E-devlet şifresi artık oradan alınacak...

5 Mayıs 2020 Salı 00:41

E-devlet şifresi artık oradan alınacak...

Zonguldak’ın Ereğli ilçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, PTT hizmet binasında son zamanlarda yaşanan yoğunluktan dolayı e- devlet şifre işlemlerinin Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yeni açılan PTT şubesinde alınacağını belirtti.

 Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle halk sağlığının korunması, sosyal mesafenin önemine vurgu yapan Kdz. Ereğli ilçe kaymakamı İsmail Çorumluoğlu açıklamasında şu bilgileri verdi: ”Son zamanlarda PTT hizmet binası önünde yoğunluğa sebep olan e-devlet şifresi işlemleri Korona virüs hastalığına karşın halk sağlığının korunması, sosyal mesafe ve izolasyonun sağlanması bakımından 05.05.2020 tarihi itbariyle Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde (Kız Meslek Lisesi) açılan PTT gişesinde verilmeye başlanacağını ve vatandaşların nüfus kimlik kartları ile müracaatları ile gerekmektedir.”

Etiketler:

Kdz ereğli , ptt , ismail Çorumluoğlu , kaymakam

Yorumlar

Kafa kafaya çarpıştılar... 6 yaralı var...

4 Mayıs 2020 Pazartesi 19:20

Kafa kafaya çarpıştılar... 6 yaralı var...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde otomobil ile hafifi ticari kamyonet kafa kafaya çarpıştı. Kazada yaralanan 6 kişi ambulanslarla hastaneye kaldırılırken, kaza anı güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

 Kaza ilçeye bağlı Pınarcık Köyü girişinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Pınarcık Köyü’ne seyir eden Hanife A. (37) idaresindeki 67 LB 964 plakalı otomobil, köyden çıkış yapmaya çalışan Hakan D. (42) idaresindeki 67 TV 286 plakalı hafifi ticari kamyonet ile kafa kafaya çarpıştı. Kazada her iki aracın sürücüsü ile otomobilde bulunan Hanife A. (61), Ferhat A. (41) ve Döndü A. (35) ile hafifi ticari kamyonette bulunan Çınar D. (34) yaralandı. Yaralılar vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine çağırılan 3 ayrı ambulansla Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmazken, hastanedeki tedavileri devam ediyor. Pınarcık Köyü Muhtarı Hasan Korkmaz, kazanın otomobil ile hafif ticari kamyonetin çarpışması sonucun meydana geldiğini ve yaralıların hastaneye kaldırıldığını belirtti. 

Kaza anı saniye saniye kamerada
Güvenlik kameralarına yansıyan kazada otomobil ile hafif ticari kamyonetin kafa kafaya çarpıştığı görülüyor. Savcılık kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kaza , yar4alı , polis , jandarma , 6 yaralı , pınarcık köyü

Yorumlar
  • Saih can
    5 Mayıs 2020 Salı 16:47

    Bu nasil bir arac kullanmak tir alin ehliyetini verin hapis cezasını bunedirya ehliyeti nerden almış bu

  • Muhtar
    4 Mayıs 2020 Pazartesi 23:39

    Virajda yolu ortalamış dacia 100 yüz suçlu doblo istediği gibi gelir adamin yolunu kapat sonra hızlı geliyodu ne güzel ya bu dacia suçludur kim nederse desin

Posbıyık,Oral’ın vefatının 8’inci yılını mezarı başında andı

4 Mayıs 2020 Pazartesi 15:33

Posbıyık,Oral’ın vefatının 8’inci yılını mezarı başında andı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ünlü ressam Osman Zeki Oral’ı vefatının 8’inci yılında şehir mezarlığındaki kabri başında andı.

 

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, başkan yardımcıları ve daire müdürleri ünlü ressam Osman Zeki Oral’ı mezarı başında ziyaret etti. Türkiye’yi etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle Oral’ın akraba ve dostları anma programına katılamadı.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Osman Zeki Oral’ın yakınlarına çağrıda bulunarak şu sözlere yer verdi:“Kdz. Ereğli Belediyesi olarak maliyeti neyse evini satın alıp Osman Zeki Oral’ın adına yaraşır müze yapmak istiyoruz. Bu memlekete, ülkeye cumhuriyet aydını olarak yaptığı hizmetlerinden dolayı devamlı anılsın istiyoruz.“

“Resim sanatını sevdiren isim”

