Elektrik faturaları şok etti, EPDK'ya şikayetler başladı...

7 Ocak 2022 Cuma 16:21

Elektrik faturaları şok etti, EPDK'ya şikayetler başladı...

Ocak ayında elektrik faturalarını gören çok sayıda vatandaş büyük şaşkınlık yaşadı. İddiaya göre Enerji Sa 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan elektrik zammını Aralık ayında ki tüketim bedeline yansıttı. Duruma tepki gösteren binlerce abone Enerji Sa’yı EPDK ce CİMER’e şikayet etti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) 2021 yılı sonunda yapılan açıklamada, 1 Ocak 2022 itibarıyla kademeli tarife uygulamasına geçileceği bildirilmiş ve buna göre fiyat düzenlenmesine gidileceği açıklanmıştı.
Enerji Sa elektriği tüketiciye 2021 yılında elektrik tüketimini 0,69590670 kuruş üzerinden hesaplarken 2022 yılı için bu tarife 1,13362441 olarak gerçekleşecekti.
Zonguldak bölgesinde elektrik dağıtım işini yapan EnerjiSa Başkent Elektrik, 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olacak zamlı fiyat uygulamasını Aralık ayında kullanılan ve Ocak ayında fatura edilen tutarlara yansıttığı iddia edildi. Aralık ayındaki faturalarına Ocak ayındaki zammın uygulandığını ve faturalarının çok yüksek geldiğini iddia eden vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Çok sayıda elektrik abonesi faturalarında ki zamlı tarifeye itiraz ederek durumu EPDK ce CİMER’e şikayet etti. Vatandaşlar başta odalar olmak üzere tüm STK’ların ve vatandaşların faturalarında ki haksız zamla ilgili EPDK ce CİMER’e şikayette bulunması ve haklarını aramaları istendi.

Yorumlar

TPAO'ya yatırım yeri tahsis edildi

6 Ocak 2022 Perşembe 14:05

TPAO'ya yatırım yeri tahsis edildi

Zonguldak'ın Filyos beldesindeki Filyos Endüstri Bölgesi'nde bazı alanların Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na münferit yatırım yeri olarak tahsis edilmesine karar verildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Filyos Endüstri Bölgesi'nin sınırlarının değiştirilmesi ile bazı alanların Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına münferit yatırım yeri olarak tahsis edilmesine karar verildi. Karar doğrultusunda Filyos Endüstri Bölgesinin sınırları değiştirildi. Haritada belirlenen alan TPAO'ya münferit yatırım yeri olarak tahsis edildi. Yatırımcı tarafından Endüstri Bölgeleri Kanununun 4/C maddesi uyarınca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılacak tutar da sabit yatırım tutarının binde biri olarak belirlendi.
Karadeniz'de bulunan 540 milyar metreküp doğalgaz rezervinin 170 kilometrelik mesafedeki deniz tabanından Filyos'a ulaştırılması burada kurulacak olan işleme tesisi ile ana dağıtım hattına bağlanması planlanıyor.

Etiketler:

filyos , yatırım yeri , tahsis , TPAO

Yorumlar

Kdz. Ereğli'de fahiş fiyat denetimleri devam ediyor

30 Aralık 2021 Perşembe 15:49

Kdz. Ereğli'de fahiş fiyat denetimleri devam ediyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri kentteki zincir marketleri ve yerel marketleri denetledi. Fahiş fiyat başta olmak üzere marketler hijyen, gramaj, ambalaj ve pandemi koşulları açısından denetlenirken 4 markete tutanak tutuldu.

