Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyoruz

3 Mayıs 2021 Pazartesi 13:00

Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyoruz

Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlük Günü kapsamında mesaj yayınladı.

Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verdi:

 “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyoruz…

Birleşmiş Milletler teşkilatının 28 yıl önce  almış olduğu kararla tüm dünyada 3 Mayıs Basın Özgürlük Günü olarak kutlanıyor.

Basın Yasama, Yürütme ve Yargı’dan sonra tüm demokrasilerde 4. Kuvvet olarak isimlendiriliyor.

Ancak!

Dünya’da 180 ülke arasında  Türkiye olarak 153. sıradaysak!

Ülkemizde “çok seslilik” olması gerekirken  “tek seslilik” ağır basıyorsa!

RTÜK tarafından denetleniyorsak!

Yazdığımız yazılardan, fikirlerimizden dolayı ceza alıyorsak!

43 Gazetecinin düşünceleri nedeniyle cezaevinde olduğunu biliyorsak, 12bin gazeteci işsiz kaldıysa!

Anayasa tarafından korunmamıza rağmen meslektaşlarımızın zorla telefonlarına, kameralarına el konularak aldıkları görüntüler  silindiriliyorsa!

Hukuka karşı “talimatlarla” sindirilmeye çalışılıyorsak!

Türkiye’de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nden bahsetmeyi  içimize sindiremeyiz.

Tam aksine, doğruyu, gerçeği en hızlı bir şekilde  vatandaşlarımıza sunmak her meslektaşımızın görevidir.

Türkiye Anayasası’dan aldığımız güç, hiçbir talimat ve emirle durdurulamaz, yasaklanamaz.

Bizler, işimizi yapmaya çalışan, emek veren, alın terimizle evimize ekmek taşıyan kişiler hiçbir zaman  

“Özel Hayatın gizliliği ve Kişisel  Verinin gizliliği”esasına aykırı hareket etmeden,  sadece halkın haber alma özgürlüğünü koruyacak, Türkiye Anayasası’ndan aldığımız güçle görevimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu koşullara rağmen  görevimiz Demokrasi’yi  ve Basın Özgürlüğü’nü tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de en üst seviyelere yükseltmek, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü gelecekte doya doya kutlamak dileğiyle…”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , 3 mayıs , basın özgürlüğü , gazeteciler derneği , şafak erel

Yorumlar

"Basın özgürlüğü vazgeçilmezimizdir"

3 Mayıs 2021 Pazartesi 12:55

"Basın özgürlüğü vazgeçilmezimizdir"

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ kutlama mesajı

Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği  (ERMED) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gönüllü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Gönüllü mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1994 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir karar doğrultusunda,  3 Mayıs tarihi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmaktadır.

Dinimizin ilk emri ‘Oku’ dur. Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.” demiştir. Bir hukuk Devleti olan ülkemizde gazetecilerin yetki, hak ve sorumlulukları ilgili yasalarla ve meslek örgütlerince belirlenmiştir.

Ve dijital çağımızda haber; dolaşım hızı ile zamanı/mekanı aşarak sınır tanımaz olmuş, anlık tüketilen bir demokrasi aracı olmuştur.

Medya içeriklerini ve haberi üreten basın mensuplarının durumu ise ortadadır! 

Yasama yürütme ve yargıdan sonra  4. Temel görevi yerine getiren basın mensupları; başta bağımsız ve özgürce haber almak/üretmek olmak üzere, ekonomik ve mevzuatla ilgili baskı ve sorunlarla mücadele etmektedir. COVİD 19 pandemisi koşullarında bile okuyucu, izleyici ve dinleyiciye karşı olan sorumluluğunu yerine getirmek için gecesini gündüzüne katan meslektaşlarımız, tüm bunlara rağmen kamusal imkânlardan adilce ve yeterince faydalanamamaktadır. 

Kamuoyunun gözü, kulağı olan gazeteciler, bugün; yapılan haber nedeni ile ceza alıp hapse girmemek, ailesini geçindirmek, siyaset-ticaret ve mevzuat güçlerinin arasına sıkışmamak için özveri ile görev yapmakta,  hatta son genelge ile olay yerinden nasıl fotoğraf çekeceğini kara kara düşünmektedir! 

Oysa, basın özgürlüğü; demokrasinin, cumhuriyetin, kişisel hak ve sorumlulukların yerine getirilmesinin, düşüncenin ifade edilmesinin güvencesidir. Basın özgürlüğü, evrensel ve temel insan haklarının özgürlüğüdür. Vazgeçilmezimizdir…

Genelde ve yerelde tüm zorlu koşullara rağmen görevlerini hakkı ile yapan tüm meslektaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyor, gerçek anlamda özgürleşmeye ve refaha kavuşmayı diliyoruz. “

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , 3 mayıs , basın özgürlüğü , ermed

Yorumlar

Nesli tükenmekte olan "Kafkas Semenderi" görüntülendi

1 Mayıs 2021 Cumartesi 20:54

Nesli tükenmekte olan "Kafkas Semenderi" görüntülendi

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, nesli tehlike altında olduğu belirtilen "Kafkas Semenderi" görüntülendi.

