Gülhan Yapı’da hüzün ve mutluluk bir arada yaşandı

17 Haziran 2019 Pazartesi 13:10

Gülhan Yapı’da hüzün ve mutluluk bir arada yaşandı

Kdz. Ereğli’nin köklü firmalarından Gülhan Yapı firması 26 yıllık çalışanını emekli etmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü bir arada yaşadı. İlçenin örnek işadamlarından Gülhan Yapı firması Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Gülhan “Bu gün Gülhan Yapı ailesinden bir arkadaşımızı emekli etmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü bir arada yaşıyoruz. Kendisine tüm emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinin önce gelen yapı ve inşaat malzemesi firmalarından Gülhan Yapı bu gün 26 yıllık bir çalışanının emeklinin sevincini yaşamasına vesile oldu.
Kdz. Ereğli ilçesi Çaylıoğlu Alacabük Köyü doğumlu Şaban Gülhan tarafından 1985 yılında faaliyete başlayan Gülhan Yapı firması istikrarlı büyümesi, müşteri memnuniyeti ve güven odaklı geçmişi ile bu gün halen 22 çalışanı ile bölge halkına kaliteli hizmet sunuyor.
Gülhan Yapı’nın büyümesinde ve bölgenin önemli firmalarından bir tanesi haline gelmesinde çalışma arkadaşlarının çok büyük payı olduğunu dile getiren İş Adamı Şaban Gülhan “Bu gün Gülhan Yapı ailesinden bir arkadaşımızı emekli etmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü bir arada yaşıyoruz. Biz burada tüm çalışanlarımızla gerçekten bir aile olduk. Hüseyin Göktürk kardeşimizin bizde 26 yıllık bir emeği var. Tüm çalışanlarımıza olduğu gibi kendisine de verdiği tüm emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. Emekliliğini ailesi ile birlikte mutlu ce huzurlu bir şekilde geçirmesini temenni ediyorum” dedi.
Patronunun ve çalışma arkadaşlarının düzenlediği törende oldukça duygusal anlar yaşayan ve konuşmakta güçlük çeken 49 yaşındaki Hüseyin Göktürk, “Patronum Şaban beyinde dediği gibi bu gün hem çok mutluyum hem de hüzünlüyüm. Uzun yıllardır burada çalışıyorum. Burada hep bir aile gibi olduk. Patronum Şaban Gülhan’a çok teşekkür ediyorum. Tüm çalışan arkadaşlarımıza olduğu gibi benim de emeğimin karşılığını her zaman alın terimiz kurumadan ödemiştir. Bu günde emeklilik tazminatımı aldım. Allah kendisinden razı olsun. Bu mutluluğu rabbim tüm çalışan arkadaşlarıma yaşatsın” diye konuştu.
Gülhan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Gülhan ve çalışanları emekli olan arkadaşları Hüseyin Göktürk’ü tebrik ederek, bundan sonraki yaşamında mutluluklar diledi.

Yorumlar
 • üzeyir DOĞAN
  23 Haziran 2019 Pazar 11:22

  Gerçek manada tam erğli şartlarına uyğun mazemesi ileişçisi ile patronu ile fiyat istikrarı ile çalışıla bilecek bir firmadır bu istikrarın devamını diler başarıların devamını dilerim DOĞAN YAPI ereğlı olarak hertürlü yanındayız sayğılar sevgiler sizinle

 • bir esnaf kavakliktan
  21 Haziran 2019 Cuma 08:20

  ilk önce rabbim şaban beye sağlık sıhhat versin emekli olan arkadaşa hayirli olsun diliyorum....

 • Sait cekirdekci
  21 Haziran 2019 Cuma 01:41

  Şu an itibariyle Hüseyin beye mutluluklar diler Emeklilik hayatındada başarılar temenni ederim .

Kurayla TTK’da maden işçisi oldular

23 Mayıs 2019 Perşembe 15:06

Kurayla TTK’da maden işçisi oldular

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na alınacak 500 maden işçisi için kura çekimi başladı.

