Güne rekor seviyede başladı

6 Eylül 2022 Salı 10:34

Güne rekor seviyede başladı

Borsa, güne yüzde 1,49'luk yükselişle rekor seviyede başladı.

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi güne yüzde 1,49'luk yükselişle başladı. Endeks 50,12 puan artışla 3.408,48 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Açılışta bankacılık endeksi yüzde 2,80, holding endeksi yüzde 0,88 değer kazandı.

Etiketler:

borsa , ekonomi , istanbul , para , banka

Yorumlar

Karadeniz’de tekneler kasa kasa balıkla döndü

1 Eylül 2022 Perşembe 18:07

Karadeniz’de tekneler kasa kasa balıkla döndü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dün gece av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçı tekneleri olumsuz hava koşullarına rağmen öğlen saatlerinde kasa kasa balıkla geri döndü.

Kdz. Ereğli ilçesinde dün gece balık avı için denize açılan balıkçılar zaman zaman olumsuz hava koşullarıyla karşılaştı. Yaşanan zorluğa rağmen balıkçıların ilk günü bereketli geçerken tekneleri ile kasa kasa balıkla döndü. Balıkçılar ilk gün kasalar dolusu mezgit ile geri dönerken, barbun ve istavrit de aldı.
Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Murat Toprak ilk gün olmasına rağmen 38 kasa balıkla döndüklerini belirterek sezonun daha iyi geçmesini beklediklerini söyledi. Toprak, “Sezonumuz açıldı, bütün balıkçılarımıza hayırlı bereketli bir sezon diliyoruz. İnşallah avımız bu sene bol olacak. Havalar çok sıcak. Havaların sıcak olmasından dolayı randıman biraz düşük. Gelecek olan fırtınanın avımıza olumsuz etkisi olabilir. Yaz havası, plaj havası var gördüğünüz gibi. Şu an da çıkan balığımız mezgit. 38 kasa mezgit avladık. Bugün ilk balığımız henüz fiyatlar daha belli olmadı" dedi.
İlk gün palamut avlayamadıklarını belirten balıkçılardan Yücel Tunçdemir, deniz sıcaklığından dolayı kıyı bölgelerinde az balık olduğunu ifade etti. Tunçdemir, “Balık mevsiminin ilk günü, daha ne olacağı belli olmaz. Deniz sıcaklığı fazlasıyla yüksek. Şu anda balık derinde, kıyıya yakın balık yok. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz ama ilerleyen günlerde balık bollaşacak. Biraz deniz sıcaklığı da var. Balık daha derinde şu anda, buralarda daha palamut gözükmedi. İlerleyen günlerde balığın daha da bollaşmasını bekliyoruz. Sezonun ilk tutulan balığı belli bir fiyattan gider ama balık bollaştıkça fiyat düşer. Şu an denizden tekir, mezgit, istavrit, palamut bekliyorduk ama şu anda henüz bu civarda yok” dedi.
Erkan Öztürk adlı balıkçı ise, “Hava biraz bozuk, denizde biraz sıcak. Şu anda av mevsimi biraz zayıf geçiyor ama ilerleyen günlerde havanın soğumasıyla beraber balığın bollaşacağını düşünüyoruz. Şu anda trol balıkları mezgit, barbun, tekir, kalkan, istavrit az da olsa, o tür balıklar çıkıyor. Balıklar biraz az olduğu için şu anda biraz pahalı ama ilerleyen zamanlarda havanın soğumasıyla balık bollaşır, fiyatlarında düşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.


Yorumlar

Madenciler promosyonun yenilenmesini istedi

30 Ağustos 2022 Salı 13:59

Madenciler promosyonun yenilenmesini istedi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir’i ziyaret eden Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, promosyon konusunda TTK Genel Müdürlüğü tarafından gereken adımların atılmasını istediler.

GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan madencileri makamında ağırladı. İşçiler, TTK’daki işçi açıkları, rücular, işçilerin mevcut hak kayıplar, yeraltı işçilerinin yaşadığı sorunlar ve promosyon hakkında Demir ile bir görüşme gerçekleştirdi. TTK işçisinin promosyon konusunda acil olarak bir çözüm beklediğini belirten işçiler, bu konuda TTK Genel Müdürlüğü’nün ivedi olarak gerekli adımları atmasını istedi. Görüşlerini GMİS Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir’e aktaran işçiler, şöyle dediler:
“Bizler yerin yüzlerce metre altında alın terimizle taşkömürünü ekonomiye kazandırmak için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada işçi açıkları nedeniyle çalıştığımız üretim alanlarında zor günler yaşıyoruz. 4 kişinin yapması gereken işi 2 kişi yapıyoruz. Bu iş güvenliğini de oldukça riske atan bir durum. Birde promosyon konusunda işçi somut adımlar bekliyor. Sendikamız bunun mücadelesini veriyor ancak TTK Genel Müdürlüğü’nden bu konuda daha yapıcı çalışma bekliyoruz. Genel müdürlük bizim bu talebimizi duymazdan geliyor. Bu işin biran önce çözülmesini beklemekteyiz.”
GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir de işçilerin taleplerinin haklı talepler olduğunu söyledi. Bu konuda sendika olarak mücadelelerinin sürdüğünü ifade eden Demir, “Madencimizin sorunları var. Bugün en önemli sorunları işçi açıkları ve promosyonlar. İşçi açıklarının giderilmesi konusunda çalışmalarımızı onlara hep anlatıyoruz. Mücadelemiz sürüyor. Kuruma acilen 3 bin işçi alınması gerek. Bir başka konu ise promosyon. Yakın zamanda TTK Genel Müdürlüğü’nden bir açıklama bekliyoruz. Promosyon konusunda da mücadelemizi ve baskılarımızı sürdürüyoruz” dedi.
GMİS Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak, işçilerin görüş ve önerilerini not aldı.

Yorumlar

Türk Metal maaş artışını üyelerine soruyor

29 Ağustos 2022 Pazartesi 17:36

Türk Metal maaş artışını üyelerine soruyor

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Yakup Yılmaz, yeni dönem sözleşme görüşmelerine başlayacakları Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’ndaki üyeleri ile anket çalışması başlattıklarını bildirdi. Yılmaz, yaptığı açıklamada, 1 Eylül 2022’den geçerli olacak yeni dönem sözleşmenin yetkili oldukları Erdemir’de çalışan 4300 üyelerini kapsadığını söyledi.

Her sözleşme dönemi olduğu gibi bu dönem de başlayacakları görüşmeler öncesinde üyelerinin öneri, görüş ve düşüncelerini almaya yönelik anket yaptıklarını hatırlatan Yılmaz, şöyle dedi:
“Bu dönem öncesi de bugün (29 Ağustos) sabah vardiyasında başladığımız anket çalışmamız ile üyelerimizin görüşlerini alacağız. 16.30-00.30 ile 0030-08.30 vardiyalarında anketimizin dağıtımını tamamlamış olacağız. Anket sonuçlarına göre Genel merkezimizin kararı ile hazırlanacak taslağımızı daha sonra şirket yönetimine sunacağız.”
HER ZAMAN EN YÜKSEK ERDEMİR
Erdemir işçisinin ülke genelinde her dönem tüm iş kollarına göre en yüksek ücret artışları alan olduğunu savunan Yılmaz, şunları kaydetti:
“Erdemir emekçileri, Türkiye’nin en büyük işçi örgütü olan sendikamızda, özellikle sayın Genel Başkanım Pevrul Kavlak dönemi ile birlikte sadece metal sektöründe değil, diğer tüm iş kollarında yapılan sözleşmelerde her zaman en yüksek ücret artışını elde etmiş kesimdir. Bu doğrultuda başta sayın Genel başkanımıza ve Genel Merkez yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de durumun farklı olmayacağı kanaatindeyiz. Elbette işçimizin anket sonuçları son derece önemli. Bunun yanı sıra ülkemizin durumu da ortada. Dolayısıyla, yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri de bu paralellikte başlayacak ve hedefe ulaşacağımız şekilde tamamlanacağı inancındayım.
Bu vesileyle başlayacağım görüşmelerin masa başında kısa sürede tamamlanması temennisiyle, emekçi arkadaşlarımıza, ailelerine, ilçe ve bölge halkına şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

Yorumlar

Zonguldak'ta ulaşım çevre yoluyla konforlu hale gelecek

29 Ağustos 2022 Pazartesi 09:31

Zonguldak'ta ulaşım çevre yoluyla konforlu hale gelecek

Zonguldak'ta hayata geçen Teoman Duralı Tünelleriyle birlikte Kilimli ilçesine olan mesafe 5 dakikaya düştü. Projenin devamındaki Göbü-Filyos istikametine olan çalışmalar aralıksız sürerken Kozlu istikametine hayata geçirilecek olan çevre yoluyla Kozlu ve Kilimli ilçeleri birbirine daha da yakınlaşacak.

