını yalnız bırakmayan Rektör Çufalı, festival alanında, TEKNOFEST’e önemli destekler sağlayan TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)’ın çadırlarını da ziyaret etti. 
İlk ziyaretini Grizu 263-Uzay Takımının Türkiye birinciliğini elde ettiği, 4.Türksat Model Uydu Yarışması’nın da ana sponsoru olan TÜRKSAT A.Ş.’ye yapan Rektör Çufalı, burada TÜRKSAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yüksek, Genel Müdürü Cenk Şen ve Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen ile görüştü. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, hem festivale hem de üniversiteye ve öğrencilere verdiği desteklerden dolayı TÜRKSAT yetkililerine teşekkür etti. 
Bu ziyaretin ardından TÜBİTAK BİDEP (Bilim İnsanı Destekleme Programları) çadırını da gezen Rektör Çufalı, BİDEP Başkanlığı yetkilileri ile birlikte, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ve TÜBİTAK destekli “Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları” standlarını inceledi. Rektör Çufalı, proje sahibi öğrencilerle sohbet ederek, projeleri hakkında bilgi aldı. Ziyaretlere ilişkin açıklamalarda bulunan Rektör Çufalı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak dünyanın en büyük havacılık etkinliklerinden biri, Türkiye’nin ise en büyük teknoloji yarışması olan TEKNOFEST İSTANBUL 2019’da 4. Türksat Model Uydu Yarışmasında, Türkiye 1’inciliği ödülünü almanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. 
Çufalı, üniversitenin bilim, teknik ve sanatın her alanında elde ettiği başarılarının ilimi Zonguldak ve üniversite adına memnuniyet verici olduğunu söyledi. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen her yarışmanın Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini kolaylaştıracağının altını çizen Rektör Çufalı, bu önemli ve büyük teknoloji festivaline katkılarından dolayı TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK’a teşekkürlerini iletti. Üniversite olarak TÜBİTAK destekli projelere daha çok ağırlık verileceğini, bu bağlamda gerek ulusal gerek uluslararası her türlü projeyi desteklediklerini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Türkiye’nin en büyük teknoloji şöleni TEKNOFEST İSTANBUL 2019’da, başta Grizu-263 Uzay Takımı olmak üzere yarışıp dereceye giren öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , TÜRKSAT ve TÜBİTAK

Yorumlar

Siber güvenlik yazılım firmasının açılışı yapıldı

25 Haziran 2019 Salı 17:04

Siber güvenlik yazılım firmasının açılışı yapıldı

Kuantum Siber Güvenlik Yazılım, İnternet, Bilişim Sistemleri ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. LTD. ŞTİ Zonguldak Teknopark bünyesinde hizmete girdi.

