Gölge etme başka ihsan istemez

1 Ağustos 2018 Çarşamba 12:49

Gölge etme başka ihsan istemez

AK Parti’de iki dönem Zonguldak Milletvekilliği yapan Fazlı Erdoğan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından iki dönem sonra aday gösterilmedi.

AK Parti’de iki dönem Zonguldak Milletvekilliği yapan Fazlı Erdoğan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından iki dönem sonra aday gösterilmedi.
Fazlı Erdoğan milletvekili olmadan önce ekonomik açıdan dibe vurmuştu. Milletvekili olunca şansı birden açılıverdi(!) O’nun milletvekilliği döneminde Zonguldak ekonomisi adeta çöküş yaşadı. Haliyle sorumlu olduğu Ereğli ilçesi de. Yüzlerce sac tüccarı, nakliyeci, işadamı iflas etti. Ama o aynı dönemde servetine servet kattı. Karayollarının bariyer ve aydınlatma direkleri ihaleleriyle Allah ona “Yürü ya kulum…” dedi.
Milletvekilliği dönemi yerelde hep kavgalarla geçti. Belediye başkanıyla kavga etti, kendi teşkilatıyla kavga etti, sivil toplum kuruluşu yöneticileriyle kavga etti, gazetecilerle kavga etti. Kavga edecek kimseyi bulamadığında kendisiyle aynanın karşısına geçip kavga etti.
Hatırlar mısınız, Fazlı Erdoğan milletvekilliğinin son dönemlerinde partisinin ilçe başkanı Erol Şahin’i görevden aldıramayınca ayrı bir teşkilat kurmuştu. İş bankasının olduğu bina da kurduğu teşkilatın başına şimdilerde AK Parti Zonguldak İl Başkan Yardımcısı olan Ali Kemal Karaca’yı koymuştu.
2011 yılında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kalemi kırılan isimler arasında yer aldı. Bir ara Abdullah Gül hareketi için yapılan toplantılarda ön saflarda boy gösterdi. Bu hareket yemeyince Fazlı Erdoğan rotasını yine terse çevirdi, hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmeye çalıştı.
2011’den sonra yapılan birçok seçimde bir-iki yerde poz vermek dışında ortalarda görünmedi. Son genel seçimlerde ‘Çok çalışıyormuş’ havası vermeye çalıştı kendisine.
Seçimden sonrada Zonguldak milletvekillerinin dibinden ayrılmamaya gayret ediyor.
Şimdilerde Ereğli Belediye başkanlığına aday olmak için kendisine yol yapıyor.
Geçenlerde katıldığı bir radyo programında ‘Tecrübelerim var’ demiş.
Ereğli’de Fazlı Erdoğan’ın servetine servet katma noktasında büyük tecrübeler edindiği biliniyor da hizmet noktasında hangi tecrübe ve deneyimleri var çok merak ettim doğrusu.
İşin ilginç tarafı Fazlı Erdoğan son yıllarda inşaat sektöründe de faaliyetini artırmaya başladı.
Acaba diyorum; Fazlı Erdoğan’ın belediye başkanı olma düşüncesinin altında inşaat sektöründe de servetine servet katma düşüncesi mi var?
Sonuç itibariyle bu konularda tecrübeli.
Hakkını teslim etmek lazım; Kentine olmasa da kendine hizmet etmeyi iyi bilir.
Hoşçakalın!..

Yorumlar

Sen misin her seçimden birinci çıkan?

22 Mayıs 2018 Salı 11:13

Sen misin her seçimden birinci çıkan?

Nihayet partilerin aday listeleri açıklandı. 24 Haziran 2018 seçimlerine giderken listeler 25 Mayıs günü kesinleşecek.

