Ereğli’de delta varyantı görüldü

15 Temmuz 2021 Perşembe 14:57

Ereğli’de delta varyantı görüldü

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, ilçede koronavirüs delta varyantının görüldüğünü açıkladı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, katıldığı bir radyo programında, ilçe genelinde koronavirüs vakalarında artış yaşandığını ifade etti. Delta varyantının Ereğli’de de görülmeye başladığını belirten Kaymakam Çorumluoğlu, aşı sırası gelen vatandaşları aşılarını olmaları konusunda uyardı. Çorumluoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kovid'de rakamlarımız bir ara iyiydi, 2-3'e kadar düşmüştü. Açılmanın sonuçları da gelmeye başladı. Delta varyantı çıkmaya başladı. Bayramda herkes dikkat etsin. Bizim köylerimizde şöyle bir adet var; bir mahalle bir mahalleye bayramlaşmaya gidiyor, bunlar yapılmasın. Ereğli'de de rakamlar yukarıya çıkmaya başladı. Vatandaşımız aşısını mutlaka olsun. Halen aşı olmama konusunda ısrar edenler var. Gerek Kaymakamlık olarak gerekse İsmail Çorumluoğlu olarak bu süreçte üzerimize düşen her şeyi yaptığımıza ben inanıyorum. Vatandaşımız aşısı olsun, kendisini korusun."

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , ismail çorumluoğlu , delta varyantı

Yorumlar

Bağışlanan böbrekler, yeni bir hayat şansı verdi

15 Temmuz 2021 Perşembe 13:01

Bağışlanan böbrekler, yeni bir hayat şansı verdi

SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde, kadavradan bağışlanan böbrekler iki hastaya yeni bir hayat şansı verdi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yücel Yüksel ve SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi, SANKO Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehtap Akdoğan’ın titiz takip ve tedavileri ile iki hastaya böbrek nakli yapıldı.

Kadavradan bağışlanan iki böbrek ile 9 yıldır diyaliz tedavisi gören iki hastaya yeni bir yaşam şansı verildiğini belirten Doç. Dr. Yücel Yüksel, “Bağışlanan böbrekler, merkezimize kayıtlı iki hastamıza başarı ile nakledildi. Şemsi Tebrizi’nin ifadesi ile ‘Hayat bu, bir bakarsın her şey bir anda son bulur; hayat bu, son dediğin an her şey yeniden can bulur’. Hayat böyle” dedi.

Hatay’da yaşayan Seyfo Kartal ve Gaziantep’te yaşayan Sevcan Doğan’ın hayatlarının gece yarısı gelen bir telefon ile değiştiğini kaydeden Doç. Dr. Yüksel, şöyle devam etti:

“Hastanemizde beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden ve yakınları tarafından organları bağışlanan hastamız, üç kişiye yeni bir yaşam şansı verdi. Beyin kanaması nedeniyle yoğun bakımda takip edilen hastamızın vefatıyla, hastanın yakınları tarafından karaciğer ve böbrekleri bağışlandı. 

Hastanemiz organ nakli cerrahi ekibi tarafından başarılı bir operasyonla alınan karaciğer, Malatya'da nakil bekleyen bir hastaya gönderildi. Karaciğer nakli sonrası hasta yeniden hayata merhaba dedi. İki böbrek için ise nakil için bekleyen hastalarımız gece yarısı hastanemize davet edildi. 

Nakil öncesi tetkikleri, hastanenin Organ Nakil Koordinatörlüğünce hızlı bir şekilde tamamlandı, hastaların dokularının uyumlu olduğu tespit edildi. Dokular uyumlu çıkınca, ekibimle birlikte hastalarımızı hemen ameliyata aldık. Her iki hastamız da yaklaşık 1,5 saat süren nakli ameliyatından sonra yeni birer böbreğe kavuştu.”

Doç. Dr. Yüksel, “Böbrek nakli sonrası takipleri Hastanemiz Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehtap Akdoğan tarafından büyük bir titizlikle yapılan hastalarımız, nakillerin dokuzuncu gününde diyalizden kurtularak yeni böbrekleri ile sağlıklı ve mutlu bir şekilde taburcu edildi” ifadelerini kullandı. 

