Fabrika değil lise

18 Aralık 2019 Çarşamba 11:44

Fabrika değil lise

Zonguldak’ta bir lise, öğrencilerini eğiterek, diğer okulların ihtiyacı olan sıvı sabun, çamaşır suyu ve yüzey temizleyicileri üretti. Öğrenciler günlük ortalama ürettikleri 1 tona yakın ürünle hem okulların ihtiyacını karşılıyor hem de mezuniyet sonrası istihdamlarına katkı sağlıyor.

 Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde bulunan Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bir süre önce Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan da (BAKKA) eğitim desteği alarak temizlik ve deterjan gurubu türevleri olan temizlik ürünleri üretmeye başladı. 
Er-Kim ismini koydukları ürünleri üreten okul, il ve ilçedeki diğer okulların da ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyor. Projeyi düşünce aşamasından hayata geçirdiklerinde öğrencilerin de istihdamına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten müdür yardımcısı Ertuğrul Önal, “Müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda alanım Kimya Teknolojisi alanı. Kimya Öğretmeniyim. Bu projemiz birkaç yıl önce çıktı. Biz okullarımızın 4-5 kalemdeki yüzey temizleyici, sıvı sabun, köpüklü sabun ve çamaşır sularını üretebileceğimizi bunları daha düzenli bir şekilde verebileceğimizi düşündük. Projemizde başlangıçta BAKKA ile temasa geçtik. Eğitim destekli projemizdi. Onun sayesinde birkaç firma ile de görüştükten sonra kazanlarımız numunelik malzemeleri de aldık. Üretime başladık. Şu anda üretimimize başlıyoruz. Yaklaşık olarak talep gelirse günlük 1 ila 1.5 tona yakın üretimimiz olacak. Ama daha ileri ki dönemlerde kapasitemizi artırarak bu işi daha üst seviyelere çıkartmak istiyoruz. Öncelikle okullarımızın sağlığı açısından düşündük. Proje çıkarken okullarımıza daha sağlıklı çamaşır suyu, yüzey temizleyici verelim diye düşündük. Onun için de bu projeye girdik. Şu anda da üretimimize başladık” ifadelerine yer verdi. 

“Amacımız çocuklarımıza mezuniyet sonrası istihdam konusunda diğer firmalarda çalışmalarıdır” 
Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Kamil Zoroğlu ise hayata geçirdikleri projeyi belirli bir aşamaya ulaştırdıklarını ifade etti. Daha iyi hedeflere ulaşmak için çalıştıklarını belirten Zoroğlu, “Biz yıllar öncesinde bu projenin temellerini atmıştık. Fakat hayata nasıl geçirebiliriz onunla ilgili çalışmalarımız oldu. BAKKA’dan eğitim ödeneğiyle beraber bu ödeneği de alarak yavaş yavaş atölye kurulumuna başladık. Bu anlamda bize destek çıkan Valimiz Erdoğan Bektaş, Kaymakamımız Nevzat Taşdan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muzaffer Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Kapıcı tabi ki bize burada en fazla destek çıkan okulumuzun hayırseveri olan Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. sayelerinde belirli bir noktaya geldik. Tabi ki bundan sonraki hedefimiz daha iyi yerlere gelmek. Daha iyi şekilde daha iyi bir üretim sağlamak. Burada amacımız çocuklarımıza meslek lisesini bitirdikten sonra istihdam konusunda diğer firmalarda çalışmalarıdır. Bununla ilgili gerekli yerlere de müracaatlarımızı yapıyoruz. Okulumuz ismini de bu şekilde duyuracaktır. Bölgemizde zor konumlarda zor şartlarda çocuklarımız okullara geliyor. Bu anlamda çocuklarımıza katkı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

“Öğrencilerimiz öğrenerek mezun olacak” 
Dört türde deterjan ürettiklerini belirten Kimya öğretmeni Ayşe Çiçek Yıldız, “Burada öğrencilerimizle dört türde deterjan yapıyoruz. Sıvı sabun, çamaşır suyu, yüzey temizleyici ve köpüklü sıvı sabun yapıyoruz. Öğrencilerimize ilk başta nasıl yapılacaklarını öğrettik. Numuneler hazırladık. Sonrasında da 200 litrelik kazanlarda öğrencilerimiz bu karışımları hazırlıyorlar. Hem bu konuyu da öncesinde gördükleri için kullanmış oluyorlar. Aynı zamanda döner sermayeden belli bir ücret alıyorlar. Emeklerinin karşılığını da alıyorlar. Bir meslek öğrenmiş oluyorlar. Burayı bitirdiklerinde zaten bizim de amacımız inşallah bu alanla ilgili bir yerde çalışabilecekler. Çünkü öğrenerek mezun olacaklar” şeklinde konuştu. 
Üretilen yaklaşık 4 ton deterjan ürünü ise il ve ilçedeki okulların ihtiyaçları için dağıtılacak. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kilimli