Kdz. Ereğli’de hizmet veren yerel marketler ile zincir marketlerde Zabıta ekipleri ile Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri denetim yaptı. Zabıta Müdürü Halit Aydın’ın koordine ettiği denetimlerde hijyen, gramaj, ambalaj, etiket fiyatları ve pandemi koşulları ile beraber Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerinin de katılımıyla fahiş fiyat kontrolleri yapıldı. Denetimlerin tüm marketlerde devam edeceğini belirten Zabıta Müdürü Halit Aydın, “Bugün yapılan denetimlerde 4 ayrı markete tespit edilen çeşitli sebeplerden tutanak tuttuk. Şikayet konusu olan fahiş fiyatlar ve reyon fiyatları ile kasa fiyatlarının birbirini tutup tutmadığına yönelik denetimler devam edecek” dedi.

Etiketler:

ereğli haber , kzd ereğli , denetim , fahiş fiyat , ereğli

Yorumlar
  • kdz. 67
    1 Ocak 2022 Cumartesi 12:25

    serbest piyasada fahiş fiyat nedir, alt sınır nedir, üst sınır nedir ve bunun kanunu dayanağı nedir bilmek isterim yoksa 70 li yıllardaki gibi alış fiyatının üzerine %25 den fazla kar koymak yasakmı

MÜSİAD Vizyoner’21 öncü isimleri ağırladı

30 Aralık 2021 Perşembe 12:23

MÜSİAD Vizyoner’21 öncü isimleri ağırladı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından gerçekleştirilen Vizyoner’21 zirvesi, “Dijitali Fark Et”, “İklimi Fark Et”, “Girişimi Fark Et”, “Dönüşümü Fark Et” ana başlıklarıyla düzenlendi.

MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, iş insanlarını geleceğe hazırlama misyonuyla İstanbul’da Haliç Kongre Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirilen MÜSİAD Vizyoner’21 zirvesine, geniş bir katılımla iştirak ettiklerini belirtirken, “Fark Et” teması başlığında yapılan oturumların çok verimli olduğunu söyledi.

Çınar, Vizyoner’21 programına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede “MÜSİAD olarak, 2015’ten bu yana her iki yılda bir düzenlediğimiz MÜSİAD Vizyoner etkinliği ile iş dünyasını geleceğe hazırlayabilme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu seneki zirvemizin başlığı “Fark Et” olarak belirlendi ve program yoğun gündemle Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Vizyoner’21 zirvesi, “Dijitali Fark Et”, “İklimi Fark Et”, “Girişimi Fark Et”, “Dönüşümü Fark Et” başlıklarıyla düzenlendi. T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı, İstanbul Ticaret Odası Başkanımız Şekib Avdagiç ve MÜSİAD Vizyoner 21 İcra Kurulu Başkanımız Erkan Gül’ün açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlik, iş dünyasının geleceğine kılavuzluk ederken Türkiye’den ve dünyadan duayen isimleri de konuşmacı olarak ağırladı. 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi ve “Demir Kadın” olarak anılan Yemenli aktivist Tawakkol Karman’dan Dalgakıran Grubu İcra Kurulu Başkanı Steven Young’a, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’den, Mimar Yazar Prof. Dr. Sadettin Ökten’e kadar birçok isim konuşmalarıyla Vizyoner’21’de yer alarak değerli paylaşımlarda bulundular. Bu sene ki zirveye iş insanları, protokol mensupları, girişimciler, öğrenciler, basın mensupları ve misafirlerimizden oluşan yaklaşık 5000 kişiden fazla katılım sağlandı. Programa, Karadeniz Ereğli Şubemizden de 23 üyemiz ve üye firma yöneticilerimizden oluşan 30 kişiyle katılım sağladık” dedi.

Zirve’ye katılarak konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, “Vakit, Türkiye'ye inanma ve geleceğe odaklanma vakti” diyerek hedefinin milli teknoloji hamlesi olduğunu, Ülke olarak dijital yetkinlikleri ve dijital olgunluk seviyelerimizi daha yukarı taşınacağını ifade ettiğini vurguladı. Bakan Varank’ın modern fabrikaların sayı ve yetkinliğini daha da arttırma hedefine vurgu yaparak hiçbir döviz kurunun, Türkiye ekonomisinin iktisadi gerçekliğinden daha güçlü olmadığını söylediğini hatırlatan Çınar, MÜSİAD’ın bunu bilerek konuştuğunu dile getirdiğini ifade etti.

