Elon Musk,Anlaşmadan Çekilmek İçin Twitter'a Karşı Dava Açtı

30 Temmuz 2022 Cumartesi 13:41

https://www.webtekno.com/elon-musk-twitter-a-karsi-dava-acti-h126356.html?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Elon Musk,Anlaşmadan Çekilmek İçin Twitter'a Karşı Dava Açtı

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Twitter'ın kendisine açtığı davanın mahkeme tarihinin belli olmasından sonra karşı bir hamle yaptı. Musk, dün sunduğu 164 sayfalık bir belgeyle Twitter'a karşı dava açtı. Ünlü iş insanı, bu davayla anlaşmadan çekilmesine izin verilmesini umuyor.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satın almak için 44 milyarlık teklif sunmuştu. Ancak ünlü milyarder, Twitter’ın sahte hesaplar hakkında doğru bilgi vermemesini gerekçe göstererek bu satın alımdan vazgeçtiğini duyurmuştu. Musk’ın bu kararının ardından ise Twitter, 50 yaşındaki iş insanına dava açma kararı aldı.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği bu davanın da ekim ayında başlayacağı açıklanmıştı. Dün ise Twitter ve Musk arasındaki davanın görüleceği tam tarihin 17-21 Ekim 2022 tarihleri olacağı duyuruldu. Bu karardan saatler sonra ise Elon Musk’tan bir karşı hamle geldi.

Reuters’ın haberine göre Elon Musk, mahkeme tarihinin belirlenmesinin ardından Twitter’a karşı yasal mücadelesini artırdı ve şirkete karşı dava açtı. Gizli olarak açılan bu dava için sunulan ve kamuya açık olarak paylaşılmayan belgenin 164 sayfalık olduğu belirtildi. Belgenin düzenlenmiş bir versiyonunun yakın zamanda halkla paylaşılabileceği de aktarıldı.

Bunlara ek olarak dün bir Twitter hissedarı daha Elon Musk’ı dava etti. Ünlü iş insanın ihlallerde bulunması ve yol açtığı zararı kapatması gerektiğini belirten hissedar, mahkemeden Musk’a anlaşmaya uyma emri vermesi talebinde bulundu.

Musk’ın açtığı karşı dava ile ilgili henüz Twitter cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi. Twitter, geçtiğimiz günlerde yılın ikinci çeyreğine ait mali raporunu yayınlamıştı ve milyonlarca dolar kaybettiğini duyurmuştu. Bu zararın sebeplerinin birinin de Musk ile yapılan anlaşmadaki belirsizlikler olduğu ifade edilmişti.

Etiketler:

elon , musk , twitter , elonmusk , 44milyon , dolar

Yorumlar

Kamuda artık serbest

30 Temmuz 2022 Cumartesi 10:06

Kamuda artık serbest

Mevzuata işlenen karara göre, erkek memurların her gün sakal tıraşı olmasını zorunlu kılan ibare,

Danıştay tarafından iptal edildi. Danıştay 12. Dairesince verilen kararla, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde (erkek personel için) yer alan "Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz..." ibaresinin iptaline dair karar verilerek kamu kurumlarında erkek memurların sakal kesme zorunluluğu ortadan kaldırılmıştı.MEVZUAT BİLGİ SİSTEMİNE İŞLENDİKamuda erkek memurlara sakal bırakma serbestliğine ilişkin Danıştay 12. Dairesinin 20.04.2022 tarihli ve 2021/7000 esas, 2022/2247 nolu kararı Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğünce hazırlanan Mevzuat Bilgi Sistemi'ne işlendi.MEMURLAR SAKAL BIRAKABİLECEKKamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5/b maddesinden de anlaşılacağı üzere kamuda erkek memurlara sakal bırakma serbestliğine ilişkin Danıştay 12. Dairesinin iptal kararına Yönetmelik metninde yer verildi. Atılan bu adım sonrası kamudaki erkek memurlara sakal bırakmak serbest hale geldi.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , kamu , devlet , saç sakal

Yorumlar

Efe, Zonguldak Temsilciliğine atandı

29 Temmuz 2022 Cuma 14:25

Efe, Zonguldak Temsilciliğine atandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilciliğine İbrahim Efe göreve getirildi.