Kurada konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, “Ülkemiz sonsuz şükürler olsun ki elde etmiş olduğu güven ortamıyla son 17 yılda kalkınma ve gelişme dönemi gerçekleştirdi” diye konuştu. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak mitinginde TTK’ya bin 500 işçi sözü vermesinin ardından hazırlıklar tamamlanmış Zonguldak 700, Bartın 200 ve Karabük 100 kontenjan olmak üzere bin işçi kurayla belirlenmişti. 
Site Spor Salonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız’ın da katılımıyla kura çekimi gerçekleştirildi. Alınacak 500 işçiden 350’si Zonguldak’tan, 100’ü Bartın’dan ve 50’si Karabük’ten olmak üzere kura çekimi gerçekleştirilecek. 
Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu kura töreninde açılış konuşmasını TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu yaptı. Eroğlu, “Malumunuz bin 500 işçi alımı süreci Cumhurbaşkanımızın talimatıyla start almıştı. Ama yakinen bildiğim bölge milletvekillerimizin süreci sonuçlandırmadaki gayretleri, sürecin takibinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da bu anlamda takipleri ve sonuçlanmada emekleri oldu. Hepsine ve siz aday kardeşlerime gönülden teşekkür ediyorum. Birinci kurada belirlenen aday kardeşlerimizin sisteme girişleri 31 Mayıs’ta gerçekleştirilecektir. Şu anda Zonguldak, Bartın ve Karabük’te eş zamanlı kura çekimi başlamak üzere. Gücümüze TTK ailesinin gücüne güç katmanız temennisiyle. Hepiniz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Şansınızın, bahtınızın açık olmasını temenni ediyorum” dedi. 
“Bu zenginliğimizi çıkartıp ülkenin hizmetine sunmaya ihtiyacımız var” 
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da yaklaşık “İkinci kez işçi alımı vesilesiyle kura toplantısında bir aradayız. Doğrusu geçtiğimiz bin işçimizi alırken ki heyecan pek salonda kalmamış. Gönüllere inmiş gibi gözüküyor. TTK, madenlerimiz ve madencilerimiz Zonguldak için ayrı bir önem taşıyor. Bizim ülke olarak bu varlığımızı, bu zenginliğimizi oradan çıkarma ihtiyacımız var. Çıkarıp ülkemizin hizmetine verme, sunma ihtiyacımız var. Bunu da öncelikle TTK eliyle sonra da diğer sözleşmeli kuruluşlar eliyle yapmak durumundayız. Dolayısıyla maden işçiliği Zonguldak’ın gündeminde hep oldu ve olmaya da devam edecek. Dün akşam Kozlu’da madeni ziyaret etme imkanı bulduk. Madencilerimizin çalışma şartlarında bir arada olduk. TTK’daki yenilikleri de görme imkanımız oldu. Madenciliğin sorunları var ama çabalar da var. Çabaların başarıya ulaşması en büyük temennimiz. Zonguldak’ın sorunları var. Zonguldak ve madenciliğin sorunları at başı gidiyor. Zonguldak madenle var olmuş. Bu çerçevede TTK’nın faaliyetlerini gerek işçi alma gerekse yenilenme ve sorunları çözme faaliyetlerini önemsiyoruz. Genel müdürlüğümüzün şahsında kurumu ve bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Hükumetin bize sağladığı bu objektif işe alma imkanı için gerçekten teşekkür ediyoruz. Madenci adaylarımız gerçek bir kura ile çekilişe katılacaklar. İnşallah hakları tecelli etmiş olacak. Bu imkan için TTK’ya, hükumetimize, Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız da 18 bine yakın başvuru olmasına rağmen salonun boş olmasına dikkat çekti. Cansız, “Bir önceki kura çekiminde buraların tıklım tıklım olduğunu hatta dışarılara taştığını söylediler. Bu gün gördüğümüz kadarıyla biraz mütevazi. Ben bunu olumlu bir şekilde açıkçası yorumluyorum. Bir önceki kurada o kadar objektif ve hakkaniyetli, adaletli bir çekim mekanizması korunmuş ki vatandaşlarımız bunun hakkaniyet konusunda şüphesi olmadığı için gelme gereği duymamış olabilirler. Diğer taraftan malum Ramazan ayı herkes sahura kalkıyor” dedi. 
Bakan Yardımcısı Cansız, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl Zonguldak’a teşrif etmişlerdi. TTK’ya bin 500 yeraltı işçi sözü vermişti. Bakanlarımızın katılımıyla geçtiğimiz aylarda 1000 kardeşimizi TTK’lı yapmış olduk. Bugün ilave 500 kişi almış olacağız. Zonguldak Batı Karadeniz’in bir maden şehri. Ekmeğini taştan çıkartmak deyiminin adeta vücut bulduğu kutsal mesleğin başkentidir. Bu gayret ve emek karşılık bulduğu ekonomik değerin çok ötesinde bir öneme sahip bu topraklarda. Sadece bölgeye kazandırdığı ekonomik değer değil bölgenin sosyal ve kültürel gelişmelere madenciliğin rolü var” ifadelerine yer verdi. 
Cansız, “Ülkemiz sonsuz şükürler olsun ki elde etmiş olduğu güven ortamıyla son 17 yılda kalkınma ve gelişme dönemi gerçekleştirdi. Bizlerde Cumhurbaşkanımızın kararlılıkla ortaya koyduğu 2023 hedeflerine ulaşabilmek gayesiyle, milli enerji ve maden politikamız çerçevesinde bakanlığımızın sorumlu olduğu tüm alanlarda var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında dünyanın gelişmiş en büyük 10 ekonomisi arasında yer alabilmek için hepimize olduğu gibi madencilik sektörüne de büyük görevler düşüyor. Biz bu yola çıkarken bağımsız enerji ve güçlü Türkiye dedik. Çünkü 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinde yolun bağımsız ve yerli enerjiden geçtiğinin farkındayız” şeklinde sözlerine devam etti. 