“NAKİL OLDUĞUM GÜNÜ, DOĞUM GÜNÜM OLARAK KUTLAYACAĞIM”

Hatay’da yaşayan 59 yaşındaki Seyfo Kartal, yüksek tansiyon hastalığı sonucu böbreklerinde sorun yaşadığını ve dokuz yıldan beri diyaliz tedavisi gördüğüne vurgu yaptı. 

Diyaliz tedavisi görmenin çok zor olduğunu, haftada en az üç gün, dört saat kıpırdamadan diyaliz makinesine bağlandığını vurgulayan Kartal, “Sosyal bir hayatım kalmamıştı. Hatta normal günlük bir yaşam dahi süremiyordum. Her şey kısıtlıydı ve biliyorum ki diyalize girmezsem risk altındayım. Bu da üzerimde çok büyük bir baskı oluşturuyordu” diye konuştu. 

SANKO Üniversitesi Hastanesi’nden hiç beklemediği bir anda kadavradan böbrek bağışı gerçekleştiği haberini aldığını anlatan Kartal, duygularını şu sözlerle dile getirdi: 

“Nakil için hastaneye çağrılınca inanamadım. Elim ayağım birbirine dolaştı, tüm ailem sevincime ortak oldu. Gayet başarılı bir ameliyat geçirdim. Ameliyat sonrası ikinci gün yürümeye başladım. Artık diyaliz tedavisine gerek yok. Stres yok, ailemle daha güzel, daha rahat bir yaşam süreceğim, torunlarımla daha rahat kucaklaşacağım. Bu bambaşka bir mutluluk. Nakil olduğum günü, yeniden doğduğum gün olduğu için doğum günüm olarak kutlayacağım.

Organlarını bağışlayarak hayata yeniden tutunmamızı sağlayan kardeşimize Allahtan rahmet, ailesine sabır diliyorum, minnet duygularımı sunuyorum.  Doktorlarımız için ne söylesem az, hastaneye ilk geldiğimden şu ana kadar çok ilgilendiler. Doktorlarımızdan ve tüm personelden Allah razı olsun, çok teşekkür ediyorum.” 

“UMUDUMU HİÇBİR ZAMAN KAYBETMEMİŞTİM”

Gaziantep’te yaşayan 55 yaşındaki Sevcan Doğan da dokuz yıldır yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle diyaliz makinesine bağlı bir yaşam sürdüğüne dikkat çekti.

İstediğini yiyip içemediğini, sabaha kadar diyalize girecek olmanın stres ve korkusuyla yaşadığını bildiren Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“SANKO Üniversitesi Hastanesi’nden nakil uygunluğu için haberi gelince, hastaneye nasıl geldiğimi bilemedim. Ameliyatım çok iyi geçti. Nakil sonrasında istediğim gibi yiyip, içmeye başladım. Organ nakli olduğum için çok mutluyum. İhtiyacı olan herkes mutlaka nakil için başvuruda bulunmalı.

Allahtan umudumu hiç kesmedim. Organlarını bağışlayarak bize yeniden yaşam şansı veren kardeşimizin mekanı Cennet olsun, yakınlarına baş sağlığı ve sabır dilerim. Doktorlarımızdan, hastanemizden ve tüm çalışanlarından Allah razı olsun. Yaşama yeniden başladım.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , böbrek nakli , sanko