Listelerde en büyük şoku AK Parti’nin adaylarına bakınca yaşadık. Şoku yaşamamızın nedeni Hüseyin Özbakır ile Faruk Çaturoğlu’nun listede olmaması değil Ereğli ve Alaplı’dan hiçbir ismin göstermelik 4 yada 5. sırada olsa yer almayışıydı.
Diğer partilere baktığımızda Ereğli’den Ünal Demirtaş Zonguldak birinci sırada, MHP’de Ereğli’den Abdullah Bekar ikinci, Fehmi Nuhoğlu 3. sırada, İYİ Parti’de Ereğlili Batu Müftüoğlu 2. Sırada, Havva Çiçek 4. Sırada, Saadet Partisi’nde Gökhan Göktaş 2. sırada yer aldı.
AK Parti’de Kilimlili Polat Türkmen 1, Çaycumalı Ahmet Çolakoğlu 2, Beycumalı Hamdi Uçar 3, 4 ve 5’tede yine merkezden kadın ve gençlik kolları başkanları yer aldı.
Zonguldak’ta toplam seçmen sayısı yaklaşık 450 bin.
Ereğli ve Alaplı bölgesinin toplam seçmen sayısı yaklaşık 160 bin.
En son referandum da Zonguldak’ta birçok ilçede hayır sonucu çıktı. Ereğli ve Alaplı’da ise evet çıktı. Ereğli ve Alaplı’da AK Parti kurulduğu günden bu yana hiçbir genel seçim yada referandum kaybedilmedi. Son olarak 2014 yılında yerel seçimler de kazanıldı ve belediye AK Partili oldu.
Soru şu; Tüm bunlara rağmen AK Parti Ereğli ve Alaplı’ya neden bir temsilci vermedi?
AK Parti seçmen sayısı olarak 2 milletvekili çıkaracak rakama ulaşan Ereğli ve Alaplı’yı gözden mi çıkardı?
Kimileri “Yok efendim Ereğli ve Alaplı’da çok kavga var, o yüzden vermediler” yorumunu yapıyor. Bu görüşe inanmak mümkün değil.
Dahası AK Parti’nin bu kararı ya akıl tutulması yada MHP’nin önünü açmak için bilerek yapılmış.
Bunun başka bir izahı olamaz.
AK Parti’nin bu adaylar ve sıralaması sadece bir partiye yarar oda; MHP. AK Parti teşkilatları ve gönüllüleri Ereğli ve Alaplı’da bu duruma mutlaka tepki verecektir. Tepkinin miktarını seçim sonuçlarında göreceğiz. AK Parti seçmeni Cumhurbaşkanlığında yine Recep Tayyip Erdoğan’dan vazgeçmez ancak milletvekilliğinde tercihini MHP’den yana pekala yapabilir.
AK Parti Zonguldak Milletvekili adayı Polat Türkmen “Artık mesafeler kısa, biz telafi ederiz” babından konuşmalar yapmış. Polat Türkmen’in toparlayıcı bir rol üstleneceğinden hiç kuşkumuz yok. Fakat Kilimli Ereğli arası 1,5 saat. Ereğli temsil edildiği milletvekili ile bile hizmet almakta zorlanırken, Zonguldak ve ilçeleri arasında adaletsizliğe uğrarken şimdi nasıl olacak bu iş?
Elbette AK Parti adaylarının “Biz telafi ederiz, biz tüm Zonguldak’ın milletvekiliyiz” babından açıklamaları olacaktır. Ancak bunun fiiliyatta karşılığı bulunmadığını biliyoruz.
İyi Parti ise özellikle MHP’den geçen teşkilat mensuplarını şoka uğrattı. İYİ Parti ilk sıraları belirlerken solcu adaylara öncülük verdi. Dolayısıyla ülkücü yada merkez sağdan gelen isimleri listelere koymadı. İYİ Parti’nin bu listesi de MHP’ye yarar.
Yani hem AK Parti hem de İYİ Parti’nin belirlediği aday ve sıralamaları MHP’ye yarar.
MHP 2015 Haziran seçiminde bir milletvekili çıkarmıştı. 1 Kasım’da ise çıkaramamıştı. Şimdi ise ortak kanı MHP’nin bir milletvekilini kesin çıkaracağı, ikinci milletvekilini ise çıkarabileceği yönünde.
MHP’nin ikinci milletvekilini çıkarması tamamen çalışmalarına bağlı.
AK Parti’nin 3. Milletvekilini çıkarması ise Ereğli ve Alaplı’ya bağlı.
Bu bölgede en büyük güç (AK Parti açısından) şu anda Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da. Bu seçimde Uysal’ın göstereceği performans AK Parti’nin başarısını etkileyecektir.
Uysal, 2015 seçimlerinde olduğu gibi bu seçimde de geri planda kalırsa Hamdi Uçar’ın işi zora girer.
Uysal bu seçimde de ‘Çalışıyormuş’ gibi yaparsa hem kendi geleceğini hem de Hamdi Uçar’ın geleceğin tehlikeye sokar.
Hoşçakalın…