Başkan Posbıyık, Resim sanatını sevdiren isim Ereğli’nin bir değeri olan ressam Osman Zeki Oral’ı rahmet ve minnetle andıklarını belirterek: “Türkiye’de resim sanatını sevdiren, ilçemize olan sevgisini eserlerine de sık sık yansıtan ünlü ressam Osman Zeki Oral Türk resim tarihinde derin izler bırakmış, Ereğli’mize çok şey kazandırmıştır. Aynı zamanda ülkesini ve gelecek nesilleri düşünen, bir cumhuriyet aydınıdır. Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden, Kdz. Ereğli’nin yetiştirdiği Devlet sanatçımız Osman Zeki Oral’ı, 8’inci ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum. Ankara’da vefat ettiğinde 87 yaşındaydı. Burada sevenlerinin de katılımıyla cenaze töreni yapmıştık. Bugün korona virüs nedeniyle dost grubu gelemedi, onların adına da biz burada bulunuyoruz” dedi.

“Yakınları rıza gösterirse evini müze yapmak istiyoruz”

Posbıyık, Osman Zeki Oral’ın evini müze yapmak istediklerini belirterek:“Benim ve ekibimin en büyük arzusu Osman Zeki Oral’ın Ereğli’de müzesini yapmak. Ereğli’ye ve ülke sanatına verdiği hizmetlerden dolayı onu devamlı anılır hale getirmek için müze yapmak istiyoruz. Akrabalarına defalarca söyledik, anlattık. Kayabaşı diye ifade ettiğimiz, Osman Zeki Oral’ın evinin olduğu yeri parası mukabilinde satın almak istedik ve burayı müzeye çevirmek hala daha arzumuz dahilin de. Ama nedense bizim tekliflerimize cevap verilmedi. Ereğli Belediyesi olarak bizim tek amacımız var. Osman Zeki Oral’ın her gün ziyaretçileri olsun. Bu memlekete, ülkeye cumhuriyet aydını olarak yaptığı hizmetlerinden dolayı devamlı anılsın istiyoruz. Buradan bir kez daha tekrarlıyorum. Ereğli Belediyesi olarak maliyeti neyse evi satın alıp orada Osman Zeki Oral’ın şanına yaraşır tarzda bir müze yaparak hizmete açmak istiyoruz. Akrabalarına, yeğenlerine duyuruda bulunuyorum.”

 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , ressam , osman zeki oral , posbıyık , kdz.ereğli belediyesi

Yorumlar

Cömert:"Günlük PCR testi kapasitemiz 500-600 arasında"

4 Mayıs 2020 Pazartesi 15:14

Cömert:"Günlük PCR testi kapasitemiz 500-600 arasında"

Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Cömert yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) ve PCR testi hakkında açıklamalarda bulundu.