 Görev dağılımında Murat Tekin ve Zafer Pamuksuz Temsilci Yardımcısı oldu. Yapılan atamanın ardından ilk üye toplantısı Zonguldak Maden Mühendisleri Cemiyeti’nde TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, Dündar Çağlan ve Onur Kurulu Üyesi Kazım Altaylı’nın katılımı ile gerçekleştirildi.
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilcisi İbrahim Efe, toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkür ederek, yeni görevini en iyi şekilde yürütmeye çalışacağını ifade etti.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , tmmob , atama , toplantı

Yorumlar

Atlı jandarma timi görevine başladı

29 Temmuz 2022 Cuma 13:39

Atlı jandarma timi görevine başladı

Zonguldak’ta Genel Komutanlığınca, Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkez Komutanlığından (JAKEM) geçici görevlendirilen Jandarma Atlı Tim göreve başladı.

Çaycuma ilçesi Filyos beldesinde görev yapmak üzere Jandarma Genel Komutanlığınca, Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkez Komutanlığından (JAKEM) geçici görevlendirilen Jandarma Atlı Tim göreve başladı.
Görevlendirilen Tim Filyos beldesi sahil bölgesinde vatandaşların huzur ve güven içerisinde tatil yapmaları maksadıyla “Hanedan ve Dilşah” isimli atlar, Jandarma Motosikletli Asayiş Timi ile birlikte devriye atacaklar.

Etiketler:

zonguldak , kdz.ereğli , çaycuma , filyos , jandarma , atlı tim

Yorumlar

Apple’dan enflasyona rağmen rekor kazanç!

29 Temmuz 2022 Cuma 12:17

https://shiftdelete.net/appledan-enflasyona-ragmen-rekor-kazanc

Apple’dan enflasyona rağmen rekor kazanç!

Apple gelirleri 2022'de yavaşlamaya başladı. iPhone ve Servisler'in dışındaki diğer kategorilerde gelir düşüşü yaşadı. Tüm dünyada yaşanan enflasyon krizi, teknoloji şirketlerinin satışlarını etkilemeye devam ediyor. Apple da son üç ay içerisinde bu krizden nasibini almış gibi görünüyor. Rapora göre iPhone hariç diğer donanımların gelirleri bir önceki çeyreğin altında kaldı. Ayrıca şirketin net karı düşüş yaşadı.

Apple, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporunu açıkladı. Buna göre, son üç ay içerisinde 83 milyar dolar gelir elde etti ve net çeyrek karı 19,4 milyar dolar civarında oldu. Fakat şirket, hizmetlerinden ve iPhone satışlarından rekor gelir elde etti. 

App Store, Apple TV+, Apple Music gibi hizmetleri içeren servis geliri 19,6 milyar dolar civarında oldu. Ayrıca servis platformlarında 860 milyon ücretli aboneliğe ulaştığını duyurdu. Bir önceki çeyrekte 825 milyon seviyesinde olan bu rakam, yaklaşık 35 milyon kullanıcının artışına işaret ediyor.

iPhone ve Servisler geliri son çeyrekte rekora ulaşırken, Mac, iPad ve Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar geliri düşüş yaşadı. Bir önceki çeyrekte 39,5 milyar dolar seviyesinde olan iPhone geliri, son üç ayda 40,6 milyar dolara yükseldi.

iPad 7,3 milyar dolardan 7,2 milyar dolara ve Mac ise 8,2 milyar dolardan 7,3 milyar dolara geriledi. Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar kategorisinde, bir önceki çeyreğin 8,7 milyar dolar gelirine kıyasla 8,0 milyar dolar kazandı.

Apple CFO’su Luca Maestri yaptığı açıklamada, brüt kar marjının yüzde 43,3 olduğu aktardı. Konuyla ilgili konuşan Apple CEO’su Tim Cook, “Bu çeyrekteki rekor sonuçlar, Apple’ın yenilik yapma, yeni olasılıkları geliştirme ve müşterilerimizin hayatlarını zenginleştirme yönündeki sürekli çabalarını gösteriyor” dedi.

Etiketler:

apple , iphone , ipad , macbook , mac , yuzde , hisse , kazanc , enflasyon , milyar , dolar

Yorumlar