Fırtına hasara yol açtı. 38 lise öğrencisi tahliye edildi.

5 Aralık 2016 Pazartesi 17:19

Fırtına hasara yol açtı. 38 lise öğrencisi tahliye edildi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde fırtınada çatısı uçan ve bazı bölümleri hasar gören İbrahim Süheyla İzmirli Fen Lisesi'nin çatısı uçtu. Çatıdan uçan parçaların zarar verdiği Erkek ve Kız Pansiyonu’nda kalan 16’sı kız 22’si erkek olmak üzere toplam 38 öğrenci tahliye edilmesine yol açtı.

Kdz. Ereğli ilçesinde akşam saatlerinde şiddetli fırtına birçok binada çatıların uçmasına neden oldu. İlçede faaliyet gösteren İbrahim Süheyla İzmirli Fen Lisesi'nin çatısı da uçtu. Çatıdan kopan parçalar Erkek ve Kız Pansiyonu’nun da hasara yol açtı. Çatının bazı parçaları Fen Lisesi ile pansiyonun camlarının kırılmasına neden oldu. Fırtınada uçan çatının parçaları okulun bahçesine dağılırken, olayda yaralanan olmadı. Durumun haber verilmesi üzerine Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz Fen Lisesi’ne gelerek incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonrası kız ve erkek pansiyonunda kalan öğrencilerin tedbir amacıyla tahliyesine karar verildi. Pansiyondan çıkarılan 38 öğrenci otobüse alınarak Kdz. Ereğli Öğretmenevi’ne getirildi. Fen Lisesi ile pansiyon binasında polis ekipleri inceleme yaparak hasar gören bölümleri fotoğrafladı.
Kdz. Ereğli’de şiddetli fırtına etkili olmaya devam ederken, bir çok mahalleye elektrik verilemiyor. Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiyesi, elektrik ve doğalgaz acil müdahale ekipleri de her hangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekletiliyor.

Yorumlar

Polis ve Zabıtadan dilenci operasyonu...

5 Aralık 2016 Pazartesi 17:15

Polis ve Zabıtadan dilenci operasyonu...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde polis ve zabıta ekiplerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonda 13’ü bayan, 15’i çocuk ve 4’ü erkek olmak üzere 32 dilenci yakalandı. Dilencilerden birinin kaçmaya çalışırken zabıtanın kucağına düşme anı zabıta ekibinin kamerası tarafından kaydedildi.

Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ve Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler bu gün Cuma namazı çıkışı dilencilere yönelik operasyon düzenledi. Cami önlerinde dilenen aralarında Suriye uyruklularında bulunduğu 13’ü bayan, 15’i çocuk ve 4’ü erkek olmak üzere 32 kişiyi yakaladı. Karşılarında polis ve zabıtaya gören bazı dilenciler kaçmaya çalıştı ancak yakalanmaktan kurtulamadı. Kdz. Ereğli Belediyesi’ne ait otobüslerle belediyeye getirilen 32 kişiye kimlik tespitinin yapılmasının ardından kabahatler kanuna göre ceza 105’er TL para cezası uygulanarak serbest bırakıldı. Yakalananlar arsında bulunan Suriye uyruklu kişiler ve çocukları polis tarafından ilçe dışına gönderildi.
Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürü Alptekin Dursun, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri ile birlikte halkın huzurunu sağlamak için Cuma namazı sırasında dilenen kişileri yakaladıklarını söyledi. Dursun, uygulamanın sürekli yapılacağını ve dilenciliğe müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Yorumlar

Otomobili ile elektrik direğinin arasına sıkıştı

5 Aralık 2016 Pazartesi 17:19

Otomobili ile elektrik direğinin arasına sıkıştı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde el frenini çekmeyi unuttuğu ve hareket etmeye başlayan otomobilini tutmaya çalışan sürücü elektrik direğine sıkıştı. Yaralanan sürücü ambulansla özel hastaneye kaldırıldı.