Doğal habitatları ılıman ormanlar ve akarsular olan Kafkas semenderi Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Beldesinde görüldü.

Kafkas Semenderi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, geçtiğimiz yıllarda hayvanın nesli tükenme tehlikesi altında olduğunu belirledi.

Korumada öncelikli ve azalan popülasyon durumuna sahip türlerden olan Kafkas semenderinin, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nce "zarar görebilir" kategorisi altında gösteriliyor.

Gümeli Beldesi Kale Mahallesinde ormanlık alanda Kafkas Semenderi’ni gören Engin Bozkurt cep telefonu ile kayıt altına aldı. Bozkurt, bu sürüngeni ilk kez gördüğünü söyledi.

Semenderin, deniz seviyesinden 1000-2500 metre yükseklikte uygun habitatlarda yayılış gösterdiği biliniyor. Doğa Koruma Yetkilileri tarafından, bu hayvanlara dokunulmaması ve doğal yaşam alanlarına müdahale edilmemesi isteniyor.

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kafkas semenderi , alaplı , gümeli

Yorumlar
 • Ahmet
  6 Mayıs 2021 Perşembe 15:41

  Dombay deresinde bile vardı

Şehri kaplayan duman ile ilgili Erdemir'den açıklama

1 Mayıs 2021 Cumartesi 19:12

Şehri kaplayan duman ile ilgili Erdemir'den açıklama

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.'den (ERDEMİR) yükselen sarı duman kütlesi, Ereğli'nin üzerini kapladı.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş., saat 15:00 sularında fabrikadan yükselen ve tüm şehri kaplayan sarı dumanlar ile ilgili açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada;

“Erdemir 2. Yüksek Fırını’nda 1 Mayıs 2021, Cumartesi günü saat 15.00 sularında yaşanan teknik arızaya bağlı olarak toz emisyonu çıkışı meydan gelmiştir. Ekiplerimiz tarafından arızaya anında müdahale edilmiş olup; sorunun en kısa sürede çözümü için çalışmalar büyük bir titizlik ve süratle devam etmektedir. 

Hiçbir çalışanımızın zarar görmediği bu teknik arızanın en kısa sürede giderilmesi için, yerel otoritelerle koordineli bir şekilde çalıştığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” Denildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , erdemir

Yorumlar
 • cemal
  1 Mayıs 2021 Cumartesi 20:51

  kesin cezasını kardeşim

Kaymakam açıklama yaptı

1 Mayıs 2021 Cumartesi 18:16

Kaymakam açıklama yaptı

ERDEMİR'in içinden yükselen sarı dumanlar Ereğli'de merak konusu olurken, dumanlar Ereğli'nin üzerini kapladı. Yaşanan bu hava kirliliği sonrası Kaymakam Çorumluoğlu, Erdemir'in açıklama yapacağını söyledi.

Erdemir sınırlarından Kepez'e kadar birçok noktaya ulaşan duman kütlesini gören vatandaşlar tepki gösterdi. 

Edinilen bilgilere göre, Erdemir’de emisyonda sıkıntı çıktığı, emisyon filtrelerinde bir sorun oluşmasından kaynaklı olduğu öğrenildi.

Yaşanan bu durum sonrası Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, konudan bilgisi olduğunu ve Erdemir’in açıklama yapacağını ifade etti. Kaymakam Çorumluoğlu açıklamasında, “Bugün kenti saran sarı dumanın neden olduğu ile ilgili Erdemir yöneticilerine kamuoyuna açıklama yapmaları gerektiğini kendilerine ilettim. Fabrika içerisinde teknik bir arıza olmuş. Ayrıca yaşanan bu durum sonrası Çevre Müdürlüğü de inceleme yapacak.” dedi.

Kenti saran dumanlar ve Ereğlili vatandaşların tepkisine yol açan bu görüntü sonrası Erdemir açıklama yayınladı:

"Erdemir 2. Yüksek Fırını’nda 1 Mayıs 2021, Cumartesi günü saat 15.00 sularında yaşanan teknik arızaya bağlı olarak toz emisyonu çıkışı meydan gelmiştir. Ekiplerimiz tarafından arızaya anında müdahale edilmiş olup; sorunun en kısa sürede çözümü için çalışmalar büyük bir titizlik ve süratle devam etmektedir. 

Hiçbir çalışanımızın zarar görmediği bu teknik arızanın en kısa sürede giderilmesi için, yerel otoritelerle koordineli bir şekilde çalıştığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , erdemir , kaymakam ismail çorumluoğlu , hava kirliliği

Yorumlar
 • Sonalp hamza
  5 Mayıs 2021 Çarşamba 03:17

  Hep böyle oldu zaten bu erdemirin ve yerli halkının kaderidir...şekilde görüldüğü gibi erdemirin parasını eller Dumanını yeller ZEHRİNİDE YERLİSİ YER.......