Çınar ayrıca toplantıdaki konuşmacılar ve mesajları hakkında şu notları iletti; “MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı, derneğin iklim manifestosunu açıklayarak, ülkemiz günden güne 4 mevsim olma özelliğini kaybediyor. İklimin geleceği bir kaç ülkenin menfaatinden daha önemlidir. Ortak paydası insanlığa fayda üretmek olan herkes ile görüşmeye, iş birliği yapmaya ve gücümüzü birleştirmeye hazır olduğumuzu ifade etti.
2011 Nobel Barış Ödülü sahibi, Yemenli gazeteci ve politikacı Tawakkol Karman, Vizyoner’21 sahnesindeki konuşmasında iyi yönetimin temelinde şeffaflığın, sorumluluk sahibi olmanın ve hesap verilebilirliğin yattığını söyledi. “Benim görüşüme göre paranın asıl fonksiyonu kalkınma olmalıdır. Paranın sosyal bir fonksiyonu olması gerekir” dedi.
TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ise konuşmasında yılda bin mühendis aldıklarını aktararak uçak yapımında rüzgar tüneline ihtiyaç duyulduğunu ve Avrupa’daki iki önemli rüzgar tünelinden birini yaptıklarını söyledi ve gençlere önemli mesajlar verdi.
Bosch Grubu bünyesindeki 25 yıllık kariyerinin ardından, Dalgakıran Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenen Steven Young, geleceğin iş dünyasına ışık tuttu. “Bugün ilkokula giden çocukların yüzde 60’ı üniversitelerden mezun olduklarında bugün olmayan meslek dallarında çalışacaklar” diyen Young, ekonomi dergilerinin ilk 500 şirket listelerini örnek vererek “2000 yılının listesiyle 2020 yılının listesini kıyasladığımızda 2000 yılında listeye giren şirketlerin yüzde 52’si artık yok. Sadece liste içinde değil, piyasada da faaliyet göstermiyor. Bu da bize değişimin hızını ve yıkım gücünü gösteriyor” diye konuştu.
2020 yılı Ekim ayında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne Kültür Tarihi alanında ödül alan, Prof. Dr. Sadettin Ökten değerleri fark et oturumunda önemli bilgiler paylaşırken özetle “İnsan hayatının manasını ve gayesini sorguluyor. Zira insanın tabiatında sorgulamak var. Böyle bir varlıktır insan. Hayatına bir mana, bir ehemmiyet ve bir gaye tanımlamak istiyor. Değerler buradan ortaya çıkmakta. Dolayısıyla insan hayatına ve kendisine baktığı zaman hayatın manasını sorguluyor ve gayesini sorgulayarak “niçin buradayım” diyor. Biz değerlerimiz için yaşarız. İslamın değerleri ile modernitenin değerleri birbirinden çok farklıdır. Biz de Türkiye’de ikili değerler yaşıyoruz. Ne tam modernist ne de tam sosyolojik olarak İslam medeniyetinin içerisindeyiz. Ancak iş dünyasında da kendi değerlerimizi muhafaza etmeye çalışıyoruz. Yavaş yavaş bu aradaki farkı idrak etmeye başlıyoruz. Bu bir geçiş süreci. Sadece Türkiye değil, tüm dünya bunu yaşıyor” dedi.”

“VİZYONER’21 çok sayıda etkinliğe sahne oldu”
Çınar açıklamasında ayrıca, Vizyoner’21 kapsamında panel oturumları dışında ülkemizde girişim faaliyetlerinde bulunan, Start-Up ruhunu önemseyen kişilerin kurmuş oldukları veya kurulma aşamasında olan girişimlerini anlatarak vizyon ve misyonlarından bahsettikleri Star Talks konuşmaları, Dijital Sanat eserleri sergisi, Start-up alanında geliştirilen yeni teknoloji projeleri, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonunun koordinasyonunda Fahri Konsoloslar Ticaret Ve Diplomasi Zirvesi de Vizyoner Programı ile eş zamanlı gerçekleştirdiğini belirtti.

