Gazeteciye adliye çıkışı silahlı saldırı

21 Şubat 2019 Perşembe 15:19

Gazeteciye adliye çıkışı silahlı saldırı

Zonguldak'ta yakınları ile girdiği bir duruşma çıkışı gazeteci Selçuk Koçaklı'ya silahlı saldırıda bulunuldu. Polis kalabalığı dağıtmak için silahı havaya doğrulttu.

Edinilen bilgiye göre olay öğlen saatlerinde Zonguldak Adliyesi önünde meydana geldi. İddialara göre kentte gazetecilik yapan Selçuk Koçaklı, yakınları ile bir duruşmaya girdi. Duruşma sonrası adliye önüne çıkan aile, bir anda kamyonet ile olay yerine gelen kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Bu sırada bir kişi belinden çıkarttığı silahla gazeteciyi karnından yaraladı. Silahtan çıkan tek kurşunla yaralanan Koçaklı bir anda yere yığıldı. Bu sırada olay yerine adliyede görevli polis memurları koştu. Gazeteci Koçaklı yere yığılırken ortalık bir anda karıştı. Polis memurları kalabalığı dağıtmak için silahını havaya doğrulttu. Bu sırada polis memurları da kavgayı ayırmaya çalıştı. Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen şüpheliler ise olay yerine geldikleri kamyonet ile kaçtı. Polis ekipleri zanlıların peşine düştü. 
Gazeteci Selçuk Koçaklı ise olay yerine sevk edilen ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Koçaklı'nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. 

Yorumlar

Çaycumalılar türkülerle coştu

21 Şubat 2019 Perşembe 14:09

Çaycumalılar türkülerle coştu

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Çaycuma Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun “Dilimizden, telimizden ezgiler” konseri büyük ilgi gördü.

Çaycuma Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde verdiği konser büyük ilgi gördü. Şef Ertuğrul Karabulut yönetimindeki konseri, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Belediye Başkan Yardımcısı Körpüş Mısırlı, Belediyesi Meclis üyeleri Cengiz Gökçe ve Bahri Malakçı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Hayri Kandemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Mal Müdürü Şener Civak, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk ve yönetim kurulu üyeleri, İyi Parti İlçe Başkanı Ahmet Köktürk, ADD Çaycuma Şube Başkanı Zeki Saim Oral, Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt’un yanı sıra Devrek, Alaplı, Ereğli Türk Halk Müziği Topluluğu yöneticileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi. 
Topluluk Başkanı Ayşen Köktürk, konser öncesi yaptığı konuşmasında, toplumların hayatında türkü kültürünün çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Türküler Anadolu’nun dile ve tele yansımasıdır. Anadolu’nun ta kendisidir. Türküler gurbettir, hasrettir, sıladır, aşktır. Türküler ayrılıktır, kavuşmadır. Türküler, anadır, babadır, bacıdır, yardır. Türküler topraktır, memlekettir, vatandır. Nerede yaşanmışlık varsa, orada türkü vardır. Korumamız, yaşatmamız gereken, gelecek kuşaklara aktarmamız gereken, ata yadigarı hazinemiz, en kıymetli kültür mirasımızdır türkülerimiz. Türküler bayrağımızdaki kan, şehidimizin verdiği candır. Biz Anadolu insanı yüzyıllardan beri türkülerle ağlamış türkülerle gülmüşüz. Sevincimizi, kederimizi, tüm duygularımızı, içimizi türkülere dökmüşüz. İşte bu yüzden Türk’ü anlamak için türkü dinlemek gerektiğine inanıyoruz. Sizlerin huzurunda belediye başkanımıza bizlere, türkülere önem ve kıymet verdiği, maddi ve manevi desteğini esirgemediği için çok çok teşekkür ediyorum” dedi. 
Şef Ertuğrul Karabulut ise 11 yıldır Çaycuma Belediyesi THM Topluluğu’na hizmet verdiğini Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve topluluk başkanı Ayşen Köktürk’ten izin istediğini hatırlatarak, “Emekli olunca da baktım zaman bol. Sayın başkanım ‘geliyorsun hocam’ dedi. Ben de hiç ikilemedim. Başarılı mıyım bilmiyorum ama her başarılı erkeğin arasında bir kadın vardır. Eşim dedi ki, ‘Hiç ikilemiyorsun gidiyorsun Çaycuma’ya’ dedi. Görünen o ki artık bizim böyle bir lüksümüz yok. Nefes aldığımız sürece Çaycuma’ya bu hizmeti yapmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Biz Fatih Terim ile Galatasaray gibi olduk. Ayrı kalsak da birlikte anılmaya başladık. Dolayısıyla memnuniyetle, başım gözüm üstüne bir sorun yok benim için” diye konuştu. 
Daha sonra konser, içinde Kemal Atatürk’ün adının geçtiği “Arzu ederdiniz bir yol görmeye” adlı türküyle başladı. Topluluk başkanı Ayşen Köktürk, söz ve müziği kendisine ait “Çaycuma güzellemesi” adlı türküsünü seslendirmesinin ardından “Çay benim çeşme benim” isimli türküde solistler Nurcan Gören ve Bilgin Kınacı oynadığı zeybek oyunu salonda coşkunun artmasına neden oldu. Söylenen türkülere zaman zaman eşlik eden izleyiciler, yaklaşık 2 saat süren konserin sonunda 22 türkü seslendiren koroyu ayakta alkışladı. Konserin sonunda Kaymakam Keçeli ve Belediye Başkanı Kantarcı ile birlikte şef Ertuğrul Karabulut’a bir buket çiçek verdi. 
Kaymakam Keçeli yaptığı konuşmasında, “O kadar güzel sesin arkasından bizim mikrofona geçmemiz aslında size bir eziyet ama kusura bakmayın. Çok keyifli bir gece yaşattılar bize. Zaten müthiş bir gelenek Çaycuma’mız da hem halk müziği kurumumuz hem sanat müziği koromuz gerçekten müthiş bir kültür oluşmuş. İnsanıyla, sevgisiyle, yaşamıyla, şehriyle bütün güzellikleri içinde barındıran bir ilçede yaşıyoruz. Bu güzelliklerin bir parçasını aslında bu akşam bize çok değerli hocalarımız ve değerli solistlerimiz sergilediler. Çok keyifli bir gece yaşadık. Başta Belediye Başkanı Bülent Kantarcı olmak üzere şef Ertuğrul Karabulut, Ayşen Köktürk hocamız, iğneden ipliğe emeği geçen herkese huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Nice 10 yıllar, nice 20 yıllar, nice 100 yıllar boyunca bu koronun bu kültürün bu sanat sevgisinin ilçemizde artarak devam etmesi dileğiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi. 
Belediye Başkanı Kantarcı ise “İki kelime söyleyeceğim; İşte Çaycuma” diyerek memnuniyetini dile getirdi. Konser, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi. 