Türkiye'nin önemli sanayi tesislerinin bulunduğu Zonguldak kara, deniz, demir yolu ulaşım modlarını buluşturan konumuyla Batı Karadeniz'in ihracat kapısı konumunda bulunuyor. Ayrıca şehir, bölgeyi İç Anadolu ve Marmara'ya bağlaması bakımından stratejik öneme sahip. Bölgede doğu-batı yönünde ulaşım sağlayan Zonguldak-Amasra-Kurucaşile-Cide yolu aynı zamanda uluslararası ulaşım akslarındaki Karadeniz Sahil Yolu'nun da bir bölümünü oluşturuyor. Yolun Zonguldak ile Kilimli, Hisarönü, Saltukova ilçe ve beldelerinin bağlandığı sahil şeridinde yoğun nüfuslu yerleşimler, sanayi tesisleri, Filyos Serbest Bölgesi yer alırken güzergahtaki trafiğin düzenlenmesi önem arz ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı projesiyle hayata geçirilen "Zonguldak-Kilimli Yolu" ile 40 dakika süren yolculuk 35 dakika kısalarak 5 dakikaya indi.

Zamandan ve akaryakıttan tasarruf
Kilimli ile Filyos arasındaki iki etabın çalışmaları da sürüyor. Tüneller ve yollarla birbirine bağlanacak olan güzergah, ulaşımı da konforlu hale getirecek. Zonguldak-Filyos arasındaki 33,5 kilometre olan 25.3 kilometreye, 40 dakikalık mesafeyi de 25 dakikaya düşürecek olan projeyle Zonguldak'tan Filyos'a ulaşımın 16 dakikaya düşmesi bekleniyor. Projelerle zaman ve akaryakıttan yıllık toplam 250,1 milyon lira tasarruf elde edilmesi bekleniyor. Yıllık karbon emisyon azaltımı oranı ise 5 bin 494 ton olarak hesaplandı.

Kozlu ve Kilimli çevreyoluyla yakınlaşacak
Çalışmalar sürerken Kozlu istikametine de çevre yolunun yapılması planlanıyor. Kozlu ilçesi ile Kilimli ilçesini birbirine bağlayacak olan çevre yolunun önümüzdeki günlerde ihale edilerek yapımına başlanması bekleniyor. Öte yandan hayata geçirilen Karaelmas Köprülü Kavşak, Teoman Duralı Tünelleri ve yapımına başlanacak olan çevre yolunun güzergahı dron ile havadan görüntülendi. AK Parti İl Başkanı Muammer Avcı, "Zonguldak'tan başlayan Filyos'a kadar bölünmüş yol tünel çalışmaları inşallah biz bunları takip edip bir an önce bitirilmesini sağlayacağız ki oraya artık lojistik anlamda sıkıntı kalmasın. Karayolları Bölge Müdürlüğünce adı Zonguldak Çevre Yolu diye geçiyor. İkinci Makas mevkisinden Karaelmas'ın eteklerine çift tüp tünelle giriyoruz Çaydamar'dan çıkıyoruz. Birlik Mahallesi'nden tekrar giriyoruz İhsaniye'den çıkıyoruz. Oradan devamla Ilıksu'dan nihayetlenecek proje. Bu proje 12 bin 600 metrelik proje. İçerisinde altı tane sıralı tünel; gidiş-geliş düşünüldüğünde tüp bulunan, toplam tünel uzunluğu 8 bin 100 metre olan bölünmüş olarak da 4 bin 500 metre yol uzunluğuna sahip bir proje. İnşallah bunun da gündeme getirilip yatırım kararıyla alınmasıyla alakalı çalışmalar gündemimizde olacak" diye konuştu.

Yorumlar