Haberimiz ses getirdi, o yola el atıldı

3 Mayıs 2021 Pazartesi 18:34

Haberimiz ses getirdi, o yola el atıldı

Kdz. Ereğli ilçesi ile Kandilli Beldesini bağlayan yolda, tepkilere yol açan ve adeta köstebek yuvasına dönen çukurlar kapatıldı.

Kdz. Ereğli Buruncuk mevkiinde köstebek yuvasına dönen yol, uzun süredir vatandaşları çileden çıkarıyordu. Köy sakinleri, yapılan yamanın yağmur suları ile birlikte yeniden bozulduğunu ve tekrar çukurların oluştuğunu ifade etmiş, yapılması konusunda tepkilerini dile getirmişti. İlçeye bağlı Köseağzı plajından Kandilli beldesi istikametinde olan yol bir çok köyün de ulaşımında kullanılıyor. 

Kandilli Beldesi ile bir çok köyün ulaşımında da kullanılan ve köstebek yuvasını andıran bu yol için Kandilli Mahalle muhtarları 14 Nisan’da Ereğli Haber’in gündeme taşıdığı haberde kalıcı çözüm istediklerini dile getirdiler.

Bölgeye en yakın köy olan Keşkek Köyü Muhtarı Hasan Yılmaz, İl Özel İdare yetkilileri ile görüşmesinde bu yol için ödenek ayrıldığını ifade ederek, sıcak havalarda yolun yapımı konusunda söz aldığını söylemişti.

Tepki alan bu yol için yetkililer bu hafta sıcak asfalt çalışmasında bulundu. Ereğli – Kandilli yolu Buruncuk mevkiinde sürücülerin sıkıntı yaşadığı, bu yolu kullanan vatandaşların tepki gösterdiği yolda oluşan çukurlar sıcak asfalt ile kapatıldı.

 

14 Nisan 2021 tarihli haber:

Ereğli Kandilli yolu köstebek yuvası gibi

 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , buruncuk , asfalt , kandilli

Yorumlar
  • Sonalp hamza
    5 Mayıs 2021 Çarşamba 03:11

    Canım asırlık demir yolunu söküp attılar biraz düzenleme ve tadilat ile fevkalade raylı bir toplu taşıma aracı o demir yolunda hizmet verebilirdi ...o zamanda buruncukta köseağzında ağaların arsaları değer kazanmazdı...Armutçuk ve Armutçuk halkı kazanırdı...bir zamanların lüks semti olan Armutçuk sırf ulaşım sıkıntı si yüzünden bu hale gelmiştir...hadi kurun şu raylı toplu taşıma yolunuda atalarımızın bin bir türlü emek ile yaptığı o tüneller demir yolu yürekleri sızlatmasın AĞALAR...

  • Ahmet
    4 Mayıs 2021 Salı 17:33

    Tas gölü ve alacaağzı yolunuda haber yaparmısınız belki yetkililer el atarlar

Jandarma onları unutmadı

3 Mayıs 2021 Pazartesi 17:28

Jandarma onları unutmadı

Zonguldak’ta jandarma ekipleri sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını besledi.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığına bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma timi ekiplerince, hayvanların beslenebilmesi için kent merkezinin ormanlık alanları ile ilçelerde farklı noktalara mama, yem ve su konuldu. Sokak hayvanlarının yoğun olarak yaşayıp yiyecek ve içecek bulmakta zorlandığı alanlarda yapılan dağıtımlar esnasında jandarma ekipleri karşılaştıkları sokak hayvanlarıyla yakından ilgilenerek şefkat gösterdi. Jandarma ekipleri tam kapanma sürecinde sokak hayvanlarına su ve mama vermeye devam edecek.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , jandarma , sokak hayvanları

Yorumlar

Ekiplerden hummalı çalışma

3 Mayıs 2021 Pazartesi 13:55

Ekiplerden hummalı çalışma

Kdz. Ereğli Belediyesi, tam kapanma günlerinde tüm ekipleriyle sahada hummalı bir çalışma sürdürüyor. Hafta sonunda da dereler temizlendi, parkların, yürüyüş yollarının bakımı yapıldı, çarşı içi yıkandı, sokak hayvanları beslendi, yardım kolileri mahallelere, evlere ulaştırıldı, bayraklar, flamalar yenilendi.

Kdz. Ereğli Belediyesi tüm ekipleriyle sahada çalışmalara hız verdi. Tam kapanma yaşadığımız bugünlerde de ekipler kentin değişik noktalarında çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda hafta sonunda derelerin temizliği yapıldı, yürüyüş yolları, parklar yaz aylarına hazırlandı, tamir, boya ve bakımları yapıldı. Sokak hayvanları beslendi, yardım kolileri mahallelere, evlere kadar ulaştırıldı. Solmuş, bayrak ve flamalar yenilendi. 

Hafta sonunda ekipler,  köpükle cadde ve sokakları yıkadı. Havaların ısınmasıyla birlikte yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmesi için dere temizliklerine başlandı. Sahil bandında yürüyüş yolu ile aydınlatma direklerinin bakımı, parkların oturma alanlarının tadilatları yapıldı. Cadde ve sokaklarda yıpranan Belediye ve Türk bayrakları değiştirildi.

Yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor

Ayrıca, tam kapanmanın yaşandığı günlerde Ramazan kolisi yardımları, ihtiyaç sahiplerinin mahallelerine, evlerine götürülerek teslim edildi. 