 

Yorumlar
 • Kadir bozkurt
  22 Mayıs 2018 Salı 21:17

  Polat bey toporlayabirmi bilmem fatih çakır gibi akşam ilçe başkanısın deyip sabah tahsilin yok deyip hemşericilik oynarsa köyleri bilmeyenüyeyi delegeyi bilmeyenleri

 • Nurgūl karaca
  22 Mayıs 2018 Salı 14:35

  Yazida Ereğli temsil edildiği milletvekillerin den bile hizmet alamazken diyo demek ki neymiş hizmet almak için kilimli, ereğli, merkez farketmiyomuş

 • Eregli li biri
  22 Mayıs 2018 Salı 12:03

  Yazını harikulade. Koskoca eregliye takan maalesef bir ak parti göremedim. Listeyi kim yaptıysa eregli alapli düşmanlığı var anlaşılan

Sonuçsuz bir seçim

16 Nisan 2018 Pazartesi 18:50

Sonuçsuz bir seçim

Kdz. Ereğli TSO seçimleri dün yapıldı. Kesin sonuçlar 20 Nisan 2018 Cuma günü belli olacak.

Kesin olmayan sonuçlara göre ise Arslan Keleş grubu 9, Sertan Yalçın grubu 8 ve Niyazi Özcan grubu ise 3 meclis üyesi kazandı.
Gruplara bakıldığında Niyazi Özcan’ın liderliğini yaptığı ekibin inşaat grubunda Arslan Keleş ile ittifak kurdukları hemen göze çarpıyor. Yani Arslan Keleş grubundaki bazı isimler kendi grubundaki arkadaşları yerine Niyazi Özcan grubundakilere çalışmış.
En fazla rekabet 6. ve 4. Grupta yaşandı. 6 grupta Sertan Yalçın ile Arslan Keleş grubu arasında iki, 4. Meslek grubunda ise bir oy fark var.
Bu sonuçlar ışığında hiçbir grup tek başına yönetimi belirleyecek sayıya ulaşamıyor. Dolayısı ile seçim sonuçları kesinleştikten sonra ikinci kez bir ittifak gerekecek. Burada kilit rolünde olan Niyazi Özcan’ın lideri olduğu ekipten seçilen inşaat grubunun hangi yönde hareket edeceği.
Genel kanı Niyazi Özcan’ın liderliğini yaptığı ekipte ki inşaat grubundan seçilen meclis üyelerinin Arslan Keleş grubu ile birlikte hareket edeceği yönünde. Fakat 21 Nisan 2018 Cumartesi günü toplanması beklenen mecliste sürpriz sonuçlarda çıkabilir.
Matematiksel olarak birçok olasılık görünüyor.
Sonucu Cumartesi günü hep birlikte göreceğiz.
Fakat asıl sorun meclisin bu kadar parçalı olması. Bu kadar parçalı bir meclisten güçlü bir yönetimin çıkmayacağı endişesi.
Temennimiz tüm grupların Ereğli menfaatleri uğruna birlik ve beraberlik içerisinde olması. Lakin pratikte bunu Ereğli gibi bir yerde başarmak çok zor.
Seçimlere bile üç grup halinde gidilen Ereğli’de başarılamayan tek şey birlik ve beraberliği sağlamak. Bu kültür Ereğli’de maalesef bu güne kadar hiçbir konuda sağlanamadı.
Şimdi bir fırsat var.
Umarım Cumartesi günü bir başlangıç olur.
İnşallah bu sefer Ereğli için güzel bir sonuç çıkar.
Hoşçakalın…

 

Yorumlar
 • esat sarı
  25 Nisan 2018 Çarşamba 08:50

  yeni yazınızı bekliyoruz vedat bey. sayın tso başkanına ve arkadaşlarına ilk fırsatta arkadaşını satana ne deniz diye sorar mısınız. :)))))))

Batan gemiye binenler...

30 Aralık 2017 Cumartesi 12:58

Batan gemiye binenler...

CHP’de Zonguldak il kongresi 6 Ocak 2018’de gerçekleşecek.