Yorumlar

Hastane ile indirim protokolü yaptılar

21 Şubat 2019 Perşembe 12:58

Hastane ile indirim protokolü yaptılar

Ereğli Echomar Hastaneleri ile Aşağı Tekke Köyü kalkındırma Güzelleştirme Derneği arasından indirim anlaşması imzalandı.

Zonguldak Ereğli’de hastanesi sağlık hizmeti veren Echomar Hastanesi İlçede bulunan birçok kurum ve sendikalarla sağlık indirim anlaşmaları yaparak kurum çalışanlarına ve üyelerine kolaylıklar sağlıyor. 
Ereğli’de bulunan Echomar Hastanesi Başhekimi Nevzat Çimenoğlu ile Aşağı Tekke Köyü Güzelleştirme Derneği Başkanı Serkan Elcivan arasında imzalanan protokol gereği Köyde ikamet edenler ve Dernek üyeleri katılım payı haricinde muayene ücreti ödemeyecek. Birinci derece yakınları ise ayakta tedavilerde yüzde 50 Röntgen, MR ve tüm tetkiklerde uygulanacak. 
Protokol imzası sonrası açıklamalarda bulunan Aşağı Tekke Köyü kalkındırma Güzelleştirme Derneği ve aynı zamanda Köy Muhtar adayı olan Serkan Elcivan ve arkadaşları tarafından, anlaşmanın üyelerin yanı sıra eş ve çocuklarını kapsadığını belirterek, “Derneğimize üye ve Köyümüzde yaşayan vatandaşlarımızın ve onların birinci derece yakınlarını kapsayan protokol ile ayakta tedavide yüzde 50, yüzde 20 ambulans hizmetlerinde indirim anlaşması yaptık. Diğer yandan üyelerimize hayatın diğer alanlarında da kolaylık ve indirim sağlamak adına bir dizi daha çalışmalarımız olacak" dedi. 
Aşağı Tekke Köyü Güzelleştirme Derneği Başkanı Serkan Elcivan indirim anlaşmasını üye ve yakınlarına çok faydalı olacağını söylerken iki tarafa da hayırlı olmasını diledi. 