“GSMH’daki payı yüzde 3 seviyesine taşıma hedefimiz var” 
Milli enerji ve maden politikası kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak ülkemizin gayri safi milli hasıla içerisindeki madencilik payını yüzde 1’ler seviyesinden 2023 yılına kadar yüzde 3’ler hedefine taşıma gayretimiz var. Önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde bunu 4-5 milyar dolarlar seviyesine çıkartma gayretimiz var. Bu inanç öz güven bizde var. Bunu kazanacak maden kaynağımız ve gücümüz de var. Madenciliğin Türkiye ekonomisinin parlayan yıldızlarından birisi olması ve bu alana daha fazla yatırım yapılabilmesi için elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyuyoruz. Bundan dolayı bizler derinlere indikçe yükselir Türkiye diyoruz. İnşallah madencilik sektörü büyüdükçe Zonguldak, Bartın, Karabük, Karadeniz ve tüm Türkiye büyüyecek. Her şey sizler için milletimiz için. Her şey Cumhurbaşkanımızın idealini ortaya koyduğu büyük Türkiye için. 8 bin 88 maden sahasında tüm Türkiye sathında geçen yıl 11 bin 500 maden ocağını denetledik. Bu denetimlerin bazıları pek tabii habersizdi. Geçen yıl sadece TTK ve redevansçılara çalıştığı ocaklarda 70 kez denetim yaptık” diye sözlerine son verdi. 
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da konuşmasında TTK’nın işçi sayısının norm kadro seviyesine çıkartılması gerektiğine vurgu yaptı. Yavuzyılmaz, işçi maaşları arasındaki farklılıkların dikkate alınarak bu sorunun toplu iş sözleşmesinde çözülmesi gerektiğini belirtti. Yavuzyılmaz ayrıca kurumda kullanılabilen bazı ürünlerin atölyelerde üretilebildiğini belirtti. 
Kura çekimi sonucu işe girmeye hak kazananlar TTK Beden Gücü Yönergesi hükümlerine göre yapılacak olan sağlık muayeneleri sonucunda alacaları ‘Yeraltı panoayak üretim işçiliği sanatında çalışır’ kararlı sağlık raporlarının ardından işe başlatılacaklar. 

