EMKO Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor...

20 Ağustos 2018 Pazartesi 11:04

EMKO Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor...

Zonguldak’ta kurdukları fabrikada panel ve radyatör üreterek dünyanın 57 fabrikasına ihraç eden EMKO, kendi kombisini de üreterek yerli üretimle Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor.

Firma, doların yükselmesi nedeniyle ürettikleri ürünün ham maddesinin alımında zorluk çektiklerini belirterek ham maddenin satışının Türk lirası ile yapılmasını istiyor. 
Gökçebey ilçesinin Bakacakkadı beldesinde panel radyatör, havlupan ve katı yakıtlı kazan üreten EMKO Isı, 2015 yılında ise kombi sektörüne adım attı. 600 personel istihdam eden firma, dünyanın 57 ülkesine ihracat yaparak Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. 
1993 yılında kurulan fabrikada 23 yıldan bu yana durmadan çalıştıklarını aktaran Arı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Günal, "EMKO, 1993 senesinde kuruluşuna başladığımız bir panel, radyatör fabrikasıdır. 1995 yılının ortalarında üretime geçtik. Aradan geçen 23 yıllık zaman diliminde Reis-i Cumhurumuz gibi ‘durmak yok, yola devam’ diyerek çalışıyoruz. İhracattaki payımız ilk 6 ayda ciromuzun yüzde 23’ü, son altı ayda yüzde 35-36’ya kadar her yıl çıkıyoruz. Bu yıl da çıkacağımızı umut ediyoruz. Dünyanın 57 ülkesine ihracat yapıyoruz. Bu ihracat yaptığımız ülkeler, Avrupa Birliği ülkeleri olduğu gibi Çin, Rusya, Ukrayna, Moğolistan, İsrail, Ürdün, Pakistan ve işin en can alıcı noktası Şili ve Kolombiya’ya kadar ihracatımız var. Bu ihracatımız ürünün kaliteli olmasından doğru bunu başarabiliyoruz. Bu ülkelere ürün satışımız oluyor. İnşallah bundan sonra da devam edecek" diye konuştu. 

Türkiye’nin yerli kombisini üretip dünyaya satıyorlar 
İtalya, Almanya ve Fransa’nın ürettiği kombilerin yanı sıra Türkiye’de yerli kombiyi üreterek dünyaya sattıklarını aktaran Günay, "Bizim ülkemiz ve EMKO radyatör kısmında bütün dünyadaki üreticilerden daha çok radyatör üretiliyor. Kombi kısmında bu tersine dönüyor. Dünyada en çok İtalya, Almanya ve Fransa kombiyi üretiyor. Türkiye’de yerli olarak kombiyi EMKO ve bir Türk firması daha üretiyor. Diğer üreten firmalar yabancı ülke firmalarıdır. Bizim gibi sacından, kalıbından hepsini kendi yapan yerli firma olarak EMKO bunların en önündedir" ifadelerine yer verdi. 

"Doların yükselişi tamamen siyasi bir olaydır" 
57 ülkeye yaptıkları ihracatla başarılarını sürdürdüklerini ve Türkiye’nin adını dünyaya duyurduklarını aktaran Günay, doların yükselmesi dolayısıyla sancılı bir süreç yaşadıklarını ancak bunu atlatacaklarını ifade etti. 
Fabrikada üretilen panel, radyatör ve kombilerin ham maddesinin alımında doların yükselmesi nedeniyle zorluk yaşadıklarını belirten Günay, "Türkiye’deki ve dünyadaki doların böyle sıkıntılı duruma gelmesi ekonomik olay değildir. Tamamen siyasi bir olaydır. Bunun çok rahat aşılacağına, eski haline döneceğine inanıyorum. Ereğli Demir Çelik Fabrikaları dünyanın en iyi sacını üreten firmaların başında gelir. Biz de üretilen bu sacı satın alarak panel, radyatör ve kombi üretiminde ham madde olarak kullanıyoruz. Bu sacları dolar bazında satıyor. Biz bu sacları Türk lirası bazında veya bağlantı yaptığımız günü kur üzerinden ödemek istiyoruz. Kendilerinden de böyle bir talebimiz oldu. Yönetim toplantısı sonrası bize bilgi vereceklerini söylediler. İnşallah bizim isteklerimizi kabul ederler bizler de yolumuza süratle devam ederiz. Ereğli Demir Çelik dünyada Türkiye’yi temsil eden sanayi ürünüdür. Bu sanayi ürününü onlar üretiyorlar, biz de bunu Çin’e, Şili’ye, dünyanın değişik 57 ülkesine satabiliyoruz ve bize TL bazında satış yapmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Yorumlar
 • Vatandaş
  26 Ağustos 2018 Pazar 12:38