Yorumlar

Hulusi Akar'a 'asaletin simgesi' Devrek Bastonu

21 Şubat 2019 Perşembe 12:34

Hulusi Akar'a 'asaletin simgesi' Devrek Bastonu

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde “Kızılcık” ağacından yapılan, asaletin simgesi olarak kabul edilen Devrek Bastonu, adeta dünyaya ün salmasına rağmen el emeği ile yapılan bastonlar teknolojiye direniyor. Her ülkeye baston ihraç ettiklerini belirten baston ustası Ali Akçasu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a da asaletin simgesi olan Devrek Bastonu yapacaklarını ifade etti.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde “Kızılcık” ağacından yapılan, asaletin simgesi olarak kabul edilen Devrek Bastonu, adeta dünyaya ün salmasına rağmen teknolojiye direniyor. Sağlamlığı ve süslemeleriyle dikkat çeken Devrek Bastonu, fabrikasyon bastonlara karşı mücadelesini sürdürüyor. 
Devrek ilçesinde 'asaletin simgesi' olarak kabul edilen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, ustaların elinde hayat buluyor. Kızılcık ağacından yapılan Devrek Bastonu, sağlamlığıyla da büyük ilgi görüyor. Bastonun dünyaya tanıtımı ise tanıtım fuarları sayesinde oluyor. El yapımı bastonların işçiliği arttıkça fiyatı da yükseliyor. 50 liradan başlayan baston fiyatları yüksek fiyatlara da kadar yükselebiliyor. Motif ve desenlerle süslenen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra yerli ve yabancı devlet büyükleri ve sanatçılara da hediye edildi. 
36 yıldır bastonculuk yapan Ali Akçasu, bastonda önemli olan işçilik ve motifin olduğunu söyledi. Devrek Bastonunun Dünyanın her yerine verildiği ifade eden Akçasu, “36 yıldır bastonculuk yapıyorum. Devrek Bastonu Kızılcık Ağacından yapılır. Her ağaçtan yapılır ama en sağlamı kızılcık ağacından olur. 36 yılıdır bu meslek ile uğraşıyorum. Yanımda oğlum yetişti oğlum Bülent Ecevit Üniversitesinde Baston üzerine ders veriyor. 4 yıldır fuarlara katılıyorum. 2 yıldır İstanbul Beyoğlu Belediyesi Taksim alanında festivallere katılıyorum. Bastonları hemen hemen her ülkeye veriyoruz. Cumhurbaşkanımıza ve eşine verildi. Bugün yine sipariş aldık. Milli Savunma Bakanımız Hulisi Akar’a bir tane baston yapacağız. Yaptığımız iş insanlara hizmet. Bu işi severek yapıyorum. Bu mesleği torunlarıma da sevdireceğim. Bastonların fiyatı 50 liradan başlıyor yukarısı açık. Yani 3 bin, 5 bin 10 bin liraya kadar çıkıyor. İsteğe göre fiyat değişiyor. Üzerindeki işçilik ve motif arttıkça fiyat artıyor” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Veri tabanları kullanıcı eğitimi programları düzenlendi

21 Şubat 2019 Perşembe 12:20

Veri tabanları kullanıcı eğitimi programları düzenlendi

Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen eğitimler İdeal Kültür ve Hiperkitap firmaları tarafından verildi.

Eğitimlere Kütüphaneden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Haktan Özaçmak, İdeal Kültür firmasından Cemal Piri, Hiperkitap firmasından Harun Karakuş, çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrenci katıldı. Eğitimde, araştırmacıların Türkiye’de yayımlanmakta olan her türlü akademik içerikli bilgi kaynaklarına hızlı, kolay ve zamandan bağımsız bir şekilde erişebilmelerini ve eriştikleri bilgilerden etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak olan yerli veri tabanları idealonline ve hiperkitap anlatıldı. 
Açılış konuşmasında konuşan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Osman Demir; kullanıcılara ve özellikle öğrencilere kütüphaneciler aracılığıyla ulaşacakları bilginin doğru ve güvenilir bilgi olduğunun çok iyi anlatılması gerektiğini söyledi. Demir; "Artık bilgi güç değil, doğru bilgi güç! Bu da doğrulanmış, doğruluğu kanıtlanmış, çeşitli hakem ve yayın filtrelerinden geçmiş bilgi kaynaklarıyla mümkün. Üniversitelerin, akademilerin ürettiği bilgi türüne, bu yüzden bilimsel bilgi diyoruz. Esasen bilimin de kıymeti buradan, doğrulanmış ve güvenilir olmasından gelmektedir. Üniversitelerin en temel işlevi bilgi üretmektir. Bu da şüphesiz bilginin depolandığı, işlendiği, kategorilere ayrılıp fişlendiği kitaplar, dergiler, tezler, makaleler, arşivler, veri tabanları yani kütüphaneler sayesinde mümkün olabilir. Nasıl ki dijital çağda yazma, okuma, kaydetme ve bilgiye ulaşma ve bilgiyi yeniden üretme ve bilgiyi yayma kaynaklarımız ve yöntemlerimiz büyük bir hızla değişiyorsa tüm bunların üniversitelerde işlendiği yer olan kütüphaneler de bu değişime ayak uydurmamalı, bu değişime öncülük etmelidir! Nitekim Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle birlikte devletin en yüksek yönetim organizasyonu olan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kurulması da artık bu dijitalleşmenin, dijital dönüşümün gerekliliğine işaret etmektedir" dedi. 
Demir son olarak; ‘Ülkemizde veri tabanı olarak yerli firmaların önemine vurgu yaparak, İdealonline ve Hiperkitap gibi yerli firmaların çok az olduğunu ve bu firmaların yabancı firmalarla yarışabilmesi için desteklenmesi gerektiğini ve bu firmaların da kendilerini her geçen gün geliştirmesi, gelişen teknolojilerle akademik camiada ses getirecek faaliyetlere imza atması gerektiğini ifade etti. 

Yorumlar