Kongrenin aylar öncesinden özellikle Ereğli’de çok ilginç gelişmeler yaşandı.
CHP Kdz. Ereğli İlçe Teşkilatı’nda mevcut Başkan Sertan Ocakçı tek aday olarak kongreye gitti ve kazandı. Bu süreçte milletvekili Şerafettin Turpçu ve Eski Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile birlikte çalıştı.
Ereğlili Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’a ise sırtını döndü, görmezden geldi.
Sertan Ocakçı aslında kurtlar sofrasında arada kaldı.
Bir tarafta trilyonlarca lira borç batağına sağlanmış Şerafettin Turpçu, diğer tarafta koltuğunda iken yaptığı kendi hataları yüzünden Ereğli’de seçimi kaybetmiş Halil Posbıyık. İkisininde ortak noktası Kemal Kılıçdaroğlu’na bayrak açan isimler olması.
Şöyle bir bakacak olursanız; Şerafettin Turpçu iflası nedeniyle tüm Zonguldak’ı mağdur etmiş, CHP Genel merkezi ve TBMM’ye hakkında birçok haciz dosyası gitmiş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na bayrak açıp muhalefetin yanında yer almış bir isim. Açıkça ticari ve siyasi olarak itibarı yerle yeksan olmuş bir siyasetçi. Bu kadar olumsuzluğa rağmen Ereğli ilçe örgütünün Genel Başkan ve parti içerisinde daha fazla itibarı ve saygınlığı olan Milletvekili Ünal Demirtaş yerine kayığı yarıya kadar su almış Şerafettin Turpçu ile yola çıkmasını nasıl değerlendirmek gerekir?
Ereğli ilçe kongresini Şerafettin Turpçu ve Halil Posbıyık kazandı.
Sırada 6 Ocak’ta yapılacak Zonguldak İl Kongresi var.
Belki burada da Şerafettin Turpçu’nun işaret ettiği yada destekleyeceği aday il başkanı olacak.
Bundan sonraki hesap ne?
Genel başkanlık…
Şerafettin Turpçu daha önce Muharrem İnce ile hareket edip Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na bayrak açan isimler arasında yer aldı.
Muharrem İnce büyük olasılıkla bir daha genel başkanlık yarışına girmeyecek.
Şimdilerde muhalefet Fikri Sağlar’a bel bağlamış durumda.
CHP’de Genel Merkez kongresinde Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak çıkacaktır.
Fikri Sağlar aday olmaya çalışabilir.
Peki, Şerafettin Turpçu sizce bu durumda ne yapar?
Aslında Şerafettin Turpçu’nun hedefi ne Ereğli kongresi nede il kongresi.
Asıl hedef genel başkanlık için oy kullanacak 12 delegeden 10’unu kendisine yakın sağlam isimlerden belirlemek.
Usta siyasetçi Şerafettin Turpçu rolünü öyle güzel oynadı ki hem Sertan Ocakçı’yı hemde Halil Posbıyık’ı kullanıldı.
Sırada il başkanı var.
Turpçu Ankara’da kaybettiği itibarını Zonguldak’ta bulmaya çalışıyor.
Bakalım batan gemiye daha kimler binecek?
Bunu hep birlikte izleyip göreceğiz.

Yorumlar

AK Partililer camiye karşı mı?

5 Ekim 2017 Perşembe 14:08

AK Partililer camiye karşı mı?

Kent Meydanı’na camii yapımı geçtiğimiz yıl gündeme geldi.