  Siyaset yapma,üretim yap,ar-ge çalışmanı artır.Teşvik alma bilki !teşvik vergilerden sağlanır.Devlete yük olmuyorsan işte sen ozaman Sena-i adamısın.

Kdz. Ereğli TSO'da önemli toplantı...

17 Temmuz 2018 Salı 19:41

Haber- Kamera-Fotoğraf: Elif Altıner - Tayfur Bozkurt

Kdz. Ereğli TSO'da önemli toplantı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından üyeleri SGK ve vergi borçları yapılandırmasına ilişkin bilgilendirmek amacıyla toplantı düzenledi.

Kdz. Ereğli TSO yönetiminin üyelere 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu’na ilişkin bilgi vermek amacıyla düzenlenen toplantı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlçe Müdürü Mustafa Şengül ve Kdz. Ereğli Vergi Dairesi Müdürü Muharrem Gövce tarafından gerçekleştirildi. TSO üyelerine vergi borçlarına ilişkin yapılandırma hakkında bilgi veren Kdz. Ereğli Vergi Dairesi Müdürü Muharrem Gövce, yapılandırma kanunun 31 Mart 2018 öncesine ait borçları kapsadığını ifade etti. Gövce konuşmasında “Şimdi bu kanunun amacı vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükümlülüğünü taksitler halinde ödeme imkanı getirmek, vergi itilaflarını sulh yoluyla vergi incelemelerinde tespit edilen vergilerin dava yoluna gidilmeksizin ödenmesini sağlamak. Matrah ve vergi artırımı koşullarda geçmiş yıllara ilişkin vergi incelemesinin yapılmamasını sağlamak. Stok bu ortaklardan alacaklara ilişkin gerçek kayıtların düzeltilmesini sağlamaktır. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların ülkeye kazandırılmasıdır. Bu kanundan faydalanmak için başvurular 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Süresinde ödenmeyen taksit, son taksiti izleyen ayın sonuna gecikme zammı oranında geç ödeme zammı ile ödenebilir. Cari dönem ödeme şartında da bir takvim yılında en fazla iki defa ihlal hakkı verilmektedir” dedi.
Kdz. Ereğli SGK İlçe Müdürü Mustafa Şengül’de yasanın SGK’yı ilgilendiren kısımları hakkında TSO üyelerine açıklamalarda bulundu.
Zonguldak SGK İl Müdürü Erkin Avcı’da, yapılandırmaya ilişkin olarak SGK olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi. Avcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Arkadaşlarımız gerekli bilgilendirmeyi verdiler. Ben buradan yeni nesil teşviklerimizi son iki yasayla çıkmış olan teşvikimiz var. Bir tanesi aktif istihkam teşviki, bir tanesi de bir senden bir benden teşviki. Bunlar kısa süreli anlatılacak teşvikler değil ama işletmelerimize çok ciddi şekilde maddi katkı sağlayacağını düşündüğümüz için alanlarımızdaki iş yerlerini ziyaret edip bunları anlatıyoruz. Burada bulunan arkadaşlarımızdan da ya benim iş yerim değerlendirmesi, çalışan sayım ‘şu, bu’ diye ‘hangi teşviklerle faydalanabilirim?’ diye destek isteyen, olursa bizim terkip elemanlarını hep terkibe göndermiyoruz. Bazen bilgi teyit etmek için de gönderiyoruz. 1-2 tanesini gönderiyoruz, kendilerine hem işyeri ziyareti vermek hem de bu konular da detaylı bilgi verilebilir. Ben tekrar bizlere bu imkanı sağladığı için Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanımıza teşekkür ediyorum.”
Konuşmaların ardında katılımcılar SGK ve Vergi Dairesi görevlilerine yapılandırma yasası hakkında sorular sorarak, yanıt almaya çalıştı.
Toplantıyı Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, TSO Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, SGK Zonguldak İl Müdürü Erkin Avcı, mali müşavirler, muhasebeciler ve TSO üyeleri takip etti.