Yorumlar

İftarların değişmez adresi yine Midilli Park olacak

3 Mayıs 2019 Cuma 19:06

Ereğli Haber

İftarların değişmez adresi yine Midilli Park olacak

Kdz. Ereğli ilçesinde açıldığı günden bu yana Kdz. Ereğli halkının yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen ailelerin çocukları ile birlikte doğanın içerisinde hoşça vakit geçirip birbirinden lezzetli yemekleri ile vazgeçilmez mekanlardan biri haline gelen Midilli Park Ramazan ayında iftar menüleriyle yine fark oluşturdu.

Kdz. Ereğli ilçesi Aydınlar Köyü’nde yer alan Midilli Park’ta bu yıl Ramazan ayı boyunca Çorba, iftariyelikler, karışık ızgara, tatlı ve meyve, canlı müzik eşliğinde sınırsız demlik çay toplam kişi başı sadece 35 TL olacak. Her yıl Ramazan ayındaki iftarlarda dolup taşan Midilli Park bu senede iftar menüsü ve sunduğu hizmetlerle tercih sebebi olacak.
Midilli Park’ta iftar için yerinizi ayırmayı unutmayın… Midilli Park Telefon: 0 530 505 99 33

Yorumlar

Batı Karadeniz Çelik Kümelenme Analizi Çalışması

25 Nisan 2019 Perşembe 13:38

Batı Karadeniz Çelik Kümelenme Analizi Çalışması

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Çelik Kümelenme Analiz çalıştayı Devrek Rivor Mill Otel’de yapıldı.

