Ereğli turizmi konuşuldu

27 Mayıs 2021 Perşembe 13:05

Ereğli turizmi konuşuldu

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kdz.Ereğli Turizm Fakültesinden Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'na ziyaret

BEÜ Kdz.Ereğli Turizm Fakültesi Dekan V. Prof Dr. Ali Arslan, Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi Dr. Makbule Civelek ve Fakülte Sekreteri Gönül Tekce, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'nu makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette ilçe turizmi hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Kaymakam Çorumluoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , turizm , ismail çorumluoğlu

Yorumlar

Açılış için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

27 Mayıs 2021 Perşembe 12:44

Açılış için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

Zonguldak'ta 1,5 yılda yapımı tamamlanan Uzunmehmet Camii 4 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ibadete açılacağı günü bekliyor.

Zonguldak merkeze bağlı Karakum mevkisinde 1.5 yıl önce yapımına başlanan, 4 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılışının yapılması beklenen Uzunmehmet Camii'nde tüm hazırlıklar tamamlandı. Camide 6 bin kişinin aynı anda namaz kılabilecek. 200 kişilik otopark ve 5 adet asansör yer alıyor. Dört minare, 22 kubbeden oluşan cami 12 bin metrekarelik alana inşa edildi. 2 bin 500 metrekaresine cami yerleştirilirken kalan alanlar ise sosyal donatı alanı olarak kullanılacak. Alt katında 200 araçlık otoparkı bulunan cami için beş asansör inşa edilecek.

İhlas Haber Ajansı'nın görüntülediği Uzunmehmet Cami'inde bir ilk de gerçekleştirildi. Yerin metrelerce altından çıkartılan taş kömürü caminin bir cephesine yerleştirilecek olan mermere epoksi ile işlendi. Cami, "Ya Allah" yazısı şeklinde asılan taş kömürü ve ismiyle de varoluş sebebi olan Zonguldak'ın adeta sembolü haline geldi.

Uzunmehmet Cami'nde tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten saha mühendisi Enes Karaahmetoğlu, "Bizim şuan ki cami imalatımız gördüğünüz üzere bitti. Camide şuan sadece ufak tefek temizliklerimizi yapıyoruz. Camimiz her şeyiyle özel bir yapı oldu. Şehrimize bir eser oldu İnşallah. Mihrabımız ve onun üzerinde Edirnekâri tavanımız, mermer bloklarımız her şeyimiz özel. Bu camiye ait başka bir yapıda kullanılmayan özel bir tasarım oldu. Cami 6 bin kişinin namaz kılabileceği şekilde dizayn edildi. 200 araçlık bir otoparkımız var. Çocuk oyun alanları, basketbol sahası, kaykay pisti, 0-3 yaş ve 3 yaş üzeri çocuk parkı, yaşlılar için alan, dinlenme alanları ve seyir terası var. Her şeyiyle cami bir sosyal yaşam alanı oldu. Ümit ediyoruz ki Zonguldak için güzel bir eser olarak kalacak. İnsanların hayır dualarını alacağız. Bütün Müslüman kardeşlerimiz için ibadethane olarak kalacak. İnşallah Zonguldak halkına ve bütün Müslüman kardeşlerimize hayırlı ve uğurlu olur. Açılışımıza da az kaldı. 4 Haziran gibi açılış tarihi düşünülüyor Cumhurbaşkanımızın katılımıyla. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , uzunmehmet camii , cumhurbaşkanı erdoğan

Yorumlar

Sanat Sokağı'nda inceleme

26 Mayıs 2021 Çarşamba 21:18

Sanat Sokağı'nda inceleme

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaz dönemi faaliyetlerinin başlaması için hazırlıkların sürdüğü Sanat Sokağı’nda incelemelerde bulundu, ilave yapılacak çalışmalar için ekipleri görevlendirdi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaz dönemi faaliyetlerinin olacağı halka açık alanlarda incelemelerini sürdürüyor. Sanat Sokağı’nı gezen Başkan Posbıyık, ilave çalışmalar için ekipleri görevlendirdi.

Başkan Halil Posbıyık, Ereğlili sanatçıların el işi ürünlerinin halkla buluştuğu stantların yer aldığı, ahşap ürünlerden, oyuncağa, naht sanatından, sedef kakma çalışmalarına, bastondan, el işlemelerine ve cam, seramik ile sepet ürünlerine kadar büyük bir çeşitliliğe sahip olan Sanat Sokağı’nda süren hazırlıkları yerinde inceledi.

Sanat Sokağı sakinleriyle bir süre sohbet eden Başkan Posbıyık, sokak içerisinde uygulanacak yeni projeler ile yapılacak çalışmalara ilişkin belediye ekiplerine görev verdi

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , halil posbıyık , ereğli belediyesi , sanat sokağı

Yorumlar

Kayalıdere Şelaleleri, turizme kazandırılıyor

25 Mayıs 2021 Salı 23:13

Kayalıdere Şelaleleri, turizme kazandırılıyor

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İl ve Ereğli ilçe protokolü ile birlikte; Kdz. Ereğli’ye bağlı köylerde incelemelerde bulundu. Muhtarlarla bir araya gelen Vali Tutulmaz, Kayalıdere Şelalelerinin turizme kazandırılması için bölgede tespitlerde bulundu.