Yorumlar

Keleş, Karadeniz turuna çıktı

4 Temmuz 2018 Çarşamba 14:36

Ereğli Haber

Keleş, Karadeniz turuna çıktı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Erdoğan ve Genel Sekreter Gündüz Acar ile birlikte TOBB Emekli Sandığı Vakfı Teşekkül ve Üye Delegeleri seçimine katıldı.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ve beraberindekiler ilk olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Başkan Yardımcısı ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Mürzioğlu’nu Samsun’da makamında ziyaret gerçekleşti. Daha sonra Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve Rize Ticaret ve sanayi Odası Meclis Başkanı Şükrü Cevahir’i ziyaret eden Keleş ve beraberindekiler Trabzon’da gerçekleşen TTSO - Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği (TOBB) Emekli Sandığı Vakfı Teşekkül ve Üye Delegeleri Karadeniz Bölgesi seçimine katıldı.
Divan başkanlığını Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun yaptığı seçimler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Seçim öncesi Karadeniz Bölgesi’ndeki oda ve borsalardan gelen delegeler çeşitli konulardaki görüş ve önerilerini dile getirdi. Daha sonra yapılan seçimlerde delege listeleri şu şekilde oluştu: Teşekkül Delegeleri Asıl Üyeleri: Metin Demir (Zonguldak TSO), İbrahim Nasuhbeyoğlu (Ordu TSO), Sedat Gözaçan (Trabzon TB), Hasan Gülçen (Kastamonu TSO), Salim Akbaş (Sinop TSO), Teşekkül Delegeleri Yedek Üyeleri: Halit Aydın (Giresun TSO), Seçkin Kurt (Artvin TSO), Metin Ekşi (Tosya TSO), Murat Artan (Rize TSO), Erdal Saral (Of TSO)Üye Delegesi Asıl Üyeleri: Ahmet Aliyazıcı (Samsun TB), Miraç Dural (Trabzon TSO), Muttalip Altunay (Niksar TSO), Birol Öztürk (Ordu TB), Gündüz Acar (Krd. Ereğli TSO)Üye Delegesi Yedek Üyeleri: Yüksel Çoruh (Artvin TSO), Emre Kızıl (Terme TB), Sinan Ardil (Tokat TSO), Zeynep Dalbastı Ayata (Ardeşen TSO), Emre Uzer (Kastamonu TB) Seçimlerin ardından delegeler aile fotoğrafı çektirdi.
Seçimlerde yapılan değerlendirmelerde, Karadeniz Bölgesindeki Ticaret ve Sanayi Odaları arasında kurulan iyi ilişkilerin bölge ekonomisinin gelişimine ve güçlenmesine çok büyük katkıları olacağını ifade etti.

Yorumlar

Alacaağzı Madenocağı'nı Erdemir aldı...

19 Haziran 2018 Salı 16:51

Ereğli Haber

Alacaağzı Madenocağı'nı Erdemir aldı...

AK Parti Zonguldak Milletvekili Adayı Polat Türkmen bu gün ihalesi gerçekleştirilen Kandilli Beldesi’nde ki Alacaağzı Maden Ocağı’nın ihalesini Erdemir’e bağlı bir firmanın aldığını açıkladı.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Adayı Polat Türkmen, Alacaağzı Maden Ocağı’nın ihalesini Er-Maden firmasının aldığını belirterek, bölge halkına hayırlı olmasını diledi. Bu gelişmenin öncelikle bölgedeki istihdama çok büyük katkı sağlayacağını dile getiren Türkmen “TTK yetkilileri ile görüştüm. İhalenin sonuçlandığını belirttiler. Erdemir’e bağlı Er-Maden firması ihaleyi almış. Erdemir’in kömüre ihtiyacı var. Bizimde hem orayı iyi işletecek hem de istihdam sağlayacak ciddi bir firmaya ihtiyacımız vardı. OYAK ve Erdemir gibi köklü bir kuruluşun Alacaağzı Maden Ocağı’nın ihalesini alması güzel oldu. Orada çalışacak işçi kardeşlerimiz hem sosyal haklarını hemde maaşlarını düzgün şekilde alırlar. Ereğlimize, Alaplımıza ve Zonguldakımıza hayırlı-uğurlu olsun” dedi.
Alacaağzı Maden Ocağı’nda geçmiş yıllarda yaklaşık bin 500 maden işçisi çalışıyordu.