 Tüm dünyayı etkisi altına alarak gündemin ana maddesi olan ve yaklaşık 3,5 milyon kişiye bulaşan koronavirüs ve PCR tanı testi ile ilgili olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Cömert açıklamalarda bulundu. 
Viral enfeksiyonların tanısı için en yaygın kullanılan yöntemlerden birisinin PCR (polimerize zincir reaksiyonu ) yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Füsun Cömert açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “PCR yöntemi virüse ait olan genetik materyalin çoğaltılarak gösterilmesi temeline dayanır. PCR, yöntemin İngilizcesinin baş harflerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Virüsler çoğalabilmek için canlı hücreye gerek duyan mikroorganizmalardır. Boyutları ışık mikroskobu ile görülemeyecek kadar küçüktür. Bu yöntemde hastadan alınan örnekte bulunan hücreler parçalanarak virüsün dışarıya çıkması sağlanmakta, ardından virüs de parçalanarak genetik materyali elde edilmektedir. Yeni koronavirüs hastalığına yol açan SARS CoV-2, bir RNA virüsüdür. Viral genetik materyali elde ettikten sonra çoğaltılması için gerekli olan kimyasallar ilave edilerek, genetik materyalin çoğalması için gerekli sıcaklık döngüleri sağlayan bir cihaza konularak, belli bir süre işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Virüs çoğalma aşamalarında floresan boyaya tutunmakta, floresan boyanın görüntülenmesi yazılım programı aracılığı ile görülür hale getirilmektedir. Virüsün var olduğunu gösteren ışımalar anlık olarak izlenebilmekte, bu nedenle yöntem gerçek zamanlı (real time) PCR olarak adlandırılmaktadır.” 
“Hastanemiz mikrobiyoloji laboratuvarı İlimizde yetkilendirilmiş tek tanı laboratuvardır” 
Türkiye’de ilk olgunun belirlenmesinden sonra, bu testin önce Ankara Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarı ile belirli Halk Sağlığı laboratuvarlarında çalışıldığını belirten Prof. Dr. Füsun Cömert, ayrıca şunları söyledi: “Ülkemizde ilk olgunun belirlenmesinden sonra, bu test önce Ankara Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarı ile belli Halk Sağlığı laboratuvarlarında çalışılmıştır. Ancak kısa süre içinde olgu sayının artmasıyla, bu laboratuvarlar ihtiyacı karşılayamayınca, laboratuvar sayısının ivedi olarak arttırılması gerekmiştir. Solunum ve damlacık ile yayılan bu virüs ile çalışma yapabilmek için gerekli biyolojik güvenlik düzeyi koşullarını karşılayan ve ekipmana sahip laboratuvarlar gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı mevcut olanakları ile bu testi çalışabilecek laboratuvarları belirleyerek, bu laboratuvarlara kendi adına test yapma ve sonuç verme yetkisi vermiştir. Bu test ülkemizde sadece yetki almış laboratuvarlar tarafından yapılmaktadır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş SARS CoV-2 Tanı Laboratuvarıdır. Personel ihtiyacının sağlanabilmesi için diğer laboratuvar birimlerinden teknisyen transferi yapılarak eğitimleri verilmiştir. Birisi üniversitemiz Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışan gönüllü arkadaşımız olmak üzere, Patoloji, İmmünoloji ve Tıbbi Genetik Anabilim Dallarında görev yapan PCR deneyimi olan 5 biyolog, 7 laboratuvar teknisyeni arkadaşlarımız ile 13 kişilik bir test çalışma ekibi oluşturulmuştur. Bu arkadaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ederim.” 
“Günlük PCR testi kapasitemiz 500-600 arasında” 
Prof. Dr. Füsun Cömert açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Şu an hastanemizde mevcut iki cihaz ile test kapasitemiz günlük 500-600 arasındadır ve çalışılmaya başlandığı 29 Mart 2020 tarihinden bu yana yaklaşık 7300 test yapılmıştır. Bu süreçte sadece Zonguldak merkez ve çevre ilçelerindeki diğer hastanelerin değil iki hafta süreyle Bartın iline de hizmet verilmiştir. Tüm sonuçlar Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı olan ben ve Doktor Öğretim Üyesi Demet Hacıseyitoğlu ve araştırma görevlisi Dr. Fatma Erdoğan tarafından değerlendirilmektedir. Süreç içinde test çalışılmasının dışında sekreterya, malzeme takibi ve temini yanı sıra örnek kaydı, sonuçların girilmesi ve eksiklerin tamamlanması, hasta örneklerinin saklanması ve tasnifi için laboratuvarımızda geri kalan tüm teknisyenler görev yapmaktadır. Kendilerine de gayretlerinden dolayı teşekkür etmek isterim.” 
“PCR testi kimlere yapılmalı?” 
Prof. Dr. Füsun Cömert’in verdiği bilgiye göre PCR testi şu an semptomu olan COVID-19 şüpheli olanlara, COVID-19 tanısı olanlarla yakın teması olanlara, gerektiği zaman COVID-19 tanılı hastaların tedavi ve bakımını sağlayan sağlık personeline uygulanıyor. Cömert, “Ucunda özel fırçamsı bir kısım olan çubuk ile kişinin önce ağzından ve sonrada burundan girilerek yutağa kadar ilerlenerek örnekleme yapılıyor. Yoğun bakımda yatan hastalar için akciğeri temsil eden örnekleme yöntemleri de mevcuttur. PCR, bu hastalığın tanısında duyarlılığı çok yüksek olan bir tanı yöntemi olmasına rağmen, bazen yalancı negatif sonuçlar alınabilmektedir. Bunun en önemli nedeni hasta örneğinin tekniğine uygun alınmamasıdır. Örneğin alınma zamanı da önemlidir. Hastalığın çok erken veya geç dönemlerinde sonucun negatif olma ihtimali mevcuttur. Bunun dışında bazı kişilerde virüs üst solunum yolunda kısa süreli bulunabilmekte ve tespit edilememektedir. Bu nedenle testin negatif olması, özellikle de klinik uyumu olan hastalarda, COVID-19 hastalığı olmadığını göstermez. Tanıda kullanılabilecek diğer bir yöntem ise, kişinin hastalık etkeni ile karşılaşmanın bir kanıtı olarak bu etkene karşı oluşturduğu antikor yanıtının gösterilmesidir. Antikor yanıtı erken ve geç yanıt olarak ikiye ayrılmaktadır. Erken yanıt 5-7 gün içerisinde, geç yanıt ise 12-15 gün içerisinde oluşmaktadır. Bunun için Sağlık Bakanlığı tarafından ülke geneline dağıtılan kart testlerle bunların belirlenmesi planlanmıştır. Ancak daha sonraki çalışmaların bu testlerin klinik tanıya sınırlı katkı sağladığını göstermesi nedeniyle antikor testlerinin kullanımı önerilmemektedir. Daha güvenilir antikor testleri için çalışmalar devam etmektedir” ifadelerine yer verdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , doktor , sağlıkçılar , virüs , korona

Yorumlar

Çiftçilere virüs bile engel olamadı...