Toplantıya Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Karabük Özel Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar ve firma temsilcileri, akademisyenler ve davetliler katıldı. 
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, çelik sektöründe kümelenme yaklaşımını geliştirerek rekabet avantajını güçlendirecek, bir arada olmanın getirdiği faydalardan en üst düzeyde yararlanmak için böyle bir çalıştayı başlattıklarını vurguladı. 
Acar, “Çelik sektöründe kümelenme yaklaşımını geliştirerek rekabet avantajını güçlendirecek bir arada olmanın getirdiği faydalardan en üst düzeyde yararlanmak, yeni katma değeri yüksek ve nitelikli üretim pazarına yönelmek, kamu, üniversite ve sanayi işbirliğini geliştirmek için kritik öneme sahip olan çelik sektörü kümelenme analiz çalışmasını başlatmış bulunmaktayız. Biz bu çalışma kapsamında bu güne kadar saha çalışmaları gerçekleştirdik. Bu kuruluşlarımız ve sektör temsilcilerimizle birebir görüşmeler yaptık. Sayın valilerimizin bilgisi ve başkanlığı dahilinde odak grup toplantıları gerçekleştirdik. Çok güzel geri dönüşler aldık. Çeşitli saha ziyaretleri yaptık. Ankara ve Osmaniye’ye gittik. Kümelenme anlamında tecrübe kazanmış gruplardan bilgiler edindik. Şimdi de bu çalıştayda güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditleri konuşacağız. Bu toplantı sonunda bir strateji oluşturmaya çalışacağız. Ben bu çalışma için öncelikle bize yol açan, destek veren ve her zaman arkamızda duran Zonguldak Valimize, bu çalışmanın ortaya çıkmasına vesile olan Ereğli Kayymakamımıza, bize her zaman destek olan oda başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Çalışmanın bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi. 
“Bu projeyi takım oyunuyla anlatmamız lazım” 
Karabük Özel Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan ise 2023 hedeflerine dikkat çekerek şöyle dedi: 
“2023 hedeflerinde Karasu demiryolu hattı Ereği, Zonguldak ve Bartın bu projeyi takım oyunuyla anlatmamız lazım. Söylememiz lazım. Hızlandırmamız lazım. Önümüzde 4.5 sene seçim yok. Biz bu sürede inanın çok şahlanırız ve kalkınırız. Farklı bir dünya oluştururuz. Kaymakamımızdan, valimize, milletvekillerimize, sivil toplum kuruluşlarına varana kadar birbirimizi sevmemiz, saymamız lazım. Biz biliyoruz olması lazım, takım oyunu oynamamız lazım. Filyos Limanı ile birlikte bizim şahlanmamız lazım. Ben Karabük’te sanayiciyim. Bugün Filyos’ta yer verin kazmayı vururum. Bunu Karabük’te göç kaybı olur diye söylemeye korkuyorlar Hayır Karabük’te göç kaybı olmaz. Onun için Filyos Limanı’ndan yer verilmesi lazım. Kardemir’in hakkı olması lazım.” 
“Filyos bu avantajı sağlayacaktır” 
Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer de Türkiye’deki çelik sektörünün önemine dikkat çekerek şöyle dedi: 
“Bizim bu çeliği nasıl çelik yaptığımıza da bakmamız lazım. Bizim inşaat demir yaparak problemi çözemeyiz. Bizim yapmamız gereken şeylerden bir tanesi sac yarı mamulü üretmektir. Dolayısıyla Erdemir’in ürettiği, İskenderun demir çeliğin ürettiği ve özel sektörü de dahil ettiğimizde sac üretiminde Türkiye 9 milyon ton civarında bir sac üretmekte ve 19 milyon ton civarında tüketmektedir. Yani ürettiğinden daha fazlasını ithal etmektedir. Bu ne demektir? Türkiye’nin Erdemir gibi şu anda üç tane Erdemir’e ihtiyacı vardır. Bunun mutlaka olması gerekiyor. Eğer Türkiye bir Kore olacaksa, eğer Türkiye bir Japonya olacaksa ve dünyada söz sahibi olacaksa. Bunu yapabilmek için bizim Filyos Projemiz düşünüldüğünde, biz Filyos Projesi’ni Karabük’ün ikinci yeri olarak düşündük. İçeride kurulmuş olan Karabük, Mareşal Fevzi Çakmak’ın o günkü kararıyla kurulmuştur. Filyos bu avantajı sağlayacaktır. Filyos yalnızca ikinci Karabük için değil aynı zamanda sac üreten tesis olabilir, bir Endüstri merkezi olabilir hatta o ırmak işlenebilir bir ırmak haline getirilebilirse o zaman Ankara ve İç Anadolu ile bağlandığı zaman hızlı tren hattıyla İç Anadolu’yu da denize açan bir liman haline gelir. Sevinerek görüyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ulaştırma Bakanlığı buna el atmıştır. Bu bizim 1985’ten beri hayalimizdi, bu hayal gerçek oluyor. Sizlerin de bunun alt yapısı ve bütün endüstriyel planlamaları yapmak lazım. Türkiye’nin genel planlamasını da buna göre yapmak lazım. Bundan sonra kurulacak Erdemir, bir tanesi Filyos’ta bir tanesi İzmir’de bir tanesi de Mersin’de olmak zorunda. İşte o zaman Türkiye bir Kore olur, Japonya olur. Çünkü oradan çıkan gemilerle ticaret gemileriyle, savaş gemileriyle, gemi inşa sanayi ile, imalat sanayi ile bir endüstri gücü olur. Türkiye 100 milyonluk bir ülke. Neticede buna sahip olmak zorunda. Türkiye’nin bir Japonya gibi olması bir çok adamın hoşuna gitmez. Avrupalıların da hoşuna gitmez. Başkalarının da gitmez ama biz ona rağmen bunu yapmak zorundayız. Çünkü başka türlü var olmamız mümkün değil.” 
“BAKKA bölgesinde her olumlu işin içinde bizim ajansın ufak da olsa tuzu var” 
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da çelik çatısı altında üç ilin bir araya gelerek bölgesel kalkınmaya katkı sağlanabileceğini ifade ederek şöyle dedi: 
“Kitlesel veya kalkınma modelleri kümelenme bir model. Biz kümelenelim bölgemizdeki kamu, sanayi ve üniversite işbirliğini temin edelim ve birazcık daha profesyonelce olaya yaklaşmayı başararak temel taşları döşeyerek önümüze bakalım. Kendi sorunlarımızı çözelim, ülkemizin sorunlarına katkıda bulunalım. Bizim kömürümüz özel bir kömür, çelik üretimi yapılıyor. Kömürü çeliğe dönüştürünce Karabük var oldu. Erdemir oldu. Şimdi önümüzde Filyos var. Bakıldığında ülkemizde üç büyük tesisin ikisi bölgemizde. Karabük Erdemir’i tanımıyor, Filyos Bartın’ı tanımıyor. Böyle bir dağınıklık var. Bunu derleyip toparlamak, artık oturup aklı başında insanlarla değerlendirilip bir sonuca varılması gerekiyor. Bizim projemiz kısaca bu. Biz çelik lafını yeni söylemeye başladık. Biz genel çerçeveyi koymaya çalışıyoruz. Diyoruz ki çelik şapkamız olsun. Çatı kavramımız olsun. Üç il bu kavram altında iş bölümü yapsın. İmkanlarını ortaya koysun, organize olsun. Üç üniversite bir araya gelsin. Üç şehrin sanayicileri bir araya gelsin. Üç şehrin kamusu bir araya gelsin. İş bölümü yapsın. Adını koysun. Zonguldak ne yapacak? Bartın ne yapacak? Karabük ne yapacak? Bölge insanları olarak üç vilayet bir araya gelip bölgesel kendi çözümümüzü geliştirmek istiyoruz. Bunu başarabilirsek ülkemize de katkıda bulunuruz. Ülkemizin sırtından kamburu almış oluruz. Bütün arayışımız derdimiz tasamız budur. Bu çerçevede iletişim kurduğumuz herkesten çok olumlu tepkiler aldık. Bir defa güzel bir ajansımız var. İyi yetişmiş arkadaşlarımız var. İşlerini iyi yapıyorlar. Bölgede havzada BAKKA bölgesinde bu BAKKA lafı üzerinde daha da durmak istiyorum. Üzerinde tartışıp, anlaşılmış bir marka, kavram. BAKKA bölgesinde her olumlu işin içinde bizim ajansın ufak da olsa tuzu var. Profesyonel çalışıyorlar.” 
Konuşmaların ardından GZFT analizi yapıldı. Katılımcılar, sonuç, riskler, çözüm önerileri gibi tek tek görüşlerini belirttiler. Çalıştay, oturum şeklinde devam etti. 