Kaza saat 15.00 sıralarında Murtaza Mahallesi Dışçeşme Sokak üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre restorandan aldığı yemekleri eve götüren İsmail Demirci (38) aracını park ederken el frenini çekmeyi unuttu. Demirci geri geri hareket etmeye başlayan otomobilini tutmaya çalışırken elektrik direği ile otomobilinin arasına sıkıştı. Elektrik direği ile otomobilin arasında kalıp sıkışan Demirci, vatandaşların otomobili kaldırması ile kurtarıldı. Mahalle sakinlerinin haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 sağlık görevlileri yaralıya ilk müdahaleyi burada yaptı. Acı içerisinde kıvranana ve sol ayağını hissetmediğini söyleyen sürücü sedye ambulansa alınarak ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Mahalle sakinleri İsmail Demirci’nin aracından indikten sonra hareket etmeye başlayan otomobil ile elektrik direği arasına sıkıştığını, bağırma sesini duyunca yardıma koştuklarını anlattı. 
Yaralının vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar olduğu öğrenilirken, polis kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Yorumlar

İmam Hatip Liseli öğrencilerden Mısır Protestosu

5 Aralık 2016 Pazartesi 02:48

İmam Hatip Liseli öğrencilerden Mısır Protestosu

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde İmam Hatip lisesi öğrencileri, Mısır' da darbecilerin verdiği 529 idam kararına tepki amacıyla eylem gerçekleştirildi. Öğrenciler sloganlar atarak kararı protesto etti.

Ereğli İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin organize ettiği eylem ile Mısır’da darbecilerin aldığı 529 kişi hakkında verilen idam kararı protesto etti.  Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan İmam Hatip Lisesi (İHL) 12. Sınıf öğrencisi Muhammed Akif Müftüoğlu,  Mısır halkının geniş desteği ile Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin, küresel güçleri rahatsız ettiği, bölgedeki işbirlikçilerinin devreye girmesi ve sözde sivil görünümlü darbe yanlısı kuruluşların harekete geçirilmesi, birçok iftira kampanyaları ile Mısır ordusunun başındaki zalim Sisi tarafından bir darbe ile tutuklandığı belirtti.

Müftüoğlu açıklamasında “Halkın darbeciler karşısında susacağını zannedenler, karşılarında yüzbinlerce insanın sokaklara dökülmesi karşısında katliamlara giriştiler. Başta adeviye meydanı olmak üzere Mısır’ın birçok yerinde binlerce kardeşimizi katlettiler. Tüm bu katliamlara karşı dünya üç maymunu oynamaya devem etti. Halkın aldığı kararları tanımayan darbecilerden adalet beklemek ahmaklıktır. Nitekim darbeciler, dünyanın sessizliğinden de almış oldukları cesaretle 529 kardeşimize idam kararı verdiler. Bizler 529 kardeşimizin yanındayız. Zalim diktatör Sisi ve taraftarlarını, aldıkları kararları kınıyor, onları telin ediyoruz. Aynı şekilde İslam dünyasındaki sessizliği de kınıyoruz. Allah Müminlerle beraberdir ve Allah kiminle ise ancak o galip gelir” dedi.

Basın açıklamasının ardından okunan şiir ile eylem olaysız şekilde sona erdi.

Yorumlar

Mısır'daki idam kararına protesto ettiler

4 Aralık 2016 Pazar 01:29

Mısır'daki idam kararına protesto ettiler

Zonguldak’ta Mısır’da 529 kişi için alınan idam kararı protesto edildi. Zonguldak Madenci Anıtı’nda, Sivil Toplum Örgütleri Dayanışma Platformu tarafından Mısır’daki katliamlar ve alınan idam kararı kınandı.

Zonguldak Sivil Toplum Örgütleri Dayanışma Platformu adına açıklama yapan Emre Amir, yapılanlara karşı dilsiz şeytan olmamak adına seslerini durmak istediklerini belirterek “Haksızlıklara, vahşete, çocukların ve kadınların katline, özgürlük isteyenlere, İslami hassasiyeti bulunanlara ölüm hediye edilmesine sesiz ve duyarsız kalmak, dilsiz şeytanlığı kabul etmektir.” dedi. 

Alınan idam kararının durdurulması için bütün uluslar arası kuruluşlara görev düştüğünün altını çizen Amir, şunları söyledi: “İdam kararı verilen kişilerin tek suçu, o gün seçilmiş hükümete karşı yapılan darbeyi protesto etmek için Adevivye Meydanı’nda olmalarıdır. Uluslararası toplum, Mısır’ın gayr-i meşru yönetimine baskı yapmalıdır. Hepimizin üzerine düşen zalimlerin karşısında ve mazlumların yanında yer alışımızda sahici olmaktır.” 

Yaklaşık bin kişilik vatandaş, 'Zonguldak’tan Mısır'a direnişe bin selam', 'İdam sehpası yıldıramaz İhvanı' şeklinde sloganlar atıp tekbir getirerek Gazipaşa Caddesi'nden Zonguldak Valiliği’ne yürüdü. Burada Rabia işareti yapan kalabalık, Mısırlı Müslümanlar için dua ettikten sonra dağıldı.

Yorumlar