4 Mayıs 2020 Pazartesi 14:17

Çiftçilere virüs bile engel olamadı...

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde seracılıkla uğraşan çiftçilere korona virüs dahi engel olamıyor. Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Verim, İl Müdürü Cemalettin Çataklı nezaretinde Çaydeğirmeni Beldesinde seracılık alanında faaliyet gösteren çiftçileri yerinde ziyaret ederek çiftçilerden çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

 İki bin metre kare alan içinde seracılık yaparak üretim yapan Devrekli Çiftçi Kadir Meziroğlu,” İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleri ile hayata geçirdiğimiz iki bin metre kare seralarımızda her türlü meyve ve sebze üretiyoruz. Bu konuda yetkililerin büyük desteklerini görmekteyiz. Malum dünya genelinde bir virüs vak'ası var ama bizim çalışmalarımıza virüs bile engel olamıyor. Bakanlığın sokağa çıkma kısıtlamasından bizlerde muaf olduğumuz için kolaylıkla üretimlerimize kesintisiz devam ediyoruz. Sizler evde kalmaya devam edin biz sizler için üretmeye devam ediyorum” diye konuştu. 
İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı ise yaptığı konuşmada şunları söyledi,” Bu gün hafta sonu olmasına rağmen arkadaşlarımızla sahaya inerek çiftçi vatandaşlarımızı ziyaret ettik ve kendileri ile bilgi alışverişinde bulunduk. Öncelikle bizim üretmeye ihtiyacımız var. Nasıl Avrupa şuan bizden maske ve diğer sağlık ürünlerinden talebinde bulunuyorsa bir zaman sonra da meyve ve sebze ihtiyaçlarını da bizden karşılayacaklar. Korona virüs sebebiyle insanlar her ne kadar evine kapanmış olsa da çiftçiler üretmeye devam ediyor. Devrek ilçesinde Tarımsal faaliyet ve üretim hafta sonu da durmadan devam ediyor. Sera alanlarının yapılan projelerle her sene giderek arttığı ilçede çiftçiler modern seralarda domates, biber, salatalık üretmeye devam ederken bir yandan da açık alanda fasulye, kabak, yeşillik, çilek hatta karpuz üretiyorlar. Çiftçiler seralarda ürünlerden daha çok verim aldıklarını ve projelerin çok faydalı olduğunu söylüyorlar. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün Ziraat Mühendisleri ile sera alanları düzenli aralıklarla kontrol edilerek çiftçilere toprak hazırlığı, fide dikimi, fide bakımı, ilaçlama ve biyolojik mücadele ile ilgili bilgiler uygulamalı olarak aktarılmaktadır. Ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın da faal olduğu ilçemiz sınırları içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığının Veteriner Hekimleri korona virüse rağmen dur durak bilmeden programlı saha aşılamaları ve kayıt işlemlerini yapmaya devam etmektedirler. 
Ekiliş alanlarının artırılması için yonca tohumluğu çiftçilerin kapısına kadar teslim edilmektedir. Ayrıca dikim alanlarının artırılması içinde her yıl yapılan projelerle ceviz ve fındık dikim alanları bilgeye uygun çeşitlerle artırılmaya devam etmektedirler. Gıdanın öneminin giderek arttığı dünyamızda, Devrekli çiftçiler üreterek milli ekonomiye katkıda bulunmaya devam ediyorlar ve korona virüs bizi yıldıramaz üretime devam ediyoruz siz evde kalın Türkiye diye konuşuyorlar." 
65 yaş üst sokağa çıkma yasağı bulunan çiftçiye İl Müdürü Cemallettin Çataklı tarafından izin belgesi düzenlenerek,” İlçe sınırları içerisinde seracılık alanında gerekli malzemelerini temin edebilmesi için bu evrakı yetkililere gösterildiği zaman hiçbir sorun yaşamayacaksın” dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , çiftçi

Yorumlar