Fındık hasadı aşının önüne geçti

20 Ağustos 2021 Cuma 17:18

Fındık hasadı aşının önüne geçti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde düzenlenen aşı etkinliği, fındık hasat dönemine denk gelmesi katılımı etkiledi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde muhtarlık tarafından organize edilen aşı etkinliği düzenlendi. Çaylıoğlu Muhtarlık binasına gelen İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Covid-19 aşısını yaptırmak isteyen veya aşı günü gelen köy halkına aşılarını randevusuz şekilde uyguladı.

Biontech ve Sinovac aşılarının uygulandığı programda toplam 50 kişiye aşı yapıldı. Muhtarlık tarafından daha önceki günlerde de düzenlenen aşı etkinliğinin birincisinde 145 doz, ikincisinde ise 115 doz aşı uygulanırken son yapılan programda aşı sayısının 50 kişide kalması köy halkının fındık tarlasında olmasından kaynaklı olduğu öğrenildi.

"AŞI KONUSUNDA DUYARLI OLUNMALI"

Çaylıoğlu Köyü Muhtarı Yüksel Dirican programın ardından yaptığı açıklamada, “Kdz. Ereğli İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden gelen sağlık ekipleri tarafından bugün Çaylıoğlu’nda aşılarını yaptırmak isteyen vatandaşlarımıza aşıları uygulandı. Sayının düşük olması bir çok köy halkının fındık tarlasında olmasından kaynaklı. Aşılarını yaptırarak duyarlı davranan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederek, şifa olmasını temenni ediyorum. Aşı konusunda herkesin duyarlı ve dikkatli olmasını istiyorum. Her platformda aşı konusunda Kaymakamımız ve Belediye Başkanlarımız gibi bizler de çağrıda bulunuyoruz. Bu konuda zaman zaman çevre köylerde imam arkadaşlara da camilerden anons yaptırılması konusunda taleplerimiz oldu. Aşı konusundaki çalışmalarımız önümüzdeki günlerde de devam edecek.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , çaylıoğlu , aşı , fındık

Yorumlar

Maviye döndük

19 Ağustos 2021 Perşembe 18:55

Maviye döndük

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada Zonguldak’ın aşı haritasında maviye döndüğünü açıkladı. Zonguldak Valisi Tutulmaz Zonguldak halkını tebrik etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aşı haritasını paylaştı. Zonguldak 75,1 oranı ile sarıdan maviye dönen iller arasında yer aldı. Bakan Koca “Kilis ve Zonguldak düşük riskli iller arasında yerini aldı. Salgın hastalığa karşı karar verip ilk doz aşıyı olma oranları %75’in üzerinde. Haritada iki şehrimiz daha Mavi. Düşük riskli il sayımız 33’e yükseldi.” ifadelerine yer verdi. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise Zonguldak halkını tebrik etti. Sosyal medya hesabından paylaştığı tebrikte, “Duyarlı Zonguldaklı kardeşlerimizin sayesinde aşılanan kişi sayısında mavi kategoriye geçtik. Tebrikler Zonguldak” dedi.

Aşılamada yüzde 75 ulaşan Zonguldak’ta vatandaşlar caddelerde yoğunluk oluşturdu. Kentin en işlek caddesi olan Gazipaşa Caddesinde yoğun kalabalık oluşurken bazı vatandaşların maske, mesafe kurallarına uyulmadığı görüldü. Aşı haritasında mavi olan Zonguldak’ta vaka haritası kırmızıya döndü. Vatandaşlar herkesi aşı olmaya davet ederken yetkililerden tedbirlerin arttırılmasını istedi. Vatandaşlar, "Bizler aşılarımızı olduk, Zonguldak olarak aşılamada iyi bir yerdeyiz ama tedbirler noktasında biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. Denetimlerin tedbir noktasında arttırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşılama

Yorumlar

Muhtarlıktan aşı daveti

18 Ağustos 2021 Çarşamba 18:39

Muhtarlıktan aşı daveti

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde aşı etkinliği düzenlenecek.