Vali Tutulmaz, beraberinde Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İl Jandarma Komutanı Gönen Süslü, İlçe Jandarma Komutanı Berkay Osan, İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, Kdz. Ereğli İlçe Orman İşletme Müdür Yardımcısı Mefar Erhan Çubukçu, İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Akçay, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü İdris Tetik, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güral Karayılmaz, İl Meteoroloji Müdür Vekili Turhan Şalvarcıoğlu, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Ali Kemal Karaca, Rıfkı Gültekin, Temel Engin, CHP İl Genel Meclis Üyesi Hayrettin Kartal, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yiğitoğlu, İbrahim Sezer, Necati Akdeniz, Burak Nusret Öztürk, Talip Seyhan, Şenol Akyol ve Yalçın Duman ile birlikte; Kdz. Ereğli’ye bağlı Aşağı Kayalıdere, Aydın ve Vakıf köylerini ziyaret etti.

Programlarına Aşağı Kayalıdere Köyü’nde bulunan şelaleleri inceleyerek başlayan Vali Tutulmaz ve beraberindeki heyet, Değirmen Şelale ile 2. Şelalenin bulunduğu bölgenin turizme kazandırılması için ve şelalelere yakın bir alanda yapılması düşünülen Bungolov Evler ve Çadır kurulabilecek yerlerde tespitlerde bulundu. Yine Aşağı Kayalıdere Köyü’nde bulunan Meteoroloji İstasyonu’nu da inceleyen Vali Tutulmaz, istasyonun bulunduğu alana ‘Seyir Terası’ yapılması yönünde siyasiler, bürokratlar ve muhtarlarla istişarelerde bulundu.

Günün büyük bir bölümünü Aşağı Kayalıdere Köyü’nde geçiren Vali Tutulmaz, daha sonra beraberindeki heyet ile birlikte Aydın Köyü’ne geçti. Vali Mustafa Tutulmaz, burada Armutlucuma Bölgesindeki Köylerin Muhtarlarıyla bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi. Misafirperverliklerinden dolayı muhtarlara teşekkür eden Vali Tutulmaz ve beraberindeki protokolün Ereğli programı, yapımı devam eden Ereğli-Devrek yolunun Vakıf Köyü güzergâhında yapılan kontrollerin ardından sona erdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , vali mustafa tutulmaz , aşağı kayalıdere , kayalıdere şelaleleri

Yorumlar
  • kadir
    26 Mayıs 2021 Çarşamba 09:39

    turizme kazandırmak saçmalık, gayet güzel su akışının olduğu bi yer ve çok fazla ağaç var, ağaçlık alanlar kesilip hes yapılması çok daha mantıklı olurdu, hükümetimizden bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz,

Turizme kazandırıldı

24 Mayıs 2021 Pazartesi 19:09

Turizme kazandırıldı

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde Süzek Kanyonu’nda bulunan şelaleler BAKKA’nın desteklediği proje ile turizme kazandırıldı.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)’nın destek verdiği proje ile Gökçebey’de Gaziler ve Namazgah köyleri arasında bulunan Süzek Deresi’nin ıslah çalışmaları yapılarak içerisinde bulunan ve kendine özgü güzellikleriyle doğa harikası olan şelaleler turizme kazandırıldı. 

Gökçebey Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile BAKKA arasında imzalanan destek sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen projenin sözleşme bütçesinin 333 bin 730 TL olduğu, destek miktarının ise 177 bin 452 TL olduğu kaydedildi. 

BAKKA’nın projeye ilişkin açıklaması şöyle:

MACERA VE DOĞA TUTKUNLARININ İLGİSİNİ ÇEKİYOR

“Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) bölgenin kalkınma potansiyelini harekete geçirmek amacıyla özel sektör yatırımlarına sağladığı desteğin yanısıra kalkınmaya katkı sağlayacak ar-ge, sanayi, sosyal, kırsal ve turizm alt-yapı projelerine de destek sağlamaktadır. Doğa ve kültür turizmi kapsamında önemli bir potansiyele sahip olan bölgenin, doğa turizm altyapısına destek sağlayarak bölgenin turizm sektöründe hak ettiği yere ulaşması amaçlanmıştır. 

Bu kapsamda gerçekleştirilen onlarca projeden biri olan Süzek Kanyonu Macera Parkuru başarılı bir şekilde uygulanmış ve macera ve doğa tutkunlarının ilgisini çekmeye başlamıştır. Proje ile Bodac, Gaziler ve Namazgah köyleri arasında bulunan Süzek Deresi’nin ıslah çalışmaları yapılarak içerisinde bulunan ve kendine özgü güzellikleriyle doğa harikası olan şelalelerin turizme kazandırılması sağlanmıştır.

“TUR SAYISI GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTA"

Yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin rekreasyon ve dinlenme, yeme-içme gibi ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir mekan proje kapsamında bölgeye kazandırılmıştır. Süzek Macera Parkuru, Gökçebey ve Yenice ilçeleri ile çevresindeki diğer destinasyonlarla sinerjik ilişkiler kurabildiğinden tur sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Hedefi Batı Karadeniz'in doğal güzelliklerinin tanıtımını yaparak turizme açmak ve bu sayede Gökçebey ilçesinin turizm potansiyelini harekete geçirmek olan proje başarı ile sonuçlanmış ve amacına uygun bir şekilde değerlendirilmektedir. Özellikle hafta sonu macera ve doğa tutkunlarının akınına uğrayan parkur, giderek ülke çapında tanınırlığını artırmaktadır.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , bakka , süzek kanyonu

Yorumlar