Yorumlar

Emekli ikramiyelerinde tablo belli oldu...

13 Mart 2019 Çarşamba 11:42

Emekli ikramiyelerinde tablo belli oldu...

Emekliler artık sadece zam dönemlerini değil, ikramiye tarihlerini de iple çekiyor. İkramiyeden sadece mevcut emekliler değil, önümüzdeki dönemde emekli aylığı bağlanacak herkes yararlanacak.

Bayram ikramiyesinden yeni emekliler de yararlanacak. İkramiyeden yararlanmak için ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alıyor olmak gerekiyor. Bu yılın ilk ikramiyesinin 27-31 Mayıs arasında yatırılması bekleniyor. Bu ödemenin yapılacağı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar, bu yıl 2 bin liralık ödemeyi cebine koyabilecek. Bu tarihten sonra ancak 5-9 Ağustos'ta verilmesi beklenen ikinci ödemeden önce aylığı bağlananlar ise bu yıl bin lira ikramiye alabilecek. Emeklilik aylığı Ağustos'taki ikramiye ödemesinden sonra verilmeye başlananlar ise 2020'den itibaren ikramiye almaya başlayacak.
İkramiyeden kesinti var mı ? 
İkramiye ödemesinden kesinti yapılamıyor ve bu ödemeler haczedilemiyor.
Tutar artacak mı ? 
İkramiye tutarı yasa kapsamında bin lira olarak belirlendi. Yasada artışa yönelik bir madde yer almadı. Ancak bir düzenleme yapılarak tutarın artırılması imkanı var.

Yorumlar