Çaylıoğlu Muhtarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,

19 Ağustos Perşembe günü Çaylıoğlu Muhtarlık binasında Covid-19 aşısı uygulanacak. İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından aşı günü gelen vatandaşlar 1.,2. veya 3’üncü aşılarını randevusuz yaptırabilecekler.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , aşı , çaylıoğlu

Yorumlar

İşte ilçe ilçe vaka sayıları

18 Ağustos 2021 Çarşamba 17:32

İşte ilçe ilçe vaka sayıları

Zonguldak Valiliği günlük vaka sayılarını açıkladı. En yüksek vaka il merkezinde görüldü.

Zonguldak Valiliği korona virüs vaka sayılarını açıkladı. Vaka sayılarında ilk sırayı Merkez aldı. Açıklamaya göre; Zonguldak Merkez’de 50, Kozlu’da 20, Kilimli’de 21, Gökçebey’de 7, Ereğli’de 41, Devrek’de 25, Çaycuma’da 28 ve Alaplı’da 35 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Zonguldak Merkez 50 vaka sayısı ile en yüksek riskli bölge olarak yer alırken, Ereğli 41 vaka sayısı ile ikinci sırada yer aldı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , vaka , ereğli

Yorumlar

“Vakaların çoğunluğu delta varyantı”

18 Ağustos 2021 Çarşamba 10:28

“Vakaların çoğunluğu delta varyantı”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, koronavirüsle mücadelede ilçedeki son durumu paylaşarak, “Şu anda serviste yatan yaklaşık 50 civarında hastamız, 10 civarında da yoğun bakımda yatan hastamız var” dedi.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, koronavirüsle mücadelede ilçedeki son durumu paylaştı. Kaymakam Çorumluoğlu, vaka sayılarında halen istenen düzeye düşülemediğini belirterek, “Bu durum zaman zaman bize vefat olarak da geri dönüyor. Bazı haftalarda 2 ya da 3 vefatımız oluyor, bu da bizi ziyadesiyle üzüyor. Okullar açılmadan önce kontrol altına almamız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanımızın da açıkladığı gibi bu sene okullar zamanında açılacak. Hazırlıklarımızı da o yönde yapıyoruz. Ama okullar açıldıktan sonra daha da sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor olacak."

"LÜTFEN AŞINIZI YAPTIRIN"

"Aşı şu anda elimizde yeteri kadar var. Ereğli olarak da yeteri kadar var. Vatandaşlarımız bazen yanlış, asparagas bilgilerle bu işlerden uzak durmaya çalışıyorlar. Açıkçası kimse bu tür antipropagandalara kulak vermesin. Devletimiz bu işle alakalı gerekli açıklamaları yapıyor. Bu açıklamalar çerçevesinde de aşılarını yaptırsınlar. Çünkü sizin yaptırdığınız aşı aynı zamanda toplumu koruma anlamında da son derece önemli. Sadece kendinizi değil, toplumu da siz bu sayede korumuş olacaksınız. Çok hikayeler dinliyoruz son günlerde; “ben aşı karşıtıydım, keşke o aşıyı yaptırsaydım da başıma bunlar gelmeseydi” diye çok sıkıntılı durumları dinliyoruz. Bunlarla karşı karşıya kalmamak için lütfen aşınızı yaptırın.” İfadelerini kullandı. 

