Faslı kadın normal doğum yaparak örnek oldu

4 Mayıs 2019 Cumartesi 11:34

Faslı kadın normal doğum yaparak örnek oldu

Zonguldak’ta üç yıl önce tanışan Faslı Leyla ile Zahit evlendikten sonra doğum için yine Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Devlet Hastanesini tercih etti.

Zonguldak’a yaklaşık üç yıl önce farklı firmalardan çevirmen olarak gelen Zahit (31) ile Sabrina Leyla Lahlali (26) birbirlerine aşık olup evlenme kararı aldı. Ülkelerine dönen ve burada yaşamaya başlayan Leyla Lahlali hamile kalınca 9 ayın sonunda doğum için Kdz. Ereğli Devlet Hastanesini tercih etti. Önceki gün Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cavidan Özalp, ebeler Nagihan Kabasakal ve Nadihan Özdemir tarafından önceki gün Aylin Leyla adını verdiği 3 kilo 500 gram bir kız çocuğu dünyaya getiren anne Sabrina Leyla Lahlali, çok mutlu olduğunu dile getirdi. Normal doğumu tercih eden Sabrina Leyla Lahlali güvenilir olduğu için Kdz. Ereğli Devlet Hastanesini tercih ettiğini söyledi. İlk defa anne olan Lahlali, “Ben buraya Fas’tan geldim. Eşimle beraber 3 yıl önce Zonguldak’ta evlendik. Bu benim ilk bebeğim. Burada doğum yaptığım için çok mutluyum. Hastane ve doktorumuz çok iyiydi, o yüzden buraya geldim. Doğum da çok şükür iyi geçti” dedi.
Doğumu gerçekleştiren Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cavidan Özalp ise Sabrina Leyla ve Zahit Lahlali çiftine doğum için hastanelerini tercih ettikleri için teşekkür etti. Sabrina Leyla Lahlali’nin kolay doğum gibi görülen sezaryen yerine normal doğumu tercih ederek örnek bir davranış sergilediğini anlatan Dr. Özalp “Her şeyden önce Sabrina’ya hastanemizde doğum yaptığı için çok teşekkür ederiz. Özellikle normal doğumu tercih ettik ve hastamız da bize bu konuda yardımcı oldu. 41 haftalıktı ve bebeğimiz 3,5 kilo doğdu. Herhangi bir sağlık problemimiz yok. Çiftimiz Fas’ta yaşıyorlar. Burada tanışıp evlenmişler. Doğumlarını da Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde yapmayı tercih ettiler. Kendilerine Aylin bebekle birlikte mutluluklar dileriz” diye konuştu.
Dr. Özalp daha önce Venezuela’dan, bugün Fas’tan bir kişin doğumunu gerçekleştirdiklerini, önümüzdeki günlerde ise Endonezya’dan bir kişinin doğumunu gerçekleştireceklerini belirtti.
Faslı çifte hastanede Sabrina Leyla’nın annesi Leyla Mekhzoum ile kız kardeşi Lina Lahlali de refakat etti.

Yorumlar

Tuğçe Kandemir hayranlarına unutulmaz bir akşam yaşattı

4 Mayıs 2019 Cumartesi 11:25

Tuğçe Kandemir hayranlarına unutulmaz bir akşam yaşattı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Bilim ve Gençlik haftası etkinlikleri kapsamında sahne alan Tuğçe Kandemir hayranlarına unutulmaz bir akşam yaşattı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 25. Uluslararası Bilim ve Gençlik haftası etkinlikleri kapsamında ünlü pop sanatçısı Tuğçe Kandemir sahne aldı. Yoğun bir katılım altında gerçekleşen konserde ünlü pop sanatçı Kandemir, ''Bu benim öyküm, Yanlış, İçimdeki Sen ve Gülü Soldurmam'' adlı şarkılarını seslendirdi. 2 saat süren konserde ünlü şarkıcı Tuğçe Kandemir sahnede hareketliliği ve güler yüzüyle hayranlarından büyük alkış aldı. Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencileri Kandemir'in şarkılarına telefonların ışıklarını yakarak eşlik etti. Ardından Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa İnan, Tuğçe Kandemir'le özel bir İngilizce kursunun ücretsiz indirimli burs kurasını çekti. Bu sırada İnan, kurada ünlü şarkıcının ismini okuyunca gülme tufanı koptu. Kandemir ise gülerek 'Torpil yaptım' diyerek cevap verdi. Konserin sonunda ise Bülent Ecevit Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa İnan, Tuğçe Kandemir'e konser için teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Yorumlar

1071'e 341 kişi kaldı... Son 3 saat...