Projesini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın özel danışmanı ve Çengelköy Yıldırım Bayezid Cami İmamı Mustafa Demirkan takip etti. Başkan Uysal ve devlet erkanını İstanbul’a götürerek hem projenin detayları hem de yasal mevzuatları nasıl aşacakları noktalarında konunun uzmanları tarafından bilgilendirilmelerini sağladı.
Camii yapımına karşı çıkanlara bir bakın…
Başta CHP’liler olmak üzere 28 Şubat’a açık açık destek veren zihniyetler karşı çıkıyor.
FETÖ’den kendisi yada yakınları zarar görenler karşı çıkıyor, suyu bulundırmak için ellerinden geleni yapıyor.
Açık açık karşı çıkamayanlar da “Biz camiye değilde yerine karşıyız” gibi komik bahaneler uyduruyorlar. Yada ‘O kadar parayı camiye harcayacağınıza fabrika kurun, okul yapın, üniversite yapın’ gibi şeyler ortaya atıyor.
Aslında hepsi de açık açık o caminin Ereğli meydanına yapılmasına karşı.
Peki, durup dururken oraya Camii projesi neden yapılmak isteniyor?
Kimse net bir ifadeyle bunu söyleyemese de Ereğli’nin meydanına o camii 15 Temmuz darbesine karşı koca bir sembol olarak yapılıyor.
15 Temmuz’da imanlı ve inançlı insanlar sokaklara çıkıp tankların, uçakların, mermilerin önüne kendilerini atmasalardı bu gün Türkiye Amerika ve İsrail’in kuklası biri tarafından yönetiliyor olacaktı.
Tüm bunlar ortadayken AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Camii yapımı için borçlanmaya gitmek istiyor. AK Parti Kdz. Ereğli ilçe teşkilatında toplanılıyor ve tüm maddeler için gurup kararı alınıyor.
Önce konuyu bir irdeleyelim, AK Parti mevzusuna tekrar döneceğim.
Kent Meydanı’na camii, Göztepe köprüsü, Elmetepe’ye üst geçit ve Kışla Mahallesi’ne yarı olimpik yüzme havuzu yapımı için toplamda 78,5 milyon borçlanma yetkisi isteniyor.
Aslında bu rakam yapılacak işlerde en üst limit baz alınarak ortaya atılmış bir rakam. Belki de bu işlerin tamamı 60 milyon TL’ye bitecek işler. Ve yine bu 78,5 milyon TL yada 60 milyon TL borç belediye tarafından iller bankasına geriye 7-10 yıl arasında ödenecek.
Belediyenin 78,5 milyonu 10 yılda geriye ödeyeceğini düşünürseniz aylık tutarı 654 bin TL. Bu işlerin tamamının tutarının 60 milyon TL olacağını varsayarsak 10 yıl vade ile belediyeye aylık ödemesi 500 bin TL. 120 milyon TL yıllık bütçeli bir belediye için bu rakamların ne kadar hafif gelebileceğini hiç matematik bilmeyen biri bile tahmin edebilir. Kısacası bu borçlanma Kdz. Ereğli Belediyesi’ni mali açıdan bırakın zora sokmayı, yormaz bile.
AK Parti 2014 yılında belediyeyi devraldığında borcu 43 milyon TL civarındaydı. Şu anda belediyenin borcu 7-8 milyon TL civarında. Yeni Hüseyin Uysal göreve geldiğinden bu yana her ay CHP’li yönetimden kalan borç için aylık 760 bin TL civarında ödeme yapmış. Peki, batmış mı belediye?
Maalesef bu izahatı AK Parti sözcüleri çıkıp yapamadı yada bilerek yapmadılar.
Dönelim yeniden AK Parti’ye…
Ortada gurup kararı var, maddeler meclise geliyor, CHP’li üyeler topyekün karşı çıkıyor, söylemediklerini bırakmıyor, AK Partili üyelerden biride çıkıp ağzını açmıyor. Ne gurup sözcüsü nede diğer meclis üyeleri kendi aldıkları gurup kararı hakkında savunma dahi yapamıyorlar.
İşin daha ilginci AK Partili Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri toplanıp, bu konuyu görüşüp karara bağlamıyorlar.
Burada doğal olarak “Neden?” sorusu akıllara geliyor.
İhtimallerden biri AK Partili meclis üyeleri camii yapılmasına karşı,
Bir başka ihtimal; belediyenin borçlanmasına karşı ki yukarıda yaptığım hesap bu ihtimalin mantık dışı olduğunu ortaya koyuyor,
Diğer bir ihtimal ise bu meclis üyeleri Hüseyin Uysal’ın Camii projesini hayata geçirmesini engelleyerek gerek halk desteği ve gerekse yukarılarda ki desteğini ortadan kaldırmak istemesi.
AK Partili Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri toplanıp bu konuda bir karara varabilecek mi? O’nu yarın ki mecliste göreceğiz.
Ve dahası ortada gurup kararı varken şu ana kadar parti içi disiplini yeterince işletmeyen AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun ve Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın nasıl bir tavır ortaya koyacak?
Ben Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin bu konuyu görüşüp görüşmeme yada karar alıp almama konusundan ziyade İl Başkanı Zeki Tosun ile İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın ne yapacağını merak ediyorum?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın ekibi tarafından istenen Camii projesinin hayata geçmesinin önünde duranlara “Durun bakalım” mı? Diyecekler yoksa “Durmak yok, bildiğiniz yoldan devam” mı diyecekler.
Bekleyip görelim.

 

 

Yorumlar