Çorumluoğlu, Ereğli’de günlük ortalama 50 vaka geldiğini söyledi. Kaymakam İsmail Çorumluoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Vakaların çoğunluğu da delta varyantı geliyor. Şu anda gündemdeki olan varyant delta varyantı. Zaten Sağlık Bakanımız da bunları açıklıyor. Hastanemiz şu anda tolere edebilecek düzeyde. Ama bir anda yükseliyor. Yani kendi kendimize yeterken hastaneler bir anda doluyor. Bir aileden 7-8 kişi geldi. Geçen vaka analizine baktım. Bir aileden 8 kişi gelir mi? Bu kadar mı biz birbirimize dikkat etmedik? Bu manada dikkatli olalım. Ben bu virüsü yeneceğimize inanıyorum. Hele ki Ereğli gibi eğitim seviyesinin yüksek olduğu, modern bir şehirde bizim bunu çok daha çabuk geçmemiz gerekiyor. Bayram civarlarında Zonguldak ve Türkiye’ye göre iyiydik ama son günlerde biraz daha işimiz zora düşmeye başladı. Ben bu süreçte vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda serviste yatan yaklaşık 50 civarında, 10 civarında da yoğun bakımda yatan hastamız var. Bunlara da Allah’tan şifa diliyorum.”

“KARINCA KARARINCA BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ DESTEK OLSUNLAR”

Son günlerde Türkiye’nin bazı bölgelerinde yaşanan yangın ve sel felaketlerine de değinen Çorumluoğlu, şu ifadelere yer verdi: 

“İlçemizde biliyorsunuz Ormanlı’da bir sel felaketi yaşamıştık. Ormanlı’da yaşadığımızda biz durumumuzu kötü gibi görüyorduk. Ama bugün Kastamonu’yu, Sinop’u gördükten sonra hakikaten oradaki vatandaşlarımız ciddi zararlar gördü. Bununla ilgili basın aracılığı ile de hesap numaralarını paylaştık, karınca kararınca bütün vatandaşlarımız destek olsunlar. Bugün Kastamonu’da olur, yarın Ereğli’de olur bu. Biz Türk milleti olarak birbirimizi dayanışma, birbirimizi kalkındırma ve destek olma anlamında örnek bir ülkeyiz. Ben bağış kampanyasında da Ereğli’nin gerekli çalışmayı yapacağına inanıyorum. Belediyelerimize, kamu kuruluşlarımıza, Sivil toplum kuruluşlarımıza, iş dünyasına bu tedbirleri gönderdik. Onların da teveccüh göstereceğine ben eminim. Bir kez daha Türkiye’nin değişik noktalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu işlerden zarar görmüş vatandaşlarımıza da geçmiş olsun diyorum. 

“VATANDAŞLARIMIZ ÇER ÇÖPÜ YAKMASINLAR”

Memleketimizin yaşadığı sıkıntılardan bir tanesi de orman yangınları. Ereğli için şu anda çok fazla sıkıntı gözükmemekle beraber, zaman zaman Ereğli’de de bu tür sıkıntılar olabilir. Özellikle fındık üretimi ile uğraşan vatandaşlarımız çer çöpü yakmasınlar. Bu sene yeteri kadar yüreğimiz yandı, ciğerlerimiz yandı. Memleketimiz yeteri kadar selle, yangınla ve diğer sıkıntılarla uğraşıyor. Bunu da daha arttırmamamız için biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız ısrarla dere yataklarında yapılaşma hususunda bu örneği de ciddiye almak zorundalar. Bozkurt ve selin zarar verdiği diğer yerlerdeki eski fotoğrafları ve yeni fotoğrafları görüyoruz. Yine bizim seldeki zarar gören yerlere bakıyoruz, vatandaşlarımızın imarda ısrarla dere yataklarına yakın yerleri tercih etmesinden kaynaklanıyor. Bugün Amerika’da olsanız, Almanya’da olsanız tabiat kendinden alınanı sizden geri alıyor. Onun için dikkat edelim, inat etmeyelim, tabiatla da boğuşmaya gerek yok. Zaten yeteri kadar tabiata zarar veriyoruz. Hülasa gerek sel gerek yangın felaketi ile ilgili ülkemize geçmiş olsun diyorum.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ismail çorumluoğlu , kovid , delta , vaka , yangın , sel

Yorumlar