3 Mayıs 2019 Cuma 19:19

1071'e 341 kişi kaldı... Son 3 saat...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamlığı, Erdemir İlkokulu ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı, Erdemir İlkokulu ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Gençlik ve Spor Salonu’nda kan bağışı kampanyası sabah 09.00’da başladı. Kampanyanın açılış törenine Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, MHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, Kızılay Zonguldak İl Başkanı Aydın Ergenç, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Erdemir İlkokul Müdürü Yaşar Ciğer, okul idarecileri, öğretmenler ve veliler katıldı. İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende bir konuşma yapan Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç, Kızılay Kurumu’nun her konuda yardım muhtaç insanların yanında olduğunu ve bundan sonrada yanında olacağını belirtti. Ergenç konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Kızılay’ımız her konuda yardıma muhtaç insanlarımızın yanında olmuştur ve bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir. Bu faaliyet alanlarından biri de ülkemizdeki kan ihtiyacını karşılayarak hastanelerimize ve hastalarımıza ulaştırmaktır. Kızılay her gün yaklaşık 9 bin ünite kan topluyor; siz bağışçılarımız, gönüllülerimiz ve değerli devlet erkânımızla beraber bu kampanyamızı yapıyor, Türkiye’nin 300 farklı noktasında bu kesintisiz devam etmesi gereken bir süreçtir. Kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Ramazan ayları ve kış aylarında kan bağışları zaman zaman azalabiliyor ancak kan ihtiyacı sürekli devam ediyor. Bugün Malazgirt Zaferi’ne ithafen yapacağımız bu 1071 kan bağışı ile hem rekorumuzu Kdz. Ereğli’mize kazandırmış olacağız hem de yaklaşan Ramazan ayı öncesinde kan stoklarımıza önemli bir katkıda bulunmuş olacağız.” Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu da kampanyayı gönülden desteklediğini ve 1071 hedefine ulaşacaklarına inancının tam olduğunu belirtti. Çorumluoğlu konuşmasında şunları söyledi, “Ben devamlı suretle kan veriyorum ve bütün arkadaşlarıma bunu tavsiye ediyorum. Hem sağlığımız için hem de hayırlı bir iş görme anlamında güzel bir çalışma. Türk Kızılay’ımıza ve il başkanımıza teşekkür ediyorum, çünkü kan verecek kişiyle beraber bu organizasyonu kurmak da çok kolay bir iş değil. Bunu burada sağlayacaklarına inanıyorum. Milli Eğitim camiasına da katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Buradaki toplanan kanın yerine gideceğine de ümidimiz tamdır. Ramazan ayında anladığım kadarıyla Kızılay kan toplama konusunda biraz sıkıntı yaşıyor, inşallah biz de bu yönde destek olacağız. Okul idaresini de tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum.”
Konuşmaların ardından Erdemir İlkokulu öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi sergilendi. Zonguldak, Karabük ve Düzce Kızılay ekiplerince gerçekleştirilen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kan bağışında toplam 730 kişiden kan alınırken, kampanyanın saat 22.30’a kadar süreceği belirtildi.

Yorumlar

KEALFEST finali renk şöleni ile yaptı

3 Mayıs 2019 Cuma 18:54

KEALFEST finali renk şöleni ile yaptı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi tarafından ikincisi düzenlenen ‘KEALFEST’ etkinlikleri Life in Colors etkinliği ile son buldu.

Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi 29 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği ‘KEALFEST’ etkinliklerinin son gününde öğrenciler Life in Colors ve şarkılar eşliğinde doyasıya eğlendi. İlk olarak Alaplı Altı Nokta Körler Derneği üyesi İsmail Korkut’un sahne almasıyla başlayan etkinlik sırasıyla Kdz. Ereğli Özel Eğitim İş Uygulama Okulu müzik öğretmeni eşliğinde özel öğrenciler Emirhan Odabaş, Salim İnal, Kadernur Durmaz, KEAL 2018 mezunlarından V-rock grubu, Grup Tatala ve lise öğrencilerinin seslendirdiği eserler ile öğrenciler gönüllerince eğlendiler. Verilen konserlerin ardından Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ersan Arslan KEALFEST organizasyonuna destek olan Adil Kılıç’a teşekkür plaketi takdim etti.
KEALFEST etkinliği DJ grubu Brother Hood’un öğrencileri eğlendirmesi ile devam etti. Yaklaşık 2 saat sahne de kalan grup finali öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği Life İn Color etkinliği ile yaptı. Müzik eşliğinde ellerinde boyaları havaya atan 700 öğrenci alanda renk şöleni yaşattı.
Öğrencilere hem unutulmaz bir anı hem de sosyal sorumluluğu yaşattıklarını söyleyen Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ersan Arslan, geleneksel hale getirdikleri KEALFEST’in ileriki yıllarda da devam edeceğini söyledi. Arslan konuşmasında, “KEALFEST’in sonuna geldik. Aylardır öğrencilerimiz ile birlikte bu festivale hazırlandık ve çok şükür festivalimizi yaptık. Öncelikle festivalimize destek veren sponsorlarımıza, öğrencilerimize ve okul aile birliğimize çok teşekkür ederim. Bu sene ki çatı mesajımız olan engelli farkındalığını düzenlediğimiz etkinlikler ile hem okul öğrencilerimize hem de diğer öğrencilere en güzel şekilde anlatıp, empati kurmalarını sağladık. Dolu dolu geçen 5 günde öğrencilerimiz aynı zamanda gönüllerince eğlendiler. İnşallah önümüzde ki sene KEALFEST’te yeniden görüşeceğiz. Tekrar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Yeşil sahaların görünmez kahramanı...

3 Mayıs 2019 Cuma 18:13

Yeşil sahaların görünmez kahramanı...

Zonguldak'ta 20 yıldır sağlıkçı olarak görev Mustafa Kaya, en eski sağlıkçı olarak yeşil sahalarda hayat kurtarmaya devam ediyor.

Zonguldak'ta amatör sahalarda 20 yıldır sağlıkçı olarak görev yapan 59 yaşındaki Mustafa Kaya yaptığı işle büyük takdir topluyor. 20 yıldır Zonguldak'ta bütün sahalarda basmadık yer bırakmayan Kaya, yüzlerce sporcunun da canını kurtardı. Özellikle amatör sporun kanayan yarası olan sağlıkçı görevi, Mustafa Kaya'nın yaptığı işle örnek oluyor. Kaya, çıktığı bazı maçlarda görev parası bile almazken önemli olan sporcu sağlığı diyerek görevini büyük bir titizlikle yürütüyor. Zonguldak'ın en eski sağlıkçısı Kaya, aynı zamanda sporun yanı sıra Kapuz plajında da amirlik görevini yürütüyor. Sahalarda harcadığı mesai yetmezmiş gibi Mustafa Kaya yaz aylarında da denizde boğulma tehlikesi geçiren insanları kurtararak hayata döndürüyor.
59 yaşındaki sağlık görevlisi Mustafa Kaya, ''İşimi severek yapıyorum. 20 yıldır yeşil sahalarda görev yapıyorum. Asıl işim ise plaj amirliği. Yeşil sahalarda görmediğim vaka kalmadı. Allah'a şükür hepsinin üstesinden gelmesini bildim. Bu sahalarda bir çok tecrübe edindim. Bütün sporcuları kendi çocuklarım gibi gördüm. Onlarda artık beni ağabeyleri gibi görüyorlar. Bazı maçlarda gönüllü olarak görev yapıyorum. Önemli olan sporcu sağlığı. Onlar da bizim evlatlarımız'' dedi.

Yorumlar