“Organizasyonumuza katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz”
Organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenler ile katılım sağlayanlara teşekkür eden Çınar açıklamsını şu sözlerle tamamladı: “MÜSİAD olarak, ülkemizin gelişme ve kalkınması noktasında yol gösterici olabilme, yönlendirebilme ve hedef gösterebilme hususunda çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. “Fark Et” ana temasıyla düzenlenen ve çok faydalı olduğunu gözlemlediğimiz programın öncesinde ve icrasında emeği geçen, başta MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı bey ile MÜSİAD Vizyoner İcra Kurulu Başkanı Erkan Gül bey olmak üzere, Vizyoner İcra Kurulu üyeleri ile tüm genel merkez yönetim kurulu üyelerimize, şube başkanlarımıza, genel sekreteryamıza ve tüm genel merkez ve şubelerde görevli profesyonel kadromuza, programa konuşmacı ve moderatör olarak katılan misafirlerimize, sponsorlarımıza, organizasyona ziyaretçi olarak katılan tüm üyelerimize ve misafirlerimize, MÜSİAD Vizyoner'21 Zirvesi Programının güzel bir şekilde gerçekleşmesinde az veya çok emeği geçen herkese şükranlarımızı sunmayı bir borç biliriz.”

Yorumlar

Pakdemirli'den destek

29 Aralık 2021 Çarşamba 19:13

Pakdemirli'den destek

Zonguldak ziyaretinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşerek ürettikleri ürünleri takdim eden Aynur Çakar, Bakan Pakdemirli’ye mandacılığın geliştirilmesinde verdiği katkılar için teşekkür etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen 24 Aralık günü geldiği Çaycuma'da üretilen manda yoğurdu, sütü, kavurması gibi ürünleri inceleyerek bilgi aldı. Elleriyle de manda yoğurdu kesti. Sektör buluşmasında katıldığı temsilcilere müjdeleri açıklayan ve değerlendirmelerde bulunan Pakdemirli, mandacılığın geliştirilmesi konusuna dikkat çekerek gerekli destekleri vereceklerini açıkladı. Pakdemirli, "Mandayı büyütebildiğiniz kadar büyütün. Biz destek oluruz” ifadelerine yer verdi.

Tarım, gıda ve hayvancılık alanındaki potansiyellerin harekete geçirilmesinde Bakanlığın desteklerinin önemine vurgu yapan Aynur Çakar, “Tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında ilimizin çok önemli potansiyelleri olmasına karşın bu potansiyellerden yeterince istifade edemiyorduk. Tarım, Gıda ve Hayvancılık alanında ki potansiyellerimizi harekete geçirerek ilimiz ekonomisini büyütme ve istihdamı artırma gayretlerine Kooperatif, Birlik, Oda, Girişimci, üretici, yetiştiricilere ve kadınlarımıza Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli destek verdi. Özellikle yıllarca uğraştığımız ve bunun için Zonguldak İli Manda birliği kurduğumuz halk elinde Manda Islah projesine Zonguldak’ın alınması Çaycuma manda yoğurdumuz ve mandacılık için çok önemli büyük bir destek olmuştur. İlimizin Avrupa Birliği Katılım öncesi yardımları (IPARD) kapsamına alınması konusunda da destek vermiştir. Bunların yanında Zonguldak İline yönelik olarak 2022-2024 yılları için birçok kırsal kalkınma desteklerini açıklamıştır. Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye destekleri için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu konuda desteği geçen milletvekillerimize, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, daire müdürlerine teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

ereğli haber , kzd ereğli , manda , destek , pakdemirli

Yorumlar