Sokak hayvanları unutulmadı

Belediye ekipleri bu süreçte de sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmaması için seferber oldu. Kentin değişik noktalarında yapılan besleme çalışması, kapanma günlerinde de titizlikle sürdürüldü.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ereğli belediyesi , tam kapanma

Yorumlar

Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyoruz

3 Mayıs 2021 Pazartesi 13:00

Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyoruz

Kdz. Ereğli Gazeteciler Derneği, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlük Günü kapsamında mesaj yayınladı.

Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verdi:

 “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyoruz…

Birleşmiş Milletler teşkilatının 28 yıl önce  almış olduğu kararla tüm dünyada 3 Mayıs Basın Özgürlük Günü olarak kutlanıyor.

Basın Yasama, Yürütme ve Yargı’dan sonra tüm demokrasilerde 4. Kuvvet olarak isimlendiriliyor.

Ancak!

Dünya’da 180 ülke arasında  Türkiye olarak 153. sıradaysak!

Ülkemizde “çok seslilik” olması gerekirken  “tek seslilik” ağır basıyorsa!

RTÜK tarafından denetleniyorsak!

Yazdığımız yazılardan, fikirlerimizden dolayı ceza alıyorsak!

43 Gazetecinin düşünceleri nedeniyle cezaevinde olduğunu biliyorsak, 12bin gazeteci işsiz kaldıysa!

Anayasa tarafından korunmamıza rağmen meslektaşlarımızın zorla telefonlarına, kameralarına el konularak aldıkları görüntüler  silindiriliyorsa!

Hukuka karşı “talimatlarla” sindirilmeye çalışılıyorsak!

Türkiye’de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nden bahsetmeyi  içimize sindiremeyiz.

Tam aksine, doğruyu, gerçeği en hızlı bir şekilde  vatandaşlarımıza sunmak her meslektaşımızın görevidir.

Türkiye Anayasası’dan aldığımız güç, hiçbir talimat ve emirle durdurulamaz, yasaklanamaz.

Bizler, işimizi yapmaya çalışan, emek veren, alın terimizle evimize ekmek taşıyan kişiler hiçbir zaman  

“Özel Hayatın gizliliği ve Kişisel  Verinin gizliliği”esasına aykırı hareket etmeden,  sadece halkın haber alma özgürlüğünü koruyacak, Türkiye Anayasası’ndan aldığımız güçle görevimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu koşullara rağmen  görevimiz Demokrasi’yi  ve Basın Özgürlüğü’nü tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de en üst seviyelere yükseltmek, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü gelecekte doya doya kutlamak dileğiyle…”

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , 3 mayıs , basın özgürlüğü , gazeteciler derneği , şafak erel

Yorumlar

"Basın özgürlüğü vazgeçilmezimizdir"

3 Mayıs 2021 Pazartesi 12:55

"Basın özgürlüğü vazgeçilmezimizdir"

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ kutlama mesajı

Kdz. Ereğli Dijital Medya ve Gazeteciler Derneği  (ERMED) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gönüllü, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Gönüllü mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1994 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir karar doğrultusunda,  3 Mayıs tarihi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmaktadır.

Dinimizin ilk emri ‘Oku’ dur. Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar.” demiştir. Bir hukuk Devleti olan ülkemizde gazetecilerin yetki, hak ve sorumlulukları ilgili yasalarla ve meslek örgütlerince belirlenmiştir.

Ve dijital çağımızda haber; dolaşım hızı ile zamanı/mekanı aşarak sınır tanımaz olmuş, anlık tüketilen bir demokrasi aracı olmuştur.

Medya içeriklerini ve haberi üreten basın mensuplarının durumu ise ortadadır! 

Yasama yürütme ve yargıdan sonra  4. Temel görevi yerine getiren basın mensupları; başta bağımsız ve özgürce haber almak/üretmek olmak üzere, ekonomik ve mevzuatla ilgili baskı ve sorunlarla mücadele etmektedir. COVİD 19 pandemisi koşullarında bile okuyucu, izleyici ve dinleyiciye karşı olan sorumluluğunu yerine getirmek için gecesini gündüzüne katan meslektaşlarımız, tüm bunlara rağmen kamusal imkânlardan adilce ve yeterince faydalanamamaktadır. 

Kamuoyunun gözü, kulağı olan gazeteciler, bugün; yapılan haber nedeni ile ceza alıp hapse girmemek, ailesini geçindirmek, siyaset-ticaret ve mevzuat güçlerinin arasına sıkışmamak için özveri ile görev yapmakta,  hatta son genelge ile olay yerinden nasıl fotoğraf çekeceğini kara kara düşünmektedir! 

Oysa, basın özgürlüğü; demokrasinin, cumhuriyetin, kişisel hak ve sorumlulukların yerine getirilmesinin, düşüncenin ifade edilmesinin güvencesidir. Basın özgürlüğü, evrensel ve temel insan haklarının özgürlüğüdür. Vazgeçilmezimizdir…

Genelde ve yerelde tüm zorlu koşullara rağmen görevlerini hakkı ile yapan tüm meslektaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyor, gerçek anlamda özgürleşmeye ve refaha kavuşmayı diliyoruz. “

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , 3 mayıs , basın özgürlüğü , ermed

Yorumlar