Yorumlar
 • Bayram
  21 Haziran 2018 Perşembe 00:08

  İş başvurmaları ne zaman başlar ve nereye yapılır

 • İnşallah
  19 Haziran 2018 Salı 22:51

  İnşallah genç kardeşlerimize hayrlisi olur.. dışarıdan değilde kendi sehirimizdeki iissiz gençlerimize sahip çıkılır..kaç aile bu iş kapandıktan sonra başka şehirlere yerleşti yazık

 • Hayri
  19 Haziran 2018 Salı 20:14

  Güzel haber hayırlı olsun inşallah

 • Kazım
  19 Haziran 2018 Salı 18:00

  Oyak adı üzerinde OY AK

TSO Yönetimi protokolle buluştu...

14 Haziran 2018 Perşembe 15:07

Ereğli Haber

TSO Yönetimi protokolle buluştu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yönetimi Zonguldak ve Ereğli protokolüne iftar verdi. Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası, Ramazan ayı’nın son iftarını Çarşamba günü İl ve İlçe Protokolü için düzenledi.

İlk olarak 600 üyesine Ereğli Eski Bağlık Restoran’da iftar veren Ereğli TSO, ikinci iftarını yine yaklaşık 600 üyesine Ereğli Site Kulüp Restorant’ta verdi. Ereğli TSO 3. İftarı ise 11 Haziran Pazartesi günü Ereğli Hünkar Restorant’ta Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Oda Personeli ile yaptı.
Son olarak, 13 Haziran 2018 Çarşamba günü Musa’nın Yeri Restaurant’ta İl ve İlçe Protokolüne düzenlediği iftar programı ile Ramazan ayı organizasyonlarını tamamladı.
Gerçekleştirilen iftar yemeğine; Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Çufalı, İl Emniyet Müdürü A.Metin Turanlı, İl Özel İdare Müdürü Recep Demirtaş, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Kdz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Burak Uğur, J.Yzb. Erkan Bülbül, İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş, Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Azar, Ereğli Meslek Yüksekokulu Müdürü Rıfat Hacıoğlu, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, Ereğli Vergi Dairesi Müdürü Muharrem Gövce, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Elif Acar, Erlider Demir Çelik Ltd.Şti. Firma Yetkilisi Aysel Manay, Ereğli OSB Müdürü Övünç Pehlivanoğlu davetli olarak katılım sağladılar
Kdz Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, Meclis Başkan Yardımcıları; Salih Topaloğlu, Taha Kuyumcuoğlu, Ereğli TSO Yönetim Kurulu Üyeleri; Özgür Erdoğan, Tasin Tanyıldız, Mevlüt Özdemir. Meclis Üyeleri; Suat Keleş, Zafer Çakır, Sertan Yalçın, Cenk Koşun, Yavuz Sesli ve Genel Sekreter Gündüz Acar iftar organizasyonuna ev sahipliği yaptılar.
Tertip edilen iftarda Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş ve Yöneticilere teşekkür ederken yeni görevinde tekrardan başarılar dilediğini söyledi. Vali Çınar ayrıca tüm Zonguldak ve Ereğli halkının bu vesileyle Ramazan Bayramını kutladığını ifade etti.
İftar davetine katılan başta Zonguldak Valisi Ahmet Çınar olmak üzere tüm protokol üyelerine teşekkür eden Keleş, herkesin Ramazan Bayramı’nı kutladığını belirtti.

Yorumlar