KOSGEB AR-GE İnovasyon projesi kapsamında desteklenen Kuantum Siber Güvenlik Yazılım, İnternet, Bilişim Sistemleri ve Danışmanlık Hizmetleri San. Tic. LTD. ŞTİ Zonguldak Teknopark bünyesinde açıldı. Açılışa Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik, “Bugün bizim için çok önemli günlerden biri teknoloji teknoloji hangimizin içinde Birsel 11 firmamızda hayatına başlıyor Teknopark çatısı altında bir güzel vizyon ortaya çıkmış durumda. Milli güvenlik ve milli güvenlik ve siber güvenlik anlamında çok güzel hizmetler yapacağız tamamen tamamen yazılım ve cihaz olarak yazılımı kendisi verecek bir firma açılış yapıyor. Bugün burada. Birinci gibi Teknopark 30 Nisan 2018 tarihinde tescil aldı bu 1 yıllık süreçte mükemmel bir kapasite ortak olarak çok iyi bir yol kat ettik. Teknoparkların kuruluş amacı tamamen ülke ihracatına hizmet etmektir. Şu anda 9 adet Ar-Ge üreten firmamız var bunların 6'sı direkt olarak inovasyon yerli ve makine tesisatı yapan firmadır. Zonguldak'ta çok daha büyük bir kapasite var" dedi. 
Ardından konuşan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, “Zonguldak’ın başına gelen en iyi şey bu Teknoparktır. Zonguldak'ta bu anlamda çok güzel şeyler ve oluşumlar var bunları kızla organize ediyoruz mantık altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Zonguldak'ın en iyi birikimi Türkiye'nin ilk sanayi şehri olmasıdır. Zonguldak'ta makine konusunda faaliyet gösteren 19 firma var. Bu firmalar çok büyük öneme sahip. Biz şu anda mantık altyapısını kurgulama ya çalışıyoruz. Bu konuda üniversite sivil toplum kuruluşları kamu ve özel sektör ile beraberiz. Çok ciddi katkılar ve altyapı kazanımları alıyoruz. Zonguldak bir sanayi şehri olmak zorunda en büyük imkanı budur en büyük birikimi de budur söylemeye devam edeceğiz Beni birisi aksine İnandırıncaya kadar ciddi geçmişe sahip bir üniversitemiz var. Arayış içerisinde olan kurumlarımız var. Fırsat bulamamış küçük girişimcilerimiz var. Ben bu açılış yapacağımız firmanın ülke ihracatına büyük bir katkısı olacağına inanıyorum” dedi. 
Yerli ve Milli Teknoloji üretimine katkı sağlamak için yola çıktıklarını vurgulayan Kuantum Siber Güvenlik Genel Müdürü Tuncay Karaman, “Yerli ve Milli Teknoloji üretimine katkı sağlama yoluna çıktığımız böylesine önemli bir günde, sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyetle, hepinizi şahsım adına saygıyla selamlıyorum. Bilgi ve bilimin, teknolojinin, Ar-Ge İnovasyon faaliyetlerinin, şehirlere ve ülkelere yön verdiği bir dönemdeyiz.Bu sebeple, Ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşıyacak temel unsurlardan biri “bilim ve teknolojidir”. Yoğun rekabetin yaşandığı bu dönemde, sürdürülebilir rekabeti korumamızın ve geliştirmemizin yolu, Bilgiyi Teknoloji Üretimine dönüştürmekten geçmektedir. Bu noktada çağı yakından takip eden ve bünyesinde teknolojiyi barındıran, sanayi ile birlikte çalışan üniversitelere ve eğitimle teknolojinin birlikte büyüdüğünü kabullenmiş işletmelere önemli görevler düşmektedir. Sürdürülebilir, rekabetçi ve güçlü bir ekonomi için, yüksek teknolojili ve katma değerli üretim modelleri büyük önem taşımaktadır. Dünyada bunu başarabilen şehirler ve ülkeler küresel rekabette de üst sıraları domine etmektedirler. Bizler de, bilgi ve teknoloji yatırımlarımızı artırmak, sürdürülebilir rekabet gücüne ulaşmak zorundayız. Ülke olarak geldiğimiz bu aşamada, bilgi ekonomisini merkeze alarak teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda üreten bir ülke konumuna gelinmesi, yeni kalkınma hamlesiyle birlikte sanayide yüksek teknolojiye sahip ürün üretmek zorunluluğu doğmuştur. Teknolojiyi sadece kullanıcı olarak kaldığımız sürece hiçbir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız. İlimizde bilgi ve inovasyona dayalı üretim ve ihracata yönelmeli, ileri teknoloji ürünlerinin ihracatımız içerisindeki payını yükseltmeliyiz. Bu kapsamda işletmelerin hızlı bir şekilde değişen teknoloji ve tüketici ihtiyaçlarına ayak uydurmaları sürekli Ar-Ge çalışması ile mümkündür" dedi. 
Konuşmaların ardından siber güvenlik firmasının açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası Vali Erdoğan Bektaş firmayı gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı. 

Yorumlar

Grizu-263 Uzay Takımı, Vali Bektaş'ı ziyaret etti

24 Haziran 2019 Pazartesi 15:58

Grizu-263 Uzay Takımı, Vali Bektaş'ı ziyaret etti

Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan, uzay ve uydu alanında projeler üreten ve 14-16 Haziran 2019 tarihleri arasında ABD’nin Houston şehrinde gerçekleşen model uydu yarışmasında ikincilik kazanan Grizu-263 Uzay Takımı Vali Erdoğan Bektaş'ı ziyaret ederek desteklerinden ötürü teşekkür ettiler.

Vali Erdoğan Bektaş, dünyanın çeşitli ülkelerindeki üniversitelerden 93 takımın yarıştığı, ön inceleme aşamasını 40 takımın başarıyla geçtiği model uydu yarışmasında ikincilik kazanan Grizu-263 uzay takımının ziyaretinde yaptığı konuşmada: “Üniversitemizin Grizu-263 uzay takımı çok çalışarak yine bir başarıya imza attı, onlarla gurur duyuyoruz. Bize ihtiyaçları olduğu zaman hep yanlarında olacağız, destek sunacağız. Kendilerine bu güzel ve anlamlı çalışmalarında başarılar diliyor, kutluyor, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum ” dedi. 
Mühendislik fakültesi öğrencilerinden oluşan grizu-263 takımı öğrencileri de Vali Erdoğan Bektaş’a takımın formasını hediye ederek hedeflerinin daha çok çalışarak dünya birinciliği olduğunu ifade etiler. Grizu-263 Uzay Takımında bulunan öğrencilerle sohbet eden Vali Erdoğan Bektaş bilgi ve tecrübelerini de kendileriyle paylaştı. 

Yorumlar