Yorumlar

AK Partili Türkmen’den toryum açıklaması

8 Kasım 2019 Cuma 14:13

AK Partili Türkmen’den toryum açıklaması

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Türkiye’nin Toryum rezervleri ve Ekonomik ölçekli Enerji üretimi ile ilgili bilgi verdi.

 CHP Grubunun verdiği soru önergesi üzerine AK Parti gurubu adına söz alan Polat Türkmen, Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de Toryum madeninden Ekonomik ölçekli enerji üretimi yapılmadığını dile getirdi. 
Türkmen konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Toryum Atom numarası 90, atom ağırlığı 232,12 olan radyoaktif bir elementtir. Toryumun parçalanabilir bir izotopu yoktur. Th 232 hızlı üretken reaktörlerde (FBR), nötron bombardımanı altında, parçalanabilir bir izotop olan U 233’e dönüştürülebilir. Doğrudan parçalanabilen bir izotopu olmaması nedeniyle, nükleer enerji üretiminde günümüze dek ancak laboratuvar ve pilot çapta uygulamalara konu olmuştur. Günümüzde Toryumla çalışan ticari ölçekli bir santral bulunmamaktadır, bunun sonucu olarak da toryumun enerji hammaddesi olarak tüketimi yok denecek düzeydedir. Toryum tabanlı bir enerji üretimi için, yüksek yatırım ve işletme maliyeti gerektiren deneme ve araştırma tesislerinin kurulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün bu tesislerin her biri de günümüz şartlarında ekonomik olmadığından ticari ölçekte teknolojileri de dünyada henüz geliştirilmemiştir. Bu nedenle, ülkemizde bulunan toryumun mamul veya maden olarak satışı bugün için söz konusu değildir. Ancak, ülkemizde mevcut olan toryum cevherinin nadir toprak elementlerinden ayrılması ve yan ürün olarak kazanılmasına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir. Ülkemizde Eskişehir-Sivrihisar yöresinde yaklaşık 380 Bin ton Toryum (ThO2) kaynağı belirlenmiştir. Toryum sırasını bekleyen bir nükleer enerji hammaddesi durumundadır. Bunun en büyük nedeni, nükleer yakıt çevrimi sorunudur. Bu nedenle, bugün için toryumla çalışan ticari ölçekte santrallar bulunmamakla birlikte, bu santralların protipleri, İngiltere, Almanya, ABD ve Hindistan’da uzun zamandır denenmektedir. Ticari ölçekte tüketimi olmaması nedeniyle, halen toryumun enerji hammaddesi olarak tüketimi yok denecek düzeydedir. Dünyada bilinen toplam toryum rezervinin yaklaşık 6,35 milyon ton olduğu ve ortalama yüzde 6-7 civarında toryum içerdiği tahmin edilmektedir. Rezervler ağırlıklı olarak Hindistan, Brezilya, Avustralya, ABD ve Türkiye’de bulunmaktadır.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Doğal afette iletişimi kesilmeyen teknoloji ‘telsiz’

27 Eylül 2019 Cuma 14:40

Doğal afette iletişimi kesilmeyen teknoloji ‘telsiz’

İstanbul’da meydana gelen depremin ardından sesli aramalarda yaşanan yoğunluk; telsizle haberleşmenin önemini yeniden gündeme getirdi. Gölcük depreminde 10 gün boyunca haberleşmeyi telsizle sağladıklarını ifade eden Şua Tortu, “İhtiyaç anında cihazlarımızı, bilgilerimizi kamuoyunun yararına sunuyoruz" diye konuştu.

 İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5,8’lik depremin ardından sesli aramalarda yaşanan yoğunluk sebebiyle vatandaşlar tepkilerini dile getirdi. Çoğu vatandaş İstanbul’daki yakınlarına GSM operatörleri üzerinden ulaşmakta problem yaşarken meydana gelebilecek bir afet anında iletişimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. 
20 yıl önce meydana gelen Gölcük depreminde iletişimin koptuğunu ve gönüllü olarak bölgeye giderek 10 gün boyunca telsizle iletişimde etkin rol aldıklarını anlatan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (T.R.A.C) Zonguldak Şubesi Başkanı Aziz Şua Tortu, İHA’ya önemli açıklamalarda bulundu. 

“Olağanüstü durumlarda telsizin önceliği kaçınılmaz” 
Teknolojik gelişmeler yaşansa da telsizle iletişime her zaman ihtiyaç olduğunu aktaran Şua Tortu, “Hobi olarak bu işe başladım. Hobi olarak devam ediyorum. Ama sivil toplum örgütü olduğumuz için ihtiyaç anında cihazlarımızı, istasyonlarımızı ve bilgilerimizi kamuoyunun yararına sunuyoruz. Bu tip olağanüstü durumlarda telsizin önceliği kaçınılmaz. GSM şebekelerinin yapısı itibariyle aynı anda binlerce kişinin yüklenmesiyle çalışabilmesi mümkün değil. Zaten bütün dünyada da böyledir. O sebepten daha büyük yıkımlarda mesela 20 sene önceki depremde yaklaşık bir hafta iletişim kurulamadı. O zaman görevli operatörler olarak çadırlarda Ankara ve diğer büyük şehirlerle bağlantıyı sağladık. İleride böyle bir durum olduğunda yine aynısı olacak” dedi. 

“2 bin abonelik sisteme 10 bin kişinin yüklenmesiyle çökmesi doğal” 
GSM’in alt yapısını anlatan Tortu, “Devletimiz 20 senelik süreçte gerekli önlemleri aldı. AFAD diye bir sistem kurdu. Gayet iyi çalışıyorlar. Zaten koordineli çalışıyoruz. Haberleşmelerine de Zonguldak’ta yardımcı oluyoruz. Ama yine de ihtiyaç olduğunda her zaman hazır ve nazırız. Bütün dünyada böyledir. Radyo amatörleri görev verildiği takdirde kamunun hizmetinde çalışırlar. Vatandaşlar da tepkilerinde haklı. Ama GSM’in alt yapısı gereği bu kadar insanın aynı anda görüşmesi mümkün değil. Çünkü biz genelde iki üç şeritli yol kullanıyoruz. Niye 10 şeritli yapmıyoruz çünkü gereksiz. Ama bir şehri boşaltma esnasında 10 şerit gerekiyor. Aynı yapıda GSM de normal kullanım esnasında 2 bin abonelik sistem var. Ama bu tür olağanüstü durumlarda 10-20 bin kişinin şebekeye yüklenmesi halinde şebekenin çökmesi doğal. Bin liralık yatırım yapılacağına 100 bin liralık yatırım yapması gerekir ki o takdirde bize gelen faturalar 100 misli artar” diye ifade etti. 

Zonguldak’ta kurulan sistem afet anında bilfiil aktif olacak” 
Zonguldak’ta AFAD ile kurulan telsiz haberleşme sisteminde haftada bir çevrimler alındığını ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalıştığını aktaran Tortu, olası bir afet anında iletişimin kopmadan devam edebileceğini ifade etti. Tortu, sözlerini şöyle tamamladı: 
“Biz bu işi hobi olarak yapıyoruz. Kendi cihazlarımızı kendimiz yapıyoruz. Elektrikten bağımsızız. Solarla, akülerle iletişim kurabiliyoruz. Ama önceliğimiz hobi. Elektronik alanlarda kendi cihazlarımızı yapmak, bütün dünya ile haberleşmek. Çeşitli branşlarda, frekanslarda bu işin zevki. Mikrofona bastığınızda Avusturalya’nın bir ucundaki vatandaşla o anda karşılıklı görüşebiliyorsan büyük bir haz. Ve dünyanın her yanından arkadaşlarımız var. Servetiniz olsa böyle bir haz duyamazsınız. Zonguldak’ta büyük bir afet anında AFAD’a kurduğumuz alt yapıda akü desteklidir. En az 48 saat bilfiil tüm devlet birimleri arasında jandarma, 112, orman, belediye, yangın tamamı tek cihaz üzerinden görüşebiliyorlar. Haftalık çevrimler oluyor. Şu anda sistem sağlıklı çalışıyor. Olağanüstü bir durumda da o sistem çalışmaya devam eder.” 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , deprem , telsizle haberleşme

Yorumlar

Grizu-263 BEÜ Rektörü Çufalı'yı ziyaret etti

25 Eylül 2019 Çarşamba 15:33

Grizu-263 BEÜ Rektörü Çufalı'yı ziyaret etti

Teknofest 2019 ‘4. Türksat Model Uydu Yarışması’ Türkiye Birincisi Grizu-263 Uzay Takımı BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı'yı ziyaret etti.