Yorumlar

Aşılama çalışmaları sürüyor... Madenlerde pozitif vaka yok

12 Temmuz 2021 Pazartesi 15:59

Aşılama çalışmaları sürüyor... Madenlerde pozitif vaka yok

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Başkanı Hakan Yeşil, aşılama süreciyle madenlerde pozitif vaka olmadığını ve herhangi bir varyant virüsünün madenlerde görülmediğini açıkladı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, madenlerde aşılama sürecinin devam ettiğini belirterek, madenlere öncelik tanındığını belirlenen yaş gruplarında aşılama sürecinin devam ettiğini ifade etti. Madenlerde bulaşın daha fazla olduğunu söyleyen Yeşil, işçileri aşılamaya teşvik ettiklerini ifade etti. Yeşil, “Madenlere de öncelik tanınmıştı. Devamında da yaş gruplarına gelen bir aşılama süresi devam ediyor. Şu anda da görevliler bölgelere gidiyor. Diğer arkadaşlarımız sağlık bakanlığından randevu sistemiyle aşılama merkezilerine giderek açılarını oluyor. Temennimiz herkesin aşı olması. Özellikle madenlerde biz herkes aynı yerler kullandığımız için bulaşıcı özelliğimiz daha fazla. Bütün madencilerin aşı olması şart oldu. Bizlerde aşılmayı teşvik ediyoruz” dedi.

Madenlerde pozitif vakanın olmadığını ifade eden Başkan Yeşil, “Şu anda madenlerde vaka sayılarımız yok. Bir kaç arkadaşımız sadece sivil hayatlarında temas olduğu için karantina da. Onun dışında pozitif vakamız yok” diye konuştu. Yeşil, madenlerde varyant virüsünün olmadığını söyleyerek, "Çok şükür şu an ülkemize giren varyant görülmedi. İnşallah da görülmez. Toplum olarak herkesin sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat etmesi gerekiyor. Vatandaşları uyarmak ve kuralları uyulması gerektiğini söylemek bizim görevimiz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, delta varyantıyla ilgili olarak vaka sayısının 10'u geçtiğini söyledi. Tutulmaz, vatandaşları maske, mesafe ve hijyen konularında uyardı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , vaka , madenler

Yorumlar

Delta varyantı vakaları toplu ziyaretlere yasak getirdi

12 Temmuz 2021 Pazartesi 10:22

Delta varyantı vakaları toplu ziyaretlere yasak getirdi

Delta varyantı tespit edilen kişilerle birlikte bu kişilerle teması olanlar karantinaya alınırken Bartın Valiliğince Kurban Bayramı'nda yöresel nitelikteki özel etkinliklerin yasaklandığı duyuruldu.

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, başka illerden ve ülkelerden gelmiş olsa bile aile üyeleri arasındaki bayramlaşma ve toplu yemek etkinliklerine izin verileceği, ancak toplu bayramlaşmaların, özellikle köylerde gelenek haline gelen köy ve mahalleler arası toplu olarak yapılan bayram ziyaretleri ile toplu yemek faaliyetlerinin ve köylerde Kurban Bayramı münasebetiyle düzenlenen geleneksel hale gelmiş güreş müsabakaları ile futbol turnuvalarının yasaklandığı ifade edildi. Kararda, "Ülkemizde Delta varyantı Covid-19 vakalarının görülmesi ve sayısı az da olsa ilimizde ve çevre illerde bu varyanta rastlanması nedeniyle köy muhtarları da dahil olmak üzere konunun bütün taraflarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda, aile ve akraba arasındaki bayramlaşma etkinlikleri dışında, yöresel nitelikteki özel etkinliklerin tedbir olarak yapılmamasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır." İfadeleri kullanıldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , bartın , delta varyantı

Yorumlar

Delta varyantı tespit edilen 50 kişi karantinada

7 Temmuz 2021 Çarşamba 21:00

Delta varyantı tespit edilen 50 kişi karantinada

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde korona virüs vakasında Delta varyantı olduğu tespit edilen 4 kişi ile teması bulunan 50 kişi karantinaya alındı.

Edinilen bilgilere göre, Alaplı ilçesine il dışından düğün törenine katılan bir aileden 4 kişide korona virüs tespit edildi. Bunun üzerine düğüne katılanlara Covid-19 testi yapıldı. Covid-19 test sonucunda bir aileden 4 kişiden alınan testler Ankara’ya gönderildi ve Delta varyant testi pozitif çıktı. Yapılan araştırmalar neticesinde 4 kişilik bu aile ile temasa geçtiği belirlenen 50 kişi evlerinde karantina altına alındı. Virüsün düğünden kaynaklı yayıldığı öne sürüldü.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , delta varyantı

Yorumlar