 TEKNOFEST kapsamında Türksat tarafından 10-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 4. Türksat Model Uydu yarışmasında 95 takım arasında Türkiye birincisi olarak üniversiteyi gururlandıran Grizu-263 Uzay Takımı, Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’yı ziyaret etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Takım danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi eşliğinde şampiyon öğrenciler kazandıkları ödülü Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ ya takdim ettiler.
Grizu-263 Uzay Takımının elde ettiği başarılardan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Rektörümüz, üniversiteyi başarı ile temsil ederek birinci olan öğrencileri ve hocalarını tek tek kutlayarak kendilerine teşekkür belgesi verdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , BEÜ , TENOFEST

Yorumlar

Çufalı, TÜRKSAT VE TÜBİTAK yetkilileriyle bir araya geldi

23 Eylül 2019 Pazartesi 16:00

 Çufalı, TÜRKSAT VE TÜBİTAK yetkilileriyle bir araya geldi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, TEKNOFEST İstanbul 2019 kapsamında TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK yetkilileri ile biraraya geldi.

 Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen, Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katılan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, festival alanında Türkiye'nin öncü bilim ve teknoloji kurumlarından TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK yetkilileri ile bir araya geldi. Türkiye'nin milli teknoloji hamlesinin sembolü TEKNOFEST İstanbul 2019 ödül töreninde, 4. Türksat Model Uydu Yarışmasında Türkiye Birinciliği elde eden Grizu-263 Uzay Takımını yalnız bırakmayan Rektör Çufalı, festival alanında, TEKNOFEST’e önemli destekler sağlayan TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)’ın çadırlarını da ziyaret etti. 
İlk ziyaretini Grizu 263-Uzay Takımının Türkiye birinciliğini elde ettiği, 4.Türksat Model Uydu Yarışması’nın da ana sponsoru olan TÜRKSAT A.Ş.’ye yapan Rektör Çufalı, burada TÜRKSAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yüksek, Genel Müdürü Cenk Şen ve Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen ile görüştü. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, hem festivale hem de üniversiteye ve öğrencilere verdiği desteklerden dolayı TÜRKSAT yetkililerine teşekkür etti. 
Bu ziyaretin ardından TÜBİTAK BİDEP (Bilim İnsanı Destekleme Programları) çadırını da gezen Rektör Çufalı, BİDEP Başkanlığı yetkilileri ile birlikte, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ve TÜBİTAK destekli “Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları” standlarını inceledi. Rektör Çufalı, proje sahibi öğrencilerle sohbet ederek, projeleri hakkında bilgi aldı. Ziyaretlere ilişkin açıklamalarda bulunan Rektör Çufalı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak dünyanın en büyük havacılık etkinliklerinden biri, Türkiye’nin ise en büyük teknoloji yarışması olan TEKNOFEST İSTANBUL 2019’da 4. Türksat Model Uydu Yarışmasında, Türkiye 1’inciliği ödülünü almanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. 
Çufalı, üniversitenin bilim, teknik ve sanatın her alanında elde ettiği başarılarının ilimi Zonguldak ve üniversite adına memnuniyet verici olduğunu söyledi. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen her yarışmanın Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini kolaylaştıracağının altını çizen Rektör Çufalı, bu önemli ve büyük teknoloji festivaline katkılarından dolayı TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK’a teşekkürlerini iletti. Üniversite olarak TÜBİTAK destekli projelere daha çok ağırlık verileceğini, bu bağlamda gerek ulusal gerek uluslararası her türlü projeyi desteklediklerini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Türkiye’nin en büyük teknoloji şöleni TEKNOFEST İSTANBUL 2019’da, başta Grizu-263 Uzay Takımı olmak üzere yarışıp dereceye giren öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , TÜRKSAT ve TÜBİTAK

Yorumlar